Cangöz Müzik'ten Inciler

Tunel ve Cinilihan Do-Re ikisinden de sorunsuz alisverislerim oldu. Davul magazasi haric. Yaklasimlarini hic sevmiyorum bu arkadasin. Ya alirsin ya almazsin bakislarini, durusunu sevmem. Gitar bolumundeki arkadaslara denedigim bir akustik gitarin ayarsiz oldugunu söyledim. Calim rahat degildi, entonasyon tutmuyordu. On dakika icinde ayarli bir sekilde karsima geldi.

Zuhal'deki gitar bolumundekiler hayatlarindan bezmis durumdalar. Dukkan yogun olmadigi zaman da boyle. Ilgisizler ve sattigi mal konusunda da bilgisizler. Sadece satis elemani pozisyonundalar. Davul bolumundeki satici arkadasi severim. Tek basina biraz yorulup bikmis olsa da yardimdi olur. Sizinle dogru durust sohbet de edebilir. Aradiginiz malzeme konusunda bilgilidir. Sizi dogru yonlendirir.

Cangoz Muzik, bir kere Thomastik Flatwound tel almam gerekti. Mecburiyetten aldim. Tunel'deki magazasi isiklar renkler sicak dursa da satici arkadaslari sevemedim. Isim dusmez umarim.

Senkop'un gitar bolumunden uzun suredir alisveris yapmadim. Yaptiysam da internetten yaptim. Davul bolumunde de canlari sikkin olmadikca yardimci oluyorlar.

Do-Re Tünel artık tanıdık oldu. Bir şey denemeye gittiğim zaman "Abi geç arkaya istediğini dene, fiyat sormaya gelirsin." diyorlar. Çinili'deki muhabbet ve ilgi de çok güzel. Geçen gün mağazanın yöneticisi "Ya sürekli üst mağazaya uğruyorsun arada bize de gel dedi." Geçen gün Tünel Zuhal'de uzun uzun DV Mark amplileri deneme imkanım oldu, çok ilgilendiler, 4X12 kabinleri üşenmeden taşıdılar. Uniq'teki Zuhal'den de ufak tefek alışverişlerim oldu, onlar da bir hayli ilgili.

Şimdi diyeceksiniz "Abi herkes güzel davranmış sana." Kritik nokta şu, eğer mağazaya ilk kez gidiyorsam veya görevli ile ilk kez muhabbet ediyorsam tecrübemi, neler yaptığımı, elimde hangi ekipmanlar olduğunu ve neler gelip geçtiğini anlatıyorum baştan. Ondan sonra ilgi bambaşka oluyor. Hem potansiyel alıcı oluyorum hem de "Bu adam bizim ekipmanları hor kullanmaz." fikri yerleşiyor kafalara. Ye kürküm ye hesabı.

Do-Re Tünel artık tanıdık oldu. Bir şey denemeye gittiğim zaman "Abi geç arkaya istediğini dene, fiyat sormaya gelirsin." diyorlar. Çinili'deki muhabbet ve ilgi de çok güzel. Geçen gün mağazanın yöneticisi "Ya sürekli üst mağazaya uğruyorsun arada bize de gel dedi." Geçen gün Tünel Zuhal'de uzun uzun DV Mark amplileri deneme imkanım oldu, çok ilgilendiler, 4X12 kabinleri üşenmeden taşıdılar. Uniq'teki Zuhal'den de ufak tefek alışverişlerim oldu, onlar da bir hayli ilgili.

Şimdi diyeceksiniz "Abi herkes güzel davranmış sana." Kritik nokta şu, eğer mağazaya ilk kez gidiyorsam veya görevli ile ilk kez muhabbet ediyorsam tecrübemi, neler yaptığımı, elimde hangi ekipmanlar olduğunu ve neler gelip geçtiğini anlatıyorum baştan. Ondan sonra ilgi bambaşka oluyor. Hem potansiyel alıcı oluyorum hem de "Bu adam bizim ekipmanları hor kullanmaz." fikri yerleşiyor kafalara. Ye kürküm ye hesabı.

