Ultra-g Nin 4x12 Kabin Simulasyonu-ses Örneği Eklendi

Evinizde ki amfinin tonunu duyduğunuz gibi kayıt etmek isterseniz kullanmanız gereken alet edavatı hem teknik hemde maddi açıdan gözönünde bulundurduğunuzda neden kabin simulatörü sorusununa da cevabı büyük ölçüde bulmuş olursunuz

Selam arkadaşlar, bu aletle ilgili sorunlarım var...

GT2, Eq, analog delay, ns2'li setup'ımı, Ultra G ye sokmak suretiyle ses sistemine aktarmayı deniyorum.

Bu iş için XLR çıkışı bildiğimiz jack'a çeviren dönüştürücü kabloyu yaptırdım. Kabloda bir sorun var o ayrı.

Daha sonra elimde bulunan başka bir XLR to XLR kablo ile direkt miksere soktum provada... Alet sesi üzerinden geçirdi ama çok çok az bi ses, konuşurken duyulamayacak kadar. Bu zamana kadar aletin bozuk olduğunu düşünüyodum.

Ultra G'nin -20 + 20 tuşları basılı değildi, lakin yine denedim ben onları bişeyler değiştirirmi diye, değiştirmedi hiçbişey.

Mevzuatı da bi türlü anlayamadım nedir ne değildir, çözüm önerisi olanlar varsa bekliyorum.

Elimdeki çok uçlu adaptörün bir ucuna 9V pil yuvası takarak pil beslemesinden besliyorum aleti.

crackocain demiş ki:
Selam arkadaşlar, bu aletle ilgili sorunlarım var...

GT2, Eq, analog delay, ns2'li setup'ımı, Ultra G ye sokmak suretiyle ses sistemine aktarmayı deniyorum.

Bu iş için XLR çıkışı bildiğimiz jack'a çeviren dönüştürücü kabloyu yaptırdım. Kabloda bir sorun var o ayrı.

Daha sonra elimde bulunan başka bir XLR to XLR kablo ile direkt miksere soktum provada... Alet sesi üzerinden geçirdi ama çok çok az bi ses, konuşurken duyulamayacak kadar. Bu zamana kadar aletin bozuk olduğunu düşünüyodum.

Ultra G'nin -20 + 20 tuşları basılı değildi, lakin yine denedim ben onları bişeyler değiştirirmi diye, değiştirmedi hiçbişey.

Mevzuatı da bi türlü anlayamadım nedir ne değildir, çözüm önerisi olanlar varsa bekliyorum.

Elimdeki çok uçlu adaptörün bir ucuna 9V pil yuvası takarak pil beslemesinden besliyorum aleti.

Alet adaptörle üstteki sorunları vermişti, marketten 9V pil alıp geldim, sorunsuz çalıştı, Adaptörle çalıştırmak isteyenler benim gibi bir sorun yaşabilir diye açıklamak istedim.

Merhaba arkadaşlar,
Gitarımı g9.2tt > ultra-g > ses kartı kombinasyonuyla bilgisayarıma bağladığımda arkada devamlı rüzgar sesi gibi, artıp azalan bir dip gürültüsü alıyorum. Ve bu gürültü ultra-g ye jakı takmamla başlıyor yani büyük ihtimal ultra-g kaynaklı. Sorun ne olabilir acaba?

Şimdiden teşekkürler :) .

Det_Nye_Riket demiş ki:
Eq pedal+ds2(yada mt2)+ce5+GDI21

yazdıgım analog setupda ultra-g gereklimidir?sıralama nasıl olmalı?

Ultra G ile Ultra G'siz farkı devasa... Tavsiyem Ultra G ile kullanman...

Gitar + GDI21 + DS2(MT2) + CE5 + ULTRA G = Mikser yada ses sistemi... GDI21'i preamp olarak kullanacaksan UltraG'den önce de kullanabilirsin. Ama drive kaynağı olarak kullanacaksan en başa koymazsan çok kötü sonuçlar oluyo... Denedim çünkü her varyasyonu :)

Amfiyle kullanacaksan zaten UltraG ye gerek yok...

