Efekt pedalı sırası ile ilgili öneriler

1) elimde
sansamp tri ac, morley bad horsie 1, boss flanger bf2, boss metal zone mt2, boss ps3 (pitch shifter+delay) ve boss ns2 noise gate
var fakat bunların ideal sıralaması hakkında kesin bir fikrim yok, bilen biri ideal bir sıralama yaparsa sevinirim
benim setup ımda sıra : tri ac + wah + flanger + distortion + pitch sh/delay + noise gate
diye gidiyor bu ötme gibi sorunlara yol açarmı

2) gitarın köprüsünde dimarzio tone zone kullanıyorum, fakat çok uğultu yapıyor (dist açıkken sadece), stok manyetikte bile bu kadar problem olmuyor. acaba manyetiğin montajında bir sorun olabilir mi? yada başka neler buna yol açabilir?

şimdiden cevap vericek olanlara çok teşekkür ederim..

noise gatei send returnlu kullanıyorsun dimi??

benim bildiğim önce wah sonra drive sonraflanger(modulatörler) en sonda delay konur

manyetik hakkında bi bilgim yok

Ns-2(send)+bad horsie+tri-ac+mt-2(ns-2 return)+(ns-2 out)bf-2+ps3

Tri-ac ampli simulartörü diye geçtiğinden ve bir analog setupın içinde kullanma imkanım olmadığından onun yeri belki değişebilir ama yine de mantıken bu.Flanger ve delayin de zincirin içine girmemesi lazım zaten işlevleri sesi bir miktar uzatmak onu bloke etmiş olursun aksi halde.

Bu arada ToneZone yüksek çıkışlı bir manyetiktir yüksek driveda ötmesi normal.Bir de sanırım seninki kapaklı olan modeli, kapaklı manyetiklerde de waxpotting(mumlanması gibi bir şey manyetiğin kapatan dolayı ötmemesi için) işlemi iyi yapılmamışsa ötme artabilir.İmkanın varsa aynı manyetiğin bir de normal modelini dene belki sorun çözülür.

Abi triacı amfi similatörü olacak kullanacaksan mt2den sonra koyacaksın öte yandan wahı daha gainli daha treble istiyorsan (feedback yapabilir arada) drivelardan sonra kulanacaksın

-Sansamp ile gitar arasına bağlanacak pedalları şöyle sıralayabiliriz: Compressor,Wah pedalı

-Sansamp ile anfi arasına bağlanacak pedalları da şöyle: Reverb,Pitch Shifter,Equalizer,Delay,Chorus, Delay,Pitch Shifter,Suppressor(noise gate ve/veya noise reducer diye de bilinir,marka değişimine bağlıdır) 'dür.

-Şu anda aklıma gelenler bunlar.Belki hatırlayamadığım bişey olabilir.Tabi delay en sona bağlanır bunu atlamamak gerek.

boss'un sitesinde gt8/pro incelemesi yaparken efektlerin alette nasıl sıralandığına dair aşağıdaki resmi gördüm. bunu genel olarak analog dizerken de uygulayabilir miyiz?

@amca
Bildiğim kadarıyla böyle diziliyor analog setup ama benim bir kere dilim yandı beceremedim hiç. Satıyorum o yüzden ne varsa. Bir de Compressor varsa o ilk bağlanır devreye. Ondan sonra Wah, OD falan gelir..
Saygılar

eğer dediğin gibi doğru diziliş gerçekten böyleyse çevremde yanlış dizen bir sürü insan var demektir :) . örneğin ben de volume pedalını drivedan önce kullanırım. ama bu kişisel tercih. bence o zaman daha kullanışlı oluyor.
aslında dizilişi kişi kendisi belirlemeli. birinde wahı en sonda gördüm. nedenini sorduğumda daha kirli bir ton almak için yaptığını söyledi. demek ki sıra çok da belli değil. di mi? :)

Aslında belli bir standart var diyebiliriz ama kişisel zevklere göre değişiyor bu durum.Mesela bir Crybaby drivedan sonra bağlanırsa o kadar sorun olmuyor ama Bad Horsie'yi deneyin de bakın isterseniz :) Bir de wahın zincirin içine girmesi daha iyi bence çünkü wahlar öyle gürültüsüz aletler değil(autowah kullanmadım ama dışarda olması daha iyiymiş galiba)

hell round kardeş kesinlikle sana katılıyorum . bad horsie den sonra ts7 ye girmeyi denedim.sonuç :p .ama tabiikide marjinal sesler elde etmek isteyenlerin işine yarayabilir dimi??

gerçekten çok ince bi konu.

wah en önce diyoruz. ama compres. wah tan öncede mantıklı geliyor????

zaten drive her şekilde wahtan sonra geliyor.

mesela benim herzaman analog tercihimdir. marshall mg100 amfide geniş ton yelpazesi için sansamp classic alcam.

