Bateri bagetleri hakkında.

T

tteomann

selam arkadaşlar daha yeni bu siteye üye olmakla beraber bir soruma çözüm bulacağınızı tahmin ediyorum.şu davul olayına merak salmış biri olarak şimdilik stüdyoya gidip çalıyorum fakat konu bu değil :D yaa arkadaşlar şu baget çevirme işi nasıl oluyor? gerçekten çözemedim.bu konuda bana bilgi verebilecek yada herhangibir vide oklip bilen biri varsa bir çınlatsın bana yaaa .saolunn :p

davulla yeterince haşır neşir olunca refleks olarak yapabiliyorsun o hareketi. öğrenmek zor. kendi davulcumdan biliyorum böyle numaralar zamanla oluyor.

Baget çevirmeyi,hoplatmayı,zıplatmayı değil de bir baget tavsiyesi istersen eğer bir davulcu olmamama rağmen Vic Firth American Classic 5A ve 5B diyorum kesinlikle.5B 5A'ya göre bi zaman sonra yorar ama bence yine de gayet başarılı.

peki bu bagetlerin ucunun espirisi nedir? yani ucu daha toplu yada daha sivriye yakın olmalarının sese etkisi nasıl? baget çeşitleri nelerdir kısacası? özellikleri nedir? bilgisi olan arkların. bilgilendirmesi dileğiyle. sevgiler..

merhaba,

Baget çevirmek, ıslık çalmak gibidir.
Nasıl çalındığını görürsün ama ilk uygulamada
netice alımayabilirsin...
Çok pratik yapmak gerek. Ayar meselesi..

Şöyle başlayabilirsin. Bageti işaret parmağının diğeriyle birleştiği kısıma al ,
yere paralel olsun baget...
daha sonra bunu tatravaliya gibi parmaklarınla aşağı yukarı oynat...
bu şekilde biraz parmaklarınla bageti ileri ittirisen...
pervane gibi dönmeye başlar...
Umarın amacına ulaşırsın...

Hoşçakalın

baget demişken Vic Firth tawsiye etmeden olmaz baget cevirme zamanla olabılecek bı olay ne kadar elınde baget tutarsan o kadar hızlı ögrenebılırsın

Baget seçimi önemlidir, çalımı %40 etkiliyor. Seçim yapmka da kolaydır. Vic Firth.

Çevirmek için de bageti, işaret parmağınla orta parmağının arasına bagetin ucu elinin tersi tarafında durcak şekilde koyup, olabildiğince gevşek bırakıp, yukarı-aşağı hareketler ile ileri-geri hareketleri harmanlatmak gerek. En başta avuç içiyle 90 derecelik açı yapacaktır, git gide o açıyı 180'e yaklaştırmak gerekir, tabi 180 mümkün değil ama, ne kadar yakınsa o kadar iyi gözükür.

Cappella>Sopranos Serisi >Cappella 5A
Cappella>Timbales>Cappella Latin Fire Timbale Sticks 86
ProOrca>Tambour Series>Pro Orca Senior 4-4 FLUORESCENT
ProOrca>Musique De L'air>Pro Orca Senior model
ProOrca>Musique De L'air>Pro Orca Michel MATHIEU SIGNATURE Black
Vater>Color Wrap>Serinin Tümü Güzel
VicFirth>Collectible Series Sticks>Bütün Serinin Tümü Çokk Güzel
Zildjian>Dip Series>7A WOOD BLACK DIP
Zildjian>Dip Series>SUPER 5A NYLON PURPLE DIP
Zildjian>Dip Series>ROCK WOOD BLACK DIP
Zildjian>Hickory Series>SUPER 5B WOOD - BLACK DRUMSTICK
Zildjian>Hickory Series>HEAVY JAZZ DRUMSTICK
Zildjian>Hickory Series>7A NYLON - BLACK DRUMSTICK
Zildjian>Hickory Series>2B NYLON - RED DRUMSTICK

Önere bileceğim Bagetler....

VicFirth>Collectible Series Sticks>Bütün Serinin Tümü Çokk Güzel

bu seri ama tabkiki daha kalın daha güzel..;)Hem kondisyonunuzuda artırır..;)

bende 3 yıldır bateri çalıyorum u işte yeniyim ama bagetlerim zildjan 5B gayet memnunum ilk basta demir baget kullanmıştım

yaklaşık bir yıldır davul çalıyorum ve kullandığım bagetler genelde 5A yada 5B oldu. 5Bler 5A'lara göre biraz daha ağırdır çalarken 5A kullanacaksan birde etüd çalışmaların için 5B almanı tavsiye ederim. En son deneme amaçlı olarak zildjian Manu Katche signature baget aldım ucu top şeklinde olduğu için ve gayet memnun kaldım baget ince, hafif ve normalden çok az daha kısa. çalarken rahat ettiren ve top şeklindeki başı sayesinde daha sağlıklı sekme veren bir baget denemenizi tavsiye ederim :) ayrıca etüdleri bando bagetleri gibi daha kalın ve daha ağır bagetlerle yapmakta kondüsyon açısından çok faydalı bir durum :)

Saygılar..

....

bırak onu bunu süsü janjanıda al eline bagetleri single, double ve Paradiddle çalış. bu işler süsle vs ile olmuyor. işin gösteriş kısmına bakma ve aldanma. bu iş emek ister sen bahsettiğim metodları öğren bilekleri aç onlar zatn zamanla olacak. bu iş sandığın kadar olmayacak ben şuan günde min 4 saatimi veriyorum ve davulcu arkadaşlarım 8 saate çıkardıklarını söylüyorlar deliriyorum.site olarak http://www.vicfirth.com/education/rudiments.html adresini kullansınlar davulcu arkadşlarım ..burada size uygun olarak çalışma metodları mevcut.
baget olarakta vicfirth 5a kullan. sana iyi bir tavsiye bu.dikkate almanı öneririm.

Baget olarak tam neyi kullanıcığını tavsiye olarak vermek biraz ilginç tabi. Sonuçta çalacak insanın tarzını , bilek yapısını , tuşesini , çalış stilini ve tam olarak ne istediğini ( güç, hız, teknik vb? )bilmeden şu bageti kullan şunu kullanma aman "tu kaka" demek bence tamamen yanlış. Fakat diğer bütün dediklerine katılıyorum. Çok zor iştir davulculuk. Hem fiziki açıdan, hem manevi açıdan, hem özveri açısından çok şey alır götürür adamdan. Ben 6 yıllık davulcuyum. Her gün paradidle lar , draglar , ratamacue ler , double lar vb. çalışırım fakat hala bi yanım hardcore çal , punk çal bırak rudimentleri dilediğin gibi hayvani içgüdülerinle çal der. Hepsine zaman ayırma neredeyse imkansız. Sonuçta birsürü kovayı tek tek alıp bi yerlere götüreceğine bi yada iki kovayı götürebildiğin en uzak yere götür çok daha iyi ( çin atasözü gibi oldu ) Yani arkadaşın dediği gibi bırak artisliğide azcık çalış :D

Baget çevirme videosu Spinology adı altında internette mevcuttur Dvd formatındaki bu cd yi almak isterseniz bana da ulaşabilirsiniz....DVD de spinology tipleri ve uygulama şekilleri güzel bir şekilde öğretiliyor ama iyi bir single stroke çalışmasının yerini hiçbirşey tutmaz......Atrıca bateri ile ilgili her türlü konuyu bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.... WWW.studyobona.com :D

Geri