El Yapımı Hibrid Amfi

evet arkadaşlar uzunca bir süredir aklımda olan amfi yapma projesini geçtiğimiz gün tamamladım.

çok uzunca bir süredir araştırıyordum ve düşünüyordum. "hangi markanın hangi modelin kopyası olsun ? lambalımı olsun trasistorlumu olsun ? kaç watt olsun ? boyutları ne olsun vs. vs." bu süreçte onlaca amfi şeması onlarca devre inceledim. en sonunda marshall jcm800 de karar kıldım. gönül isterdiki amfiyi orjinali gibi full lambalı yapayım ama maalesef çıkış transformatörlerini temin edemediğim için bu bir hayal olarak kaldı. bende preamp kısmında jcm 800, poweramp kısmında ise transistorlu bir devre kullanmaya karar verdim. tonu asıl etkileyen kısım preamp oldugu için powerampi secmek zor olmadı. marshall mg15 amfisinin poweramp katını yapmaya karar verdim. geçen 1.5 ay önce başladığım yapımı iş, ders, tatil, sıcaklar vs. sebeplerle anca bugunlerde tamamlayabildim.
dediğim gibi preamp katında jcm 800, poweramp ta ise mg15 kullandım. ancak orjinal jcm800 preampında 3 adet 12ax7 lamba var fakat ben bunun 2 lambalı versiyonunu yaptım. dolayısıyla çıkış gücü bir powerampı sürmeye yetmıyordu. bende araya basit bir preamp koymaya daha karar verdim. ondada bir adet fet ve 2-3 tane pasif elemanda oluşan bir devre yaptım fakat devreyi buldugum adres vs. şu aklımda değil. google ararsanız bulabilirsiniz. aynı şekilde jcm 800 ve mg15 şemalarıda internette var. aslında projeye başlamadan önce aklımda amfiye reverb ve kabin simulatorude eklemek vardı. bunlarında devrelerini hazırladım. ancak daha preampı kutuya yerleştirince büyük bir sürprizde karşılaştım.sadece preamp devresi kafa kısmının tamamını kapladı ve poweramp a dahi yer kalmadı. bende preamp kısmını kafa kısmında bırakmaya poweamp i ise aşağıya, kabine almaya karar verdim.buna ragmen bile yukarda kafa kısmında devre, kablolar jaklar vs. baya bir karışık oldu. reverbü ve kabin sımulatorunu ise pedal şeklinde yapmaya karar verdim. ha bu arada reverb devresini googlede "equinox reverb" diye aratarak bulabilirsiniz. kabin sımulatoru ise tonepad sitesinde var. hoparlor olarak ise osawa marka 6.5 inç hoparlor kullandım ki projenin en zayıf kısmı burası oldu ama gerçi celestion kullansaydım ne kadar fark ederdi onuda bilemiyorum.kaplama olarak tolex aradım ama hiç bir yerde bulamadım. bende koçtaştan yer döşemesi aldım. bu amfi için 2 metrekare yer döşemesi yetti hatta biraz arttı da. yapıştırmak için ise japon yapıştırıcı kullandım ama resmen illet oldu benim için. çünkü takta bütün yapıştırıcıyı emiyor ve kaplamayla tahta arasında hiç yapıştırıcı kalmıyordu. baya zor oldu fakat cok bol yapıştırıcı kullanarak başarıya ulaştım. tam olarak bilmiyorum ama sanırım epoksi iyi bir sonuç verebilir. bu arada böyle bir kaplama yapmayı düşünüyorsanız nasıl yapılacagını araştırın. youtubede bir çok video var. baya izlemem ragmen benimki bile mükemmel olmadı. hoparlorun onunu kapatmak için ise ızgara bulamadım ve halıların altına kaymaması için konan şeyden kullandım :D taşıma kulpu için ise bir kemer kullandım :D tabiki biraz daha fazla para harcanarak daha profesyonel şeyler yapılabilirdi. ama ben minimum masrafla yapmaya çalıştım. maliyeti tam hesaplamadım ama 200-250 tl yi geçmedi. lambalarıda makul sayılabilecek bir fiyata bir tanıdıgımdan edindim. normalde 12ax7 fiyatları piyasada 55 tl civarı bir rakamdan başlıyor. ben 2 adet lambaya 50 tl verdim. biri nos diğeri ise ikinci el. tanıdıklar sağolsun :D amfi tabikide orjinal bir jcm800 kadar güzel değil. ama 200 tl civarına marshall mg10 alınabildiğini düşünebilirsek geyet kaliteli ve ucuz. sadece arkadaşımın ht5 amfisiyle karışılaştırma imkanı buldum. ne kadar karakterleri farklı olsada ondan daha iyi oldugunu kesinlikle söyleyebilirim başka şeyler gelirse onlarıda ilerki mesajlara eklerim.şu an aklıma bunlar geliyor. böyle kandisi amfi, pedal vs. yapmak isteyen var ise ve sorularıda var ise seve seve yardımcı olurum. sırada fotograflar ve videolar :D

