Ultra-g Nin 4x12 Kabin Simulasyonu-ses Örneği Eklendi

Uzun süredir evde PC yok nihayet bu hafta sonu yeniden pc me kavuştum. Bu başlıkta almış yürümüş. Ben bu zaman aralığında gt-8 i ultra- g ile denedim. Merak edenler varsa, ultra-g gt-8 den gelen seslerde midleri biraz düşürdü ama ton harikaaa oldu. Daha analog daha sıcak oldu. Direkt PC yegirdiğimde hi-fi lıktan eser kalmadı. Bende gt-8 den ton ayar çektim hafifçe gayet tatmin ediciydi. Hem ton şahane oldu hemde o hi-fi sesler gidip daha gerçekçi gitar sesleri elde ettim. Gt-8 kullananlar denesin bence gayet başarılı buldum ben.

Uzun süredir evde PC yok nihayet bu hafta sonu yeniden pc me kavuştum. Bu başlıkta almış yürümüş. Ben bu zaman aralığında gt-8 i ultra- g ile denedim. Merak edenler varsa, ultra-g gt-8 den gelen seslerde midleri biraz düşürdü ama ton harikaaa oldu. Daha analog daha sıcak oldu. Direkt PC yegirdiğimde hi-fi lıktan eser kalmadı. Bende gt-8 den ton ayar çektim hafifçe gayet tatmin ediciydi. Hem ton şahane oldu hemde o hi-fi sesler gidip daha gerçekçi gitar sesleri elde ettim. Gt-8 kullananlar denesin bence gayet başarılı buldum ben.

Gt8 + Ultra G ile kayıt yapma imkanı olan varsa power chordlar barındıran ritim ağırlıklı bir kayıt yapıp paylaşırsa çok sevinirim. Şu ana kadar koyulan ses örnekleri hep solo şeklinde. Ben Gt6 da pc ye girişte solo tonlarımdan memnunm ama ritimlerde özellikle power chordlarda ses pek doğal değil bu sorunu ultra g ile çözermiyim? Bir de daha önce soran oldu da cevap verildi mi hatırlayamadım şu anda vaktim yok tekrar soruyum. Bu XLK <-> 1/4" dönüşümü yapan kablo varmıdır yokmudur? Birisi var dedi diye hatırlıyorum ama kayıp olduğu için aletten tam verim alınamayacağı içinn tavsiye etmemişti sanırım...

Forumu baştan okudum XLR olayına cevap verilmiş zaten. Mixer almak şart oldu... :) Gt8 + Ultra G ile yapılmış power chordlu bir ritim gitar kaydı bekliyorum arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim...

Teşekkür ederim...
Ek olarak;
Haftasonuna kadar tartışmasını yaparsak sevinirim yoksa gidip kayıt için bide mixera para ödemek istemiyorum..

