Ebow yapımı

Herseyin temeli fizik kont87.Elektronik de makina da fizigin uzerine muhendislik boyutu eklenmesi ile gelismistir.Benim ebow yapimi hakkinda bir bilgim yok ama vigilante bence belli bir yere kadar ilerlemis insanlara kucuk ipuclari verir diye dusunuyorum.Meraklisi degilim ama cezbeder ise ben de bir gun belki ugrasirim bu isle...

Fiziği severim zaten de müzik dalında kullanılacağı aklıma gelmemişti..
Gerci başka ne kullanıcak bio,kimya kullanılcak değil ya :p(teknik bakımından :D)

Şimdi meraklı arkadaşlar :) ,

---Siz devreyi kurun daha önceden şeması verilen, Şema iyi bir konfigrasyona sahip değil, fakat idare eder.

---Ve ardından 2 adet bobin alın,

---Bobin seçimi için sadece "pc piezzo buzzer" kullanın bunu lm386 nın 5 numaralı bacağına bağlayın.

DİKKAT:buzzer bobinli olmalı yoksa çalışmaz, bu arada bobin ne işe yarar azıcık araştırın ki sistemi kavrayın.

--- 2. bobini 3 numaralı ayağına bağlayın.

1 nolu bobin, ile 2 nolu bobin arasında 6 cm mesafe bırakın, en iyi sol telinde netice verir si veya re de deneme yapmayın. Sol, referanstır.

*feedback yaparsa eliminasyon için bobinlerin arasını ayarlayın ve polariteye dikkat edin ,kolay gelsin bakalım, bu sistemde pil 1-2 saat idare eder, normal ebow da minimum; 50-60 saat sürüyor. Asıl ebow şeması burada verilen şemadan bambaşka, onun için çek iyi sonuçlar alamayabilirsiniz, fakat yorulmak yada bıkmak yok- aynen devam ;)

Yeterlimi ? :D

Fatihle birlikte yaptığımız çalışmalar yakında sonuçlanıyor ebow'un elektronik aksamı sorunsuz çalışır vaziyette hazır, şu an itibariyle dış kasasının tasarım ve yapımı ile ilgili ugraşıyoruz bakalım nasıl olacak neticeyi beğeni ve eleştirilerinize sunacağız elbet.

Çalışmaya devam ortak ... :)

cochise demiş ki:
Fatihle birlikte yaptığımız çalışmalar yakında sonuçlanıyor ebow'un elektronik aksamı sorunsuz çalışır vaziyette hazır, şu an itibariyle dış kasasının tasarım ve yapımı ile ilgili ugraşıyoruz bakalım nasıl olacak neticeyi beğeni ve eleştirilerinize sunacağız elbet.

Çalışmaya devam ortak ... :)

Oh yes kip on muviin ıp tıs ıp tıs , adamımsın leo :)

Tahmin ediyorum ki tek pole'lu bir manyetik(bobin) sesi alıyor, sinyal op-ampla yükseltiliyor, başka bir bobin de teli titreştiriyor, feedback yaptırıyor. Başka ne olabilir ki. Biraz elektromanyetik-elektronik bilgisi olan çözebilir sistemi. Pratikte illa ki zorlukları vardır da teorisi kolay.

Bir de hem piezo hem coil nasıl oluyor? Buzzerların iç yapısına pratikte hakim değilim ondan soruyorum.

Yani piezo zaten tek başına coil+magnet işlevi görmüyor mu? O yüzden sordum hem piezolu hem coilli nasıl oluyor diye. Bir de piezo olması durumunda sesin akustik olarak tele verilmesi durumu var ki aletin öyle çalıştığını sanmıyorum.

PhoibosApollon demiş ki:
Yani piezo zaten tek başına coil+magnet işlevi görmüyor mu? O yüzden sordum hem piezolu hem coilli nasıl oluyor diye. Bir de piezo olması durumunda sesin akustik olarak tele verilmesi durumu var ki aletin öyle çalıştığını sanmıyorum.

Piezzo buzzerlar 2-3 farklı türde oluyor, bobinli olanını kullanmak lazım,piyasanın literatürü bu bobinli buzzer.

Bu alet elektro manyetik titreşim cihazı kısacası, bu şekilde yaklaşırsak daha iyi anlarız. Naylon tele değil çelik tele hükmedebiliriz bununla.

Bobinin şekli core materyali, emf topolojisi bunları her iki bobinin birbiriyle senkron çalışacağı biçimde düzenlemek gerekiyor. zaten iş bobinde bitiyor. epoxy ile goop lanmış bir bobini açmak ve incelemek zaten insanın ömrünü yemeye yetiyor :)

vigiliante demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:

Piezzo buzzerlar 2-3 farklı türde oluyor, bobinli olanını kullanmak lazım,piyasanın literatürü bu bobinli buzzer.

