Pedal Adaptörleri

Bir adet 9v ile çalışan adaptörüm var. Fakat bununla hiç pedal çalıştırmadım. Uygunmudur bilmiyorum. Adaptörün üzerinde yazanı yazayim; "SWİTCHING POWER SUPPLY MODEL:YSHW-090070V Input:100-240VAC 50/60Hz 0,13A MAX Output:9v==700mA" Bu adaptör ile 9v pille çalışan dört pedal çalıştırmayı düşünüyorum.
resim.asp
Bunun için resimdeki gibi bir çoklayıcı aldım.4 pedala dağıtacağım biriside boşta kalacak. Pedallara bir zarar gelirmi? Pedallarım mooer reverb ve chorus pedalı mxr carbon copy delay ve crybaby 535 wah.

Pedallarininin üzerinde çektikleri akım yazar. Time modulation'lar genelde fazla çeker. Örneğin Boss DD-7 50mA. Seninkileri bilmiyorum, internetten bulabilirsin ama. Örneğin google'a "mxr carbon copy delay current draw" yaz çıkar.

Pedallarının hepsi açıkken toplam çekecekleri akım bu değerlerin toplamıdır. Anladığım, senin adaptörünün toplam akımı 700 mA. Pedalların akımlarını topla, 700'ü geçmezse ok :)

Şunu da belirteyim, polarizasyonlarını da kontrol et. Bir de, adaptörün bu iş için üretilmediyse dip gürültüsü yapabilir.

Son olarak, pedalların bu işten zarar görürse mesuliyet kabul etmem :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ac Dc hiç o kısmını bilmiyordum. 9v olunca ben uyar sandım açıkçası.
2 tanesi AC bir tanesi mxr pedal olan dc yazılmış kitapçığında.
Ben bu adaptörü, Ac olan pedallarla denemişim. Onları çalıştırmayınca diğer Dc(mxr carbon copy) gereken pedalla denemedim korktum bişi olur diye. Bu denemem pedalda sorun yaratmış olabilirmi.
En iyisi ben bir adaptör mü yaptırsam bir elektrikçide.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet en iyisi Tuğberk dediğin gibi bu iş için yapılan adaptörlerden almak. İlerleyen zamanda alacağım kafamda var. Şimdilik bir çozum için 10 15 tl lik bş adaptörle işi halledeyim dedim.
Önerdiğin pedal adaptörüyle tüm pedalları çalıştırabilirmiyim? Bende şuan 9v ile 4 pedal (zamanla dahada çoğalacak) ve 22v ile çalışan tek bir pedalım var. Piyasada 12v 18v ile çalışan pedallarda var. Başka kaç v'lerde tam bilmiyorum ama sanırım genelde bu güçlerde pedallar. İlerki zaman içinde düşünürsek Voodoo lab olabilirmi yada farklı bir öneride olabilir. Tek sefer alınacağından setupımdaki her değişikliğe ayak uydurabilsin.

Evet en iyisi Tuğberk dediğin gibi bu iş için yapılan adaptörlerden almak. İlerleyen zamanda alacağım kafamda var. Şimdilik bir çozum için 10 15 tl lik bş adaptörle işi halledeyim dedim.
Önerdiğin pedal adaptörüyle tüm pedalları çalıştırabilirmiyim? Bende şuan 9v ile 4 pedal (zamanla dahada çoğalacak) ve 22v ile çalışan tek bir pedalım var. Piyasada 12v 18v ile çalışan pedallarda var. Başka kaç v'lerde tam bilmiyorum ama sanırım genelde bu güçlerde pedallar. İlerki zaman içinde düşünürsek Voodoo lab olabilirmi yada farklı bir öneride olabilir. Tek sefer alınacağından setupımdaki her değişikliğe ayak uydurabilsin.

Voodoo Lab PP2+ endüstri standardı olmuş ürünlerden birisi. Kalitesinden bahsetmiyorum bile. İnternet sitesinden çıkışlarının voltajlarına ve sağladığı akım değerlerine ulaşabilirsin. Tüm pedalları çalıştırır demek biraz iddialı bir laf olur. PP2+'de AC çıkış yok, yani AC ile çalışan pedalları eliyoruz. Kaldı ki AC ile çalışan pedalların çoğunun kendi özel adaptörleri var. Çeşitli özel kablolarla bağlantı yaparak iki 9 volttan tek 18 volt çıkış alabilirsin, yine özel kablolarla polariteyi tersine çevirebilirsin.

Voodoo birçok senaryoda kurtarıyor, ama çok ciddi anlamda kapsamlı bir şey istiyorsan eğer, CIOKS markasına bir göz at derim.

Teşekkürler arkadaşlar, şuan için ucuz çözüm yollu hallettim. Bu vesileyle ac dc polarite bi sürü şey öğrendik:) İlerde kapsamlı bir adaptör alacağım.