Ben de benzer yaklaşımla gidiyorum, normalde ilgisizliklerinden daha önce muzdarip olduğumdan, bazen onlarda olmayan bir markanın üst seviye ekipmanını soruyorum, olmadığını duyunca muadil ne var diye sorup biraz ilgileniyorum. Biraz vakit geçirdikten sonra esas ne arıyorsam ona dönüyorum ama eleman da ağıma düşmüş oluyor :)

Zuhal Müzik tünel mağazasına gittim. LAG T100DCE alırken nereden baksan tüm akustikleri Roland AC-90'da denemişimdir. İlgi muhteşemdi. Birçok İbanez ve Jackson çaldım. Amfi denedim. İlgi çok hoştu. Dore'ye de pena almaya gitmiştim gayet sıcak ve güleryüzlü insanlardı.

Zuhalden ayrı ayrı bir bass bir pedal senkoptan da bir gitar aldım. Genelde kararı verip gitmiş ve hızlı alışveriş veren bir insan olduğum için yaklaşımları "Kardeşim dert etme biraz daha dene" şeklinde oluyor. Ama zuhaldeki abiler çok kafa Sıkmicağımı bilsem sırf muhabbete bile giderim.

Gecmis olsun, nasıl bi dukkan bi fikrim yok ama esnafın ortası yok ya çok iyi niyetli oluyorlar ya da gelene gidene.. sanırım zamanla sivriltiyor o meslek adamı. Benzer birseyi aantalyada yasadim, meshur seleklerin ust katinda bu sene sx distributorlugunu almis bi magaza var adini hatirlayınca yazacagım. Sx gitar videoları izledim netten , senin gibi gidip az paraya ton gitarı almak istiyordum. Herneyse denemeye gittim henüz aldık distributorlugunu daha gelmedi gitarlar ama model soyle bakalım istetelim dedi. Dedim boyle boyle ssstash maple 330 liraydi o zaman gitar nette. Eleman basladı 330 liraya maple mı olur demeye, maple kaplamadir o bilmem ne saydirdi da saydirdi. Belki degil ama cahil muamelesi gorduk orda. Bu laflardan sonra basladı bana 300 liralik cortlari getirmeye cort ffabrikasini degistirmis 2011de cok fena kalite uretiyomus bir tane 2.000lik les paulu var dukkanda gibsona degismezmis felan da filan da. Zaten seleklere hep antipatim vardı, mecbur kalmadigim surece tel dahi almam ordan o gunden sonra da bi daha alisveris yapacagimi sanmiyorum.

Edit : Ezgican Müzik mağazanın adı.

Bende aynı dükkana 3 sene önce yanılmıyosam blackstar stage seri amfilerini yada marshallın üst düzey amfilerinden birini sormustum .. yanlız aramızdaki dialoğu hiç unutamadım.. Amfiyi sordum ve adam bana gitarımı sordum. Dedim ki ibanez rga42...Satıcı bi an duraksadı ve dediki o amfiyle üst düzey gibsonun olmadan ne yapıcaksın ? Ve hemen arkasından "onları konserlerde kullanıyorlar onlar kafa amfi,biliyosun demi kafa amfi ? ".... Ve hemen arkasından şu bomba laf geldi "bak şurdaki amfi bilmem kimin tonlarını veriyor"... Ve ben sessizce mekandan uzaklaşır...

Belki konuyla alakasız ama EĞER GİTARA YENİ BAŞLAYACAKSANIZ size cort x2 yi dükkanlarında 2 pentatonic atarak "aaa bakın çok süper gitar ömürlük gitar" tavırlarıyla satmaya çalısabilirler. Eğer seleklerden gitar alıcaksanız ulaşın bana beraber gidelim deneyelim yardımcı olurum ... başka ildeysenizde forumdan konu açarak yada arastırarak bolca bilgi edinin ve daha sonrasında bu işe girişin derim.

Cangöz mağazasına ne zaman girsem elim boş çıkmışımdır. O var mı? yok, bu var mı? yok, şu tel var mı? yok, şunu deneyebilirmiyim biraz bekleyin, şu gitarı deneyebilirmiyim o satılık değil(vitrinde).
En son zuhal den ortalamanın üzerinde pahalı sayılır bir gitar aldım. Bir gram indirim yapmadı. Dün söylediği fiyatı ertesi gün başka eleman pahalısını söylüyor. Neyse belki meblağ büyük o oranda bir indirim müşterinin gönlü olsun diye birşeyler yaparlar diye boşuna bekledik.
Deneme konusunda açık yaklaşım, gitarı hırpalama üzerine biraz hassaslar iyi birşey.
Do-re muzik denemeye açık fiyatları nispeten daha iyi o kesin. Hep ilgi ve memnun olarak mağazadan çıktım.

