Acaba Kandırılıyor Muyuz?

Her zaman geçerli değil bu. Gibson söz konusu ise hemen hemen hiç bir zaman geçerli değil.
Fender olarak düşünmüştüm ben :) Haklısınız tabi her customdan öyle olmasını bekleyemeyiz :)
@caner977 Sen gitarına 5000 Tl vermişsin onu anladık :ROFLMAO:
Hayır o kadar param olmadı henüz :) 1.000 tl lik jazz bass tarzı faklı bir marka gitarım var ama ileride olur inşallah :) Şu anda gitarımdan memnunum ama bir amerikan fender kadar rahat değil , onun kadar güvenilir değil :)
ben mantıklı değil demedim sonuçta ilk mesajda kapitalist sistem v.s bahsediliyor diye dedim. yoksa parası olan bastırır parayı en iyisini alır kimseye de konuşmak düşmez. fenderle sqier aynı demedim aradaki fiyat farkına oranla çoğu kişinin ayırt edemeyeceği kadar az farklı modeller bulunabilir ve iddia ediyorum şu forumdakilerin bile çoğu (ben dahil) ayırt edemez kaldı ki yine forumun çoğu pro müzisyen değil. ben bu iş meraklıyım manyetiğin sarımına kadar araştırırım kılım tüyüm dersin o ayrı ama yok aga maun olacak , manyetikler alnico olmazsa at çöpe , custom olmadıkça çalınmaz gibi düşünceler bence çok yanlış. parsı olan alsın parası olmayan da yok benim niye maun gitarım yok ya da usa gitarım yok diye hayıflanmasın.

not : bu kıyası yapacak kadar elimden fender ve squier geçti. asla iki gitar aynı demiyorum ama 5000 lira verip aldığınız fenderin tonun yüzde doksanına çok daha ucuz bir gitarla sahip olabilirsiniz.

Yanlış anladınız sizin gibi hobi kullanıcısı için pahalı gitarlar mantıklı bir seçim değil anlamında söylemiştim. Haklısınız hobi kullanıcısının Fender olacak , maun olacak , şöyle olmazsa çalmam gibi sözleri marka fetişliğine giriyor. Ciddi bir müzisyen olmaktan çok hobi müzisyeni olacaksanız iyi bir squier ile fender arasındaki farka 2.000 tl vermenize gerek yok haklısınız.

İhtiyacın ne olduğunu, bir müzik aletinin iyi mi, ya da kötü mü olduğunu, kötüyse de neden kötü olduğunu anlayabilmek için biraz tecrübeye ve bilgiye ihtiyaç var.

Bilgin ve tecrüben yoksa da, x gitaristin kullandığı y markalı gitarı alarak "iyi müzik" yapmak için hiç bir eksiğin olmadığını hissetmek istersin belki. Sorun yok. Bu da neticede kişisel bir karar.

"Statü sembolü" konusuna da girmiyorum hadi.

Bu zamana kadar bubinga hariç her ağaç türünden gitarı neredeyse denediğimi söyleyebilirim. Elbetteki fark var. En basitinden spesifik bir maun göğsünüzde titreşip "bende grind çal kamyon ton al babacığım" diye bağırırken, alder bir gitar "off bende ne solo atılır tizlerim çok iyidir" der. Ama unutulmamalıdır ki ton konusunda en önemli farkı amfi sağlar. Onu uçuracak kanatlarını kullanmadıktan sonra aradaki fark horozla, kartal gibidir. Kafam güzel, selamlar:D

Ne müzik yapmak için deneye ihtiyaç var dedim ne de çok para harcamak gerekli dedim. Söylediğimden bunu çıkarmanı hayretle karşılıyorum.
Bir sistemdeki bloğun diğerinden daha önemli olduğunu soyleyebilmen için, bu iki bloğu kıyaslaman lazım. Bu kiyaslamada, kıyaslanan bloklar dışındaki diğer blokların tamamının sabit olmasının yanında tum blok parametrelerinin bilinmesi de lazım.

