Gitar modifiyesi - yardım

merhaba arkadaşlar,
89 kore stratıma sticker yerine,
Mustafa Kemal ATATÜRK'ün imzasını pickguarda 1mm matkapla işleyip pickguardın arkasına 2-3 tane kırmızı led koyup bunu da volume potuna bağlamak istiyorum açıkçası, ses açıldımı yanacak misali,
sıkıntım şu bu kadar delik açmak seste bir sıkıntı yaratabilir mi?
ve volume potuna bağlamak işe yarar mı?
sonuçta 8 cm'e 3 cm'lik bir dikdörtgenin içine çizilecek.
cevaplarınızı bekliyorum,
teşekkürler...

Seste bi değişiklik olacağını sanmıyorum. Ama şöyle birşey yapabilirsin kişisel zevkimle yola çıkayım; pickguardı gerçek ağaçtan yaptırıp imzayı pickguarda kazıyabilirsin. Gövde boyasını söküp üzerine şöyle koyulaşana kadar cila atabilirsin ama böyle yoğun bir kahverengi olacak. http://turkrock.com/threads/32747/page-3 Bu konudaki son sayfadaki Sx gitar gibi bi renk ama daha koyu. Ledler konusunda bişey diyemiyecem.

volume potunda led yakacak bir voltaj yoktur.Led olmasını istiyorsanız eğer, jack sistemine ekleme yaptırarak gitara jack bağlandığında led in yanabileceği, içerisinde 9v pil bulunan bir sistem yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum .Pickguard üzerine matkapla işlemek yerine de şeffaf bir plexi yi reklamcıda arkadan kaplattırıp onların kaplama malzemesinden harf kesmek için kullandıkları sistemle imza yı kestirebilirsin.Kusursuz bir görünüm elde edilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Seste bi değişiklik olacağını sanmıyorum. Ama şöyle birşey yapabilirsin kişisel zevkimle yola çıkayım; pickguardı gerçek ağaçtan yaptırıp imzayı pickguarda kazıyabilirsin. Gövde boyasını söküp üzerine şöyle koyulaşana kadar cila atabilirsin ama böyle yoğun bir kahverengi olacak. http://turkrock.com/threads/32747/page-3 Bu konudaki son sayfadaki Sx gitar gibi bi renk ama daha koyu. Ledler konusunda bişey diyemiyecem.

görünüm çok güzel ama vişne çürüğü kırmızı gövde ve maple klavye gitar açıkçası orjinalliğini değiştirmek istemiyorum. ama fikir güzelmiş :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
volume potunda led yakacak bir voltaj yoktur.Led olmasını istiyorsanız eğer, jack sistemine ekleme yaptırarak gitara jack bağlandığında led in yanabileceği, içerisinde 9v pil bulunan bir sistem yaptırabilirsiniz diye düşünüyorum .Pickguard üzerine matkapla işlemek yerine de şeffaf bir plexi yi reklamcıda arkadan kaplattırıp onların kaplama malzemesinden harf kesmek için kullandıkları sistemle imza yı kestirebilirsin.Kusursuz bir görünüm elde edilir.

pleksi işi iyi fikir matkapla oymak yerine imzayı kıl testeresi ile de kesebilirim 9v luk pili bende düşündüm de pilsiz yapabilir miyim diye düşündüm olmadı pikguardı söküp deneme yanılmayla nerden güç alabileceğini buluruz :D tek sıkıntım sesi etkileyip etkilemeyeciği konusu

ben kesinlikle manyetik sistemindeki potlara yada herhangi bir noktaya pil bağlamamanız gerektiği düşüncesindeyim.kıl testeresi ile yapmak yerine benim dediğimi yapın derim çünkü sizin yaptığınız şekilde pickguard da delik oluşacaktır ve buradan içeriye toz girecekdir. Bu tozlar da zamanla potların çalışmasını olumsuz yönde etkileyecektir

Şimdi plexi den pickguard ı kestirdin diyelim. Bunun üzerine imza yı işlemek istiyorsun. Hatta imzadan ışık çıksın istiyorsun. Bunu yapmanın bana göre en kolay yolu plexinin arka yüzünü örneğin siyah renk yapışkanlı kaplama malzemesi ile kaplamak (oto cam filmi mantığı gibi) .Sonra o kaplamanın üzerine imzanın şablonunu koyup maket bıçağı ile yada temiz olmasını istiyorsun reklamcılara makine yardımı ile çizdirip ,imza kısmındaki kaplama kaldıracaksın .Sonuç olarak siyah zeminli bi pickguardının şeffaf ışık geçiren bir imzası olur

Bu işi matkapla yapma ihtimalin yok, matkap sadece delme işini gerceklestirir. Bunu ancak yüksek devirli drill ile yaparsın ama 1 mm ucun kırılmaması için baya baya yüksek devirli olması lazım. Ayrıca drilli oturtacak bir sehpa yoksa düzgün yapman yine imkansız. Sen en iyisi reklamciya git cnc ile imzayı oysunlar pickguardin üstüne.