(çalarkenki hatalar için özür dilerim)

burdanda aşama aşama cektiğim resimlere bakabilirsiniz:
https://drive.google.com/folderview?id=0B_CS32Zhm_-DTE9ldWJtazkzYnc&usp=sharing

orjinal jcm800 preampında 3 adet 12ax7 lamba var fakat ben bunun 2 lambalı versiyonunu yaptım. dolayısıyla çıkış gücü bir powerampı sürmeye yetmıyordu.

Birkaç hata daha var fakat bunu özellikle düzeltme gereği duydum. Preampliler gerilim amplileridir, dolayısıyla powerampı sürmeye gücü yetmiyordu tabiri yanlış. Ayrıca tek bir 12ax7 dahi bir powerampı rahatlıkla sürebilecek gerilimi üretebilir. Hatta tek triod bile yeter zaten tek triodlu dünya kadar preamp var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Birkaç hata daha var fakat bunu özellikle düzeltme gereği duydum. Preampliler gerilim amplileridir, dolayısıyla powerampı sürmeye gücü yetmiyordu tabiri yanlış. Ayrıca tek bir 12ax7 dahi bir powerampı rahatlıkla sürebilecek gerilimi üretebilir. Hatta tek triod bile yeter zaten tek triodlu dünya kadar preamp var.
haklı olabilirsiniz.ben bunu fetlerde tecrübe ettim. bilirsiniz ki fetlerin ve lambaların kullanımı bir kaç şey dışında aynıdır. bundan önce dr. boogie pedalı yapmıştım. onda 5 adet fet bulunuyor. ancak çıkışı ilk fetin ucundan aldıgımdada cleanda olsa gayet yeterli seviyede ses alabiliyordum. ancak bunda neden böyle oldu benimde bir fikrim yok. sizin bir fikriniz var mı acaba ?

haklı olabilirsiniz.ben bunu fetlerde tecrübe ettim. bilirsiniz ki fetlerin ve lambaların kullanımı bir kaç şey dışında aynıdır. bundan önce dr. boogie pedalı yapmıştım. onda 5 adet fet bulunuyor. ancak çıkışı ilk fetin ucundan aldıgımdada cleanda olsa gayet yeterli seviyede ses alabiliyordum. ancak bunda neden böyle oldu benimde bir fikrim yok. sizin bir fikriniz var mı acaba ?

Böyle her lafına hata buluyormuş gibi olmak istemiyorum fakat fetler ile lambaların kullanımı aynı değil. J-fet' ler ile triod lambaların karakteristikleri benzer. Bahsettiğin devredeki J201 transistor 12ax7 gibi kutuplaniyordu yanlış hatırlamıyorsam fakat bu özel bir durum, yani fetler lambalar gibi kullanılır şeklinde bir yanılgı oluşturmasın.
Soruna gelirsek tabi devreyi görmek lazim ama şu söylenebilir, 12ax7 leri kaç volt ile kutupladın? Eğer kutuplamada sorun yoksa gerekli gerilimi uretebilir buna göre sıkıntı bu gerilimin güç amplisine aktarılmayışı. Bu da çıkış, giriş empedans oranı ile alakalı bir durum. Bence bir tampon devre ile halladebilirdin, hatta ona bile gerek kalmayabilir.