Bu alet elektro manyetik titreşim cihazı kısacası, bu şekilde yaklaşırsak daha iyi anlarız. Naylon tele değil çelik tele hükmedebiliriz bununla.

Bobinin şekli core materyali, emf topolojisi bunları her iki bobinin birbiriyle senkron çalışacağı biçimde düzenlemek gerekiyor. zaten iş bobinde bitiyor. epoxy ile goop lanmış bir bobini açmak ve incelemek zaten insanın ömrünü yemeye yetiyor :)

Tabi, fazın aynı olması ve buna göre empedansın vesairenin ayarlanması lazım. Umarım verimli bir ürün çıkar ortaya da, şu aletlere ederinin 5 katı para ödemeye devam etmeyiz ya. Gönülden tebrik ediyorum.

Üstad sendeki zeka.... Diyecek kelime bulamıyorum :twisted: Allah sonunu hayır etsin ama gerçekten güzel hayırlar etsin :) Çok güzel işlere imzanı atıyorsun. Başarıların devamını canı gönülden destekliyorum ;) :arrow: :alkıs

forum insanların gitarları ile hava attığı yer değil müzisyenlerin bilgi paylaştığı biryer olmalıdır. kısmen haklısın ticari kaygıların olduğunu bilmiyordum fakat mekatronik ile bir alakası olmadığını hala söylüyorum. çünkü mekanik bir kısmı yok işin. titreşim manyetik rezonans sayesinde sağlanıyor.malzemede güce dayalı statik yahut dinamik bir aksam yoksa mekanik de yok demektir bu kadar açık.işin temeli de oldukça basit görünüyor bir alıcı bir yükseltici bir de verici. aynı anda alıp aynı anda verdiği için de sonsuz bir devinim sağlanıyor.
birkaç gün kafa yorulsa proteus ile halledilebilecek bir konu gibi görünüyor.
insan gibi derken gayrıihtiyari yazılmış bir kelime idi o yüzden özür dilerim. ama 2 tane bobin değeri vermemek için şov yapman beni kızdırdı ben de haliyle sitemimi yazıya döktüm. ya paylaş bizimle ya da gitarlarını imzasına yazanlar gibi ben ebow yapacak kadar zekiyim yaptım ama göstermem triplerine girme. bu can sıkıyor sonuçta. basit birşey sordum karşılığında şov seyrediyorum.fatih yılmaz olman ya da ses fiziği bilmen beni ilgilendirmiyor. ayrıca teslayı da tanırım merak etme. newton yaklaşımını örnek olarak verdim ve herkes anlayabilsin diye özellikle newton yazdım. teslayı lamba markası sananlar birhayli çok.ayrıca tesla da yetmez sadece;michael faraday,carl friedrich gauss ve wilhelm eduard weber dir manyetiğin temellerini atanlar.hayatlarından öte yasalarını incelersen daha faydalı olur. bobin değerlerin de sende kalsın benim tutup da piyasaya ebow satacak halim yok. daha önemli işlerim var.

jackalkoray demiş ki:
forum insanların gitarları ile hava attığı yer değil müzisyenlerin bilgi paylaştığı biryer olmalıdır. kısmen haklısın ticari kaygıların olduğunu bilmiyordum fakat mekatronik ile bir alakası olmadığını hala söylüyorum. çünkü mekanik bir kısmı yok işin. titreşim manyetik rezonans sayesinde sağlanıyor.malzemede güce dayalı statik yahut dinamik bir aksam yoksa mekanik de yok demektir bu kadar açık.işin temeli de oldukça basit görünüyor bir alıcı bir yükseltici bir de verici. aynı anda alıp aynı anda verdiği için de sonsuz bir devinim sağlanıyor.
insan gibi derken gayrıihtiyari yazılmış bir kelime idi o yüzden özür dilerim. ama 2 tane bobin değeri vermemek için şov yapman beni kızdırdı ben de haliyle sitemimi yazıya döktüm. ya paylaş bizimle ya da gitarlarını imzasına yazanlar gibi ben ebow yapacak kadar zekiyim yaptım ama göstermem triplerine girme. bu can sıkıyor sonuçta. basit birşey sordum karşılığında şov seyrediyorum.fatih yılmaz olman ya da ses fiziği bilmen beni ilgilendirmiyor. ayrıca teslayı da tanırım merak etme. newton yaklaşımını örnek olarak verdim ve herkes anlayabilsin diye özellikle newton yazdım. teslayı lamba markası sananlar birhayli çok.ayrıca tesla da yetmez sadece;michael faraday,carl friedrich gauss ve wilhelm eduard weber dir manyetiğin temellerini atanlar.hayatlarından öte yasalarını incelersen daha faydalı olur. bobin değerlerin de sende kalsın benim tutup da piyasaya ebow satacak halim yok. daha önemli işlerim var.
Fatih usta yaşadığı anı arkadaşlarıyla yada arkadaşı olarak gördüğü insanlarla payşacak kadar samimi ve cana yakın bir insandır. Hava atacak şekilde değilde, bu işin yapılabileceği gazını vermek adına konuşmuş ve yanlış anlaşılmıştır. Fatih ustaya ayıp ettiğini belirtmek isterim. Herkezin işi gücü var ve herkez yoğun bir uğraş içerindeyken uğraşı daha önemli oluyor doğal olarak yani belirtmek çok saçma. İnsan sevdiği insanı savunurda herşeyide yapar. Seni ne ilgilendirir ki gibi bir düşünce içerisine girmene gerek yok.

