Gitarda Mekanik (hız) Üstadları Biraz Yardım.

Gitar da birçok şeyin yanında istenilen birşeydir hız,temiz çalmak önceliklidir tuşelemeyi güçlendirir ve dikkat ederiz.Sonra da mantığını kavrar.En son hızlanmaya önem veririz.Asıl soru artık parmak alıştırmaları evet çok hızlı yapabiliyorum,ama herman li gibi yani through the fire and flames solosu elbet çoğumuza cazip gelmiştir.O tarz bir hız için.Yani klavyenin üstünde serbestçe çok hızlıca geçmek var planımda.parmak alıştırmalarıyla hızlıyım fakat istediğim bir yerden başlıyorum kafamda belirlediğim sesleri ard arda çalmaya kalkıştığımda hızlı olmuyor.Hani görünmez parmaklar dercesine birşey olmuyor.artık farklı alıştırmalara geç.Yada artık kendin bul uzunca güzel bir melodi önce yavaş çal sonra hızlanana kadar çalış mı dersiniz.?

Şimdiden Teşekkürler.

Eğer bir gamın aldığı sesleri öğrendiysen, kafanda oturttuysan bunu. Kalıp çalışmaya başla yani gamı bütün gitara yay. Örneğin pozisyonlar oluştur. (Am Gamı için mesela fadan faya , solden sole gibi hem modları çalışmaya başladığında da yardımı dokunur) Daha sonrası sabırla çalışmak ve zaman.. Dediğim gibi klavyede kalıplar oluştur pozisyonları çalış.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ne yazık ki bağlantı yolu elimde yok ancak dosya boyutu yaklaşık 2.5 gb :D Yüklemeyi deneyeceğim başarırsam özel mesaj yoluyla ulaştırırım ;)
Şimdiden Teşekkür ederim.
Eğer bir gamın aldığı sesleri öğrendiysen, kafanda oturttuysan bunu. Kalıp çalışmaya başla yani gamı bütün gitara yay. Örneğin pozisyonlar oluştur. (Am Gamı için mesela fadan faya , solden sole gibi hem modları çalışmaya başladığında da yardımı dokunur) Daha sonrası sabırla çalışmak ve zaman.. Dediğim gibi klavyede kalıplar oluştur pozisyonları çalış.
Peki kalıplarla çalışacağım.Teşekkürler.

Michael Angelo Batio hız konusunda benim gözümde en ilginç adamdır. Yıllarca duygusuz, robot gibi çalıyor denildi kendisi için. Hırs yaptı, 2000 li yıllarda çaldığı parçalara duygu yükledi. Favori gitaristlerimdendir. Youtube'da birkaç videosu var. Gözünüz onun hızını takip edebiliyorsa buyrun. :)

Michael Angelo Batio hız konusunda benim gözümde en ilginç adamdır. Yıllarca duygusuz, robot gibi çalıyor denildi kendisi için. Hırs yaptı, 2000 li yıllarda çaldığı parçalara duygu yükledi. Favori gitaristlerimdendir. Youtube'da birkaç videosu var. Gözünüz onun hızını takip edebiliyorsa buyrun. :)
Videolarını izledim direk.Cidden hız konusunda çok uzman.O adamı dinledikten sonra herman li de robot gibi geldi bana.O adam çok farklı bir dünya.Tek kişilik orkestra.

Hocam pozisyon egzersizleri onemli hatta isin bası. Ben de yeni aciyorum ufkumu bu konuda her telde 3 nota mantigindan yola cik. Once mi ve si tellerini sirayla atlayarak 20.perdeye kadar la minorden calarak sonra da 6 tele yayarak yapabilirsin. Telefondan yaziyorum eve gecince daha detayli kaynak isimleri, link vs. Atmaya caliscam.

Nerede okuduğumu hatırlamadığım bir ankette top 10 shredders sıralaması yapmışlar. İlk üç sıralama Michael Angelo, Chris İmpelliteri ve Yngwie Malmsteen şeklindeydi. Angelo ve İmpelliteri nerdeyse çaldıkları bütün notaları penalarlar ama Malmsteen sağ elini daha ekonomik kullanır. Eğer olay hızlı çalmaksa, hybrid picking, string skipping ve tapping gibi teknikleri içeren formları araştırmakta fayda var. Sadece gamları hızlı çalmak yeterli olmuyor malesef. Araya estetik dokunuşlar da katmak şart. ;)

Nerede okuduğumu hatırlamadığım bir ankette top 10 shredders sıralaması yapmışlar. İlk üç sıralama Michael Angelo, Chris İmpelliteri ve Yngwie Malmsteen şeklindeydi. Angelo ve İmpelliteri nerdeyse çaldıkları bütün notaları penalarlar ama Malmsteen sağ elini daha ekonomik kullanır. Eğer olay hızlı çalmaksa, hybrid picking, string skipping ve tapping gibi teknikleri içeren formları araştırmakta fayda var. Sadece gamları hızlı çalmak yeterli olmuyor malesef. Araya estetik dokunuşlar da katmak şart. ;)
Çok güzel diyorsun :) Yalnız pedal işine girmeyi daha düşünmüyorum.10 watt bir amfi bir gitar tam klasik öğrenci işi.Yani tappinge geçiyorum fakat çok seri gitmiyor zaten önceden açmıştım onun konusunu tappinglerimi o günden buraya kadar geliştirdim baya fakat donanımında güçlü olması lazımmış.

Çok güzel diyorsun :) Yalnız pedal işine girmeyi daha düşünmüyorum.10 watt bir amfi bir gitar tam klasik öğrenci işi.Yani tappinge geçiyorum fakat çok seri gitmiyor zaten önceden açmıştım onun konusunu tappinglerimi o günden buraya kadar geliştirdim baya fakat donanımında güçlü olması lazımmış
Tapping için gitarının çok iyi ayarlı olması gerekiyor eğer ayarlıysa öyle extra pedala ihtiyac duymadan ortalama bir 10 wattlık amfiyle (örneğin ben marshall mg10cd kullanmıştım.) güzel şeler yapabilirsin.[/quote]

Tapping için gitarının çok iyi ayarlı olması gerekiyor eğer ayarlıysa öyle extra pedala ihtiyac duymadan ortalama bir 10 wattlık amfiyle (örneğin ben marshall mg10cd kullanmıştım.) güzel şeler yapabilirsin.
Ayar.? Yabancı kaldım biraz.Ayar derken tel kalınlığı sap ayarı ince akord yerleri mi.? Yardımcı olursanız çok güzel olur :) Ha birde boston 10 watt amfim var :)

Geri