D.Bijen Rahimi (Enst.-Electronic-Fusion-Rock-Gitar ) Ankara

Genel:
Merhaba arkadaşlar adım Deniz Bijen Rahimi, halen Tuşe ve Ogun Sanlısoy'un ekibinde gitar çalıyorum.Daha önce ki gruplarım MBM ve ConFusion. 1997 senesinden beri gitar çalıyorum.Bugüne kadar birçok kez sahne deneyimim oldu hali hazırda burada başlığı bulunan Tuşe grubuyla da her hafta periyodik canlı performanslarımız sürmekte tabi ki Ogun Sanlısoy ile konserlerimizde olmakta.Kendi başlığımı açmak istememin sebebi evde kendi yaptığım kayıtları paylaşmak ve gelecek olan eleştriler yoluyla kendimi geliştirebilmek ayrıca şahsi kayıtlarım veya sizlerle paylaşmak istediğim diğer şeylerle Ogun Sanlısoy ve grubum Tuşe başlığını meşgul etmemektir.Bugüne kadar herhangi bir müzik eğitimi almadım bu sebeple nota bilmiyorum, ayrıca müzikal terimlerin hiçbirini anlamıyorum ayrıca bunun büyük bir noksan olduğunuda biliyorum müzikal eğitim alamamamın sebepleri değişik ve genelde kendimle alakalı.Elektrik gitarın yanısıra azbiraz klavye çalıyorum.Burada dinleyeceğiniz kayıtlar kesinlikle profesyonel ortamlarda yapılmış kayıtlar değildir açıkçası kayıt yapmayı ve teknolojiyi kullanmayı pekte becerebilen biri değilim ayrıca kayıtlar için çok fazla zamanda ayıramıyorum malum evde cok bulunamıyorum hem grubumla oldukça aktif olmamız hemde okul vb durumlar sebebiyle burada ki kayıtlar oldukça minimal ve sound + çalım bakımından tam anlamıyla yeterli değil bunuda bilmenizi isterim.Ek olarak ben programlar yoluyla midi yazarak vs parca yapmayı pek istemiyorum(zaten bunu beceremiyorumda).Bu arada Antalya'dan Mally arkadaşımız birgün bizi dinlemiş ve gitar çalışım hoşuna gittiği için bana bir web sitesi yapmak istemiş, bu sebeple bana ulaştı ve böyle birşey yapabileceğini söyledi tabi ki deliler gibi hoşuma gitti bu durum.Kendisi benim için www.bijenrahimi.com adresini açtı , şu an için gerekli materyalleri hazırlama aşamasında olduğumdan site yapım aşamasındadır.Yakında kendi sitem vasıtasıyla da bana ulaşabilirsiniz:)

Tarz:
Tarz için söyleyebileceğim şey geniş bir yelpazede olduğudur.Özellikle yenilikçi olmayı istiyorum yaptığım kayıtlarda electronic altyapılar kullanmak hoşuma gidiyor.Çoğu zaman altyapılar trance chill out ama üstüne distortion gitarlar ve sololar olucak. Soloları ve gitarları cıkardığınızda ise club müziği trance progressive öğeler barındıracak.Ancak tamamen böyle değil bazen fusion bazen gayet sert bazen blues-jazz altyapılı kayıtlarda olacağını biliyorum.Aklıma geleni anında yapmayı seviyorum.Bu yüzden keskin tarz kalıplarım yok.Kayıtlarımda ki tek ortak nokta hepsinin enstrümental olacak olmasıdır ve gitar tekniğini ve duygusunu yansıtabilecek yapıda olmalarıdır.

Ekipman:
Jackson Soloist 1 LTG, Ibanez K7, Marshall JMP-1, Boss DD-20, Boss RV-5, Boss AC-2, Marshall jh-1, ibanez ts9, tech21 double drive,morley bad horsie 2, Marshall JCM600 amfi, Washburn BD75 amfi.
Kayıt: Evde yaptığım kayıtlarda JMP1 Preamp'ı direkt creative audigy ses kartına girerek kullanıyorum belki preamp içerisinde birde BOSS DD-20 Kullanıyorum.Yeterli oluyor gibi.
Bar Programları: Washburn BD-75 yada Marshall JCM600 amfi(hangisini kullanmak içimden geliyorsa 8) ) Jackson SL1 LTG, morley bad horsie 2, Tech21 double drive, ibanez TS9, boss dd-20, boss rv5,marshall jackhammer.

Konserler: Eğer marshall TSL 100 amfi kafası varsa ek olarak boss dd-20 , ts9 ve morley dışında birşey kullanmıyorum eğer tsl100 kafa yoksa marshall jmp1 ve analog pedalları kullanıyorum.