smtzdmr demiş ki:
jackalkoray demiş ki:
Fatih usta yaşadığı anı arkadaşlarıyla yada arkadaşı olarak gördüğü insanlarla payşacak kadar samimi ve cana yakın bir insandır. Hava atacak şekilde değilde, bu işin yapılabileceği gazını vermek adına konuşmuş ve yanlış anlaşılmıştır. Fatih ustaya ayıp ettiğini belirtmek isterim. Herkezin işi gücü var ve herkez yoğun bir uğraş içerindeyken uğraşı daha önemli oluyor doğal olarak yani belirtmek çok saçma. İnsan sevdiği insanı savunurda herşeyide yapar. Seni ne ilgilendirir ki gibi bir düşünce içerisine girmene gerek yok.

sonuçta emekçi bir insan ve tutup ona bu tarz şeyler yazmayı ben de istemem fakat neden 2 bobin var önce onu bilin bakalım... bunu yapabilmek fizik mekatronik zart zurt ister yıllarımı verdim siz kim oluyorsunuz ki tadında bir ifadeyle yaklaşırsa,altı üstü sorduğum 2 bobin değerinin cevabını alamamış üzerine bir de aşağılanmış olurum bu da beni sinirlendirmeye yeter. arkasından da teslayı öğren de gel gibi bir ifade var. sonuçta basit bir devrenin basit 2 rakamı için kapris çekmek anlamsız.
bahsetmek istediğim bu yani ayrıca konuyu sadece kendisi biliyormuş gibi bir davranış sergilemesi de üzücü bir durum. dünyada tek elektronikten anlayan fatih usta değil. daha iyi anladığımı iddia edemem tanımadan ama tutup da bobinleri sorguluyorsam belirli bir aşamasını kafamda tasarlamışım takılacağım yeri kestirip hazır buldum uğraşan birini sorup ben de yapmaya çalışayım demektir bu... veremem üzgünüm yazsa yeterli benim için. ama ebowu kendi icat etmiş gibi şovenistlik yapınca durum değişti üzgünüm.
yoksa luthierliği konusunda birşey diyemem emekçi adam paylaşımları da vardır muhakkak. iyi işler çıkarttığını da duyuyorum. ama şu egolar biraz törpülense iyi olacak gibi. yaptığı bir sapa da o sap mükemmel çünkü ben yaptım gibi bir ifade kullandığını görmüştüm.
fatih ustadan özür diliyorum eğer haddimi aşan laflar ettimse.
saygılar dilerim

jackalkoray demiş ki:
smtzdmr demiş ki:
jackalkoray demiş ki:

sonuçta emekçi bir insan ve tutup ona bu tarz şeyler yazmayı ben de istemem fakat neden 2 bobin var önce onu bilin bakalım... bunu yapabilmek fizik mekatronik zart zurt ister yıllarımı verdim siz kim oluyorsunuz ki tadında bir ifadeyle yaklaşırsa,altı üstü sorduğum 2 bobin değerinin cevabını alamamış üzerine bir de aşağılanmış olurum bu da beni sinirlendirmeye yeter. arkasından da teslayı öğren de gel gibi bir ifade var. sonuçta basit bir devrenin basit 2 rakamı için kapris çekmek anlamsız.
bahsetmek istediğim bu yani ayrıca konuyu sadece kendisi biliyormuş gibi bir davranış sergilemesi de üzücü bir durum. dünyada tek elektronikten anlayan fatih usta değil. daha iyi anladığımı iddia edemem tanımadan ama tutup da bobinleri sorguluyorsam belirli bir aşamasını kafamda tasarlamışım takılacağım yeri kestirip hazır buldum uğraşan birini sorup ben de yapmaya çalışayım demektir bu... veremem üzgünüm yazsa yeterli benim için. ama ebowu kendi icat etmiş gibi şovenistlik yapınca durum değişti üzgünüm.
yoksa luthierliği konusunda birşey diyemem emekçi adam paylaşımları da vardır muhakkak. iyi işler çıkarttığını da duyuyorum. ama şu egolar biraz törpülense iyi olacak gibi. yaptığı bir sapa da o sap mükemmel çünkü ben yaptım gibi bir ifade kullandığını görmüştüm.
fatih ustadan özür diliyorum eğer haddimi aşan laflar ettimse.
saygılar dilerim

Burayı daha sonra editlersen elimde bulunsun diye arşiv yapıyorum.

