Les Paul ? Sg ? Hangisi ?

Arkadaşlar yeni bir gitar almak istiyorum
Les paul standart ve G400 arasında kaldım. Hangisini neden almalıyım bilemedim. İkisinide hiç kullanmadım denemedim. Daha önce ibanez,cort,yamaha,ltd gibi çeşitli markalarda gitarlarım oldu ama epiphone veya gibson hiç denemedim kullanmadım. Bana bilenler yardımcı olurlarsa sevinirim neden les paul neden SG.
Şimdiden teşekkürler.

Daha tok, daha blues-rock tonlar için LP. Daha rock-heavy ama daha az basslı tonlar içinse SG. SG LP'e göre biraz daha tizli, cılız kaçar. Epiphone'lar iyi gitarlardır ama muadilleri Gibson'lar kadar da kaliteli değiller. Epiphone'ların manyetik ve ağaç kaliteleri Gibson'dan düşük genel olarak. Manyetik takviyesi yapsan da bir yere kadar. Custom Epiphone LP ile Gibson LP Studio karşılaştırıp "Epiphone'un eksiği yok, boşuna Gibson'a para vermeyin" diyen tiplerden kaç. Elmanın armut ile tartılamayacağı aşikardır zira.

Çalacağın tarz da önemli ama daha önemlisi, ne Epiphone'u ne Gibson'u ne de başla marka bir gitarı denemeden alma. Aynı gün üretilmiş iki gitarın dahi kaliteleri tutmayabiliyor.

sg hafif olmasiyla unlu bir gitardir, fakat agirligi gibi tonu/karakteri/sesi de hafiftir. Tabi klavyesinde daha fazla yere ulasabildigin ve sapi daha ince oldugu icin calimi les paulden daha rahat.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Daha tok, daha blues-rock tonlar için LP. Daha rock-heavy ama daha az basslı tonlar içinse SG. SG LP'e göre biraz daha tizli, cılız kaçar. Epiphone'lar iyi gitarlardır ama muadilleri Gibson'lar kadar da kaliteli değiller. Epiphone'ların manyetik ve ağaç kaliteleri Gibson'dan düşük genel olarak. Manyetik takviyesi yapsan da bir yere kadar. Custom Epiphone LP ile Gibson LP Studio karşılaştırıp "Epiphone'un eksiği yok, boşuna Gibson'a para vermeyin" diyen tiplerden kaç. Elmanın armut ile tartılamayacağı aşikardır zira.

Çalacağın tarz da önemli ama daha önemlisi, ne Epiphone'u ne Gibson'u ne de başla marka bir gitarı denemeden alma. Aynı gün üretilmiş iki gitarın dahi kaliteleri tutmayabiliyor.

Cevabın için teşekkür ederim. Ben de kendimce youtube'dan izlediğim video'lara nazaran söylüyorum LP'yi daha tizli ya da daha parlak buldum diyim SG daha tok geldi ( kendi algımı söylüyorum yanılıyor da olabilirim)

24.75"lik skala için LP veya SG.

Skalanın ton konusunda ağaç seçiminden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bir strat ya da superstrattan LP hissiyatı alamayışımızın ya da tam tersinin sebebi scale length, yani üst eşik ve köprü arasındaki mesafedir en başta. Şimdi bu kelimelerle o kadar kolay anlatılacak bir şey değil aslında. Duymak, hatta denemek lazım. Ibanez RG'ler, LTD M ve H serisi, 25½" skala uzunluğuna sahiptir. Skala büyüdükçe hissedilen tel gerginliği artar. Bendler için daha çok güç sarfetmek gerekir. Pes sesler daha parlak ve tane tane duyulur. Mesela Jazz Bass dediğimiz enstrüman 34"tir. Aynı tasarım 25½ skala üzerine inşa edilseydi, teller aynı paket lastiği gibi gelirdi.

Şimdi bunlar demek değil ki uzun iyidir, kısası öö kaka.

Kısa skalanın da tatlı tarafları var. Slash, Jimmy Page, Bonamassa, Gary Moore, Billy Gibbons gibi isimler demek istediklerimi daha iyi anlatıyor.

Kalın tel kullanacaksan, üst perdelerde power chord basıp akort düşüreceksen, djent ile uğraşacaksan tavsiye etmem. Üst perdelere erişim SG'de sıkıntısız ama LP'da şahsen beni zorluyor. SG'yi daha konforlu buluyorum.

Ben de LP'u tok bulurum, SG tiz ve parlak gelir hep :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekkür ederim skala uzunluğu da önemliymiş demek. Biraz daha açabilir miyiz bu konuyu bilenler yazsın lütfen

SG nin ilk adi Les Paul Jr. di fakat sonra Les Paul ben bu gitara adimi vermem kabul etmiyorum diyince adini Solid Guitar olarak degistirdiler. Inlayleri nokta olan sg lere special denir.
Les Paul adini Les Paulden alir ve Les Paul modern elektrik gitari icat eden adamdir, onun icin hiz onemli degildir, onemli olan tondur ve bunu gitarinada yansitmistir.

Cevabın için teşekkür ederim. Ben de kendimce youtube'dan izlediğim video'lara nazaran söylüyorum LP'yi daha tizli ya da daha parlak buldum diyim SG daha tok geldi ( kendi algımı söylüyorum yanılıyor da olabilirim)

Amfi, pedal, gitar için you tube aslında yanıltıcı olabiliyor. Kullanılan mikrofon veya kamera kalitesi bir sürü ayrıntı var o işin de içinde. Gerçi LP ve SG deyip işin temeline değinebiliyoruz sadece ama, manyetik konfigürasyonu da etkili. Burstbucker vintage ve tok bir sound verirken, 498t, 490t gibi köprü manyetikleri nispeten daha parlak, daha modern ton verirler. 490t SG Special ile çok yoğun bir ton verirken, 498t standartta SG veya G400'te daha tiz, daha cılız daha midli ve modern bir ton verir.

LP kadar olmasa da tok ton verecek SG yok mudur? Doğru ağaca rast gelme meselesi. Bazen ucuz bir model olan SG Special tak diye tatmin edecek kadar tok bir verirken, eşek ölüsü gibi LP de cılız kaçabilir.

Bir de SG mi LP mü sorusunun cevabı sevdiğin, etkilendiğin gitaristlere de bağlı olur mutlaka. Slash, Page, Perry, Moore vb. nin hayranı isen LP'den kaçış yok. Ama Iommi, Young, Towsend gibilerine hayransan o zaman SG'cisindir :)

Paran varsa LP, yoksa SG. Ton konusu tamamen değişken, benim param LP'ye yetmedi gittim SG Standard aldım. Çok memnunum, ama isterdim yani LP Standard ya da Traditional'ım olsun.

Benim görüşüm Ritim gitarist Les Paul , Solo ise SG ' dir .

Lp ile solo atanlar kazma mı yani? Valla Mick Box, Warren Haynes, Pete Black, Craig Wells, hatta Gary Moore fanları falan duymasın bunu! (Durduk yere kavga çıkarma modumuz açılmıştır :D)

Tamamen zevk ve renk işte. Ama çalım konforu açısından verdiği ton hoşa da gidiyorsa SG. Şöyle bir ekleme de yapayım; çalım konforu önemli ise SG olsun LP olsun, klavyesi 60'lar tarzı, slim tapered denilen modellere ayrı bir ihtimam gösteriniz. Yalnız klavye şeklini sakın ola Epiphone G400 Pro'da test etmeye kalkışmayın. Ellerinize yazıktır. Slim tapered denilip te tanıma bu kadar aykırı klavye görmedim.

Yine de LP'cüler bu ritim-solo olayını duymasın görmesin diyorum :)

Son düzenleme:
Benimde aklıma slash joe bonamassa zakk wylde geldi gerçi onların klavyesi ne alemde bilmiyorum yani signature olursa farklı olabilir sanırım ama arkadaş çok yüzeysel bi genelleme yaptı sanırım ancak bu şekilde bakılırsa kabul edilebilir söylediği.

Arkadaşın söylediği kendi görüşüdür. Saygı duyarız, en fazla yaptığımız üzere, esprili şekilde abartmadan sataşır geçeriz. Son sözü ise senin kulağının parmaklarının beğenisi söyler.

Arkadaşlar yeni bir gitar almak istiyorum
Les paul standart ve G400 arasında kaldım. Hangisini neden almalıyım bilemedim. İkisinide hiç kullanmadım denemedim. Daha önce ibanez,cort,yamaha,ltd gibi çeşitli markalarda gitarlarım oldu ama epiphone veya gibson hiç denemedim kullanmadım. Bana bilenler yardımcı olurlarsa sevinirim neden les paul neden SG.
Şimdiden teşekkürler.

