Ibanez RG ve RG Prestige

Euphrates;

V7 V8 manyetikler hakkındaki yorumlarının üzerine bir de Rg2XXX şeklindeki prestigelerde bulunan Dimarzio IBZ ler hakkındaki yorumlarını (eğer varsa) eklersen sevinirim...

zaz demiş ki:
wala bende rg3120 prestige var manyak ötesi bi gitar bence rg dense rg prestige i tercih et derim..

Tek kelimeyle dehşet bir gitar, her gün itina ile çalıyorum :D rg570 falan hikaye 3120nin yanında... güle güle kullan desemmi diye düşündüm ama o gitarı çalarken gülemiyosun ilginç duygular sarıyo insanı :p

gorkyeah demiş ki:
güzel bir açıklama olmuş teşekkürler euphrates..ama birkaç sorum olcak:
1-rg570 hangi tarihler arasında üretildi?
2-1999da yanılmıyorsam Steve Vai'nin kullandığı gitar rg570miş doğru mudur?
3-rg1570 ne zaman üretilmeye başlandı?

Ben teşekkür ederim. Cevaplar:

1) RG570 1989-2002 yılları arasında sadece Japonya'da üretildi.

2) Steve Vai 1989'dan beri kendisi için özel olarak üretilmeye başlanan JEM/UNIVERSE serisi gitarlardan kullanmaktadır. Ama bir ara RG570'i eline almıştır muhakkak. Gerisi bence şehir efsanesi :D

3) RG1570 Prestige 2002 yılından beri üretilmektedir. Ama bir arkadaşım bunun 2001 olduğu yönünde çok ısrarcı olsa bile 2002 kataloglarında boy gösterir bu gitar. Yani 2001'de üretilmeye başlanıp 2002'de piyasaya sürülmüştür.

ilteris demiş ki:
Euphrates;

V7 V8 manyetikler hakkındaki yorumlarının üzerine bir de Rg2XXX şeklindeki prestigelerde bulunan Dimarzio IBZ ler hakkındaki yorumlarını (eğer varsa) eklersen sevinirim...

Aslında yeterince denedim desem yalan olur. Benim gitarlarımda da yok bu manyetiklerden. Sadece satışı yapılan yerlerde denemişliğim var. Ama o ortamlarda da amplileri pek kurcalayamadım, manyetik yüksekliklerine dokunamadım :D Fakat eğer küçük bir yorum yapacak olursam, bence gayet güzeller. DiMarzio tınısı alınıyor. Çok yüksek çıkışlı değilller fakat transparanlar. Yani penanın neresi ile vurduğunu manyetikler direkt olarak belli ediyor. Tuşe hassasiyetini de veriyor. Köprü manyetiğini Tone Zone'a benzettim ama daha başka birçok şeye benzetilebilir. Herhalde ben hep Tone Zone kullandığımdan olsa gerek. Sap manyetiğini hiçbirşeye benzetemedim :D

Ayrıca, genel olarak insanlar bu manyetiklerin DiMarzio ile ilgisi olmadığını iddia ediyorlar. Bence böyle değil. Eskiden kullanılan IBZ/USA manyetikler bile DiMarzio işbirliği ile üretiliyordu. Ve bence bunlar da gayet DiMarzio.

Sonuç: Güzel manyetikler... :D

rg7321lg.jpg

arkadaslar bu gitarı bilen varmı biraz yorum yapsanız. kendisi korea malıdır almak istiyorm cok begendim500$.

ibanez 7321

Galiba bu gitara sahip adam sayısı çok az.Harmony centralda okuduğum kadarıyla tellerin yüksekliği fazlaymış.İbanezin low action özelliğini bu gitarda bulamamışlar.Gerçi ayarla bi yere kadar teller indirile bilir.Zaten sabit köprü floyd gibi uğraştırmaz.Onun haricinde çokta sorun yaşamamışlar çok az kişi manyetik değiştirmek ihtiyacı hissetmiş tabi o sana kalmış.Bende düşünüyorum.Gitarı re ye almaktansa 7 telli olsun diye aklımdan geçmiyor değil.Floyddanda bıktım ama bu köprü nasıldır ibanezin köprüleri hakkında hiç bilgim yok.

fabrika çıkışını denedim entonasyon ayarı yoktu ona ragmen gayet iyi.Yapılırsa cok iyi olacagını zannediyorum. Floydlu gitar sevseydim SürgüN ün k-7 sini alıcaktım ama sevmiyorm .Manteyiklerini pek sevmedim gibi .Çilekeş ten Alide bu gitarı kulanıyor bi ara kısa bi mailleşme oldu aramızda EMG 707 kullanıyormuş 85 serisinin 7 telli versiyonu.Birde fret degiştirebilirsem yani buna uygun bulabilirsem çok uygun olacak fretlerini pek begenmedim agacı ,klavyesi gövdesi gayet hoş fiyatıda güzel.Daha ne diyim :)

Arkadaşlar bende şahsi fikrimi beyan etmek istiyorum. Bu haftasonu gitar alacağım. Tünelde geçen haftasonu bütçeme uygun gitarları denetim... Deneyerek hiçbir ön bilgim olmadan kararımı bütçeme göre İbanez RG 1570den yana kıldım. Hani gitarlarla uzun süredir haşır neşir olup konser, kayıt vs.. tecrubem vardır. Boş bir mesaj olarak algılanmasın... Gitarın manyetikleri güçlü ve sağlam tonlar yakalanıyor. Klavyesini ben kesinlikle çok beğendim-çok rahat ve hız yapmaya müsait:).. Telleri falanda yüksek gelmedi bana...
Gitara ben iyi not verdim şahsen... Zaten detaylı kıyaslaması da yapılmış forumda... Ben de özetle katıldığımı belirtiyorum... ve bu haftasonu gidip alıyorum...

Bence rg 1570 in tek sorunu fabrika ayarları iyi değil istediğiniz teli bir süre kullanıp sonra ustaya yollamak lazım bence.Kardeşimin gitar cızlama yapıyordu.İnce yara gerekiyor.Biraz zaman geçsin diye bekliyoruz.

magick demiş ki:
Arkadaşlar bende şahsi fikrimi beyan etmek istiyorum. Bu haftasonu gitar alacağım. Tünelde geçen haftasonu bütçeme uygun gitarları denetim... Deneyerek hiçbir ön bilgim olmadan kararımı bütçeme göre İbanez RG 1570den yana kıldım. Hani gitarlarla uzun süredir haşır neşir olup konser, kayıt vs.. tecrubem vardır. Boş bir mesaj olarak algılanmasın... Gitarın manyetikleri güçlü ve sağlam tonlar yakalanıyor. Klavyesini ben kesinlikle çok beğendim-çok rahat ve hız yapmaya müsait:).. Telleri falanda yüksek gelmedi bana...
Gitara ben iyi not verdim şahsen... Zaten detaylı kıyaslaması da yapılmış forumda... Ben de özetle katıldığımı belirtiyorum... ve bu haftasonu gidip alıyorum...

Hayırlı olsun. Bende geçenlerde rg1570 aldım. Sap ayarlarında vs vs problem var biraz. Gerçi ona rağmen gayet iyi klavye rahat hız gitarı olmuş. bide şu fingerboard çapı daha fazla diğer eski rg lere göre. kimine göre odun hissiyatı yaratmış bu ama bana kalırsa sweepler için bire bir geldi daha rahat :)

Bende 1550 aldım.Muhteşem haz veriyor.Teller cok ii durumda low action.alınca oturup 1 gün ayar yaptım.2. el almama karşın arkadaş nerdeyse hiç kullanammıştı.pretler tertemiz.ama manyetik değişim sürecine giriyorum.EMG 81 85... Kısacası 1550 maple olması ayrı bi avantaj ,cok mutluluk verio :D

biraz arama yapmama rağmen rg2570 prestige ile ilgli kesin bi yoruma rastlayamadım , yakın vakitte almayı planlıorum , daha önce çalan,deneyen bi fikir sahibi olan varsa ve benimle paylaşırsa çok sevinirim ...

Piyasada pek rg2570 yok en azından ben görmedim ama onun yerine bence çok daha güzel bir görünüme sahip rg2550 var.

Ayrıca ben rg1570i alırken rg2550yi de denedim üstündeki DiMarzio IBZ manyetikler tonda çok fark yaratıyor ancak o an bütçemin yetmemesi ve ilerde zaten manyetik modifiyesi yapıcağım için rg1570 aldım:)

v7-v8 daha sert manyetikler, daha metal işi; dimarzio ibz ler daha orta tonlarda, uç noktalara pek yaklaşmayan, ama kalitesi de fena olmayan manyetikler çaldığım kadarıyla.

Geri