Bas Gitar Önerisi

'Bas Gitar Ekipman ve Aksesuarları' forumunda ahmed1459 tarafından 8 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar, ben bir süre klasik gitar tıngırdattım fakat şimdi bas gitara geçiş yapmak istiyorum. Üniversiteye gideceğim için bütçem baya kısıtlı 400 lira gibi amfiyi daha sonrada hallederim. Gitar önerilerinizi bekliyorum.

2. Biraz daha zorlayabilirsen ikinci el olarak Cort'un GB serisini tavsiye ederim.

3. Sanki gitar fiyatları çok uçuk önceden açılmış konularda görüyorum 500 liraya alınmış gitar şimdi 800 lira civarında. Bu arada cort gb 74 şuanda 950 lira civarında 2. El fiyatı ne kadar olur ?

4. Aktif basmı pasif basmı? Tarz nedir?

5. Açıkçası gitardan pek anlamiyorum. Rock tarzında çalmak istiyorum. Aktif olmasi gerekiyor sanırım.

6. Başlangıçta çok farketmeyecek, ilk gitarın olduğundan dolayı biraz da deneme tahtan olacak. İlk gitarla her zaman ihtiyaçlar belirlenir. Şimdilik sapının ve entonasyonunun düzgün olması ve dead spot diye tabir edilen ölü notaların olmamasına dikkat et yeter. Zamanla ihtiyacın olan tel sayısı, teller arası uzaklık, sap bağlantı şekli, elektronik aksam, gövde ağacı vs. gibi konularda daha net fikir sahibi olacaksın zaten.

7. 2. El almak istiyorum bu yuzden bu dediginiz seylerin olup olmadığını nasıl anlarım ?

8. Sanırım ilk olarak cort ab4 ile başliycam fakat bir sorum var bazıları bu gitara hem aktif hem pasif demiş bazıları aktif demiş almışken hem aktif hem pasif özelliği olan modelini almak istiyorum nasıl ayırt ederim ?

9. Hem aktif hem pasif değil söyleyen yanlış demiş sana.Belli bir seneden sonrası aktif manyetikli olarak üretildi.Şu an bildiğim kadarıyla aktif manyetikli olarak üretimi devam ediyor.Pasifini 2. el olarak alabilirsin sadece.Anlayacağın dediklerinin ikisi bir arada değil o bass gitarda.Hem aktif hem pasif olabilsin dersen swing denilen bir marka var en uygun rakama onda bulursun bunu.

10. Teşekkür ederim

11. 4 telli istiyorsan YAMAHA rbx374
    5 telli istiyorsan YAMAHA rbx375 Bu bass gitar aktifdir ve tam bir rock gitarıdır. İkinci elleri 350 ile 500 civarıdır. sıfır ise 1000 T.l civarıdır.

Bu Sayfayı Paylaş