Referans Monitörü Seçimi Için Yardım!

Selam Arkadaşlar,

Hazır konu açılmışken sizlere danışmak istedim bu hafta sonu bunlardan birini alıcağım sizce hangisi?

Yamaha HS50M , Icon SX-8A , ESI Aktiv 08

Yamaha alacağım diye yola çıkmıştım ben de, fakat bir arkadaşım sakın ha diyerek son anda engelledi beni.
Sonuç olarak ebay den Mackie nin 8 inçlik monitörlerini aldım halen güle oynaya kullanıyorum.

Gümrüğe takılmadı bile. Şanslıydım ben.
Genelde 75 euro nun üzerinde takılıyor gümrüğe ama. %20 gibi bir kdv ödersin.
Yine de buradan alacağın muadillerinden çok daha üstün bir alet olacaktır.

Yanlız evde kullanacaksanız ve sesi açabileceğiniz bir durum yoksa 8" in bir faydasını görmessiniz.

Buna katıldığımı söyleyemeyeceğim.
Referans monitörlerini PA sistem hoparlörü gibi düşünmemelisiniz.
8 inç Mackie ile rahatlıkla yarım ses açıp çalışabiliyorum evde salonda.
5 inç lik modellerin yer sıkıntısı olan veya nispeten küçük odalarda kullanılması için üretildiğini düşünüyorum.

Eğer ortalama salon büyüklüğünde bir odanız varsa 8 inç tercih etmelisini. Buna ek olarak hoparlör çapının büyük olması, doğru dinleme (sweet spot) alanının da daha geniş olması anlamına geliyor.

8"in ses miktarı kadar verdiği frekans da belirleyicidir, yani 8" almanız size düşük frekansları daha rahat duymanızı sağlar, bu aletler zaten yüksek snr oranına sahip olduğu için düşük volume'da da net duyum sağlarlar. Yani 8" almanız her durumda daha mantıklı olur.

Referans dinleme ile ilgili çok konuşuldu bir sürü teknik detay bululabilirsiniz sitede. sesi açamadıktan sonra hiçbir hoparlörün referansı belirleyici değildir. 8 " bassların daha iyi duyulmasını sağlama durumu öncelikle ortama ve tüm frekansları net fuyabilmeniz için sesi ne kadar açabileceğinizle ilintili oluyor.

Referans dinleme ile ilgili çok konuşuldu bir sürü teknik detay bululabilirsiniz sitede. sesi açamadıktan sonra hiçbir hoparlörün referansı belirleyici değildir. 8 " bassların daha iyi duyulmasını sağlama durumu öncelikle ortama ve tüm frekansları net fuyabilmeniz için sesi ne kadar açabileceğinizle ilintili oluyor.

Gene katılmadığımı söylemeliyim. Daha net dinleme yapmak için sesi ne kadar açabildiğinizin çok bir önemi yoktur. Dinleme monitörleri (referans monitörleri) yüksek sesle dinleme yapmak için üretilmezler. Sese karakter katmadan ( ya da mümkün olan en az karakteri katarak) , geniş frekans aralığında dinleme yapabilmektir amaçları.

Hatta şunu söylemeliyim sesi açtığınız zaman, teorik olarak bütün frekansları aynı oranda artıracağınızı düşünmemelisiniz. Sesi ne kadar açarsanız bas frekanslar, tizlere oranla daha çok duyulabilir olacaktır. Tabi aslında burada şöyle demek lazım, miks yaparken sesi olabildiğince açmak bir tercih meselesidir, ama ben bu tercihi doğru bulmuyorum, çünkü miksinizde bas karakteri daha baskın duyacağınız için içgüdüsel olarak basları indireceksiniz. Sonuç olarak final miksiniz tiz karakterli olacaktır.

Aslında bu konuda bir çok yayın var ama ilk etapta bulabildiğim youtube linkini aşağıda veriyorum.

1:20 den sonra konu ile ilgili açıklamalar geliyor.Ses seviyesini ölçmenin pratik bir yolu: miks yaparken odadaki bir arkadaşınızla konuşun, söylediklerini net olarak duyabiliyorsanız doğru ses seviyesine yakın bir yerlerdesiniz demektir.

Bu videoda düşük sesle mix yapmanın uygunluğununun ıspatlandığı birşey yok. bütün profesyonel kayıt stüdyoları yüksek ses ile dinleme yaparlar.(son sese kadar açmayı kastetmiyorum)
aynı yerde dönüyoruz. bence kayıt ile ilgilenen farklı kişiler de konuya katılmalı.

Bu videoda düşük sesle mix yapmanın uygunluğununun ıspatlandığı birşey yok. bütün profesyonel kayıt stüdyoları yüksek ses ile dinleme yaparlar.(son sese kadar açmayı kastetmiyorum)
aynı yerde dönüyoruz. bence kayıt ile ilgilenen farklı kişiler de konuya katılmalı.

Bu videonun başlığı "5 minutes to a better mix: Mixing at low volumes" yani "5 Dakikada daha iyi mix: Düşük ses düzeyinde mix yapmak" (sizin için tercüme ettim) Ve videoda mix sırasında volümü düşük tutmanın daha uygun olacağı, herkesin anlayabileceği, fazla teknik terim içermeyen bir anlatımla ele alınıyor.

"Bütün profesyonel kayıt stüdyoları yüksek sesle dinleme yaparlar." argümanınızı birkaç yönden hatalı buldum.
1 - Kayıt stüdyolarının amatör - profesyonel ayrımını yapabilecek somut bir skala yok. Bana göre profesyonel olan size göre amatör olabilir. Tamamen göreceli.
2 - Bütün kayıt stüdyoları derken tüm dünyadakilerden mi , yoksa Türkiye' dekilerden mi bahsediyorsunuz? Bütün kayıt stüdyoları şeklinde bir genelleme yapmak pek doğru olmaz.
3 - Yüksek ses - düşük ses, şeklinde bir ayrım yapmak doğru değil, bu yüzden videoda mix sırasında arkadaşınızı duyabiliyor olmalısınız gibi pratik bir ipucu verilmiş.

Yüksek sesle dinleme yapan bildiğiniz kayıt stüdyoları varsa eğer, bu forumda lütfen paylaşınız ki, kayıtlarımı miksaj için bir stüdyoya götürmem gerekirse bu stüdyoları tercih etmeyeyim. Benim şu ana kadar hizmet satın aldığım 2 kayıt stüdyosu da, miksaj odasında arkadaşınızla konuşurken birbirinizi duyabileceğiniz seviyelerde miks yapıyorlar. Evimdeki stüdyomda ben de monitörlerimi oldukça düşük ses seviyelerinde kullanıyorum. (Zaten evde yalıtım da yeterli olmadığı için sesi isteseniz de çok açamıyorsunuz ayrı konu)

Yüksek volume ile mix yapmayı savunacak arkadaşların, bu konuda herhangi bir tartışmaya girmeden önce, Fletcher - Munson eğrisini anlamaya çalışmalarını öneririm.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fletcher–Munson_curves

Bunun yanında başka bir husus, mix odanızı ne kadar mükemmel dizayn ederseniz edin, yüksek sesle dinleme yaptığınızda duvarlardan ve diğer yansıtıcı yüzeylerden geri dönen sesler daha fazla olacaktır. Bu da dinlemede faz problemleri yaşanmasına yol açar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bangır bangır müzik çalan Bir barda da yanımdaki arkadaşımın konuştuğunu net olarak duyabiliyorum. sesin eğer konuşma seviyesinde tutulmasıından bahsedilmiyorsa bu kısık ses anlamına gelmiyor olmalı dmektir. bununla beraber yanınızdaki arkadaşınızın size olan uzaklığı, boyunun uzunluğu kulak çapı ve kulağındaki kıvrım sayısının ne olduğuna değinmiyorum.

Bangır bangır müzik çalan Bir barda da yanımdaki arkadaşımın konuştuğunu net olarak duyabiliyorum. sesin eğer konuşma seviyesinde tutulmasıından bahsedilmiyorsa bu kısık ses anlamına gelmiyor olmalı dmektir. bununla beraber yanınızdaki arkadaşınızın size olan uzaklığı, boyunun uzunluğu kulak çapı ve kulağındaki kıvrım sayısının ne olduğuna değinmiyorum.

Bangır bangır müzik çalan bir bardan bahsetmiyoruz. Müzik dinlemekten de bahsetmiyoruz.
Referans monitörlerinden buraya geldiğimize göre, miksaj (ve mastering) yapmaktan bahsediyoruz. Siz " Profesyonel kayıt stüdyoları yüksek ses ile dinleme yaparlar." gibi yanlış bir cümle sarfettiniz, ben de hatanızı düzeltmeye çalıştım.

cemborek3'e komple katılıyorum.

Single_FACTOR, hocam şöyle bir olay var, yüksek volume'da birşeyler yapılır evet doğru ama sizin dediğiniz gibi değil, genellikle "mastering" aşamasında, akustiği çok düzgün bir yüzen odada, "uzak dinleme" monitörlerinde yüksek seste kayıt tekrardan dinlenir. yüksek volume olmasının sebebi uzak dinleme monitörü olması ve bütün odayı sesin doldurması ve uzaktan duyulduğunda durumunda duyumun nasıl olacağının görülmesidir ama yakın dinlemede böyle bir şey söz konusu değildir amacı da bu değildir.

"Yakın dinleme" monitörlerinde yüksek volumeda daha iyi sonuç alınır diye birşey kesinlikle yoktur, doğru akustikli bir odada ortalama bir volume yeterlidir. Amfi değil ki sesi sonuna kadar açınca daha iyi duyum alasın. :) Zaten snr oranları yüksek olur referans monitörlerinin, duyulabilecek düşük bir volume'da da aynı frekanslar duyulur. Olay ses yüksekliği değil, odanın akustiğidir, odanın akustiği kötüyse hiçbir durumda doğru duyum alınamaz. Yani zaten cemborek3 her mesajında aynı şeyi farklı şekillerde açıklamış. Tekrardan aynı şeyleri yazmayım ben de.

cümlenin yanlış olmasını değerlendirecek otorite siz değilsiniz. hatam varsa onu düzeltmek başkasının görevi değil.
Benim amacım sizi düzeltmek değil. (Savunmaya geçmenizden zaten doğru bilgilenmek konusunda çok istekli olmadığınızı görebiliyorum.) İnsanları yanlış bilgilendirmenizi önlersem bu bana yeter.
Ayrıca piyasada bu işleri yanlış yapan insanların bulunması kötü birşey değil. Böylelikle gerçekten iyi prodüksiyonlar çıkaran ses mühendislerinin farkını ve değerini de anlamış oluyoruz.

Kendi içinde çelişen cümlenizi yanıtlamayacağım, size müzik prodüksiyonu konusundaki uzun yolda başarılar diliyorum.

Başlığı açan arkadaşa yardımcı olabilmesi açısından bir link vereyim.

Benim önereceğim marka Mackie olacaktır. Uygun fiyata alabileceğiniz bir markadır. Mackie Mr8 Mk2 düşünebilirsiniz.
KRK oldukça yaygın kullanılan bir başka marka, özellikle hip hop producer ' lar ( renklerinin cazibesinden olsa gerek) bunları sıkça kullanıyor.
Bir üst fiyat segmentinde, "Adam" markasının oldukça yaygın olarak kabul gördüğünü söyleyebilirim. Ben kullanmadım ama, çalıştığım stüdyolardan birinde vardı. Ve kullanan profesyonel arkadaş gayet memnundu.

Uzak durmanızı tavsiye edebileceğim markalar "Alesis" ve "Yamaha" olacaktır.

Geri