Kapsamlı bir adaptör almana gerek yok vodoolab gibi adaptörlerin standart adaptörlerden tek farkı kısa devre koruması ve 4-5 adet çıkışı olmasıdır ki bunu o aldığın kabloyla da halledebilirsin. Mydukkanda yıldırım marka bir adaptör var kendinden de 6 adet çıkışı var fiyatını hatırlamıyorum(60 tl civarıydı sanırım) onu alabilirsin ama benim sana önerim add+ adaptör kullanman, izmirli analog pedal üreten bir firmadır illa ki duymuşsundur elektrik işinde aşmış adamlar sonuna kadar güvenebilirsin http://www.addpluspedals.com/addplus_ac_adapter.html . Uçların bikaçı açık kalsa sorun olur mu demişsin, olma ihtimali yüksek, kullanmadığın uçları bantla sararak izole edersen kısa devre yapmasını engellemiş olursun. Son olarak en başta söylediğin adaptörün pedallarını çalıştırmamasının sebebi merkez + olmasıdır onun için de adaptörün çıkış kablosunu her hangi bir yerinden kesip kestiğin parçayla adaptörden gelen kabloları ters bağlarsan sorun hallolur, demek istediğim kabloyu kestiğin zaman içinde kırmızı ve mavi kablolar olduğunu göreceksin(renk değişebilir) kestiğin parçanın kırmızısını adaptöre baglı kablonun mavisine mavisini de kırmızısına takman gerek ama bunu yapmanı önermem kısa devre yapabilir sadece bilgin olsun diye söyledim. Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Kapsamlı bir adaptör almana gerek yok vodoolab gibi adaptörlerin standart adaptörlerden tek farkı kısa devre koruması ve 4-5 adet çıkışı olmasıdır ki bunu o aldığın kabloyla da halledebilirsin. Mydukkanda yıldırım marka bir adaptör var kendinden de 6 adet çıkışı var fiyatını hatırlamıyorum(60 tl civarıydı sanırım) onu alabilirsin ama benim sana önerim add+ adaptör kullanman, izmirli analog pedal üreten bir firmadır illa ki duymuşsundur elektrik işinde aşmış adamlar sonuna kadar güvenebilirsin http://www.addpluspedals.com/addplus_ac_adapter.html . Uçların bikaçı açık kalsa sorun olur mu demişsin, olma ihtimali yüksek, kullanmadığın uçları bantla sararak izole edersen kısa devre yapmasını engellemiş olursun. Son olarak en başta söylediğin adaptörün pedallarını çalıştırmamasının sebebi merkez + olmasıdır onun için de adaptörün çıkış kablosunu her hangi bir yerinden kesip kestiğin parçayla adaptörden gelen kabloları ters bağlarsan sorun hallolur, demek istediğim kabloyu kestiğin zaman içinde kırmızı ve mavi kablolar olduğunu göreceksin(renk değişebilir) kestiğin parçanın kırmızısını adaptöre baglı kablonun mavisine mavisini de kırmızısına takman gerek ama bunu yapmanı önermem kısa devre yapabilir sadece bilgin olsun diye söyledim. Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Voodoo Lab'in standart adaptörden tek farkı yok demişsiniz.

Çıkışlarının her birinin birbirinden izoleli olması, ground loop'u engeller.

Regülasyon olması, çıkış gerilimini sabit tutar.

Filtreli olması da şehir elektriğinin gürültüsünü (AC Hum) engeller.

Bunların üçü de dip gürültüsüne, yani tona ciddi ölçüde etki eden faktörlerdir. ADD ya da mydukkan adaptörlerinde filtre, regülasyon ve izoleli çıkış mevcut değildir.

Bu bilgileri size Atilla bey verdiyse şaşırmadım, zira kendisi Mesa Boogie V-Twin'in eksiklerini giderdiğini söylüyordu bir ara.

Bu bilgiler uzun araştırmalar sonucu elde ettiğim bilgilerdir bir kişinin bana söyleyip benim de gelip burada biliyomuş gibi anlattığım bilgiler değil yani. Bir kere regülasyon regülasyon diyip durmuşsunuz regülasyon nedir ? regülasyon çıkış voltajının tam da etikette yazan değerde olmasıdır yani 9 voltsa 9 volt çıkar adaptörden, adaptörlerde bu 2 çeşit olur yarı regüle ve tam regüle şeklinde, yarı regüle 9 volt adaptörler 12-13 volt verir(ATABA marka buna örnektir) tam regüle 9 volt adaptörlerse tam 9 volt verir. Piyasada bulunan adaptörlerin %80i tam regüledir zaten buna o önerdiğim 2 adaptör de dahil ayrıca yıldırım marka adaptörde kısa devre koruması da bulunmakta. Dip gürültüsünden bahsetmişsiniz bu konuda haklısınız ama şöyle de bir gerçek var kullandığınız hatta topraklama olmadığı sürece dip gürültüsü her zaman yapar ki birçoğumuzun evinde ya topraklama sadece belli bölümlerde var ya da uzun süreli nemden dolayı topraklama demiri paslandığı için yok, o yüzden dip gürültüsünü bu şekilde önlemek çok zor bunun en kolay yolu ns-2 yada smart gate tarzı pedallar kullanmaktır ki bu yine bizi adaptörlere yönlendiriyo 300-400 liralık bir güç kaynağı almaktansa. Bu arada sözlerimden şu anlaşılmasın bu adam koskoca vodoolaba t-rexe dandik dedi, öyle bir şey yok ben sadece şuna karşıyım maliyeti hesaplasan 30 lira etmeyecek bir malı 300-400 liraya satmak.

