mic ve mic preamp nedir,nerelerde ve neden kullanılır??

evde orta halli bi sistem kurabilmek için m-audio 24/96 ses kartı alıyorum.
50 watt hughes&kettner amfim ve ibanez rg350ex gitarım var.
Bilgisayarımda kayda değer kayıtlar yapmak istiyorum :) .
Öncelikle anlamadığım olaylar var yani aslında çalışma prensiplerini çözemedim tam olarak kafam karışık kafamda bazı sorular var o yüzden bilen abilerimizden yardım ve tavsiyeleri bekliyorum.
Öncelikle m-audio 2496 da mic preamp yokmuş,öğrendiğim kadarıyla mic girişine mikrofon takarak ve amfiye dayayarak kayıt yapmak mümkün dimi???

*Peki bu mikrofon özellikleri nasıl olmalı dinamik mikrofon kullanılmalı yanımıyorsam yada her tarz mikrofon olur mu yani vokal mikrofonu olmaz mı?? 48V phantom power diye bişey duydum bu ne demek??

**Mic preamp ne demek ben zaten mic amfiye dayamiycakmıyım? mic preamp alırsam mesele behringer tube ultragain mic 100 var üzerinde gain felan var yaw mic preampi kullanacaksam nasıl kullanılacak ki bu amfide gain varya zaten oraya kafam basmadı,nereye konuluyor bu mic preamp??? nasıl kullanılıyor ne fayda sağlar???,lazım mı bana ???:) .

selam sana şöyle söyliim...burda bu konuları çok daha iyi bilen insanlar var fakat bende m-audio 24-96 kullanıyorum..bu ses kartıyla hem gitar hemde vokal kaydı yapabilmen için mic preamp ı ayrıca gitar preamp i veya ayrı ayrı düşünmüyosan bitane preampli yani sinyal yükseltici alman şart.bu ses kartı diğer programları destekleyen bir ses kartıdır.içinde sampler ,ses vs.. gibi şeyler yoktur.ama iyi bi seçim yapmışsın..preampli neden gereklidir??çünkü preampli olmadan ses seviyelerini yükseltemezsin bu böyle .sebebide teknik bi konu.preampli alman şart.artı bunların bağlantı sıraları konusunda afan karışı galiba şöyle söyliim: ben şöyle bağladım ekipmanı;; ses kartının out girişlerini mikserin line in girişine bağladım.ses kartının inlerinide preamplinin out girişilerine bağladım...anfinin girişlerinide yine mikserin main out yani ana çıkışlarına bağladım..umarım yardımcı olmuşumdur...bide nereye konulur bu mikrofon preampi die sormuşsun biyere konulmuyo bağlanıyo işte anlattığım gibi ..preampli alıp bağlantıları yaptıktan sonra mikrofonu preampliye bağlıcaksın..ayrıca bu anlattıklarım usb m-audio için diil yani benim ses kartı masa üstünde dil.yani arkasında mikrofon girişi falan yok..kolay gelsin..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bende preamp yani processor var şu an rp10 var ve 24/96 aldım ve amfim de var dediğim gibi,şimdi mic preamp'ı genede lazım mı bana.
Ses kartının mic girişine mic bağlayıp amfiye dayasam preamp olarak ta rp10 kullansam(nasıl oluyor bende bişey anlamadım :) )
Kısacası benm sorunum doğru düzgün normal bir kayıt elde etmek,processor bağlayarakta bunu yapabilir miyim.
mic preamp nereye tkılıyor ses kartına mı,mikrofonla beraber ses kartına mı??

1-gitarını prosesörüne bağla
2-prosesörünün mono olan(left olacaktı yanlış hatırlamıyorsan) çıkışını bilgisayarının ses kartının line-in girişine bağla
3-çal gitsin.

Ayrıca-Ampliyi mikrofonlayıp düzgün ses alabilmek için bir iyi bir mikrofona ve ses kartının preamplisi olmadığından gelen sinyali güçlendirmek için mikrofon preamplisine ihtiyacın var.

Yani amp mikrofonlamayla uğraşacağına bağla prosesörünü çal.

1-gitarını prosesörüne bağla
2-prosesörünün mono olan(left olacaktı yanlış hatırlamıyorsan) çıkışını bilgisayarının ses kartının line-in girişine bağla
3-çal gitsin.

Ayrıca-Ampliyi mikrofonlayıp düzgün ses alabilmek için bir iyi bir mikrofona ve ses kartının preamplisi olmadığından gelen sinyali güçlendirmek için mikrofon preamplisine ihtiyacın var.

Yani amp mikrofonlamayla uğraşacağına bağla prosesörünü çal.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler skull_crusher abimiz yardımların için saol,sende rp10 kullanmış biri olarak direk processoru rp10 u bağlayıp kaydımı tavsiye edersin yoksa mic ve mic preamp alıp amfiyimi mikrofonliyim.
Rp10 kayıtta başarılı mı abi???
rp10 ile yapmış olduğun kayıtlar mevcut mudur acaba??

Mikrofon pre amp ı birkaç milivolt seviyesindeki sinyali yükselterek line ine bağlayabileceğin seviyeye getirir.Kaliteli bir mikrofonun varsa ampli mikrofonlamak daha iyidir.Mikrofon girişi nasıl bilmiyorum ama 3-5 ytlye satılan adi mikrofonları bağladığın girişi kastediyorsan unut.Processor ile yapacaksan kulaklık çıkışını line ine bağlayarak deneyebilirsin.Processorün sesini çok açma.Gitarı pre anfisiz line ine bağlarsan çok az ses pcden açarsanda parazitik sesler çıkarmaya başlar.

Y_J_M demiş ki:
Teşekkürler skull_crusher abimiz yardımların için saol,sende rp10 kullanmış biri olarak direk processoru rp10 u bağlayıp kaydımı tavsiye edersin yoksa mic ve mic preamp alıp amfiyimi mikrofonliyim.
Rp10 kayıtta başarılı mı abi???
rp10 ile yapmış olduğun kayıtlar mevcut mudur acaba??

Vallahi mikrofonladığın ampli, mikrofonun, preampın, amplinin sesini ne kadar açtığın, mikrofonu nereye koyduğun! unsurlar bile mikrofonlamada çok farklı sonuçlar doğurabiliyor.

Mikrofonlama teknik bilgi ister(iyi ton alabilmek için) Yani bin tane p.çliği vardır mikrofonlamanın. Tek mikrofonla ampliden kayıt almak bana kalırsa gereksiz. İllaki mikrofonlamak istiyorsam amplimi en az 2 yerden mikrofonlar bunları ayrı kanallar olarak kaydederdim ben. Eğer böyle yapmayacaksam girerim pprosesörden alırım kaydı bilgisayarda kabin simülasyonu falan yaparım. Hiç uğraşmam!
Amplinin sesini ne kadar açabileceksin? kolon kıpır kıpır oynayıp hava sirkülasyonu yapacak bu da sese etki edecek mi? Kayıt alacağın ampli ve kabin senin istediğin tonu verecekmi? birsürü kaşarlığı var kısacası.
mic preampın ne olduğunu bilmeyen birisinin bunlarla uğraşmasına gerek yok derim ben.
Demo bölümünde var bi tane şarkım ama onu rp10 la yapmadım. Ama amp ta kullanmadım rp10 la oradaki tondan daha güzel ton alabilirsin(uygun tonlama yaparsan tabi)

Bunu örnek olsun diye dinleyebilirsin. 1 seneyi geçti o kaydı yapalı ama fena değil yine.
http://rapidshare.de/files/12868625/Koerdueguem.mp3.html

Rp10'u kullanmayı bilmiyorum abi o kötü işte zamanda ayıramıyorum pek bakalım ne olacak :(

Kayıt bu arada güzelmiş ben sevdim bu gibi kayıtlar yapabilmek benim için yeterde artar bile :) .

merhabalar

acaba mobilpre usb ile latency problemi olmadan gitar kaydı yapmak mumkunmudur.beni en çok korkutan bu da :D

saolun varolun :D

Geri