Tekrar selam diyeyim, misafirim vardı birkaç gündür, o yüzden yazamadım. Ama daha kötü birşey: aleti pek deneyemedim. Hatta şu anda tüm ekipmanımı da kaldırdım, ev arkadaşım ekipmanımın durduğu odayı farklı bir amaçla kullanacak :(
Ben aleti ikinci el olarak gtrheros nickli arkadaştan aldım. Sıfırdan farksız bir alet. Yanında XLR uçlu kablo da gönderdi. Ama bende mixer olmadığı için XLR<->1/4" jacklı kablodan aldım. (6m kablo=7,5YTL ödedim)
Benim amacım aleti evde kullanmak. Şu an herhangi bir sahne olayı falan yok zaten. Evdeki 10" hoparlörlü Marshall amfimden daha iyi performans almak için aldım aleti.
Öncelikle genel görüşüm: alet bahsedildiği kadar "Olamaz böyle birşey! Mükemmel! Sonuca inanamıyorum!Herkes bir tane edinmeli" falan değil. Zevk renk meselesi diyorum. Ama berbat birşey de değil. İhtiyacı olan kişinin boşluğunu tam olarak doldurabilecek bir alet.
Aletin ilk berbat özelliği: 9V pil yerleştirmek: Phantom power imkanım olmadığı için hemen 9V Duracell Plus bir pil takmayı denedim. İlk olarak çok zorlandı... Daha da zorlayarak ittim ve pil girdi. Daha sonra pili çıkarmak istedim, ancak çıkmadı. Biraz uğraşınca adının ne olduğunu bilmediğim pil girişi (clip?) pilden ayrıldı ve pil içeride kaldı. Daha sonra pili pense, kargaburun vs. ile çıkarmak durumunda kaldım. Daha sonra elimdeki bir Danelectro pili yerleştirdim. Duracell'e göre daha rahat girdi. Ancak yine kolay kolay girmediğini itiraf etmeliyim. Bu yönünü hiç sevmedim.
Ben malesef iki ucu XLR jacklı kablo ile mixer vs. deneyemedim.
Sadece XLR<->1/4" jacklı kablo ile direk amfiye girerek elde ettiğim sonuçları yazayım.
Alet midleri cidden yutuyor. Yine de ekipman geniş ise güzel sonuçlar elde etmek mümkün... Ben Marshall amfimin drivelarından ve hoparlör çapından şikayetçiyim. Hoparlör olarak oldukça iyi ama 12" olmasını isterdim. Drive karakteri ise bana çok zıt. (Her ne kadar drive için GDI21'den Marshall simülasyonunu seçsem de :LOL: ) Clean olarak Ultra-G çok birşey farkettirmiyor gibi ama kendisini drive kanalında çok çok iyi belli ediyor. Amfimin drive katı çok cız cız mid yoğunluklu bir ses veriyor ve çalarken bana özellikle aktif manyetiklerle hiç zevk vermiyor.
Kabin simülsayonu ile bu sıkıntıdan ciddi ölçüde kurtuldum, daha yoğun, bas ve tiz dengesi almış, beni rahatsız eden midler traşlanmış bir ton alıyorum. İyi bir boost işlemi ile çok daha memnun kalacağıma inanıyorum ancak dediğim gibi çalacak zaman ve ortamım olmadı. Aktif ve pasif manyetikli gitarlarımı amfiye direk Ultra-G aracılığıyla bağladığımda böyle sonuçlar aldım.
Araya bir de pedalboard bağladığımda çok daha iyi sonuçlar elde ettim. Bu konuda ne yazmam gerektiğini bilmiyorum. :D
Aletin üzerindeki PAD (-20dB) tuşları ile amfimin sesini daha çok açabileceğimi ve daha iyi bir performans alabileceğimi düşündüm. Tuşlardan birisi basılı iken ses biraz azalıyor, diğerine de basınca benim sistemimde ses nerdeyse hiç duyulmayacak kadar azalıyor. Tek tuşa basmanın uygun olduğunu düşündüm. Sesi açtım ve tekrar belirteyim: kendi sistemimde ciddi bir dipsesle karşılaştım. Böyle bir kullanım benim için hayal oldu. Ama sorun amfimden mi Ultra-G'den mi kaynaklanıyor tam olarak bilemiyorum. Amfim kendi başına o seviyede o kadar çok dipses üretmiyor. :roll:
Bunun dışında GND LIFT tuşu GDI21'de olduğu gibi benim sistemimde hiç bir etki yaratmıyor...
DIRECT LINK TO CABINET çıkışı çok kullanışlı bir çıkış. Aleti kafa ve kabin arasına bağlamanıza yarıyor. Ayrıca XLR çıkışından da mixera girmenize izin veriyor. Bir nevi A-B Box...
Benim hala bu alet için farklı düşüncelerim var. 4x12 simülasyonu üzerine daha fazla yoğunlaşılabilirdi. Ama hem DI BOX hem de kabin simulasyonu vs. olması bunu engelliyor diye düşünüyorum. En azından 4x12 simülasyonu ile ilgili bir kaç potans olmalıydı. Mix, level gibi... Çünkü amfi yada pedal ayarlarınıza göre simülasyon az yada çok gelebiliyor. Oysa şu anki haliyle sadece sümülasyonu açıp kapatabiliyorsunuz (belki ayakla kontrol de güzel olabilirdi ama DI BOX olarak ayak altında olması gülünç :D)
Alette şu an için yapmak istediğim en büyük şey güç beslemesi... Phantom power yok bende ve mixer bazen gerekse de benim için lüks ve fazlalık olacak (sırf kabin simülasyonu olarak kullandığımı da düşünürsek...). Aleti pille de kullanmak işime gelmiyor, pil yerinin sinir bozucu olduğunu da göz önüne alarak. Oturup biraz düşündüm ve bir kablo ilavesi ile aleti 9V adaptörle çalıştırmayı düşünüyorum. Bu nasıl olacak? Kısacık bir kablonun bir ucuna adaptör jackı girişi bağlayacağım. Diğer ucuna da 9V pilin ucundan bağlayacağım. Böylece adaptörü adaptör girişine bağlayacağım, kablo ile akımı Ultra-G'nin pil girişine kablonun ucundaki pil girişi ile bağlayacağım. Böylece alet fiziksel olarak zarar görmeyecek ve gerekirse kolaylıkla ilk haline dönebilecek. Ancak bu konuda aklımın almadığı bazı şeyler var. Aletin üzerinde PHANTOM POWERED 18VDC - 48VDC OR BATTERY POWERED yazıyor. Ben yapabilirsem alete ancak 9V DC verebileceğim. Acaba bu durumda ne olur? Bilgisi olanlardan yardım istiyorum...
Bunların dışında aletin görüntüsü güzel: bizim evdeki kzıartma tenceresinin kapağını hatırlatıyor :D
CLIP ledinin yandığını hiç görmedim :)
Son olarak XLR<->1/4" jacklı kablonun performansını tavsiye edilen sisteme göre kıyaslayamasam da yorumlayayım: sistem bu haliyle normal bir performans veriyor. Belki tamamen XLR jacklı kablo ile daha iyi ses verebilir. Ama şu an performansından memnunum. Ama dediğim gibi farklı bir sistem deneyemedim, acaba başka bir sistem daha parlak vs. ses verir mi bilemiyorum. XLR jackların da yapısını bilmesem de aklımdaki diğer bir soru işareti de XLR jacktaki 3 yada 4 kutbun ne taşıdığı. Alet üzerinde
PIN 1: GND
PIN 2: + SIGNAL
PIN 3: - SIGNAL yazıyor.
Ayrıca yalıtkan olmayan bir de dış kısım var ki o da kutup olarak sayılır mu bilmiyorum. Hem bu XLR ile phantom power için de 48V gibi değerler kullanılıyor. Ses ve elektrik sinyali bu kutuplarda birbirine karışıyor mu, karışmıyor mu, acaba aynı şeyler mi hiç bilgim yok şu anda... Eğer elektrik ve ses ayrı ayrı taşınıyorsa benim kullandığım jackın seste değişikliğe yol açmaması lazım...
Farklı bir soru: Balanced sinyaller sadece XLR jack ile mi taşınır? Bunu da merak ediyorum.
Sanırım bu kadar...