---> overdrive ---> dist. ---> efektler --> tuner ---> ULTRA G ---> mixer

şeklinde bir deneyimi olan var mı ?
Gerçekten iyi bir sonuç veriyor mu; ya da mükemmel olmasa da bar programında idare edebilecek derecede bir sonuç oluyor mu ? Olmuyor ise, çözüm önerileri nelerdir ? :)

airsrevenge demiş ki:

Gerçekten iyi bir sonuç veriyor mu; ya da mükemmel olmasa da bar programında idare edebilecek derecede bir sonuç oluyor mu ? Olmuyor ise, çözüm önerileri nelerdir ? :)

bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.ortada bir preamp yokken
gitar >dist > ultrag > mixer nasıl oluyor.

forumu okudum ama kimse kesin bir cevap vermemiş.araya preamp koyun demişler.deneyen varsa yorum alabilir miyiz?

elektrowave demiş ki:
airsrevenge demiş ki:

bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.ortada bir preamp yokken
gitar >dist > ultrag > mixer nasıl oluyor.

forumu okudum ama kimse kesin bir cevap vermemiş.araya preamp koyun demişler.deneyen varsa yorum alabilir miyiz?

Birkaç line in mikser haricinde genelde kendi üstünde preamp barındırdıklarından ses yüksekliğini mikserden çözebilirsin. Kısacası gerek yok ayrı preamp e miksrdekinin ses kalitesi ve renginden hoşnutsuzluk duymadığın sürece. Hatta çoğu dist ,overdrive preamp kullanmana gerek kalmadanda line in seviyesinde pik dahi yaptıracak seviyede sinyal yolluyor. Dene gör vs vs.

Ben de yeni ultra g aldım direk olarak miksere girecem, bu yüzden bir tanede xlr kablo aldım tünelden, yalnız kablonun kalitesinden emin değilim 15 tl lik bir kablo aldım, bu ses performansını çok etkilermi?

Ben marshall jmp-1 preamp'i ultra-g den direk geçirerek pc speakerlarına girsem nasıl bir sonuç alırım? İş görecek bir alet mi?

selcuk_ozen arkadaşım, 15 TL lik bir kablo işini görecektir el yapımı değilde markalı, fabrikasyon birşey ise büyük problem yaşayacağını sanmıyorum. Kablo,jack gibi malzemeler ekipmanlar içinde önemsenmeyen parçalardır, büyük hatadır, cızırtı, dip gürültüsü gibi sorunların çoğu topraklama, kötü izolasyon, temassızlık gibi kablodan kaynaklanan sorunlardır. Milyarlar yatırdığımız ekipmanları 5-10 TL lik kablolarla kullanmakta çok mantıklı değildir...

TheExtremist arkadaşım, öncelikle pc speakerları kullanma konusunu çözersen ultra-g ye göre daha faydalı olcağını düşünüyorum. Ultra-G konusundada aleti bir di-box olarak değil 4X12 kabin simülasyonu alacağınız bir alet olarak düşününüz (XLR kablo ile uzun mesafelerde kullanmayacaksanız!) tabiki di-box özelliğide vardır ancak popülerliği simülasyon özelliğinden kaynaklanmaktadır. Alcağınız tondada kaba tabirle traşlamalar yapacaktır, kayıt olayları ile ilgileniyorsanız ev ortamında 4x12 bir kabini mikrofonlamak yerine böyle bir alet ve ince EQ ayarları ile tatmin edici sonuçlar alınır. Almadan önce denemenizi şiddetle tavsiye ederim etkisi hoşunuza gitmeyebilir, beyenirsiniz beyenmezsiniz ama soundda bariz etkisini hissedeceksiniz...

selcuk_ozen demiş ki:
Ben de yeni ultra g aldım direk olarak miksere girecem, bu yüzden bir tanede xlr kablo aldım tünelden, yalnız kablonun kalitesinden emin değilim 15 tl lik bir kablo aldım, bu ses performansını çok etkilermi?

bazı problemler çıkartabilir sana sesin kalitesinide zamanla etkilicektir kullanımdan dolayı...ben kendi kullandığım kabloları kendim yapıorum...eğer imkanınız varsa kendiniz yapın veya yapmayı öğrenin hiç olmadı kablo yaptırın..fabrikasyon ucuz yollu kablolar pek sağlıklı değildir....aldığın kablo seni bellli bir süre sorunsuz götürebilir ama ne kadar zaman alır bu bilinmez kullanıma bağlı birazda....

ya bu aletı arıyorum bayadır bı turlu bulamadım, satmak ısteyenler varsa ılgılenıyorum haberınız olsun..

ben evde mt2 mxr10band eq ıle dırek on board ses kartına gırıp kayıt yaptım hıc hos degıldı..

ultra g yı baglarsam baya fark edecegını dusunuyorum cogu kısı gt2 ıle kullanıyor ama benım setupda da ıse yarar sanırım ? en azından dırek on board a gırmektense baya fark edecektır ?