Neden Les Paul ? Neden SG ? Yanıt vereyim; bence ikisi de değil:) Açıklayayım:

Önceden çalmış olduğunuz gitarlar hep superstrat. (Aşağı yukarı benzer bir tecrübem oldu, senelerce Ibanez RG ve Cort Viva Gold çaldım.)
İster Les Paul ister SG olsun, çok ayrı dünyalar superstratlara göre. Ben de super stratlardan gelip strat kasalara geçiş yaptım, ama Fender ile değil:) Hala da Fender Strat almadım ve almam da.... Çünkü ihtiyaçlarımı karşılamaz.

Bence standart modellerde ya da markalar da ısrar etmek yerine ihtiyaçlara göre belirleme yapmak daha iyi olur. Ben mesela koyu ve hacimli tonunu beğenirim LP'nin, ama asla tipik bir LP gitar almam, mümkün değil. Çünkü üst perde erişimi yetersiz, genellikle 22 perde, akort konusunda da sabıkaları olduklarını işittim. Hatta sap kırıkları konusunda sabıka kaydı kabarık LP'ler de duydum:) Modern dizaynlar ile LP kasa özelliklerini birlşetiren bir gitar bu anlamda bana çok daha yakın. En basitinden double cutaway içeren 24 perdeli atipik bir Les Paul tercihim olurdu (bir tane gördüm ikinci el). Esp (Eclipse mesela ?) ve başka markaların kaliteli Les Paul dizaynları da düşünülebilir. Ben bir ara ciddi ciddi Vigier GV serisinden düşündüm mesela. Evet, pahalı alternatifler, ama avantajları da var.

Ayrıca, Les Paul ile benzer malzemelerden yapılan, sabit köprülü başka gitar modellerine de bakılabilir. Anladığım kadarıyla uzun süre Gibson çalmışlığınız/alışkanlığınız filan yok zaten ? O halde tek bir markaya ya da tasarıma takılıp kalmanın ne gereği var ?

Superstratlardan başka gitarlara geçişi denemiş biri olarak LP'de çalım ile ilgili özellikle rahatsız edici bulduğum 2 noktayı da belirteyim:
1)Sabit köprünün üzerine el koymak daha rahattır, ama elinizi köprü parçası ile gövde arasında kalan yere dayamaya alışkınsanız bu mesafe Gibson gitarlarda bir hayli fazladır. Sağ el pozisyonunuzu değiştirmeniz gerekebilir. Oysa Superstratlarda bu mesafe çok kısadır.

2)Klavye dardır; ilk perdelerde akor basarken parmaklarım birbirine girerdi arkadaşın LP'sini çalarken. Bu da yine alışkanlık meselesi tabii ama zaman alabilir...

Belki de kafanızdaki sound ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz bu kadar dar alternatiflere sıkışmak yerine ? Özellikle de belli bir süredir gitar çalan biriyseniz bence bu şekilde tercih yapmak çok daha iyi sonuç verir. Ben superstratları bırakırken o kadar çok alternatif bakıp o kadar gereksiz yere para kaybettim ki... Çünkü kafamda aslında ne istediğim net değildi. "Bir de şunu deneyeyim, bir de bunu deneyeyim" derken para ve zamanı çarçur ettim.

Ufak da bir not düşeyim: Guthrie Govan'ın Suhr imza modelini tasarlarken ilham aldığı gitarın soundu Gibson SG. Çünkü tonunu en beğendiği gitaristlerden birinin gitarı SG imiş. Bunu kendisi burada gitarını tanıtırken anlattı. Bu nedenle kasayı maun istemiş. Ama gitarının diğer özelliklerinin SG ile uzaktan yakından alakası yok. Evet, hepimizin imza modeli yaptırma lüksü yok, ama markaya takılmadan seçim yapmak da çok daha fazla alternatif üretiyor.

Aynen öyle oldu. Daha önce dediğiniz gibi superstrat gitarlarım oldu ibanez rg serisi ve benzer esp ltd serilerinden oldu.
Şimdi ise her anlamda elimde güçlü bir gitar olsun istediğim için -hem hacim hem sustain hem de genel kullanım olarak- bir de epiphone les paul ya da sg yönelmek istedim ama hiç bilmiyorum nasıl bişey bunlar o yüzden haftaiçi gidip denicem ikisinide.

Nickiniz bile JP. Neden Musicman JP modelini düşünmüyorsunuz ? Ya da hiç düşünmediniz mi ? Hem geleneksel tasarıma yakın, hem de modern özellikleri var. Kilitli köprü yok mesela, ama köprüsü iyi akort tutuyor deniyor. Stok manyetiklerin tonları son derece modern. Skalası büyük değil, klavyeye kolay hakimiyet de sağlıyor bu... Evet, ucuz değil, ama parasını hakeden bir gitar.

Geri