slm herkese gt8 ile ultra g yi beraber mixere girince gt8 in anfi simulatörlerini devre dışımı bırakıyoruz yoksa açıkmı kalıyo benim kafama takılan gt8 de her tonda farklı anfi simulatörleri kullandığımızı varsayarsak bütün bu anfi simulatörlerini karşılayabiliyomu yani her tona etkisi güzel sonuçmu veriyo

gdi 21 1/4 çıkışta kullanılırsa gerçekten hi fi ses mi veriyor?yani illaki hi fi ses almamak için ball out tan direk ses sistemi yada mixer e mi girmek gerekiyor?

Beyler kayıt yapmıcaksanız eğer amfi alın bir tane sahneye çıkmayın yani çat diye ultra-g ile .... eğer bi amfiniz varsa çok sağlam olabilir ;) ....

Ekipmanım az şunu alsam sahnelere atlarım olayı yapmayın ben denedim atlayamadım :)

çünkü yanında preamp ı modelleyicisi cart ı curt u lazım anlayacağınız... kolay gele .. """ Amfi gibisi tanımam :) """

slm herkese gt8 ile ultra g yi beraber mixere girince gt8 in anfi simulatörlerini devre dışımı bırakıyoruz yoksa açıkmı kalıyo benim kafama takılan gt8 de her tonda farklı anfi simulatörleri kullandığımızı varsayarsak bütün bu anfi simulatörlerini karşılayabiliyomu yani her tona etkisi güzel sonuçmu veriyo

slm arkadaşlar benim bi kaç sorum olucak bende boss gt8 var ve yanına ultra g almayı düşünüyorum ama sansamp da alınabilirmi yani bu sansamp gt2 nin fonksiyonu nedir ben bunu proccesorle nası kullanabilirim ayrıca bu sansamp la ultra g yi kullanırken gt 8in preamplarını kullanıcakmıyım ben ikisinide ayrı ayrı açıklarsanız çok sevinirim biraz fazla oldu sorular biliyorum ama son bi sorum daha var Very Happy sansampgt2 ile ultra g aynı anda kullanılabilirmi bilgilendiren herkese teşekkürler... Wink

gt-2 analog bi anfi modelleyicisi.yani gt-8 de bu görevi gören bi çok seçenek var zaten.bi daha gt-2 almak bnece anlamsız.ultra g ye gelincede al bak dene yanına almak genelde iyi olduğu söyleniyo.bende ankaraya gelir gelmez 1 adet edinmek istiyorum.bakalım nasıl bi alet deniycem.kabin simülatörünü kapatmaya gelincede kapat kapatma kulağına kalmış ama gt-8 in kabinleri arasında bariz ses farkları yok.onu kapatırsın.istediğin soundu tonuna EQ ayarları ile verebilirsin.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

arkadaşlar bende gt 8 var. ultra_g almayı düşünüyorum ama :!: anfim olmadığında saadece mixserde kullanıcam..sizce gt 8 ultra g..mixserde kullanırsam iyi bır saund yaklaya bılırmıyım bu sekılde kullananlar varmı :?:

murat_72 demiş ki:
arkadaşlar bende gt 8 var. ultra_g almayı düşünüyorum ama :!: anfim olmadığında saadece mixserde kullanıcam..sizce gt 8 ultra g..mixserde kullanırsam iyi bır saund yaklaya bılırmıyım bu sekılde kullananlar varmı :?:
Direk miksere girmen senin için daha iyi.her iki tarafı da xlr kablo olunca daha iyi performans alırsın.Ses sinyallerini balanslı hale getirirsin ki önemli olan da bu(aletin amacı o zaten :D ).

1.sayfada yazıldı sanırsam,bass gitarlada çok iyi sonuç verdiği,Sonuçta bu hem dibox hemde simulasyon cihazı olduğundan bass gitar için daha çok gerekli bir şey benim kanımca..

arkadaşlar ben bu aleti aldım gt-8 ile bağladım.kabin simülasyonu güzel fena değil ama.bana çok fazla bir atrı kattığını söyleyemem.yani tonlarımı acayip etkilemedi abartıldığı gibi.sadace tek fark ton biraz daha kain sesine yaklaştı.ama çok çok az fark var.bendemi sorun var. yoksa bu aleti öve öve bitiremeyenlerdemi?kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Geri