Beyin Okumak Mümkün Mü?

(NOT:Konu Focus dergisi Mart 2005 sayfa 49-... dan alıntıdır)
Binlerce yıllık rüya gerçek olmak üzere. İnsan beynini okumak , olaylara vereceği tepkileri önceden bilmek artık mümkün...Asıl tehlikeli soru da burada ortaya çıkıyor: 'İnsanlğı artık ne gibi tehlikeler bekliyor?

TOP SECRET

BEYNİNİZ OKUNUYOR MU?
Birileri, gerçekten beynimizi okuma gücüne sahip mi? Konu İstihbarat örgütlerinin ilgi duyduğu 'beyin okuma ve yönlendirme' olunca,bu soruyu bu karanlık dünyanın geçmişini bilen 'işin uzmanlarına' yönelttik...

Fiyatı 8 milyon dolar. Sadece 'devletten devlete' satılabiliyor... Bu sistemi üreten ve satıcı durumunda bulunan ülkelerin sayısı sadece ''dört''! Öyle her 8 milyon doları olana da satılmıyor! Müşteri olabilmek için bile yığınla ölçütün tutturulması gerekiyor. ''Dost ve Müttefik'' olmak, satılan bir ürünü üçüncü bir ülkenin kullanımına sunmamak gibi bazı koşulları yerine getirmek gibi...

Bu pazarlık çok uzakta bir yerde değil ''Komşu ülke''de yapılıyor! Pazarlığın konusu olan sistem, muhtemelen büyük bir kentin dışına yada askeri bir üsse kurulacak ''dört odalı ev''in bedeli...

Ancak, bu evi bu kadar özel kılan ne? İçinde kurulu olan ve dünyadaki istihbarat örgütlerinin varoluş nedenini ortadan kaldıracak kadar güçlü bir silah! Bir beyin okuma yönlendirme sistemi.

Bu sisteme sahip ülke, yakaladığı casusları düşman askerlerini konuşturmak için artık fazla uğraşmak zorunda kalmayacak. Ne kaba dayak ne de en vahşi işkence ile yapılamayanı bu sistem gerçekleştirebilcek. Bu dört odalı eve alınanların başlarına bağlanan kaskın içindeki yüzlerce sensörden gelen verileri inceleyen sistem, kişinin tüm düşüncelerini okumak üzere kurulu.

Kişinin olayı hatırlaması bile önemli değil. Unutulan olayları gömüldüğü derinliklerden çıkartmak, 8 milyon dolarlık bu sistem için sadece bir ''zaman meselesi''...

''Beynin parmak izleri''

Bu tüyler ürpertici bilgiler, kısa bir süre öncesine kadar birçok kişi için inandırıcılıktan uzak kötü bir seneryoydu sadece...Oysaki bu sstem tümüyle gerçek ve artık ''devletler arası piyasaya düşecek kadar yaygınlaşmış durumda! Bazı istihbarat birimleri için bu sistemi Türkiyeye getiren özel bir şirket sahibinin anlattıkları, bugün sadece birkaç devletin elinde olan ''BEYİN OKUMA SİSTEMİ''nin ayrıntılarını focus dergisi olarak size aktarabilmemizi sağladı...

Söz konusu sistemin uygulama alanları yukarıda anlattıklarımız dan çok daha geniş. Sistem, beyin dalgalarınızdan birer ''parmak izi '' çıkartıp olaylar karşısında verdiği tepkileri anlamlı verilere dönüştürmeye dayanıyor. Araştırmamız için focusa gönderilen uzun sunum dosyasında, bu sistemin hangi vakalarda kullanılabileceğine dair sıralananlar , neyle karşı karşıya olduğumuzun ipuçlarını veriyor;
''Kontr-terörizm , sanayi casusluğu ,hırsızlık, politik skandallar,örgüt sırları,askeri istihbarat,şirket güvenliği, tecavüz suçları...''

Bu sistem nasıl çalışıyor?Bize verilen sunum dosyasındaki sınırlı bilgilere dayanarak sistemi bir fotoğraf makinasına benzetebiliriz. Durmadan beyin dalgalarımızı kareleyen bir fotğraf makinesine. Sistemin en önemli parçası,
''Konuşturulmak istenen''kişinin başına geçirilen ve kabaca bir boneye benzeyen başlık.Bu marifetli başlık, içindeki yüzlerce sensör ile beyin dalgalarının fotğraflarını çekip, elde ettiği bulguları anlamdırılmamış veri paketleri halinde ,''nörokognitif beyin simülatörüne aktarıyor.