Kıvılcım ve Makina Müzik derim. Her zaman çok ilgilenmişlerdir. Hatta geçenlerde Fatih Yılmaz'ın topladığı yeni gitarımı amfide denemek için Kıvılcım'a girdim. 1.5 saat çıkamadım :) CS Fender'ler, Heritage'lar, çaylar gitti geldi :)

Kıvılcım ve Makina Müzik derim. Her zaman çok ilgilenmişlerdir. Hatta geçenlerde Fatih Yılmaz'ın topladığı yeni gitarımı amfide denemek için Kıvılcım'a girdim. 1.5 saat çıkamadım :) CS Fender'ler, Heritage'lar, çaylar gitti geldi :)
Bilmiyorum satılmış mıdır ama Kıvılcım'da bir ay önce konsinyede V kasa Jackson RR Starz vardı. 90lı yıllardan kalma. Şuana kadar denediğim en güçlü gitardı. Baya da uzun uzun o gitarı denedim. Aslında V kasa deneme gibi bi düşüncem yoktu ama mapple ve tek manyetikli bi Charvel deneyecektim. Ayarları yoktu, onunla uğraşacaklardı, o ara V'yi deneyeyim dedim. Adamlar hiç söylenmeden en az 10 dk o gitarın ayarlarıyla uğraştılar. Ben de o ara V kasaya aşık olmakla meşguldüm. Bir şey alma niyetiyle girmediğimi de belli etmiştim aslında ama oradaki kimse bana satıcı olarak yaklaşmadı, adeta müzisyen bir dost gibilerdi. Bir dahaki İstanbul seyahatimde kesinlikle tekrar uğrayacağım mağazadır.

Dore-Tünel mağazasına ENGL Ironball denemek için girdim. Tabii, olur deyip amfiyi ayarladılar. Gitar seçim kısmında gittim Gibson Slash sig. ile denemek istiyorum dedim, gık etmediler. Çok merak ettiğim, acaba performans olarak benim LP'mi tokatlar mı diye aklımda deli sorular vardı, tokatlayamadı.. Güzel gitar vesselam ama fiyat olarak bence çok pahalı o performansa. Sonradan PRS 513'leri gördüm, zamanım yoktu deneyemedim... Bir de Mark V 25'in olduğu odada akustik gitar deniyorlardı onları beklemek içinde zaman yoktu malesef. Dore'den de memnun ayrıldığımı söyleyebilirim kolaylıkla.

Ben de Ankara müzik esnafının değerlendirmesini yapayım biraz o vakit. Ankara'da Hatay Sokak'ı bilir Ankara'lı müzisyenler mutlaka. Pan, Do-Re, Zuhal gibi çeşitli mağazaların şubeleri var. Bu şubelerin hepsinde de mutlaka en az bir adet ego canavarı gıcık mı gıcık bir eleman mevcut.

Do-Re eskiden favori mağazam idi, fakat Hatay Sk.'daki mağazada asık suratlı, gıcık bir amca var şu an. Flying V ararken uğramıştım bir sefer Gibson distribütörü olmaları dolayısıyla, sitede stokta gözüküyordu aslında gittim sordum elinizde var mı diye, adam o an elinde ne vardı bilmiyorum ama başını bile kaldırmadan "Yok" dedi, getirtmeniz mümkün mü stokta var gözüküyor diye sorduğumda hala başını kaldırmadan "yanlış gözüküyordur" dedi, peki eğer bir modeli gelirse haber vermeniz mümkün mü numara bıraksam dediğimde sonunda kafasını kaldırdı bir kart ve kalem uzattı "yaz ararız" dedi, yazdım bıraktım, çıkarken kolay gelsin dedim cevap vermedi bile zaten dönmediler de sonradan. Belki getirtebilirdi, vardı muhtemelen, cebimde param da vardı alacaktım o gün bulsaydım, bir Gibson satamamış oldular. Dolayısıyla artık Do-Re'nin o şubesine gitmiyorum.