Basit bir örnek;
Soru: manyetik mi önemli ampli mi?
Malzemeler:
1 kalitesiz ampli
1 kaliteli ampli
1 kaliteli manyetik
1 kalitesiz manyetik

Önce manyetiklerin sese etkisini kiyasliyoruz.
Bass karakterli bir sistemin varsa, kaliteli manyetiginde bass karakterli ise, kaliteli manyetik kulağına kötü gelecektir. Dakika 1 gol bir, yanlış sonuç elde ettin. Gerisini söylemeye gerek yok.
Gördüğün gibi sistemin tum parametrelerini bilmeden yapılmış kontrolsüz bir deney, yanlış sonuçlar vermeye cok müsait. O yüzden su önemli bu önemli demenin anlamı yok. Bir sistemin tum elemanları en az bir diğeri kadar önemli.

istediğiniz parametreyi kullanın manyetik bence iş maddiyat ya da kısıtlı bütçe söz konusuysa üzerinde duracağınız en son parametredir. en kral gitarı en kral manyetikle en dandik amfiye bağlarsanız en dandik sesi elde edersiniz. ama ortalama giriş seviyesi sapı v.s düzgün bir gitarı stok manyetikle iyi bir amfiye bağlarsanız leş bir ton elde etmezsiniz hayli hayli sizi idare eder. tabiki hepsi birbirine bağlı hepsi en iyisi güzeli olsun ama olmazsa olmaz değildir. yukarıda arkadaşın dediğine katılıyorum bu işi iş olarak yapan sadece bundan para kazanan insanlar bu kadar düşünmüyor.yine çok iddialı bir cümle olacak ama roland cube 30x ve orta seviye bir ibanez ya da
Ne müzik yapmak için deneye ihtiyaç var dedim ne de çok para harcamak gerekli dedim. Söylediğimden bunu çıkarmanı hayretle karşılıyorum.
Bir sistemdeki bloğun diğerinden daha önemli olduğunu soyleyebilmen için, bu iki bloğu kıyaslaman lazım. Bu kiyaslamada, kıyaslanan bloklar dışındaki diğer blokların tamamının sabit olmasının yanında tum blok parametrelerinin bilinmesi de lazım.

Basit bir örnek;
Soru: manyetik mi önemli ampli mi?
Malzemeler:
1 kalitesiz ampli
1 kaliteli ampli
1 kaliteli manyetik
1 kalitesiz manyetik

Önce manyetiklerin sese etkisini kiyasliyoruz.
Bass karakterli bir sistemin varsa, kaliteli manyetiginde bass karakterli ise, kaliteli manyetik kulağına kötü gelecektir. Dakika 1 gol bir, yanlış sonuç elde ettin. Gerisini söylemeye gerek yok.
Gördüğün gibi sistemin tum parametrelerini bilmeden yapılmış kontrolsüz bir deney, yanlış sonuçlar vermeye cok müsait. O yüzden su önemli bu önemli demenin anlamı yok. Bir sistemin tum elemanları en az bir diğeri kadar önemli.

eğer bütçe söz konusu ise manyetik en son üzerinde durulacak parametredir.

Soylediklerimden hiçbirşey anlamamakta ısrarcısın. Sanki fiyat ve parayla ilgili birşey soylemisim gibi hala para diyorsun, bütçe diyorsun.

Soylediklerimden hiçbirşey anlamamakta ısrarcısın. Sanki fiyat ve parayla ilgili birşey soylemisim gibi hala para diyorsun, bütçe diyorsun.

"Yoksa tüm gitar mevzusu kapitalist sistemin insanları para harcamaya iten bir düzeni mi? "

sen (bana böyle hitap ettiğin için sen diyorum yoksa seni tanımam etmem ) ilk mesajı okumadığın için tekrar yazdım , konu müzik yapabilmek için kesinlikle iyi ya da pahalı aletler almak lazım mı yoksa bu bir tuzak mı diye sormuş arkadaş sen de bas frekanslardan bahsediyorsun.

