Gitarda tel kalınlığı hakkında

Bu konuya ilgili garaj.org'da bir anket açmıştım uzun zaman evvel. 0,9 teller revaçtaydı anket sonuçlarında. Benim kişisel tercihim 0,10. 0,8 teller bana çok ince geliyor, çok çabuk deforme olup, kopabiliyor ve bendlerin ucu kaçabliyor. :) 0,9 teller de iyidir ancak ben tonların tok olması açısından 0.10 telleri 0,9'a yeğliyorum. 0,11 teller ise gerçekten bendleri zorluyor, parmaklarımın yara derecesine geldiğini hatırlıyorum çok çalıştığımda. :p

Saygılar...

Standart akort için hangi kalınlıktaki tel takımı kullanmak mantıklıdır? Sanırım bu soru için size bir takım bilgiler vermem gerekecek, ritim mi solo mu vs. diye.
Ben genelde ritim kullanmakla beraber orta hızdaki sololar da çalarım. Çalacağım tür genelde rock ve metal olur ama daha çok rock tonlarına yakın olsa daha iyi olur. Tellere rahatça hakim olmak, bare akorlarda mümkün olduğunca rahat basmak, basarken bir daha parmaklarımı yaralamayacak bir tel takımı istiyorum :)

Bunun bir kesin cevabı yok. Ellerin narinse 9 numaranın üzeri acıtır. Yok nasır tutmuşsa ve bend seviyorsan 10 numara daha tok ses verir. Bunun dışında bir de drop akort ediyorsan mecburen 11 hatta 12 ye çıkman gerekecektir yoksa teller makarna gibi yumuşak gelir cızırdar vs. Bunun en iyi yolu her defasında bir takım teli denemektir. Tecrübe etmek en iyi yoldur.

Teşekkürler, bu durumda sanırım 10 numara seçeceğim :) Peki kalının mı yoksa incenin mi çalımı daha kolaydır?

İnce tabi daha kolay bend olur. Ancak fender marka tel serttir daddario ve elixire göre zor bend yaparsın. Ernie ball daha yumuşaktır. Fiyatları dert etmiyorsan Ernie ball ve Daddario yu tercih et derim. Elixir biraz lüks ve bence duyumda fark yaratmıyor. Ne de olsa 2 saat kullanımdan sonra tellerin ilk hali kalmıyor.

DepressiveGuN demiş ki:
Standart akort için hangi kalınlıktaki tel takımı kullanmak mantıklıdır? Sanırım bu soru için size bir takım bilgiler vermem gerekecek, ritim mi solo mu vs. diye.
Ben genelde ritim kullanmakla beraber orta hızdaki sololar da çalarım. Çalacağım tür genelde rock ve metal olur ama daha çok rock tonlarına yakın olsa daha iyi olur. Tellere rahatça hakim olmak, bare akorlarda mümkün olduğunca rahat basmak, basarken bir daha parmaklarımı yaralamayacak bir tel takımı istiyorum :)
0.09

Bahsettiğiniz bend gitarın kalitesine göre değişkenlik gösterir. Açıkcası ben 010 kullanıyorum ve 011 lik tel deneyeceğim.
009 tel dolgun bir ses vermiyor. Ama tel kalınkaştıkça çalış rahatlığı düşüyor ve çalmada zorluklar yaşanıyor. Bu konuda herkes hem fikir sanıyorum.

Ayrıca 009 ile 010 luk tel arasında gitarın sapı ile gövdesinde uygulanan baskıda ağırlık fark ediyor.
Örneğin 009 mm lik tel sapa 41 kilogram etki ediyorsa 010 mm lik tel 49 kg gibi bir oranda etki ediyor.
Buda demek oluyorki her bazı gitarlarda sorunlar yaratabilir(işçiliği kötü kalitesiz gitalar)

tel kalınlığı tavsiyeyle ilgili değil bence.takıp çalıp denemekle ilgili uygun teli bulmak.ben 9 kullanıyodum.sonra 8 denedim rahat geldi ve ona alıştırdım kendimi.ikidebir tel kalınlığıyla oynamak iyi değil bence.çünkü alışmak zor.tabi ince tel kullanıyosanız sağlam manyetiklere ihtiyaç var dolgun ses almak için

sık değişiklik konusunda arkadaslara katılıyorum.evet denemek lazım ama floyd gıtarlarda tel kalınlığına gore bazen ciddi anlamda ayar cekmeyi gerektiriyor.Ben sahsen gitarımla cok oynamak istemem.genelde 09 elixir kullanıyorum cok memnunum acıkcası.teller biraz daha kaygan(alıstınmı süper oluyor) paslanma sorunu minimum üzerindeki nanoweb sayesinde uzun ömürlü. üzerinde yazdığı gibi ton acisindanda farkediyo.tabi hepsi kisisel gözlem ve deneyimim.yani; ''bence '' denemekte yarar olabilir..

konu hortlayacak ama bilirkişilere sormadan ödemeyeceğim
bir aksilik gitarın bazı telleri koptu 2 paket tel takımım vardı ve arta kalan telleri gitarıma taktım
taktığım teller
.13 .15 .17 .26 .36 .46 gayet de verim aldım alt tellerde daha dolgun tonlar alıp fazla distorttaki ciyak ses gitti çok iyi oldu anlayacağınız :)

ama malım 13-46 gitar teli yok genelde orantılı mı denilir bilmem ama mesela 10-46, 11-52, 13-56 yada 60 olarak gidiyor bu tel kalınlıklarının kendi aralarında bir dengesi var mı ?

