Mötley Crüe

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda Axlfan tarafından 21 Aralık 2003 tarihinde açılan konu

 1. 80' lerin en ünlü ve başarılı gruplarından biri olan Mötley Crüe hakkında konuşalım...
   
 2. grubun davulcusu tommy lee, pamela anderson ile evlenip bütün cinsel hayatlarını web ortamına yadıktan sonra pek bir karakterde kalmamıştır gözümde...
  sonrasında gruba randy castillo dahil olmuş 2002'in mart ayında vefat etmiştir..

  albümleri,
  1981 too fast for love
  1983 shout at the devil
  1985 theater of pain
  1987 girls, girls, girls
  1989 dr. feelgood
  1994 mötley crüe
  1997 generation swine
  1999 live: entertainment or death beyond
  2000 new tattoo

  motley crue'nun anlamı "motley looking crew" demek... yani alacali bulacali, karmakarisik vs.. görünüşlü anlamında..

  öyle işte.. pek hazetmedim ben bu arkadaşlardan..
  hair metal.. ve de çok fazla narkotikler..
   
 3. en başarılı olmuş albümleri ise 1989 tarihli dr.feelgood tur vede bu albüm amerika'da 6 milyon adet satmıştır..
  home sweet home gibi muhteşem bir ballad yapmış gruptur.
  randy castillo rock dünyasının önemli isimlerindendi. ölümünden sonra onun anısına bir konser düzenlenmiş ve bu konsere slash, steven tyler, duff mckagan gibi önemli isimler katılmıştır..
   
 4. fakat bu albümden sonra(dr. feelgood 1989) vokalist vince neil gruptan ayrılmış ve mötley crüe'de uzun yıllar sürücek bir duraklama dönemine girmiştir. mick mars ve ekibi gruba vince neil'in yerine john corabi' yi dahil etmiş ve 1994 yılında mötley crüe albümünü çıkarmışlardır..fakat albüm grunge akımınında etkisiyle pek başarılı olamamıştır.
  uzun yıllar sonraysa usta vokalist vince neil gruba geri dönmüştür..
   
 5. vince neil gibi bir yeteneğe sahip olan gruptur crüe..
   
 6. 1989 da başarılı olmalarının sebebini söyliyeyim.. grup ilk defa alkolsüz olarak kayıtlara girmiştir.. ve kuruluşundan 8 yıl sonra ilk ayık konserlerine çıkmışlardır...
   
 7. evet doğrudur ayrıca 1989 yılına gelindiğinde bazı grup üyeleri makyajlarınıda sildiler ve saçlarını daha normal şekillere soktular böylece daha sade bir görüntüye kavuştular..
   
 8. 2000 yılında tommy lee'siz ilk albümleri olan ''new tattoo'' yu çıkarmışlardır...
   
 9. smokin in the boys room, dr. feelgood, without you, don't go away mad, home sweet home ve looks that kill gibi muhteşem şarkılar yapmış bir gruptur mötley crüe...
   
 10. smokin in the boys room' un live versiyonunda aşmış performans gösteren gruptur..
   
 11. mötley crüe 1981 yılında kurulmuştur ve orjinal kadrosu şu şekildedir
  vince neil: vocals
  mick mars: lead guitar
  nikki sixx: bass guitar
  tommy lee: drums
   
 12. Mötley crue, Glam Rock furyasında köklerini bilen sağlam grupların başını çeker. Ozzy ile çıktıkları unutulmaz turnede onları unutulmaz Heavy metal grupları arasına sokmuştur.
   
 13. Mötley Crüe hair metal yapar ve klipleri takdire şayandır.
  özellikle hell on high heels ve girls girls girls en beğendiğim klipleridir.
   
 14. Bence Home Sweet Home şarkısının klibide çok güzeldir. Ayrıca şarkı zaten ayrı bir klasiktir...
   
 15. Shout at the Devil gibi başyapıt bir albüm yapmış, sadece eğlendiren eğlendirirken düşündürmeyen, alabildiğince gaz, alabildiğince coşkulu bir gruptur.
  Mötley Amerika' da popüleritesini 1983' teki US Tour' la sağlamıştır.

  80' lerde en fazla kazanan (konser gelirleri açısından) gruplardan biridir. Örneğin 80' lerin sonunda Moskova'da 200.000 kişiye konser vermişlerdir. Sahne şovları apayrı bir gösteri niteliği taşır. Mesela Tommy Lee' nin ters dönen davul seti gibi olayları bence muhteşemdir.