"Yoksa tüm gitar mevzusu kapitalist sistemin insanları para harcamaya iten bir düzeni mi? "

sen (bana böyle hitap ettiğin için sen diyorum yoksa seni tanımam etmem ) ilk mesajı okumadığın için tekrar yazdım , konu müzik yapabilmek için kesinlikle iyi ya da pahalı aletler almak lazım mı yoksa bu bir tuzak mı diye sormuş arkadaş sen de bas frekanslardan bahsediyorsun.
Bence izzzyy güzel örnek vermiş. Parametrelerin tamamı aynı önemi taşır. İlk zamanlar insana önemsiz gibi gelir ama zamanla ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Bence de parametrelere yüzde vermek doğru değil. Çünkü bazen en önemsiz dediğiniz parametreyi değiştirdiğinizde aynı tonu yakalamak güçleşecektir.

Bi de parametrelere yüzde vermenin nesi yanlış anlamadım tam olarak...

Bi yerden sonra bi şekilde ilk okul seviyesine çekiliyo bu muhabbetler: Teller olmazsa nasıl çalacaksın? E ama kablo olmazsa da ses gelmez! Tabi elektrik, o da önemli bi değerimiz.. Yani elektrik tesisatıyla amfi aynı öneme sahip ton için... Çocukların "birinci kalite çelik yelek giydim oğlum, beni nah öldürürsünüz, alın size ciyuv ciyuv" demesi gibi, "Allah bir" demek gibi bi şey bu cümleler... Peki, kabul amfiyle elektrik aynı öneme sahip ama konu bununla kapanıyo mu? Biz mecburi ilhtiyaçlardan mı söz ediyoruz yoksa tonu özelleştirmek için hangisinin daha fazla etki edeceğinden mi?

Son düzenleme:
Bi de parametrelere yüzde vermenin nesi yanlış anlamadım tam olarak...

Bi yerden sonra bi şekilde ilk okul seviyesine çekiliyo bu muhabbetler: Teller olmazsa nasıl çalacaksın? E ama kablo olmazsa da ses gelmez! Tabi elektrik, o da önemli bi değerimiz.. Yani elektrik tesisatıyla amfi aynı öneme sahip ton için... Çocukların "birinci kalite çelik yelek giydim oğlum, beni nah öldürürsünüz, alın size ciyuv ciyuv" demesi gibi, "Allah bir" demek gibi bi şey bu cümleler... Peki, kabul amfiyle elektrik aynı öneme sahip ama konu bununla kapanıyo mu? Biz mecburi ilhtiyaçlardan mı söz ediyoruz yoksa tonu özelleştirmek için hangisinin daha fazla etki edeceğinden mi?

Elinde yüzde vermeni sağlayacak hangi argümanlar hangi araştırmalar var. Çikolatalı süt tarifi degilki bu %80 süt %15 kakao %5 şeker diyesin.
Ama madem öyle diyorsunuz ağaç %6.12 manyetik %5.37, tel %2.3, ampli %5.9, kablo %0.1, ampli lambası her biri %1.24, geri kalanida diğer.

%66.7 veya %71.5 olmasının ne önemi var? %70 diyerek "bence kalan her şeyin toplamından daha önemlidir" demiş işte. Bu tür detaylara takılacaksak sen de ilk cümleni soru işaretiyle bitirmen gerektiği halde bitirmemişsin, ikinci cümlende -ki ekini ayırman gerekiyordu, son cümlende de -da ekin yanlış. Bunları doğru yazman gerekiyor evet, ama seninle tartışırken bunlara değil, söylediklerine bakıyoruz :).

Oran konusuna geri dönersek, amfi önemli evet, ama benim için o kadar da önemli değil. Daha doğrusu amfi benim için de önemli ama sürekli yanımda taşıyamadığım için farklı amfilerle çalmaya alışkınım. Yine de kalan her şeyin toplamından daha önemli değil bence.

