Gitara verimli çalışmak

'Müzik - Genel' forumunda iceworld tarafından 8 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaslar,
  6-7 aydır elektro gitara başladım.Kendime bir program hazırladım;
  1.30 saat = Parmak Egzersizleri
  1.30 saat = Troy Stetina Hammer on-Pull Of egzersizleri
  1 saat = Gam,Mod
  1 saat = Armoni
  30 dakika = Power Akorlar,Slide,Mute,Palm Mute
  1 saat ve üzeri parça incelemesi yapıyorum.

  Neredeyse 6-7 saat çalışıyorum fakat bu 6-7 saati verimli kullanmadıktan sonra bir faydası olmadıgını bildiğim için konu açtım çalışma programım nasıl ekle diyeceğiniz veya daha fazla çalış diyeceğiniz bir konu var mı ? Teşekkürler.
   
 2. Günde 6-7 saat çalışacak enerjin ve vaktin varsa dikkat etmen gereken en önemli şey yanlış öğrenmemek. Ayrıca, Gam-mod-armoni olaylarına dan dun girişme öyle başlar başlamaz. Bol bol şarkı çalış, daha sonra gamları oradan çıkartmaya çalış ve armoni kitapları oku. Kolay gelsin.
   
 3. Cevabın için teşekkür ederim.Nurhan Cangal - Armoni kitabı aldım oradan armonimi geliştirmeye çalışıyorum.Gamlarada kurallarına göre bulup çalışıyorum tam olmasada kendi kendime doğaçlama yapıyorum klavyeyi gezerek.
   
 4. Aynı kitabı birkaç kere ben de okudum, teorik bilgi olarak çok iyi bir kitap. Boş vakitlerinde de olsa okuyabilirsin, kağıt kalem alıp çalışabilirsin müzik matematiği üzerine. Başka kitaplar da deneyebilirsin, yabancı kaynaklar ufkunu çok geliştirecektir.
   
  iceworld bunu beğendi.
 5. Armoniyi enstrümanla çalışmanı tavsiye ederim. Ve hayli öncelik vermeni... Akor ya da dizi,mod öğrenmeden önce nasıl kurulduklarını bilmek daha sağlam bir temel atar diye düşünüyorum.

  Armoni ve müzik teorisi anlatan kitapların, okunurken pratiğe dökülmesi gerekir bence. Müzik tarihi kitabı olmadığı sürece sadece okumak,yolun başında olan birine çok az şey katar. Hal Leonard yayınlarının Harmony & Theory senin için daha amacına uygun bir kitap bence ilk etapta. Orjinalini temin edebileceğin yerler var İstanbul'da. Ama pdfi de var tabii. İyi şanslar.
   
  iceworld ve eDDz bunu beğendi.
 6. Teşekkürler paylaşım için
   
 7. bir de armoni çalışırken gözün kaynakta olmasın. kaynağı kapattıktan sonra gitara odaklanarak çalışırsan daha iyi öğrenirsin. benim yaşadığım en büyük sorun ise sürekli belli kalıpları kullanarak doğaçlama yapıyordum çalışma vaktimde. bu da zamanımı öldürüyodu :) bi önerim de kullanmıyorsan guitar proya başla. kullanıyorsundur da ben yine de söyleyeyim dedim
   
 8. armoni çalışmak için erken değil mi biraz? ben 2-2.5 senedir çalıyorum o kitaptan hiçbirşey anlamadım. :) belki de nota bilmedigim için birşey anlamamışımdır ama bana çoğu kişi henüz armoni için erken diyince kitabı attım bir kenara.
   

Bu Sayfayı Paylaş