Black Sabbath - God Is Dead hakkında

'Müzik - Genel' forumunda DaveMustaine tarafından 18 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar benim bildiğim Black Sabbath üyeleri ağır Hristiyan değil miydi ? Fikirleri değişti mi yoksa bu şarkının benim anlamadığım bir anlamı mı var ?
   
 2. Şarkı, Tanrının öldüğü söylenen bir hristiyanın, ikilemde kalmasını, ve sonuçta tanrının öldüğüne inanmamasını anlatıyor(gibi anladım ben sözlerinden)
   
 3. Bir dinleyeyim öyle yazarım olayını bklm
   
 4. Klibine bakarsak ağır bir kapitalizm eleştirisi söz konusu. God is dead ? cümlesinin sonunda bir soru işareti konmuş. Şarkıda da sürekli tanrının ölüp ölmediği konusunda yaşanan ikilem anlatılıyor. Bunca kötüğün olmasına nasıl izin veren bir tanrı nasıl olabilir gibi bir söylem var. En son mısralar biraz umutlu. "Tanrının öldüğüne inanmıyorum" dese de, bence bu adamlar şeytanın ta kendisi. Sanki soru soruyormuşcasına şarkıda 50 kez tanrı öldü diye tekrar ediliyor. Eheh. :)
   
 5. bu grup hıristiyan olmasına rağmen böyle tanrılı şeytanlı temaları bilerek kullanıyor, çünkü gelen talep bu şekildeymiş, bir röportajda görmüştüm. başlıklarda kelime oyunu yaparlar ama sözlerde mutlaka hıristiyanlığı yükseltiyorlardır. samimiyetsiz buluyorum böyle grupları. belki bir iki riffle yapısal bakımdan metal hareketini başlattılar ama neyse ki metal felsefesi böylelerine kalmadı
   
 6. Nietzsche nin aforizmasının yanlış yorumlanması olabilir. Nietzsche nin kastı materyalizmin dünyada galebe çalması...
   

Bu Sayfayı Paylaş