Normalde full lambalı ve analog pedal kullanan biriyim... Ama Kayıtlarım için gt2 booster ve delay kullanmaktaydım. Kabin sim. kabin sim dediler dediler ve merak edip aldım.. Elimden geldiği kadar anlatmaya çalışayım...

**1** Eğer bi analog pedalınız var ve direk sisteme girmek istiyorsanız gerek olan buymuş.. Ben gerek olan preamp sanardım. ve bu sanı'larımı 3yıl önce gt2 gibi pedallar aldıktan sonra kaybettim.. gt2 den clean amfi tonu alır, dist pedallarımlada drive elde ederim diyodum ama hayal olmuştu oluşan kötü sesten sonra.. Denemelerimden sonra anladımki; demekki analogları sisteme girmek için ihtiyaç olan amfi simulasyonu değil kabin simulasyonuymuş.. **BU KONU HERKESE AÇIKLIK GETİRMİŞ OLSUN.. DİREK ANALOG PEDALLARI SİSTEME(MIXERE) GİRMEK İÇİN KABİN SIMULASYONU YETERLİDİR**

**2** gitar için tonu : Gitarınızı arada bişey olmadan direk sisteme girdiğinizde hem kısık hemde boğuk bi ses elde edersiniz. Dibox bu sinyali güçlendirerek cleanlarda daha yüksek ve net bi ses elde etmenizi sağlıyor.

**3** gitarı herhangi bi drive analog pedala ve onuda ultra g ye bağlayalım..

4x12 kapatıp çalalım..
Sonuç : standart mixere girmiş cızır cızır, sinek vızıltısı tonu..

4x12 yi açalım çalalım..
sonuç : gitar amfisinden çıkan ton..

**4** alet gt2,triac gibi preamp pedalları ile pekte hoş sonuçlar vermiyor. Eğer gt2 gibi aletlerin sitesindeki demoları dinlersek olay anlaşılacaktır.. Genelde derizki ; "ya o kayıtlarda ne ekipmanlar kullanıyorlar" evet ama o ekipanlara rağmen ton ; + bi kabin simulasyonu kullanılmadığını gösteriyor.

Gt 2 ile kombine ederek denedim ve sonuç; bırak 4x12 yi,,herhangi bi gitar amfisini kalitesiz bi mikrofonla mikrofonlamışımda , onuda kalitesiz bi sisteme vermişim gibi net olmayan mid le radyo frekansında bi sese dönüşüyor. bunun böyle olduğunu anca simulasyonu kapadıktan sonra anlıyosunuz (çok kötülemiş gibi olmayayım. sadece hayal etmeniz için veriyorum bu tabirleri) yani kısacası california tonunuda seçseniz sonuç overdrive tarzı oluyor.. Oysaki direk sisteme girilince ürünün sitesindeki california demo tonlarını alıyosunuz. 4x12 simulasyonuyla ürünün demo sesleriyle hiç alakasız bi overdrive tarzı sound oluşuyor..

çünkü tüm sanatçılar mikrofonluyor sistemini ve böyle overdrive tarzı bi sound almıyorlar..

SONUÇ OLARAK ALET GT2 İLE İYİ Bİ DENEME DEÐİLL..

Belki rack tipi jpm gibi drive unitlerle iyi sonuç olabilir ama gt2 lerle asla...

İyi bi ayarla sanıyorum gt 2 nin pekte bi kabin simulasyonuna ihtiyacı yok.. İmzamdaki youtube linkine girerek ordaki tek videomdaki (damage control) sound tan anlayabilirsiniz. .. Myspace linkindede kick up adlı bi parçanın videosu var. ordanda aynı setub fakat farklı ayarlarla kaydettiğim video kaydımı dinleyebilirsniz..

(İKİ KAYITTADA SADECE GT2, SD-1 ve DELAY KULLANILMIŞTIR.. DİREK ONBOARD SES KARTINA GİRMİŞTİR. SONUCA ŞAŞIRACAÐINIZA EMİNİM)

Geri