Türklerin Marka Fetişliği Mi Yabancıların Cimriliği Mi

Doğrunun yolu bir.

Bu detayların farkına varabilmiş herkes, hem kendi arkadaş çevremizde hem de bu forum çatısı altında yıllardır aynı haklı tespitleri dillendiriyor zaten. Scott Grove'da aynı şeylere parmak basmış. Gibson ve Fender'in ve bazı diğer firmaların geçmiş yıllarda da defaatle yedikleri buna benzer herzeler var. Elimden plywood (gofret gitar) malzemeden imal edilmiş birçok Fujigen gitar geçti. 1982 senesinde üretilmiş bir Greco LP mesela, aynı senelerde üretilmiş tamamen maun'dan imal edilme bir diğer Greco LP ya da Burny ile arasında ciddi bir kalite, işçilik, ton vs. farkı vardı.

Les Paul edinecek olsam tercihim ya Tokai ya da Burny olurdu. Aslında (custom) Yamaha SG, LP'e bin basar ya neyse. Neticede olay tercih meselesi.

Performans da konuşulur aslında. Fakat, şu an konuştuğumuz konu her ne hikmetse tam manasıyla netliğe ulaşmadığından bu pilav daha çok su kaldırır görünen o ki. Müziğe yeni başlayan, enstruman sahibi olmak isteyen her çaylak neticede bu aşamalardan geçecek, yanlış yapa yapa doğruyu bulacak. Şehir efsanelerinin üzerindeki sis bulutları dağılmadığı sürece de bu senfoni bitmez. Yanıltıcı propogandalar kafaları bulandırıyor çünkü. Bir de birileri ne söylerse söylesin, insan evladı kafasını bizzat duvara toslamadan akıllanmıyor. İlla ki o cihazı alacak, o hissi tadacak ve o noktada mutlu mu yoksa mutsuz mu olduğunu 'şahsi tecrübe' ile anlayacak. Belki de en doğrusu böyle olması.

Son düzenleme:
Neresi blasphemy lo? Adam Rondo ile beraber Fender'i de itin berisine push pull potans yapmış, SX'i övmüş. En azından "İyi bir başlangıç gitarı olur bundan" demiş :)

EDIT: Yeni gelen partideki SX'lerden bir rosewood denedim, akustiği acaip açık, akord basınca da gövde de titriyor sanki. Bir de yeni Vintage Serisi 22 perde bu sefer. Yaşasın ucuz Strat lobisi!! :D

Son düzenleme:
22 perde olması bugün aldığım en iyi haber.

Bunun haricinde ağaç önemsizdir, klavye ağacı önemsizdir, şu şöyledir bu böyledir türü bilgiler(!) içeren linkler vardı yukarıda. Bunların ciddi ciddi doğru olduğunu düşünen arkadaşlar bir ara bana ulaşsınlar.

Neresi blasphemy lo? Adam Rondo ile beraber Fender'i de itin berisine push pull potans yapmış, SX'i övmüş. En azından "İyi bir başlangıç gitarı olur bundan" demiş :)

EDIT: Yeni gelen partideki SX'lerden bir rosewood denedim, akustiği acaip açık, akord basınca da gövde de titriyor sanki. Bir de yeni Vintage Serisi 22 perde bu sefer. Yaşasın ucuz Strat lobisi!! :D
Ondan dedim işte abi, adam 1000 dolara epiphone alacağınıza gidin 200 dolara SX alın demiş. Denir mi? Ayıp. :D Agile'a söyledikleri koydu ama, görsel olarak çok güzel gitarlar. :)

22 perde olması bugün aldığım en iyi haber.

Bunun haricinde ağaç önemsizdir, klavye ağacı önemsizdir, şu şöyledir bu böyledir türü bilgiler(!) içeren linkler vardı yukarıda. Bunların ciddi ciddi doğru olduğunu düşünen arkadaşlar bir ara bana ulaşsınlar.

Aga seni bilemem de bende sebepsiz bir 22 perde strat takıntısı var. 21 perde stratlara karşı bir gıcık, bir antipati beslemekteyim nedense :D

"Ağaç önemsizdir" olayına ben de pek meyledemedim ama, eleman videolarda daha çok hardware donanımın, manyetiğin üzerinde durmuş, asıl önemi onlara atfetmiş gördüğüm kadarı ile. Gibson köprülerinin kalitesizliğinden falan dem vurmuş ki bu tarafı yanlış değil. Ama ağaç o kadar da önemsiz olsa millet suntayı boyar, manyetiği köprüyü çakar çalardı hani. Maundu, alderdi yırtınmaz kimse. Hatta isteyen zevke renge göre mapple fretboardlu Stratlara Gibson manyetiği takar takılırdı falan filan.

Scott reyiz'in yorumlarını ben şu şekilde algıladım: 'Ağacı her şeyin merkezi yapmayın, ağaç fetişisti manyağı olmayın. Ton olayını tamamen ağacın çeşidine atfetmeyin, kelektroniğin de büyük önemi var, hatta yüzde 60-70 oranında tonu belirleyen, meydana getiren öğedir' şeyetmiş sulandırılmış tarzanca (dingilizcemle) oricinal vörjınından anlayabildiğim kadarıynan.

Dizayn, mühendislik, ar-ge, akustik, malzeme kalitesi gibi ciddi farklar yaratan unsurlara 'zurnamdan aşağı kasımpaşa' dememiş yani. Göndermeyi 'ağaç sapığı' gitara mobillya muamelesi yapan adamlara yapmış, yapıyor. Sanılanın aksine bu tip arızalı, takıntılı, etiket meraklısı ve 'bilinçsiz' adamlar Emerike Bir-leşmiş Dövletleri'nde daha çok. Bir Black Friday ucuzluk çılgınlığı oldu mu birbirlerini eze eze yok o ceketi ben alacam, sen almıycan diye paspas edip, kafa göz yarıyor adamlar.

Daha atlatmadik @antbalci bey siz oyle sanin, bu klibin ciktigi gunden itibaren 120 sene kaldi kiyamete, hic kacari yok bu bir kiyamet alameti, bir ahir zaman fitnesi idi. Bazi seylerin geri donusu olmaz, videodaki sac modellerinin affedilir yani yok ne burada ne de Allah katinda. Zaman tukendikce daha ne sac modelleri gorecegiz, Justin Bieber falan bunlar iyi zamanlarimiz.

Geri