  Mötley Crüe' nin bir özelliğide grubun 80'lerde dünyada adı en çok bilinen 5 heavy metal grubundan biri olmasıdır.

  2003 sonunda nerdeyse tüm müzik geçmişlerini özetleyen 4 cd den oluşan ve Music To Crash Your Car To Volume 1 isimli box seti çıkardılar. Bence gecikmiş bir çalışma. Ama genede iyi oldu. Genelde parçalar demo, live ve mix kayıtlardan oluşuyor. Oldukça güzel ve değişik bir çalışma mutlaka dinlenmeli tabii 4 cd' side..
   
 16. Glam rock ve heavy metalin en önemli gruplarının başında gelir Mötley Crüe. Sayamayacağım kadar çok hit olmuş şarkıları vardır. Bence en sıkı parçalarından bazıları Smokin in the Boys Room, Too Fast For Love, Home Sweet Home, Don't Go Away Mad (Just Go Away), Kickstart My Heart, Dr. Feelgood, Looks That Kill, Too Young To Fall in Love ve Without You gibi şarkılardır.

  Çok agresif şarkılar yapmada usta bir gruptur. Özellikle Too Fast For Love, Smokin in the Boys Room gibi parçalar çok sert, dinleyene her daim gaz veren ve temposu çok yüksek şarkılardır.
  Bunların dışında Mötley Crüe' nin benimde çok sevdiğim Home Sweet Home ve Without You gibi muhteşem balladları artık rock dünyasında klasik olmuşlardır. Girls, Girls, Girls şarkısı ile de Vince Neil nekadar açık sözlü biri olduğunuda göstermiştir.

  En iyi albümleri Shout At The Devil (1983), Theater Of Pain (1985) ve Dr. Feelgood (1989)' tur. Ayrıca 80' lerde en fazla albüm satan gruplardan biridir Crüe.
  80' lerden 2000' li yıllara kadar özellikle vokalist Vince Neil ve Tommy Lee' nin sansasyonel yaşamları onları hiçbir zaman gündemden indirmedi. 2000 yılında ise Tommy Lee'siz ilk albümleri olan New Tattoo' yu çıkarmışlardı.
   
 17. Mötley Crüe' nin şanlı diskografisinide verim unutmadan

  Mötley Crüe

  1981- Too Fast For Love
  1983- Shout at the Devil
  1985- Theater Of Pain
  1987- Girls, Girls, Girls
  1989- Dr. Feelgood
  1991- Decade Of Decadence 81- 91
  1994- Mötley Crüe
  1997- Generation Swine
  1998- Greatest Hits
  1999- Live: Entertainment Or Death
  2000- New Tattoo
  2003- Music To Crash Your Car To Volume-1
   
 18. Mötley Crüe' nin çılgın vokalisti Vince Neil' in çok kaliteli solo albümleri var. Vince böylece Mötley Crüe dışında tek başınada çok güçlü olduğunu göstermiştir. Vince Exposed ve Carved İn Stone gibi iki muhteşem solo albüm yapmıştır. Gerçekten müzikkalitesi çok üst düzeyde albümlerdir bunlar.

  Özellikle Exposed albümünden You Are Invited, Set Me Free, Can't Change Me ve Sister Of Pain gibi şarkılar çok başarılı. Ayrıca gitarda Steve Stevens' ın performansı üst düzeyde. Carved in Stone' danda Make U Feel, The Crawl, Black Promisas, One Less Mouth To Feed ve The Rift gerçekten karanlık ve çok iyi heavy parçalar. Bence bu iki albümde birer heavy metal klasiğidir. Birde canlı performanslarının olduğu Live One Night Only vardır.
   
 19. Live One Night Only albümünde ise Vince Neil Dr. Feelgood, Kickstart My Heart, Live Wire ve Home Sweet Home gibi pekçok popüler Mötley Crüe şarkılarının live versiyonlarına yer vermiştir.
   
 20. Too Fast For Love albümü Los Angeles' ten çıkan en büyük kirli rock n' roll felsefesine sahip albümlerden biridir.
  1987' de Mötley Crüe - Guns N' Roses turnesi 80' lerin en dehşet verici turnelerinden biriydi. Turneden en ilginç ayrıntı ise GN'R den Slash ve Steven Adler ın bir gece Mötley Crüe' den Nikki Sixx' i otel odasında overdosedan eşek cennetini boylamak üzereyken baygın halde bulmalarıdır. Slash ve Steven hemen ambulansı çağırmış ve Nikki' nin hayatını kurtarmışlar. Bu çılgın üçlünün dostlukları bugünde hala devam etmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş