Gitar Eskitme (Relic Guitar) ve Scalloped Klavye Yapımı

'Elektro Gitarlar' forumunda thrashead tarafından 19 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar. Bu başlıkta son 2 haftasonu mu harcayıp yaptığım gitar eskitme ve scalloped klavye yapımını anlatacağım. Gerekli malzemelerin listesi aşağıda. Ben Ibanez GRG170DX'i yaptım. Yapmadan önceki fotoğrafını çekmediğim için eski örnek resmini internetten koydum.

İşe başlamadan önce gitarın üzerinde çıkarabileceğiniz bütün metal parçaları sökün. Manyetikleri sökmek istemiyorsanız vidalarını sökün ama kablolarını çıkarmayın. Sapla gövdeyi vida yerlerinden ayırın.telleri zaten çıkardınız :) saptaki akort burgularınıda sökün. Öncelikle Scaloped yapımı.

Scalloped Yapımı
    Benim 2 günümü aldı yapmam. Oldukça yorucu bir iş. Başlamadan önce perdelerdeki demir parçaların üstünü (fretleri yani) 2 kat bant ile kapayın. İnce fret boyutunda banta çekerek. Bu fretlerin çizilmesini önleyecektir ve çok dikkatli olun sonra fretleri değiştirmek zorunda kalırsınız. En önemli nokta burası. Başlarken belirtiyim 4 çeşit eğe var elimde. 1 ve 2 numara dişli eğelerden alın. Çok parçalayıcı olan 3 numaradan uzak durun. 1 numara zımpara gibi yüzeyi düzeltmek için 2 numaralar ise oymak için kullanılacak. Bunların boylarıda bende 4 çeşit. En ince olan 1 numara sondaki ince perdeleri 2 numara olmadan da rahatlıkla oyuyor. İşte deneye deneye yapın ve klavyeye acımayın. Düzgün yapın ama hafif hafif yapmayın korkmadan zorlayabilirsiniz. 12. Perdeden itibaren oymaya başlamadan önce perdenin tam ortasına 2 numaralı 2. Sıradaki eğe ile önce düz bir hat oyup sonra kenarlara doğru oyuğu genişleterek çalışmanızı tavsiye ederim. Scalloped yapımı bu şekilde eğer imkanınız varsa Dremel ile yapın. Ben gerçekten imkanım olsa dremeli düşünmeden alırdım. 100 tl civarı birşey. Vermedim kıyamadım 1 sefer için ama 2 gün elim uyuştu. :(

Gitar Eskitme (Relic Guitar)
    Youtube’da videoları var fakat garip garip yağ çeşitleri vs kullanılmış. Ben evde bulunabilir malzemelerle yaptım. Öncelikle gitarın üzerinde çıkarabileceğiniz bütün metal parçaları sökün. Manyetikleri sökmek istemiyorsanız vidalarını sökün ama kablolarını çıkarmayabilirsiniz. Sapla gövdeyi vida yerlerinden ayırın.telleri zaten çıkardınız :) Saptaki akort burgularınıda sökün. Öncelikle gövdede parlak olan boyanın tamamını manyetikleride söktüğünüzden onun alt kısımlarını zımpara kağıdı ile dairesel hareketler yaparak zımparalayın. Parlak yer kalmasın iyice matlaşsın. Ön arka yan kısımları iyice zımparalayın. Klavyenin arka kısmını da aynı şekilde zımparalayın. Sonra ıslak havlu ile üzerindeki oluşan unlu kısmı alın ve kurumasını bekleyin. Kuruyunca tekrar unlu duracaktır fakat paniklemeyin şimdilik öyle kalsın. Daha sonra torna vida, bıçak, çekiç ve ıskarpela ile gitarın üzerine çarpma, çizilme ve oyma efektleri verin. Tamamen random yapın ama dikkat edin simetrik hareketler yapmayın tamamen rasgele. Sonra büyük eğe ve ıskarpela ile istiyorsanız benim yaptığım gibi belli noktaların boyasını tamamen sökebilirsiniz. Ben sağ kolumu koyduğum kısmı kazıdım tamamen. Kısaca benzin istasyonlarındaki tuvalet kapılarına benzeyecek şekilde tırtıklayın gitarınızı :) İnternette relic guitar diye aratıp örnek resimlere göre de yapabilirsiniz nerelerin boyasının daha çok eridiğini görmek için. Köşeli bölgeleri iyice yontabilirsiniz. Klavyenin arka kısmını da aynı şekilde yara bere içinde bırakın. Daha sonra kazıdığınız bölgedeki ağaç kısmın bembeyaz yepyeni bir ağaçmış gibi durduğunu göreceksiniz. Islak havlu alıp suyunu sıkın ve ikiye bölün yada iki parça havlu alın :) Sonra bir miktar ayakkabı boyasını ilk parça ile alarak ağaç kısımlara yedirip ağaç kısmı yeşillendirin. Çok kara durmasın iyice yedirin az miktar boya ile. Sonra temiz kalan diğer havlu ile gitarın oyulmamış kısımlarına bulaşan ayakkabı boyası izlerini alın. O havlu birazcık daha nemli olursa temizlemesi o kadar kolaylaşır ama oyulan kısımların boyasını almamasına dikkat edin. Bu işlemleri bütün ağaç bölgeye ve klavyenın arka kısmına uygulayın. En son olarak ön yüze, arka yüze, klavyeye ve gövdenin yan kısımlarına sırasıyla birer damla toplam dört damla badem yağını sünger ile yedirin. Bu gitarı parlatmaz ama üzerindeki o unlu görüntüyü temizleyecek ve aşağıdaki görüntüyü sağlayacaktır. Gitarınızın parçalarını birleştirip kullanabilirsiniz artık.

Son düzenleme: 26 Haziran 2014
  2. Fretboard'u binding'li gitarlara sonradan yapılan scalloping işlemi sırıtmış durumda. Semi-scalloped daha düzgün durabildi. Çalınabilirlik açısından scalloped seviyorsanız, yaptığınız işi tebrik ederim. Ama keşke gitarda binding olmasaydı.

Relic diye bir sürü gitarın içine ediliyor. Relic işlemleri sonrası - bu gitar için söylüyorum- yıllara meydan okumuş ama hala çalınabilirliği mükemmel diyebileceğim bir gitar olmamış. Boyanın zımparalandığı bölgeler özenle seçilmiş olsa da, gitarın ön alt sağ kısmındaki işlem, gitara iyi bakmayı bilmeyen sarhoş bir adamın gitarı hoyratça kullanıp, gitarına değer vermeyip, onlarca defa düşürdüğünü, gitarın tamiri için hep luthier peşinde koştuğunu zannedebilirsiniz. Rock star gitarı edası yaratılamamış.

Sapın arka kısmındaki cila da sökülebilirmiş. Sadece ufak darbeler tercih edilmiş.

Gitarı pek beğenmedim açıkçası.

CAJEMIR bunu beğendi.
  3. Teşekkürler eleştiriler için. Dediğin gibi doğal bir eskitme gibi durmadığının bende farkındayım. Zaten ilk denemem. Yine de eleştiriler için sağol. Zaten Doğal eskitme yapmak gerçekten çok zor ve özen gerektiren bir iş. yani boyanın azdan çoğa doğru erimesi gibi bir efekti vermek çok zor iş. Zımpara makinası vs gerekiyor. Elle yapmak çok yorucu ve zor bir iş. Yaparken öyle birşey yapamayacağımı bende gördüm zaten bunun üzerine gitarı dediğin gibi oraya buraya fırlatılıp çarpılmış efekti (Benzinlikteki tuvalet kapısı efekti :)) verebildim. Ama yine de hoşuma gitti. Scalloped olayı içinde bu tarz bir klavyeye bunu yapabildim ama yakından eline alıp bakınca muntazam bir işçilik olduğunu görebilirsin. Gerçekten muntazam bir iş çıkardığımı söyleyebilirim. Gayet başarılı oldu. Ben şu anda memnunum. Alışınca scalloped'ın daha rahat olduğunu da söyleyebilirim. Özellikle eskiden en alt telde zor çıkan yapay harmonikleri almak çok kolaylaştı. Scalloped bence daha rahat çalım açısından diyebiliyorum rahatlıkla şu anda.