Son düzenleme:
Fotoğraflara baktım şimdi, cihazın bir şasesi bile yok, bir topraklamasi yok. Herhangi bir kısadevre halinde yüksek hayatı risk taşıyor kaldı ki devrede bir kaçak oluşması hiçte zor görünmüyor. Bu yüzden cihazı kullanmamani öneririm.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bu arada sebekeye bagli olan ve acikta olan tek yer acma kapama switchinin kontaklari. ki fotograflarda yok ama oranin etrafina sonra sonrada kagit sardim. yani tek sikinti eger oraya faz bagli olursa ve etraftaki folyoya yani topraga degmesiydi. o da gecti artik. bu arada star groundda var

Selamlar,

Öncelikle eline emeğine sağlık. Ben de girişmek istiyorum amfi yapma işine ama para zaman ve enerjiyi bir arada bulmak bile oldukça zor benim için. Sırf projeni uygulamaya koyduğun için ayrıca tebrik ederim.

Şimdi olaya JCM 800 diye başlamışsın, ama preamp lamba sayısından kıstım diyorsun, power katı transistörlü diyorsun, bir de 6,5"lik alakasız bir hoparlör kullanmışsın. E haliyle JCM 800'le pek alakası kalmamış amfinin. Bir de Blackstar HT-5'ten daha iyi demek biraz iddialı bir laf olur. Daha çok beğenmiş olabilirsin, saygı duyarım ama HT-5'e kafa tutacak bir işçilik, Ar-Ge, malzeme kalitesi görmüyorum ben ortalıkta.

Sevgiler, saygılar...

şaseden kastiniz metal kutu ise onu bulamadim. onun yerine tahta kutunun icini folyoyla kaplayip toprakladim. ayrica devrede dogrultuculardan sonra olusan gnd topraga bagli. yani bu demek oluyor ki gitarin telleride direkt topraga bagli

Selamlar,

Öncelikle eline emeğine sağlık. Ben de girişmek istiyorum amfi yapma işine ama para zaman ve enerjiyi bir arada bulmak bile oldukça zor benim için. Sırf projeni uygulamaya koyduğun için ayrıca tebrik ederim.

Şimdi olaya JCM 800 diye başlamışsın, ama preamp lamba sayısından kıstım diyorsun, power katı transistörlü diyorsun, bir de 6,5"lik alakasız bir hoparlör kullanmışsın. E haliyle JCM 800'le pek alakası kalmamış amfinin. Bir de Blackstar HT-5'ten daha iyi demek biraz iddialı bir laf olur. Daha çok beğenmiş olabilirsin, saygı duyarım ama HT-5'e kafa tutacak bir işçilik, Ar-Ge, malzeme kalitesi görmüyorum ben ortalıkta.

Sevgiler, saygılar...

zaten orjinal jcm800 ile karsilastirmadim. karsilastirmak sacma olur zaten. ht5 konusunda ise tabiki zevk kisiden kisiye degisir

şaseden kastiniz metal kutu ise onu bulamadim. onun yerine tahta kutunun icini folyoyla kaplayip toprakladim. ayrica devrede dogrultuculardan sonra olusan gnd topraga bagli. yani bu demek oluyor ki gitarin telleride direkt topraga bagli
Gerekli ölçülerde 3-4 mm alüminyum levha alıp bukturebilirsin, hatta kendin bile bukebilirsin alüminyum oldukça yumuşaktır. Şase yapmadan kullanmamanı öneririm zira bu şekilde topraklama olmaz, bir arıza aninda kısadevre akımı oluşsa sigorta devreyi kesene kadar erir gider o folyonun akım yolu üzerindeki kısmı.

Gerekli ölçülerde 3-4 mm alüminyum levha alıp bukturebilirsin, hatta kendin bile bukebilirsin alüminyum oldukça yumuşaktır. Şase yapmadan kullanmamanı öneririm zira bu şekilde topraklama olmaz, bir arıza aninda kısadevre akımı oluşsa sigorta devreyi kesene kadar erir gider o folyonun akım yolu üzerindeki kısmı.
olabilir. kafa kısmı kabinden ayrılıp tamamen aliminyum yapılabir. teşekkürler tavsiye için :)

Kardeş emeğine sağlık ama bence bir bilene göster amfiyi sanki o kablolar öyle yumak gibi duruyor çarpılacaksın gibi geldi aman diyim bu konularda eğitimin nedir bilmiyorum ama videolardan benim gördüğüm her şey pamuk ipliğinde

Geri