konu hortlayacak ama bilirkişilere sormadan ödemeyeceğim
bir aksilik gitarın bazı telleri koptu 2 paket tel takımım vardı ve arta kalan telleri gitarıma taktım
taktığım teller
.13 .15 .17 .26 .36 .46 gayet de verim aldım alt tellerde daha dolgun tonlar alıp fazla distorttaki ciyak ses gitti çok iyi oldu anlayacağınız :)

ama malım 13-46 gitar teli yok genelde orantılı mı denilir bilmem ama mesela 10-46, 11-52, 13-56 yada 60 olarak gidiyor bu tel kalınlıklarının kendi aralarında bir dengesi var mı ?

herhangi bir denge olayı yok. tercih meselesi kesinlikle. doğru endotasyon ile sorun yaratmaz. ancak tel kalınlıkları farkı çok az bu yüzden unison denilen olayda belirli farklar alamıyacaksın. bi ara üst üç teli 60 52 42 altta ile 17 13 08 kullanıyordum :D gerçekten komikmiş şimdi düşündüm de 09 42 iyidir candır :D :D

Anladım denge olayı yok entanosyon ile halledilebilir demişssin.
unison'un ne anlama geldiğini bilmiyorum ama ekşide söyle denilmiş müzikte, enstrümanların aynı notaları beraber çalmalarına verilen ad.
speki bu farkı anlayamayacaksın diyorsun bu olumlu mu olumsuz mu olacak onu anlayamadım. Benim kullanmak istediğim alt teller kalın üst teller les paul gitarım oldugu için en üst tel max 46 olsun istiyorum tel kalınlıkları nasıl olmalı bu durumda şu söylediğin durum iççin ?

şöyle anlatıyım. 6- 008 5- 010 diyelim. si telinde 5inci perde ile minin sıfırı arasındaki ton farkıdır unison. 08-10 arasındaki unison farkımı çoktur 08-13 arasındaki mi ? :) geniş aralıkta çalmanın faydalı olabileceğini düşünmekteyim ben.

0.9 bayağı standart bir kalınlık. Eğer 0.9 telde parmaklarınız acıyorsa sağlık sorununuz da yoksa cidden daha çok çalışmalısınız.
0.10 kullanıyorum stratocaster'ımda. Evet biraz daha sertleşiyor tuşesi ancak bu bana ton ve tokluk olarak geri dönüyor.
0.11 kullanıp çok güzel tonlar alanları biliyorum stratocaster'lar ile. Ama bence 0.10 ideal 0.11 neck manyetiğiyle gereğinden fazla koyu olabilir.

Merhabalar, elimdeki Epiphone LP Custom için, gitarımı götürdüğüm luthier 11 lik tel denememi önerdi. Tel değişimi sonrası sap ayarı vs tekrardan yapıldı. Standart E tunning için gitarın nut kısmında vs herhangi bir problem yaşar mıyım sizce ?

Yazdiklarinizdan 0.11 tellere gectikten sonra sap ayari ve entonasyon ayari yapildi diye anladim. Bu sekilde teller nut kisminda takilma yapmiyorsa (yani nut uzerindeki tel yuvalari 0.11 teller icin yeterince genis ise) sorun yok. Telleri akort ederken ya da bend yaptiginizda gitarin kafa kismindan "ping" diye takilma sesi geliyorsa, nut'daki tel yuvalarini biraz genisletmeniz ya da tel yuvalarina az miktarda kayganlastirici (ornegin kursun kalem grafit tozu) surmeniz gerekebilir. Cok zor bir islem olmadigindan kendiniz yapmayi deneyebilirseniz gerek duyarsaniz. 0.11 tellerle bundan baska bir sorun cikacagini dusunmuyorum, gitarinizin sapi 0.11 ve daha kalin tellerle calmaya uygundur; bundan herhangi bir zarar gormez.

Yazdiklarinizdan 0.11 tellere gectikten sonra sap ayari ve entonasyon ayari yapildi diye anladim. Bu sekilde teller nut kisminda takilma yapmiyorsa (yani nut uzerindeki tel yuvalari 0.11 teller icin yeterince genis ise) sorun yok. Telleri akort ederken ya da bend yaptiginizda gitarin kafa kismindan "ping" diye takilma sesi geliyorsa, nut'daki tel yuvalarini biraz genisletmeniz ya da tel yuvalarina az miktarda kayganlastirici (ornegin kursun kalem grafit tozu) surmeniz gerekebilir. Cok zor bir islem olmadigindan kendiniz yapmayi deneyebilirseniz gerek duyarsaniz. 0.11 tellerle bundan baska bir sorun cikacagini dusunmuyorum, gitarinizin sapi 0.11 ve daha kalin tellerle calmaya uygundur; bundan herhangi bir zarar gormez.
Standard E de kullaniyorum yani drop tuning yapmiyorum. Sanirim bu da herhangi bir problem olusturmaz degil mi?

Geri