4. Diğer arkadaşın değidi gibi gitar eski görünmüyor; dayak yemiş izlenimi var. ilk seferde ve kısıtlı imkanlarla anca. çabayı taktir etmek gerekir. Bir de bu tip işler kolay ama el yatkınlığı + sanatsal bir yatkınlık gerektiriyor kesinlikle herkesin yapabileceği bir iş değil bana kalırsa.

magusmagius ve gkaykaya97 bunu beğendi.
  5. ibaneze ve keskin hatlarına pasparlak cila yakışıyor ama ya.. bence tabi...

aumit bunu beğendi.
  6. dager

dager

2
    2
    6
    Gitarın içene etmişsin birde muazzam iş demiyor mu ey allahım:confused:

chipetpet ve aumit bunu beğendi.
  7. Pek olmamış gibi, yaşlanmadan ziyade 3 ayda yıpranmış havası var.

8. Scalloped klavye garip gelmiyor mu çalarken? Hiç denemedim de elime alsam baya afallarım gibi duruyor.

9. Şu relic olayını bir türlü sevemedim:) Tüm perdelere scalloped nasıl olur bilmiyorum ama son 3-4 perdeye uygulandığında baya keyifli oluyordu.

Ezo bunu beğendi.
  10. Ibanezlere yeni olmak yakıştığından dayak yemiş gibi duruyor bu gitar.

11. ben beğendim güzel olmuş

12. EMM

EMM

736
    825
    4,556
    Relic'in hikayesinde bozukluklar var. Arka tarafta mesela kemer izi yok, direk derin cizik seklinde kemer cizikleri olabilirdi.
    Kolunu koydugun yer erimis gitmis ama pickguardsiz gitarda penalarin carptigi manyetik alti bolge piril piril duruyor ki ilk eskimeye baslayan bu bolgedir.

Ibanez turu gitarlarda ise scalloped islemi malesef bir hata cunku sap profili gereksiz derecede ince ve sap cok hafif, tum bunlarin uzerine bir de bu kadar scalloped islemi yaptiktan sonra sapin agirligi kus gibi kalir. Bu da tonlarin cilizlasmasi, tizlesmesi, sustain kaybina yol acar. Bu yuzden yapay harmonikleri daha kolay yapabiliyorsun.

Relic hikayesi malesef tutarsiz olmus, scalloped icin de dedigim gibi...

Yani sunu unutmamak gerekir, gitarda tonu veren kisim aslinda saptir. Ton ciddi anlamda saptan gelir ve govde agacinin etkisinden kat kat fazladir.

Ne diyim, gecmis olsun, eline saglik.

CAJEMIR, aumit ve 2013 bunu beğendi.
  13. Scalloped klavye ele nasıl geliyor çok merak ediyorum. Ses değişir mi? Tekniklerde farklılık yaratır mı? Veya alışınca daha mı kolay?

14. GİTAR ESKİMEMİŞ Kİ KIRILMIŞ YAHU

nihilist bunu beğendi.
  15. gitarın anasına tesbih çektirmişsin hocam. Geçmiş olsun

Flamenco, Killl, kaelthas ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. Büyük cesaretinizden dolayı tebrik ederim gerçekten; fakat çok kötü olmuş , bir daha denemeyin bence...

Ezo ve aumit bunu beğendi.
  17. Scalloped bu kadar oluyomuydu ki yauu ok fazla oyuk geldi bana iyi cesaret fakat gitara soykırım olmuş

aumit bunu beğendi.
  18. Gitar katledilmiş..yazık bence almak için bir sürü para harcanıyor.sanırım bu gitarın ikinci eli artık olamaz..üzüldüm..ayakkabı boyası fikri kopardı beni olaydan..

19. Ekşisözlük'de klişe bir bkz. var; "merhaba hüsnü, bu da benim bilmem neyim" diye..Tam onluk olmuş.

Son düzenleme: 28 Ocak 2015
  20. düşük model bir gitar zaten,fazla bir giden olmamış ama ibaneze pek yakıştıramadım her ne kadar başarısız bir çalışma olmuş olsa da relic işini,ibanezde zaten bir vintage havası yok bir gibson veya amrikan fendere denerseniz belki daha iyi sonuçlar alırsınız. :D (latife) gövde olmamış ama scalloped işlevsel olarak olmuş olabilir,düşük bir model üzerinde deneyim olmuş,hayırlı olsun.

Konuda baya eskiymiş,yeni gördüm :)

Son düzenleme: 28 Ocak 2015

Bu Sayfayı Paylaş