şimdi gerekli olan sansamp classic, wah, boss compres, ds-1 ibağlayacağım zaman wah önce diyoruz, sonra compres. waha giemeli deniyo!!

ben gitar---wah---compres---drive kullanıyorum.
(modulasyonlarla bi proplemim yok onun için onları hiç yazmıyorum,onların yeri belli)
compres. wahtan öncemi kullanılmalı. ve bu sisteme sansamp classic girerse yeri nere olmalı??*

yukarıda koyduğum resme bakarsan comp.un wahtan önce geldiğini görürsün. vala boss böyle dizmişse bence doğrudur. bunu birine daha sormuştum, o da comp. en başta olmalı dedi. yani bence sen bir de comp. > wah şeklinde sıralama yapmayı dene.
ama sansamp için birşey diyemicem.

arkadaslar ben de Ds-2 , tubescreamer,big muff ,crybaby, dd-3 ve tremolo var. sizce nasıl bi düzen kurayım da bunlardan özellikle wah ve drivelardan saglam faydalanayım. su anki dizilim şu:

gitar-dd-3-tremolo-wah-ds2-tubescreamer-bigmuff-amp. ne dersiniz bence acaip bi yanlıslık var ama kafam karıstı gece gece bi el atsanız?

vintageblues demiş ki:
arkadaslar ben de Ds-2 , tubescreamer,big muff ,crybaby, dd-3 ve tremolo var. sizce nasıl bi düzen kurayım da bunlardan özellikle wah ve drivelardan saglam faydalanayım. su anki dizilim şu:

gitar-dd-3-tremolo-wah-ds2-tubescreamer-bigmuff-amp. ne dersiniz bence acaip bi yanlıslık var ama kafam karıstı gece gece bi el atsanız?
Abi delay'in dist/overdrive lardan önce gelmesi çok tehlikelidir ;) clean ve dist tonlar arasında delay level çok aşırı farklı olur... Bence hemen hemen tersten diz :) gtr-wah-ds2-bigmuff-ts-trem-dd3

Comp-wah olayı da tamamen zevk meselesi... Tam olarak doğru diye birşey yok... Her iki sıralamayı da onlarca kez deiştirerekten denemişliğim var...

Comp-wah olunca kompreslenmiş ses wahlanır;wah-comp olunca wahlanmış ses kompreslenir... Yani comp-wah sıralamasında çok daha yırtıcı wah tonları çıkar ama hemen her wah pedalda olan bazı frekansların dengesizliği kaçınılmazdır... Wah-comp sıralamasında ise daha böle "smooth" mu desem,yani işte daha dar aralıklı wah tonları çıkar ama frekanslar daha dengeli duyulur... Hendrix vb tarzı cayır cayır wah için comp-wah; Vai vb tarzı smooth wah için wah-comp öneririm... En iyi yöntem: deneyin seçin :)

KorayE demiş ki:
Başlıkta küçük rötuşlar yapıldı... hadi devam edin gaari :D

keşke yapmasaydın ikinci sorum güme gitti sayende :evil:

Hellhound demiş ki:

Bu arada ToneZone yüksek çıkışlı bir manyetiktir yüksek driveda ötmesi normal.Bir de sanırım seninki kapaklı olan modeli, kapaklı manyetiklerde de waxpotting(mumlanması gibi bir şey manyetiğin kapatan dolayı ötmemesi için) işlemi iyi yapılmamışsa ötme artabilir.İmkanın varsa aynı manyetiğin bir de normal modelini dene belki sorun çözülür.

üzerindeki kapağı ben sonradan taktırdım hatta dediklerin üzerine şu an çıkarttırıyorum işallah işe yarar. kapağı evrenselde kenan a taktırmıştım senin dediklerini söylediğimde olmaz öyle şey fln dedi, bi arkadaş daha aynı manyetikten ibanez de kullanıyor hiç problem yaşamamış acaba gitarın ağacının fln da etkisi var mıdır? birde floyd rose feedback i azaltır derler belki ondandır?

KorayE demiş ki:
Başlıkta küçük rötuşlar yapıldı... hadi devam edin gaari :D

keşke yapmasaydın ikinci sorum güme gitti sayende :evil:

Hellhound demiş ki:

üzerindeki kapağı ben sonradan taktırdım hatta dediklerin üzerine şu an çıkarttırıyorum işallah işe yarar. kapağı evrenselde kenan a taktırmıştım senin dediklerini söylediğimde olmaz öyle şey fln dedi, bi arkadaş daha aynı manyetikten ibanez de kullanıyor hiç problem yaşamamış acaba gitarın ağacının fln da etkisi var mıdır? birde floyd rose feedback i azaltır derler belki ondandır?

Arkadaşımın Ibanez'inde olmuyor derken aynı sistemde denediniz değil mi iki gitarı da?Ağacın etkisi olmaz da potların etkisi olabilir belki.Floydun da etskisi olmaz.Belki de sorunun düşük çıkışlı bir manyetikten yüksek çıkışlı bir manyetiğe geçtiğin içindir sadece ama kapak herhangi bir işlem yapılmadan direk manyetiğin üzerine takıldıysa aradaki boşluktan da kaynaklanır ötme.

Geri