Dünyanın en iyi Lütiyeleri (Best Luthiers)

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda CAJEMIR tarafından 3 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. sweetrock bunu beğendi.
 2. Ed Roman ki Allah gani gani rahmet eylesin; kisisel olarak tanidiklarina yer vermis ama buradaki isimlere New York'tan D'angelico, Jimmy D'Aquisto ve en son olarak da John Monteleone'yi eklemek lazim. (Lakin soyle 20.000-30.000 dolar koysam kenara benim ilk isim bir Radiocity almak olacak). Archtop gitarlarin tartismasiz krallari dogu kiyisindaki Italyan ustalardir. Bu vesile ile Monteleone icin sarki yapan Mark Knopfler abimizi de analim agzinin tadini pek bilir kerata. Lakin kendisi Rudy Pensa araciligi ile Suhr markasinin dogumuna da on ayak olmustur. Selam ederim. The chisels are calling, its time to make sawdust...
   
  CAJEMIR bunu beğendi.

 3. Knopfler'in Pensa ile ilişkisini biliyordum ama Monteleone'yi duymamıştım teşekkürler. Benim gözlerim de Dan Erlewine'i aradı ama dediğin gibi kişisel tanıdıklarına yer vermiş çoğunlukla..
   
 4. Esasında konuyu açış amacım Ed'in tercihlerinden ziyade bizim denk geldiğimiz, beğendiğimiz, kıyıda köşede kalmış ve henüz "voleyi vuramamış" ustalar ile onların "iş"lerinin paylaşımı idi..

  Örneğin tasarımlarına bayıldığım 3 lütiye (marka) ile başlayabiliriz: Erlewine, Conklin ve Melancon..
  Bunlara artık ülkemize bile gelmeye başlayan Ruokangas'ı da ekleyebiliriz, tabi o artık voleyi vurmuşa benziyor :)
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş