Tek Gitar Grup Nasıl Olur?

Arkadaşlar rock grubumuzda bas, bateri, elektro gitar ve vokal bulunuyor. Alternatif tarz çalıyoruz. Ama piyasadaki çoğu şarkı 2 gitar veya klavye içerdiği için repertuar oluşturmakta sıkıntı çekiyoruz. Bir muse hysteria çalıyoruz, bonjovi you give love a bad name çalıyoruz ama tek gitarla çalınca kulağa çok ta dolgun gelmiyor. Sorun tek gitar olmasından kaynaklanıyor diyoruz, ikinci bir entrüman şart diyoruz ama kalabalık ta olmak istemiyoruz. Bazı sahne gruplarına bakıyorum tek gitarlı gruplar bile çok enstrümanlı şarkıları hiç sırıtmadan çalabiliyor. Ben neyi yanlış yapıyorum veya basçı arkadaş böyle şarkıları çalarken neler yapmalı? Bir önerisi olan var mı?

Vokal en azından majör, minör akorları basacak kadar gitar çalabilmeli bu arada tabi. Ben yıllarca alternatif, grunge, hard rock gruplarında tek gitar olarak çaldım, 4 kişiydik arada vokalist arkadaş da ritm atıyodu, Guns N' Roses bile çalıyoduk böyle... Bi de ambiyans efektleri kullanmaya bak her zaman, (analog delay, echo, reverb, pitch shifter, chorus vs...), oktav pedalı da kullanabilirsin tabi...

tabi tek gitaristli grupların bir kısmı sahne performanslarında ikinci bir gitarist kullanıyorlar genellikle. Bunun dışında uygun olan parçaların gitarlarının önemli partisyonlarını birleştirip bunlara kendi yorumunu katabilirsin

3'lük gruptaydım, ilk yoruma katılıyorum. Basın overdrive, fuzz, distortion ve hatta chorus ile biraz genişletilmesi lazım. Ibanez PD-7 öneririm (footswitch'i biraz sorunludur ama idare edilebilir). MXR M-80 preamp'in distortion kanalı da işi görebilir. Boss CE-5 bass için gayet uygun. Ayrıca cover yaptığınız parçaları daha çok dur-kalk-dur-kalk modeliyle şarkı yazan grunge'ımsı gruplardan alın. Müzikte sessizlik ve boşluk çok güzel kullanılabilir. Bon Jovi, Muse bilemem. Biz cover çalmıyorduk.

"2. gitar olmassa solo altı boş kalır" klişesi aşılamadı gitti.

gitar-bass-davul daha ne olsun temiz bir sound için. eğer boşluk hissediyorsanız tuşeniz doğrumu, doğru ritmlerde armonide çalıyormusunuz ona bakın. ekleyeceğiniz diğer enstrüman sorunlara yol açabilir ne yapacağının yetkinliğine sahip değilse kaosa neden olabilir.

Aynen.. Bass gitar armoni olarak alt yapıyı doldurmada gayet yeterlidir.. Şahsi fikrim gitar olmaksızın, sadece bass ve davulun çaldığının kulağa ne kadar müzik gibi geldiği.. Gitar olmadan bu ikisi ile çalanın hangi şarkı olduğunu anlayabiliyor musun ve yeterli geliyor mu.. Yani sıkıntı müzisyen sayısında değil yorumdadır..

evet dedikleriniz dogru ama basin arkaplanda kaldigi sarkilarda dedikleriniz kurtarmiyor. Bir rhcpda mesela gitara bile gerek yok neredeyse(tabiki gerek var da tum sarkilar bass uzerine kurulu.) Ama qotsa da falan(sadece ornek aklima,ilk o geldi)(solistin ritim gitar oldugu cogu gruplar dene iki gitar lazim biri ritim atarken digeri slide vesaire kullaniyor. Bu durumlarda ritim gitar gibi kullanilan bir bas gitar farki azalticaktir. Zaten basin on planda olmadigi sarkilarda ritim gitarin riffleriyle bass gitarin riffleri ayni oluyor gibi bir sey

Hakkaten drum n bass dediğimiz olay tarza göre değişir, bi çok profesyonel grubun grup içerisinde adı geçmese de sahnede yanında çalan daimi ritm gitarcısı bulunur, bunu düşündüğünüzde -aşın bunları kardeşim- tribi atmaya gerek yok. Öyle şarkılar var ki bas varmış yokmuş hiç farketmiyo, tamamen gitar riffleri üzerine kurulu (Suede şarkıları buna örnektir en başta) bunları tek gitarla çalmak için gitarda 20 tel falan olması gerek.

Bass ve davul uyumu iyi ise tek gitar yeterli. bass davul uyumlu değilse değilse zaten o gruptan hiç birşey olmaz. istersen 8 gitar koy. Suede sevdiğim gruplardan biridir aşağıdaki Grup çok ta güzel tek gitar çalmış misal. 2. gitar boşluğu hissetmiyorsun

Hocam gürültüden ne çaldıkları bile anlaşılmıyo. Basçıyla bateristin uyumunu bırak, bası duyamadım bile, amaç buysa bateristle gitar bile yeter...

Suede iki gitarla çıktığı konserde bile albüm kaydına göre bi sürü ayrıntıdan feragat eden bi grup aşağıdaki vidyoda görebileceğin gibi, hangi bas kapatacak bu ritm partilerini bilemiyorum, bu vidyonun ikinci şarkısında asıl soloyu atan da mızıka tabi, iki gitardan biri akor basıyo, biri de tek nota yürüyüşler:

mümkünse gitarcı çalmasın tek basına bass+vokal bile yeter melodi altına ritm koyalım dolduralım boşluğu olayını bırak distortion bile kullanmaya gerek yok tamamen hissiyat meselesi .( buradaki basscı ayrı bir hayvan yavrusu yanlız o konuya girmeyelim )

Son düzenleme:
Burda performansın iyi olmasının sebebi tek gitar olarak durumu kotarmaları, basın ritm gitar işlevi görebilmesi ya da grubun ikinci gitara ihtiyaç duymaması değil bence, olay sadece vokalistin sesinin güzel olması ve yüksek çıkması... Diğerler müzisyenler de iyidir kesin ama dikkatli dinlemeyince ne çaldıkları anlaşılmıyo malesef. Sadece akustik gitar + vokal olarak çok daha iyi performans sahibi müzisyenler gördüm, konuyla ilgili bi örnek değil bence bu. Bi aşağıdaki vidyo ise tam olarak drum n bass sessionın sözlük karşılığı zaten funky ritmler falan, bunlar gitarsız da olur tabi ki, benim de her tarza gitmez derken kast ettiğim "yukardaki vidyodaki tarza gider ama diğer bazı tarzlara gitmez"di...

Geri