Hatta bir düşündüm de, sanırım benim için öncelik sıralaması yok, bileşenlerin alt limitleri var. Mesela tuşemde verdiğim ufak farkları algılayamayan manyetiklerle çalmayı sevmiyorum, amfi ve gitarın kendisi ne kadar iyi olursa olsun. Perdeler çok alçaksa da çalasım gelmiyor. Amfi konusunda daha esneğim, kabin konusunda ise daha katıyım... Falan filan :)

Argümanlar, araştırmalar ve diğer her şey için kaynak: Keyfim.

Hocam burası akademi mi, labaratuvar mı, askeri üs mü? Herkes kişisel zevkine bağlı olarak fikrini paylaşıyo. Burda yazılan şeylerin onda dokuzu kişilerin kendi fikirleri. Yani ben çıkıp "gitarın tonunda en önemli şey amfi, miktarı da %75" dersem bu bir doktora tezi olmadığı için kaynak gösterip, formül vermem gerekmez. (öznel bi konu zaten bu, zevklerin ve kişisel ilgi / önceliklerin ölçülemeyeceğini herkes bilir. Böyle bi tartışma bile komik esasında.) Sen de "hepsi %50" dersin, fikrini söylersin. Paylaşım olur, fikir alışverişi olur ve konu kapanır.

Son düzenleme:
Bunlari tartismaktan bikmadiniz mi yahu? Bakin guzel kardesim.

1- Tele vurunca cikan sesin govdedeki hizi bile; yogunluk, Young modulu ve Poisson orani denen 3 ozellige bagli.
Ki gitarinizin govdesinin sonsuz buyuklukte oldugunu ve atom seviyesinde mukemmel bir dokuya sahip oldugunu varsayiyorum!!!

Gitarin sadece agacini bile yarim-yamalak sekilde anlamak icin, minimum 3 degiskene ihtiyaciniz varken, agacin sertligi(veya fantastik dunyanizda onemli gordugunuz sey her ne ise) ton icin en muhim(veya hic muhim degil) sey demek icin dupeduz salak, cahil veya her ikisi birden olmak lazim. Ton, tuttugunuz penadan hoparlor konisine kadar herseyin toplam etkisi ile ortaya cikar kendinizi yirtsaniz bile bunlari ayri ayri ele alamazsiniz.

2- Bunu soyleyince hemen arkadan zeka kupu deney onerileri gelecek. "Efendim dusunun ki ayni setup'i kullaniyorum ama ilkinde giydigim don cok kaliteli, ikincisinde ise alelade bir don giyiyorum. Ayni ses cikmayacaktir degil mi? o vakit donun ses ustundeki etkisi acikca bellidir iste. Ben bunu kastediyorum" Zincire bilerek zayif halka takip bak cekince buradan kopuyor diye deney olmaz. Herseyi tekel bufesi seviyesinde tartismak zorunda miyiz?

3-Gitar ve ekipmanlarin tum ozellikleri cevresel etkilere de (en basta sicaklik) farkli sekilde baglidir (ornegin kablonun iletkenligi, alelade bir diode'un voltaj/akim egrisi, manyetiklerin manyetik gecirgenligi vs vs). O vakit neyin ne kadar onemli oldugunu ayirdiginizi varsaysak bile, Samsun'daki yatak odasi deneyi ile Adana'ya laf yetistirmek olmaz. Halbuki bilgiye vs itibar etmeden en temiz gitarci hisleri ile tum Dunya'ya hakim olmak isteyen arkadaslar var forumda.

3- Ses fiziksel bir olgudur, hisle, inancla, "ama bence boyle olmasi lazim" la, kapitalist oyunlarla falan anlasilamaz. Ki kapitalist oyunlar tabi ki olacak bu aleti edevati yapanlar sirketlerdir en nihayetinde; cami yardimlasma dernekleri degil.

4-Gitari gitar yapan o "tek" seyi aramaktan bikmayan insanlar once sunu anlasin: "Gitari gitar yapan sey gitardir" boyle totolojik gorunen bir onermenin arkasinda da suphesiz ki ibret alinacak bir cok sey vardir....

Geri