Bu arada küçük bir parantez açmamız gerekiyor. Her insanın parmak izi nasıl bir başkasından farklıysa, beyin dalgalarımızda bizeözel ve ''taklit edilemez'' nitelikler taşıyor. O nedenle her beyinin bir parmak izi var. Zaten beyin simülatörü de burada devreye giriyor...

(Arkadaşlar yazı daha bitmedi devam edecektir bulabilirseniz muhakkak okuyun focus dergisini,bilim teknik,national geographic,GEO bu dergiler gerçektende güzel şeyler anlatıyor... Örneğin 2000 yılının bilim ve teknik dergisi elime geçti yinede bana ''vay be'' dedirtebildi...)

Beyin okuma

Ben beyin okumadan çok telepatiyle ilgileniyorum. Mesela düşündüğüm şeyin aynısını başkasına düşündürme, ya da iki kişinin aynı rüyayı görmesi gibi tuhaf şeyler. Bunların da mümkün olduğuna inanırım çünkü bazen farketmemek elde değil. Beynimizden bazen sanki çok değişik enerji akımları geçtiğini hissediyoruz. Sanki beynimizin kullanmadığımız bazı kısımları olduğunu düşünüyorum.

Makinalarla beyin okuma mucize gibi gelmiyor zaten. Bilimsel olarak zaten nöronlar konusunda yeterince ilerlemiş olduğumuza inanıyorum. Takdir edersiniz ki artık bunların çıkması oldukça normal. Ancak tabii başkasının düşüncelerini direk aynen kendi dilimizde okuyabilmek, sözlerini duyabilmek de psychic yetenekleri olabilen insanların yapabildiği şeylerdir. Ben bu insanların var olduğuna inanıyorum. Dini anlamda değil ama budistler dini amaçla yapsalar bile yaptıkları hareketlerin, yoganın zihinsel abilitelere katkısı olduğunu düşünüyorum.

Re: Beyin okuma

TEAR_OF_SOUL demiş ki:
Eusine demiş ki:
Sanki beynimizin kullanmadığımız bazı kısımları olduğunu düşünüyorum.

Bu zaten bilimsel olarak kanıtlandı diye biliyorum..

Aslında kastettiğim o kısımların kullanılmamasından ziyade, bu kısımların olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere varolduğunu (6. his, psişik enerji, telekineti vs.) düşünüyorum.

Yoksa bilinen birşey yüzde %3 ünü kullandığımız.

100 de 100 beyin gücü üzerine bilim adamları ciddi çalışma içerisindeler.... daha insanın sınırlarının ne olduğunu kimse bilmiyo.... bilmediğimiz ne gibi yeteneklerimiz var kim bilir...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
chupacabra demiş ki:
100 de 100 beyin gücü üzerine bilim adamları ciddi çalışma içerisindeler.... daha insanın sınırlarının ne olduğunu kimse bilmiyo.... bilmediğimiz ne gibi yeteneklerimiz var kim bilir...

Yok be hacı yanlış anlamışsın, biz okumuyoruz 8 milyon dolarlık bi sistem okuyor :)))

önümüzdeki yüzyılda meydana gelecek savaşların top tüfek ile değil de

"beyin" ler arasında geçeceğini harbiden kanıtlar durumda

bence tabi =)

Eusine: "Sanki beynimizin kullanmadığımız bazı kısımları olduğunu düşünüyorum."

TEAR_OF_SOUL: "Bu zaten bilimsel olarak kanıtlandı diye biliyorum.."

Eusine: "Yoksa bilinen birşey yüzde %3 ünü kullandığımız."

1-Beynimizde kullanmadığımız alanlar olduğunu kim,ne zaman ve nasıl kanıtladı?
2-Beynimizin kullandığımız alanları nereler, kullanmadığımız alanları nereler?

