8 Telli Gitar Teli Takımı Bulamamak

#1
Bu dertten muzdaribim, 0.010-0.074 olarak geçiyor Schecter'ın sitesinde (Ernie Ball 2625 Slinky veya D'addario EXL 140-8 misal). Mydukkan'da D'addario'nun farklı bir takımını ve Skull Strings'in takımını buldum fakat bu teller çok ince. D'addario 0.064, benim gitarın da şu andaki çalımından çok memnunum, değiştirmek istemiyorum, kaldı ki değiştirsem de aradaki fark çok büyük, sıkıntı olur.

Var mı yurdumdan bir çaresi? Yoksa Gavur memleketlerden mi sipariş edeceğiz? :D İşim gücüm var yapamıyorum, çok canımı sıktı bu mesele. :)
 
#4
Bildiğim kadarıyla yurdumuzda 0.64 ten kalın tel yok mecbur gavur eline düştünüz :D
Hiç aklıma gelmezdi tel bulamayacağım, ilginç durum. :)

Ebay'den alışveriş yapan derken, bunu ticari olarak yapan birilerini mi kastettiniz? Yoksa ben de yapıyorum, ama tercih etmiyorum tel gibi ucuz mallar için, kargosu kendinden pahalıya geliyor çünkü çok sayıda alınmadığı zaman. :) Son çare olarak duruyor yine ebay.
 
#10
Evet, satan87'ye aynen katılıyorum. Bir takım 6 veya 7 tel, yanına da uygun bir bas gitar teli seti alıp harmanlayabilirsiniz belki. Yalnız şunu merak ettim: Gitarınızın modelini ve akordunu bilmiyorum; ama 27'' scale ve F# akort olsa, 74 biraz fazla gergin olmuyor mu?
 
#11
Ama şunu da eklemek gerekir ki bass telleri çok çok pahalı. Tanesi 35 Tl civarı adam gibisinin. 74 F# için bence uygundur. Ama kişisel tercih tabi. Mesela 68'i C ve Drop Bb de kullanan psikopat çok. Mesela Björn Gelotte - In Flames, ne bileyim 52 leri standard D de kullanan Doug Aldrich var 60' standard D'de kullanan Gaku var.
 
Son düzenleme:
#12
Evet, satan87'ye aynen katılıyorum. Bir takım 6 veya 7 tel, yanına da uygun bir bas gitar teli seti alıp harmanlayabilirsiniz belki. Yalnız şunu merak ettim: Gitarınızın modelini ve akordunu bilmiyorum; ama 27'' scale ve F# akort olsa, 74 biraz fazla gergin olmuyor mu?
Gitarım Schecter C-8, 26.5" scale, gergin olmuyor o kadar. :) Bas gitar teli harmanlamada sıkıntı şu, belki 8. teli kurtarabilirim öyle, fakat 7 telli setteki diğer tellerin kalınlıkları farklı oluyor bu sefer. :) Misal benim gitara .030-.042-.052 gerekirken 7 telli setlerde .026-.036-.046 gibi kalınlıklar oluyor aynı tellerde. Yani tek tek tel alıp takma işi yaş, pahalı da dediğiniz gibi. :)

Ayrıca 7. tel kalınlığı .064 zaten, o yüzden hiç zannetmiyorum farklı bir set takmanın uygun olduğunu. :)
 
#14
Yahu kardeş ben hep merak ettim ki; mesela ben olsam 8 tel seti bulduğum zaman sevinmem. Neden ? Çünkü 8 tel seti bulsam onunla çalınacak şarkı bulamam :)
Sıkıntı yok, kendi bestelerinizi yapınız, motivasyon olur bulamazsanız. :) Ama var bayağı grup/müzisyen 8 telli kullanan, bulursunuz yani. :) Asıl problem Türkiye'de başka 8 telli çalan gitarist bulmak grup için, ben de gavur bir arkadaşımla yaptığım projede çalıyorum sadece 8 telli. :D
 
Son düzenleme:
#15
2013'ün başlığına cevap olarak :D bende 9 adet 0,74kalınlıkta Daddario tel bulunmakta, piyasada 7 telli set bulmak oldukça rahat fakat ben de sizler gibi 8telli için set bulamamıştım ve yurtdışından toplu bir alım yapmıştım. Elimde 9 tane bulunmakta, tanesi 9liraya denk geldi, 7 telli setlerin yarısı kadar metal içerdiğini düşününce pahalı değil sanırım.İsteyene satabilirim çünkü artık bir 8telliye sahip değilim maalesef. 8liradan falan alabilirsiniz tanesini, 20 liraya da 7telli set alırsanız max 30 liraya falan maalolur bir set.
 

Üst