Gitarda tel kalınlığı hakkında

M

METMETALLICA

Daddario XL,

* 010 * 009 * 008

Ben Bugün 008 aldım. Sizce hangi Daddario XL daha iyi?

008 ince diye kötümü yani.

Yönetici Uyarısı: Mesaj düzeltilmiştir. Tamamı bold, italik, büyük karakterde ya da renkli yazmak Forum Kurallarına aykırıdır.Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

ben eskiden 08 kullanıodum bendler çok rahat, ancak ses bana dolgun gelmemeye başladı 09 dayım ;)
ya en yisi git 2 sinden de al dene abicim...hangisi hoş gelirse sana yani

Başlığınız değiştirilmiştir. Dikkat ederseniz marka üzerinde değil tel kalınlığı konusunda soru sormuşsunuz :)

Bu arada bence 08 çok ince... hem tellere hakimiyet hem de tonun dolulğu açısından 09-010'a alışmak bence daha iyi olur :D

Ben sololarda yumuşak ritimlerde ise sert gergin tellerle çalmayı rahat görüyorum. Bunun için şöyle bi öneri de bulunulmuştu. Üstteki üç teli 0,24 0,32 0,42 (0,09luk takımdaki üst üç tel) takıp alttaki üç teli de 0,08lik takımın 0,008 0,10 0,15 lik şeklinde takmak... Ama masraflı bir iş...

0,008 0,10 ,015 0,24 0,32 0,42 şeklinde takım tel var mı acaba? :D

0,008 lik takım tel takınca üst teller don lastiği gibi oluyor :D 0,09 luk kullanırsamda sololarda bendler sert oluyor...

temel prenisbe göre, tel kalınlığı arttıkça ton daha dolgunlaşır ancak bend yapmak zorlaşır. dolayısıyla biraz seçim meselesi. les paul gibi kısa tel boylu gitarlarda 010 tel kullanılması daha çok tercih edilir zira 009 biraz ince gelebilir. uzun tel boylu gitarlara ise yabancı olduğum için yorum yapamıyacağım.

ilteris demiş ki:
Ben sololarda yumuşak ritimlerde ise sert gergin tellerle çalmayı rahat görüyorum. Bunun için şöyle bi öneri de bulunulmuştu. Üstteki üç teli 0,24 0,32 0,42 (0,09luk takımdaki üst üç tel) takıp alttaki üç teli de 0,08lik takımın 0,008 0,10 0,15 lik şeklinde takmak... Ama masraflı bir iş...

0,008 0,10 ,015 0,24 0,32 0,42 şeklinde takım tel var mı acaba? :D

0,008 lik takım tel takınca üst teller don lastiği gibi oluyor :D 0,09 luk kullanırsamda sololarda bendler sert oluyor...

dediğin şekilde 0.09 seti alt 3 tel,üst 3 teli ise 0.10 seti gibi olan takımlar var satılan.

ben bugün 0,12 tel aldım.gitarım strat.tremolo sistemide normal,standard.arkada 3 yay var. standard akord yapınca, eşik kalkıyor,yani 3 yayın yaptığı karşı güç yeterli olmuyor,sonuçta hiç tutmayan bir akord.fark edemezseniz telleri kopartabilirsiniz...çözüm 1 tam ses pes akord yaptım...acaba bu durumda bana tavsiyesi olan var mı? tabii 1 yay daha tak veya daha ince bi tel al 'dan başka :)

Dolgun ve sert ton almak için 009 demişsiniz.

Demekki sonuç olarak Metal tarzı için Daddario XL 009 almak gerekir.

Bundan sonra 009 cuyum :)

Yönetici Uyarısı: Mesaj düzeltilmiştir. Tamamı bold, italik, büyük karakterde ya da renkli yazmak Forum Kurallarına aykırıdır.Lütfen Forum Kurallarını okuyunuz.

fat-strat demiş ki:
ben bugün 0,12 tel aldım.gitarım strat.tremolo sistemide normal,standard.arkada 3 yay var. standard akord yapınca, eşik kalkıyor,yani 3 yayın yaptığı karşı güç yeterli olmuyor,sonuçta hiç tutmayan bir akord.fark edemezseniz telleri kopartabilirsiniz...çözüm 1 tam ses pes akord yaptım...acaba bu durumda bana tavsiyesi olan var mı? tabii 1 yay daha tak veya daha ince bi tel al 'dan başka :)

Sorunu halletmek istiosan yayların gövdeye bağlandıgı aparattaki vidaları sıkcaksın.aman dikkat et fazla sıkma

Fusion tarzı çalan biri olarak dolgun ton almak isteyenlere benim tavsiyem 011 tel olucak. Alışırsanız çok rahat edersiniz, bendler zorluyor biraz ama çalımı çok güzel...

Geri