İzoleli olması büyük bir fark ayrıca maaliyetli bir fark. Dediğin gibi değil yani uzun araştırmalar yapmış olman teknik bilgiye vakıf olacağın anlamına gelmiyor. Topraklama ile ilgili söylediklerini soylemedin varsayiyorum.

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_powerplant_junior.htm

Getirtme imkanınız varsa tercih edilebilir. Fiyatı gayet uygun. Sadece evde kullanıyorum. Gitardaki manyetikler noiseless, ama değiştirmeyi düşünüyorum. Değiştirince dip ses hakkında bilgilendirme yapabilirim. Şu an bir sıkıntı yok.

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_powerplant.htm

Bir de böyle daha çok çıkışlısı var. Ancak üzerinde "isolated" tabiri yok. Bir yerlerde, büyük olanın dip ses yaptığı ancak küçüğün yapmadığını okumuştum yanlış hatırlamıyorsam.

Bu bilgiler uzun araştırmalar sonucu elde ettiğim bilgilerdir bir kişinin bana söyleyip benim de gelip burada biliyomuş gibi anlattığım bilgiler değil yani. Bir kere regülasyon regülasyon diyip durmuşsunuz regülasyon nedir ? regülasyon çıkış voltajının tam da etikette yazan değerde olmasıdır yani 9 voltsa 9 volt çıkar adaptörden, adaptörlerde bu 2 çeşit olur yarı regüle ve tam regüle şeklinde, yarı regüle 9 volt adaptörler 12-13 volt verir(ATABA marka buna örnektir) tam regüle 9 volt adaptörlerse tam 9 volt verir. Piyasada bulunan adaptörlerin %80i tam regüledir zaten buna o önerdiğim 2 adaptör de dahil ayrıca yıldırım marka adaptörde kısa devre koruması da bulunmakta. Dip gürültüsünden bahsetmişsiniz bu konuda haklısınız ama şöyle de bir gerçek var kullandığınız hatta topraklama olmadığı sürece dip gürültüsü her zaman yapar ki birçoğumuzun evinde ya topraklama sadece belli bölümlerde var ya da uzun süreli nemden dolayı topraklama demiri paslandığı için yok, o yüzden dip gürültüsünü bu şekilde önlemek çok zor bunun en kolay yolu ns-2 yada smart gate tarzı pedallar kullanmaktır ki bu yine bizi adaptörlere yönlendiriyo 300-400 liralık bir güç kaynağı almaktansa. Bu arada sözlerimden şu anlaşılmasın bu adam koskoca vodoolaba t-rexe dandik dedi, öyle bir şey yok ben sadece şuna karşıyım maliyeti hesaplasan 30 lira etmeyecek bir malı 300-400 liraya satmak.

Afedersiniz de, uzun süreyi çok boşa harcamışsınız.

Ground Loop denilen şeyi bir öğrenin bir zahmet, ground loop'un ses devrelerinde sebep olduğu sıkıntıları ve buna neyin çözüm olacağını da bir öğrenin. Bu çözüm 30-40 liralık malzemelerde var mı, bunu da bana bir izah edin. Siz kaliteli bir güç kaynağı almak yerine NS-2, Smart Gate gibi cihazlarla sorununuza çözüm bulabilirsiniz, beni ilgilendirmez, ama bunun daha akıllıca ve makul olduğunu dayanağı olmayan argümanlarla (maliyet, topraklama konusundaki şehir efsaneleri, gayri-ciddi bir yüzde ile piyasa analizi) uluorta savunmayın. Eğer gerçekten iyi bir tonun peşindeyseniz en maliyetsiz, basit ve sağlıklı yol ekipmanınıza temiz elektrik sağlamaktır bu kadar basit. Maliyet hesabınızı neye göre yapıyorsunuz çok merak ediyorum, paylaşın biz de bilelim. Hadi diyelim tamam, sizin mantığınıza göre bir fark yok. Kulaklarım da mı yanılıyor?

Sonuç olarak sizin dediğiniz gibi değil, bilimsel gerçekler, tecrübelerim ve onlarca insanın tecrübeleri doğrultusunda Yıldırım, Ataba, ADD+ gibi ürünlerle Voodoo Lab. gibi ürünler bir değildir, olamaz. Ha derseniz "30 liralık adaptör bana yetiyor halimden memnunum", saygılar. Ama gerçekten adam gibi tonun peşindeyseniz, dip gürültüsü vs. gibi sıkıntılarla uğraşmak istemiyorsanız Voodoo Lab gibi maliyeti 30-40 TL olmayan cihazlar sizi kurtaracaktır.

Geri