Steve Vai Manyetiklerindeki Bant...

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Oğuzhan-K tarafından 31 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Yahu ben bu adamı idolüm olarak görüyorum. Çalış stillerimizde benziyo biraz o sadece çok fazla teknik tarafında işin amma velakin dikkatimi çeken bir şey vardır ki bir türlü anlam veremedim. Neck manyetiğindeki bant nedir acaba? Manyetiğin alt kısmında manyetiğe ufaktan temak eden bir bant oluyo hep. Nedir o?
   
 2. The reason why the tape is on the pickup is because sometimes Steve hits the strings so hard the high E string would have a tendency to get stuck under the pick up. Hey, a little spit and glue can go a long way. The word “KONX” is an ancient alchemist mantra word that is believed to have originated with Aleister Crowley. It’s meant to be used in various incantations that are supposed to invoke disembodied entities from the abyss to materialize into the physical.

  Please don’t try that at home...


  Çevirirsek steve öyle bi abanıyormuşki mi teline manyetiğe takılıyormuş tel, böyle indirmişler işte :D
   
 3. Steve Vai'nin niye orayi bantladigini bu soru ve ona gelen yanitlar vesilesi ile anladim, tesekkurler. Benim teorim (samimiyim) ulan herhalde pickup vida yuvasi yalama oldu simdilik bantliyalim boyle de goturur seklinde, Sasmaz Oto Sanayi'de bir kaportaci yaklasimindan ibaretti.

  Amma velakin, Steve Vai'ye fazla ozenen youtube'deki baska genc abilerin neden oralari bantladiklarini bir turlu cozemedim. Ozenti olma durumu disinda bir aciklama getirebilene, Vai'nin kullandigi, sahneye sampuan reklami ambiyansi veren vantilatorlerden hediye edecegim.

  Ben evil barkli adamim bu kadar sene bir kere o teli oraya sokamadim. Vai disinda kac kisi oraya onu sokabilir onu da bilemiyorum...
   
  mertay bunu beğendi.

 4. Adam gitarına acımıyor o bir gerçek :) kimbilir kaç kişi onu taklit edeyim derken kolun yarısı elinde kalmıştırda ibanez'i ihya etmiştir yedek parça satışlarından :D

  Gerçi bant konusunda; direct mount kadar konumlama özgürlüğü diğerlerinde yok, bende mesela sap manyetiğimi modifiye edip çıkışı (zorunlu) yükseltince cleanlerde dengelemek için ince mi tarafını bayağı indirdim. Zaten manyetiğin mesafesi genel olarak biraz geride olmak zorunda kalınca pickguarddaki vidanın açı+derinik mesafesi çok aşırı olurdu.

  Alışıldık bir manyetik yerleşimi değil elbette ama temizlerde hem yüksek çıkışlı hemde en tizleri (resonant peak) "var olan/nefes alan" ton ancak böyle yakalanıyor.
   
 5. Tele sert vurmaktan değil de, köprüye fazla abanıp telleri fazla boşaltmaktan da sıkışabiliyor oraya. Dimebag Darrell bu sebepten bantlamıştı mesela.

  [​IMG]
   
  scalloped, mertay ve satan87 bunu beğendi.
 6. Onu da Obican beyin vesilesi ile ve rahmetle(baska ne ile anabiliriz bilemedim) analim, hem iyi gitarist hem iyi insan olmak kolay degil...
   

 7. ben ''aramızda çok az fark var'' gibi bir anlam çıkartamadım. çalış stillerimiz benziyor demiş arkadaş bu da gayet doğaldır, benzeyebilir. hangimize geçmiyor ki dinlenilen gitaristten bir kaç parça bir şey. çalışımız çok benziyor deseydi ona eyvallah. ben de sizin bu putlaştıran tavrınıza sesli güldüm sabah sabah.
   
  satan87 bunu beğendi.
 8. dostum inan bana youtube da yüzlerce 12 li yaşlarda yatak odası gitaristi videosu var.. tekniğinden, armonilerine inanılmaz insanlar var sadece Steve Vai kadar ünlü değiller.. burdaki "yatak odası gitaristi.." deyimi de Satriani ye bir röportajda gelen "dünyanın en iyi gitaristi misiniz" sorusuna verdiği yanıttır. adam ben den bile daha iyi çocuk yaşta youtube da videosu olan yatak odası gitaristleri var.. demişti..
   
 9. bence siz çocukca bir kıskançlık sergiliyorsunuz. adam stillerimiz benziyor demiş, birebir aynı tuşeyle çalıyorum dememiş ki. steve vai olsun guthrie govan olsun bunların hepsi insan. e haliyle yaptıkları da insan işi, başka bir insan da çıkıp aynısını yapabilir. steve vai gitarı çalarken ikiye bölüp sonra tekrar birleştirsin o zaman eyvallah derim. herkes sizin kadar bir gitaristi yüceltmek zorunda değil malesef. size yaptıkları imkansız yada doğaüstü gibi gözükebilir ama ünlü gitaristlerin değişik tekniklerini 3-5 günde hatta daha az sürede çıkarabilen bir sürü insan var artık günümüzde.
   
 10. Benim o kelimem ilk olarak kullanılan lickler daha sonrasında benim yapmak istediğim ancak gitarım sabit köprü olduğu için yapamadığım o enteresan vuaıoauu sesleri ve daha sonrasında gitarı çalarken ayakta duruşum bile tam olarak olmasa Steve Vai' ye benziyor. Ben Steve Vai ile aynıyım demiyorum hep benziyor diyorum ve idolüm olan insana kendimi ' birazcık ' benzetiyorum. Bu bir övgü değildir bence.

  Cevaplarınız içinde ayrıyetten teşekkür ederim sorumun cevabını almış bulunmaktayım. :)
   
 11. Sizi bu konuda haksız görüyorum. Benim kendimi övdüğümü kim söyleyebilir burda? Bunu siz ' uydurdunuz '. Ben Steve Vai ile aynıyım demiyorum hep benziyor diyorum ve idolüm olan insana kendimi ' birazcık ' benzetiyorum. Bu bir övgü değildir bence cümlemide yineliyorum. Hayırlı ramazanlar...
    12. Şimdi bu konu için benim fikrim şu. üstteki video da görülebileceği üzere Youtube da da arattığınızda top ile inanılmaz hareketler yapan var g*tüyle top sektiren, 3 kişiye bacak arası yapan, var da var. çağıralım Messi yi ya da ronaldo yu bu hareketlerin çoğunu yapamazlar e şimdi ne oldu videodaki adamlar daha mı iyi futbolcu? çıkaralım sahaya ne yapabilecekler?

  bu adamların yetiştikleri dönemlerde de çok iyi yatak odası gitaristleri vardı şimdi de var. bulundukları yerelere hiç kolay gelmedikleri ve fark yarattıkları aşikar. beğenirsin beğenmessin. işin özü; inanılmaz işler yapabilirsin gitarla iş cambazlık meselesi değil. olanı taklit etmek kolaydır, sen ne katabiliyorsun kendinden ?
   
  LeSPauL64 bunu beğendi.
 13. En başta olmazsa olmaz zaten mecbur olan bişey bu tuşe farkı vardır. Cover şeklinde diyorsanda daha o kadar müzik bilgim yok. Ama bu demek değildirki denemiyorum. Kendim içine bişeyler katmayı denemekten çekinmem.
   

 14. Mucitlik yönünden bakarsak olaya sonuna kadar hak veriyorum size. Fakat tutup da bu insanları insanüstü, bunun yaptığını kimse yapamaz tarzı bir açıklama yapmak cahillikten başka bir temele dayanmaz. Kaldı ki insanın tarzını bir gitariste yada herhangi bir müzisyene benzetmesi de kendini onunla eş değerde tuttuğu anlamına gelmez. Her insanın elinin lezzeti farklıdır. İnsan gitarı yalayıp yutup bütün olarak çıkarıp çalmaya devam edebilir ama yeni bir şeyler katmadan başkalarını taklit ederek hayatını sürdürür. Bu sebeple mucit gitaristlerin değeri artar. Ama onları ilah veya insanüstü mertebelere çıkarmak da ne kadar doğrudur tartışılır.
   
  Oğuzhan-K bunu beğendi.
 15. Joe satriani'nin o videosunu izledim ve hayatım değişti(!). Bir kere satriani'den alıntı yapan ben değilim o videosunu da izlemedim şahsen. Benim karşı çıktığım nokta bir insanı mantıklı sebepler göstermeden cahilce göklere çıkarmaktır. Tuncer tunceli vai hakkında ''steve vai'ye gitar cambazı diyenler halt etmiştir, vai sound dehasıdır !'' minvalinde bir açıklaması mevcut. Beethoven demişsin madem onla devam edeyim. Bir piyano sonatını(hammerklavier) besteledikten sonra 150 yıl kimse çalamadı mesela. Daha sonra macar bir piyanist çıkıp çaldı. Hatta şu an ismi aklıma gelmeyen türk piyanistlerimizden biri de konservatuvarda okurken seslendirmişti. Her insanın çalışı elbette farklı olacak ama kimse de çıkıp bunu yapamaz edemez demek tekrar söylüyorum cahilce yaklaşımdan başka bir şey değildir.
   
 16. Ayrıca madem haklı bir düşünceniz var o zaman bunu bir takım temellere dayandırıp sonuca ulaşmaya çalışın. Herkesin fikri kendine diyip başkalarına sataşma hakkı kimsede yoktur kusura bakmayın.
   

Bu Sayfayı Paylaş