1. olarak anlaşalım, orjinal ebow un için görmeden, yaptıklarım hakkında yazdığın bütün kelimeler yalandır, ben sana; aletin içine, algı bobinini her telin salınımına göre daha iyi pozisyonlanması için motor-sensör mekanizması koydum desem, ve yaptığım ebow normal ebowun 5 misli büyükülükte desem cevabın ne olur?...... Koca bir hiç..

Üstad; görmediğin, bilmediğin, duymadığın bir şey hakkında, o şeyi görünceye bilinceye duyuncaya kadar "sus", yoksa söyleceyeğin "yalan" statüsüne girer.

jackalkoray demiş ki:
ama şu egolar biraz törpülense iyi olacak gibi. yaptığı bir sapa da o sap mükemmel çünkü ben yaptım gibi bir ifade kullandığını görmüştüm.

Üstad diğer satırlarda
Kaynak gösterebilirmisin, bende merak ettim ne demişim.

Ego yok üstad sadece çalışmak var, yazında birçok çelişki var sen bi şunun kaynağını ver hele, diğerlerine- vaktim oldukça gelirim.

Bu arada ben yaptım mükemmel cümlesinde, eğer demişsem bile nasıl bir sakınca var bunuda anlamadım, sen çaldınmı o sapı? , Üstad bırak git Ajdar' la falan uğraş yahu o adam megalomanın egonun zirvesi..Git onunla uğraş, Hasan Cihat la uğraş...

İnsanlar burada illaki ciddi mi olmak zorunda? Adam bir senesini vermiş, ki bence verdiği 350 dolardan çok daha önemli birşeydir bu, neden basit bir soru sorup insanlarını merakını uyandırmak istemesin? Bence bunda hiç bir art niyet yok. Şovenistlikle insanları suçlamak yerine, bu işlere gönül vermiş insanlara destek olsanız, yardımcı olsanız, ne var yani? Burada insanlara bok atmak, asıl ego tatmini budur bence.

Sevgili Fatih Yılmaz, işinde oldukça iyi olmaktan öte, paylaşımcılığı ve yardımsever yapısı ile tanınır bu civarlarda [bu civarlar = İstanbul].

Müzikle, ekipmanla alakalı bir ihtiyaç var ise, bir bilgi paylaşılacak ise Fatih Yılmaz bunu kesinlikle esirgemez, aksine elinden geleni yapar.

Ha ama nasıl olur bu? Sevgili Fatih Yılmaz da her insan gibi "nezaket" denen mühim olguya öncelik tanır; kendisinden yardım isteyen dostlarına yardım elini uzatır ama beleş mp3 forumlarında Gülşen'in yeni albümünü arayan heyecanlı gençler gibi "bencillik yapma hacı, paylaş" üslubundaki insanlara ise "meşhur" şakacı tavrıyla selamını çakar.

Birçok arkadaşın da yinelediği gibi, işinde çok iyi olan birini yeriyorsunuz yazdıklarınızla. "Tanımam etmem, iyi olabilir ama bilmiyorum"larla başlıyorsunuz cümlelerinize ya; bakın burada kaç kişiyiz ve ne diyoruz: Adam iyi, uzatmayalım. Levent Usta ile bitirsinler şu Made İn Turkey ebowu, hep birlikte kullanalım. :)

arkadaşlar benim derdim tartışma platformu oluşturmak değil ayrıca fatih yılmaz ile olan bir muhabbete neden adı fatih yılmaz olmayan bireyler dahil oluyor anlamıyorum. birilerine mürid olmak istiyorsanız birçok tarikat var gidin şeyhlerin müridi olun. gülşen albümü paylaşan biri ile de tutup beni kıyaslamayın olayları okumadan.sonuçta emek hırsızlığı değil teknik bir bilgi burada sorulan soru. ve karşılığını alamadığım için değil karşılığında şovenizm ile karşılaştığım için sitem ettim. adam gibi de özür diledim. tesladan şimdi de hasan cihata geçmek biraz abes oldu ama neyse kimseyle uğraştığım ya da uğraşmak istediğim yok benim.
herkese bol müzikli günler dilerim.
(fatih hoca sorduğun soruların yanıtlarını verip olayı uzatmak istemiyorum... umarım yapmak istediklerini yaparsın. mekanik konularında yardım istersen her türlü desteği de veririm saygılar dilerim )

Geri