Gelelim Zuhal Müzik'e, kuzenim gitara yeni başlayacaktı orada çok çeşit olur diye oraya gittik, uzun saçlı bir elemanları vardı, biz giriş seviyesi bir gitar arıyoruz, yeni başlayacak dedik, "Parası olan Gibson'ile başlar giriş seviyesi gitar görecelidir" dedi. Garip bir bakışmanın ardından biz bakınalım dikkatimizi çekenleri deneriz falan dedik bütçe de çok yoktu zaten, en son iki tane Washburn'ü deneyelim dedik, biri birinin üst modeli miymiş öyle bişeymiş, görüntüleri birebir aynıydı ben de aynı elemana sorma gafletine düştüm aralarında ne fark var diye, normalde bu sorudan kasıt gövde ağacı, manyetik vs. vs. ne değişiklikler var'dır değil mi? arkadaş bize "onu benim gibi çok gitar denemişsen anlayabilirsin, elinden çok gitar geçirince farketmeye başlıyorsun" dedi... Böyle olmayacak diyerek bari ben denerken kuzen internetten baksın diyerek deneyebilir miyiz dedik adam aldı gitarı içeri götürdü bizi bir Marshall amfiye bağladı gitarı ben verecek diye beklerken oturdu çalmaya başladı adam gitarı. Ama ne çalmak tapping geliyor sweep gidiyor adam baya baya hava attı orada bize bir beş dakika. Sonra bıraktı gitarı gitti iki dakika çaldım geldi diğerini deneyin isterseniz falan dedi değiştirdi onu da bir iki dakika denedik sonra geldi "evet hangisine karar verdik" diye, seçtik bunu alalım dedik, o uzun süredir teşhirde depodan getireceğiz dedi sorun değil ona da bakalım dedik "ohoo onu da deneyecek misiniz?" diyince bende kayış koptu yok usta denemeyeceğiz sana kolay gelsin dedim çıktık gittik sinir asap bozukluğu içinde. Bu eleman yüzünden 1 sene falan uğramadım Zuhal Müzik'e, geçenlerde bir işim düştü uğradım yoktu eleman, onun yerine hafif tombiş kıvırcık saçlı bir eleman almışlardı çok sıcakkanlı ve hoşsohbetti o yüzden yeniden kanım kaynadı diyebilirim.

Major müzik ile ilgili büyük bir sıkıntım olmadı, buradaki gıcık bir eleman da seçtiğim penalar konusunda yorum falan yapmıştı onunla takışmıştım ama onu bir kere gördüm sadece. Onun dışında bir sıkıntı olmadı.

Velhasılı kelam Ankara müzik piyasası böyle, şansınıza o an dükkanda olan elemana göre değişiyor tecrübeniz.
Peygamber sabrı diye tanımladıkları şey bu olsa gerek. Helal olsun hocam, iyi bile dayanmışsın.

Belirli aralıklarla hem tünel hem kadıköydeki çoğu gitar-amfi satan mağazaya girip pahalı bir ekipman veya ucuz bir tel vs. alıyorum.Öncelikle 2.el dükkanlarının ikiside yani srv ve makina müzik çok kaliteli ve sorulan soruya cevap alınabilen dükkanlar.Diğer mağazalara gelince sadece do-re müzik ve kıvılcım müzikten alışveriş yapıyorum artık.Bu iki firma diğer firmalara göre hem çeşit, bilgi ve ürün açısından diğerlerinden gözle görülür derecede iyi.Firma ismi vermeden söylüyorum diğer firmalarda bu salak yerine koyma olayı çok var.Bilgisiz sanıyorlar her geleni.Şuan artık kapanan bir dükkandaki bir çalışan iki emg aktif manyetikli olan bir gitardan strat tonu alıyorsun hatta daha iyi demişti bir arkadaşım sorduğunda sonra cevabını vermiştik.

Bir zamanlar bende ltd'nin baya sert karakterli bir modeli vardi. Modelin adini unuttum. Onu aldigim arkadasa da stratocaster tonlari alabilirsin diye satmislardi. Tahminen @Tele Player ile ayni yerden bahsediyoruz :) Neyse ki kapandi.

Geri