Cevaplarsanız sevinirim...

arkadaslar beyin okumak olabilicek biseydir kesinlikle. ki bu yapilmis biseydir. hipozun bi cok cesidi var bunun icinde beyin okumak icin olanida var diye biliyorum.. ya zaten biz bile okuyoruz beyin.. ben sevgilimin gozlerine bakipta onun aklindan gecenleri bi nebzede olsa okyabiliyosam cok basitte olsa bu olay var demektir..

Tabiki de mümkün! Biz insanoğlu zaten beynimizin çok az bir yüzdesini kullandığımız için ilk başta imkansız gibi gözüken şeyler daha sonra yapılan egzersiz, çakrayı ve kanalları açma, alıcı geliştirme ve 6. duyu organı dediğimiz dalgalarla imkanlı hale gelebiliyor. Amerika' da bir deney esnasında bir köpeğin kafasına ve gırtlağına alıcılar yerleştirilmiş. Köpek havladığı zaman gırtlaktan çıkan sesin, beyinden gelen gözle görülmeyen ses dalgalarıyla aynı olduğu ispatlanmış. Kaldı ki; beyin okumak zaten çok küçük bir şey. Eğer biz beynimizin daha fazlasını kullanıp otokontrolümüzü sağlayabilirsek ruh ve bedenimizi ayırarak astral seyahat diyerek adlandırdığımız olayda düşünce gücümüzle bedenimizi düşüncelerimizin olduğu yere taşıyabiliriz.

Düşünmek ve vücudumuzu kontrol etmek için beynimizi kullanırız. Farklı işler için beynin farklı alanları var edilmiştir. Dolayısıyla o an beyindeki hangi alanların aktif durumda olduğunu anlayabilirsek, kişi hakkındaki pek çok şeyi de öğrenebiliriz. Mesela yalan söylerken beynin bazı alanları aktiftir, bu alanlardaki aktiviteyi görüntüleyen cihazlar sayesinde bir yalan makinesi icat edilmeye çalışılmaktadır. Örneğin yaşadığınız bir anı hatırladığınızda beyninizin belli bir alanı aktif duruma geçer, bu sayede daha önce hangi yerlerde dolaştığınız ve neler yaşadığınızı, size belli resimler göstererek ya da olaylar anlatarak ve bu arada da beyninizi görüntüleyerek öğrenebiliriz. İlk örnekte MR cihazı (fonksiyonel MR), ikinci örnekte de EEG cihazı kullanılmaktadır.

Beyin görüntüleme çalışmaları geliştikçe, "beyin okuma" olarak tanımlanan alanda da pek çok ilerlemeler kaydedilebileceği açıktır.

Re: Beyin okuma

Eusine demiş ki:
TEAR_OF_SOUL demiş ki:
Eusine demiş ki:
Sanki beynimizin kullanmadığımız bazı kısımları olduğunu düşünüyorum.

Bu zaten bilimsel olarak kanıtlandı diye biliyorum..

Aslında kastettiğim o kısımların kullanılmamasından ziyade, bu kısımların olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere varolduğunu (6. his, psişik enerji, telekineti vs.) düşünüyorum.

Yoksa bilinen birşey yüzde %3 ünü kullandığımız.

Normal bir insan beynin %3'ünü Üniversite Öğlencileri ise maximum %5lik bir kısmını kullanabildiği heryerde yazılıp çizilen birşey... Eusine'nin bahsettiğini bir yerde okumuştum beynin %70lik kısmını kullanabilen bir insan beyin gücü ile hiç temas etmeksizin herhangibir nesneyi bir yerden bir yere hareket ettirebiliyormuş.. Tabi bu %70 lik kısıma kadarki artışta insanda birsürü evrim gerçekleşiyor.. beynin %100 lük kısmını kullanabilen bir insan neler yapabilir bilemiyorum artık :)

ben tartismaya cok gec katiliyorum ama ;1.yazida olaylara verecegimiz tepkinin onceden bilinebilecegi, yazilmis;focus'a saygisi olan biriyim ama bana abartili geldi,cunku birbirinden bagimsiz degiskenlerin hesaba katilmasi gerekiyor....insana ozgu her duygunun ayni beyin akimini olsuturdugunu sanmiyorum,adrenalin bile bazi insanlarda farkli sonuclar doguruyor...beynimizi okumasi belki ama onceden ongorulmus sonuclar yapip cikarimlara varmasini ben pek olasi gormuyorum :idea: :idea: :idea:

Geri