Led olayına gelirsek volume potunun üzerine gerilim verilirmi hiç orda ses sinyali var, böyle birşey mümkün değil. Ancak stereo bir pot ile yaparsın fakat daha bunu bile bilmiyorsan ledleri nasil sureceksin , dimmeri nasil yapacaksın diye düşünmek lazım.

15 yıllık makinacıyım ve şu anda 80 tezgahlık talaşlı imalat atölyesini idare ediyorum. cnc kullandığımıza göre 2 delik deleriz elbet :D, sıkıntım elektronik kısımda sadece olmadı açacam pickguardı lede 2 kablo bağlayıp nerden akım geldiğini görecez olmazsa da olmaz zaten pille falan uğraşmak istemem açıkçası.

Matkapla yapacağını söylemişsin, ona göre cevap verdim. 15 yıllık makinaciysan 1 mm uç ve matkapla, bırak pickguardi ince bir pcb yi delerken bile ucun kolayca kirilabilecegini bilirsin. Neyse o konuda en uygunu cnc zaten sorunun yok.
Elektronik kısmına gelirsek bunu ses devresinden ayrı bir devre olarak olusturmalisin. Pille uğraşmak istemem diyorsun, ledleri neyle beslemeyi düşünüyorsun? Eğer yapmak istediğini tam olarak anlatirsan yardımcı olmaya çalışırım.

İlla matkap gibi bişeyler ile kendin yapmak istiyorsan Dremel hobi aleti ve freze aparatını alabilirsin. Dremel'in fiyatı 130 lira gibi bişey, freze aparatı da 60 lira civarı.
http://ecx.images-amazon.com/images/I/51XZHR4BsyL.jpg
Bi de Karaköy'den 1 yada 1.5 mm'lik uç alabilirsin. Makinacıysan uç işini biliyorsundur zaten. Ben 1.5mm uç aldım ve bu uçla abanoz üzerinde oyuklar açıp sedef parçalar yapıştıracağım. Pickguardı da zorlanmadan işleyecektir bence, fakat yeterince hassas mı işler ve senin istediğin çukur açmak mı bilemiyorum ama bu tür ince işler için değişik uçlar takarak işine yarayabilir belki.

motifi bir şekilde hallederiz o sıkıntı değil de led ler için gücü nerden alacağım önemli olan şu anda istirahatlıyım dışarı çıksam led alıp deneyecem iş yerinde cnc ye bile bağlayabilirim tabi tezgahlar boşta kalırsa :D

Pilden alacaksin gücü, baska alternatifin yokki, he ben gitara adaptor baglarim diyorsan o ayrı led alıp neyi deneyeceksin soyle , denemene gerek kalmadan söyleyeyim sonuçlarını.

Manyetikler güç üretmez, small doğmak dedikleri küçük işaret üretir. Boşuna bakma dediğin yerlere pilden baska alternatifin yok. Ayrıca ledleride direk 9 V pil ile suremezsin bilen birinden yardım al veya internetten iyice arastir.

ii_range, pil ile led çalıştırmak istiyorsan şöyle yapabilirsin (tek bir mantar led kulanacağını ve led'in voltajının 2 volt, amperinin 20mA olduğunu varsayıyorum):

3 voltluk saat pili (+) kutup -> 10 ohm + 39 ohm seri -> led uzun bacak. Led'in kısa bacağını da pilin (-) kutubuna bağlayacaksın. Araya anahtar vs koymak istiyorsan bu devrede istediğin yere koyabilirsin.

Kolay gelsin :)

ii_range, pil ile led çalıştırmak istiyorsan şöyle yapabilirsin (tek bir mantar led kulanacağını ve led'in voltajının 2 volt, amperinin 20mA olduğunu varsayıyorum):

3 voltluk saat pili (+) kutup -> 10 ohm + 39 ohm seri -> led uzun bacak. Led'in kısa bacağını da pilin (-) kutubuna bağlayacaksın. Araya anahtar vs koymak istiyorsan bu devrede istediğin yere koyabilirsin.

Kolay gelsin :)

Ohmlar kiloOhm olacak, yanlış yazmışım :)

Hesabını da soyle bizde bilelim ayrıca ledler neden 2 V oluyor? Saat pilinin gitarın içinde işi ne? Kullanılacak kesin wattajini bilmeden bu devreyi nasil onerdin?

Geri