Veganın Albümü,FXPansion ve GuitarRig Hakkında

Arkadaşlar;
Geçtiğimiz ay volume dergisinde Vega ile bir röportaj yapmışlar. Albüm kayıdının vokal kısmı hariç tamamı evde yapılmış. Davulları FXpansion programında yazmışlar. Dinleyen var mı bilmiyorum ama gerçeğe çok yakın sonuç almışlar. Gitar için ise amplitube ve guitarRig kullanılmış. Yani amp. mikrofonlama gibi bir yol seçilmemiş ama sonuç bence çok başarılı.
Bu kadar zamandır analog setup, davulun canlı kaydı diye bas bas bağıran arkadaşlar, bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Galiba artık bir şeyler değişiyor.Bu gidişle albüm kayıdı için yüzbinlerce dolar harcamaya gerek kalmayacak . Tabi bu benim görüşüm. Sizin görüşlerinizi de bekliyorum.
Gelişen teknoloji bize daha ne gibi kolaylıklar getirecek? Ne gibi zorluklar doğuracak buyrun burada tartışalım.
Saygılar...

Vallahi ilk dinlediğimde davullar hiç dikkatimi çekmemişti , davulların canlı kayıt olmadığını ilk duyduğumda da şaşırmıştım tabi dikkat edilince anlaşılıyor ama yinede çok başarılı buldum ben şahsen...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende de aynı olay oldu ne yalan söyliyim. Zaten önemli olan dinler kitlenin bunu anlamaması. Biz müzisyenler belki kendimizi çok zorlarsak anlayabiliriz. (en azından ben çok zorladım :D ) yine de sonuç çok başarılı...

Fxpansion çok başarılı bir davul programı. Çokta kullanıcı dostu bir arabirimi var. Çok kompleks ritmler dışında gerçekten ayırt edilemeyebiliyor ama hızlı ritmlerde/sık vuruşlarda mıçıyor :D birde iyi tonlamak lazım tabi ama mantık olarak davul kaydından hiç farkı yok. Şöyle ki;
Kick mikrofonuna hi-hatin sesi azda olsa geliyor. Overhead mikrofonlar sert vuruşlarda kick sesini alıyor.

Her davul parçasının master çıkışının dışında overhead room1, room 2 gibi farklı yerlerden ses alabileceğiniz mikrofonlamalara imkan tanıyor.
Hakikaten çok başarılı ve gerşek davul kaydıyla aynı mantıkta çalışan bir program.
Tek eksiği 1 trampet 1 kick 2 alto 1 floor tom hi-hat ve 3 zil setupundan fazlasının oluşturulamaması.
alto ve ziller yapılan müzik türüne göre göre yetmeyebiliyor. Tavsiye edilir :)

Bu kadar zamandır analog setup, davulun canlı kaydı diye bas bas bağıran arkadaşlar, bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Galiba artık bir şeyler değişiyor.Bu gidişle albüm kayıdı için yüzbinlerce dolar harcamaya gerek kalmayacak

yok be dostum biraz güzel geliyor ama sonra yavanlaşıyor kulakta o yüzden akustik ve analog setup :)

Vega'nın tarzı itibariyle, evde kaydedilmiş gitarları ve pc davullarını kaldırabilecek özellikleri var.
Aynı şekilde bi rasmus'sanız, cardigans'sanız, ne biliyim jamiraquoi falansanız buyrun evinizde yaptığınız kaydı çıkarın piyasaya.

Gitar-davul tabanlı bir müzik yapıyorsanız, bu durum o kadar da halka yedirilebilir olmuyor maalesef...

Geri