Eski kayıtları sildim, lakin çok üstün körü öylesine boştan yere başlık açmış olmamak için yapılmış kayıtlardı.Pek yakında yeni videolar veya ses dosyaları koymaya çalışacağım:)

başarılar bijen :p Seni şimdiye kadar bi kere dinledim yolcu rock bardaOnda da aşırı derecede etkilenmiştimBi gün bende senin gibi çalabilirim umarım :? ;)

:metalhead heavy metal :metalhead

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok teşekkür ederim iltifat için, dışardan bakınca öyle çok bişey yapıyomuşum gibi gözüküyor eminim oldukça iyi çalıyorsundur zaten:) Ah Yolcu günleri orasıda kapandı be aklıma geldi üzüldüm:(

Bu arada arkadaşlar kayıtların linkleri gözüküyor mu?Bu linkleri yazarken bişey yapmamız mı gerekiyor?Ben tam bilmiyorum öyle direk yazdım linkeri bende gözüküyorlar ama ?

kolaylık diliyorum bijen kardeş,

23 saniyelik bi jenerik kaydı yorum yapılmaya pek müsait değil ama kendini tanıtış yazındaki unsurların hepsini içeriyor gene de.benim pek damağıma hitab etmediği için yorumlayabileceğim bi parça da değil aslında.yalnızca bi konu belirsiz olmuş yaptığın müzik bana sanki midi destekli sesleri bolca içeren bi tür gibi geldi halbuki canlı sesler kullanmak istediğini söylemişsin.yani bildiğim kadarıyla techno,trance altyapılar digital, midi seslerle samplelarla yapılıyor.

daha uzun ve oturaklı bi kayıt yapma imkanın olursa sanırım daha anlamlı şeyler söyleyebilirim.

kolay gelsin

ben bu adamla dersaneye gıderdım cok boktan bı matematık dersanesıydı sınıf hemen bı kaynastı kızlar erkekler fln bız bu adamla kaldık ortada sonra merdıvenlerde sıgara ıcmeye basladık ( sıgara dostlukları ) ogrendımkı jazz yapıyomus gıtar calıyomus konustuk anlattık.. yıllar sonra hacettepede gordum saclar aynı uzunlukta, tıp aynı bıde ustune super gıtar calıyomus oyle ıste.. bı vıto bratta olmus belkıde olamamıs onu kendı bılır.. neyse haluk leventın arkasında calmada abıcım naparsan yap sevgıler basarılar.. tansel

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok aslında kastettiğim o değil mesela tabi ki midi sesleri ancak bahsettiğim örneğin cubase acıp oradan midi yazarak bilgisayara caldırmak ben bunu yapmadım klavyeyi de direkt bagladım kendim çaldım. Hem bilgisayarda yazarak yapmayı beceremiyorum hemde klavye ile canlı olarak çalamayacağım birşeyi kayıtlarıma koymak istemiyorum kastettiğim buydu yoksa tabi ki midi destekli sesler kullanılıyor sanırım yanlış anlamışsın yada ben tam ve açık anlatamamışım:)

İlk kayıt zaten dediğim gibi 25 saniyelik bir jenerik müziği taslaklarından birisi o yuzden o kadar kısa şimdilik elimde birtek bu olduğu için koydum yoksa tabi ki kayıtlarım bunlar gibi olmayacak sadece neye benzeyeceğine dair kücük örnekler olarak koydum bunları.

Tansel'cim:) sevgiler saygılar dostum, ne dersaneydi be o Tercic dersanesiydi sanırım.İki müzisyen orda da bulduk ya birbirimizi bide bizim bir kamp hikayemiz mi vardı neydi:)Bu arada Çarşamba keşke çalmıyor olsam gelip izlemeyi çok isterdim:(

bızım kı erken bıterse atlar gelırım hemen overalla uzun zaman oldu dınlemedım soyle guzelce bı dınlıyım.. kamp hıkayesını hatırlayamadım ama bıseylerde hatırlar gıbıyım neyse karsılasınca hatırlarız tekrar tekrar basarılar

lütfen başlığı Ceren kömürlü'ye benzetmeyin baştan söyliyimde..
indiriyorum sabırsızlıkla bekliyorum bakalım
bu arada Cayyolu Festivalinde attıgın pena bende Bijen
severiz begeniriz kendisini ;)

ikinci video kayıdını da dinledim ;) Gayet güzel olmuş :p ama keşke altındaki davul ve bas biraz daha sert olsaymış :twisted: (children of bodom dinliyodum onu durdurup dinledim ondan herhalde ahuahah :D )Şaka bi yana gayet hoş olmuş :) Eline beynine sağlık

başarılar :metal

:metalhead heavy metal :metalhead

tuşe olaraktan bijeni bi kere izleme fırsatım oldu gerçekten parmakların çok hızlı tekniklerin gayet yerinde ama sanki o kadar hız karmaşa yarattı gibi geldi bana.bu kayıtlarını dinlemedim henüz ama biraz daha duygulu sololar atsan bir numara olursun :D bi de garageın ses sisteminden midir nedir gitar tonu çok çok boğuk geliyordu şaşırdım açıkçası bu kadar boğuk olmasına.kimse beni yanlış anlamasın yapıcı eleştiri yapmaya çalışıyorum sonra birileri "çok biliyosan git sen çal" derse üzülürüm :D

başarılarının devamını diliyorum...

seyfi...

Hayırlı olsun kardeş.
Kayıtlarını heyecanla bekliyoruz.

İlk dinlediğim çok kısa olduğu için tadı damağımda kaldı.
Yorum için değil de fikir versin diye koyduğunu belirttiğin için, yorum yapmak doğru olmaz sanırım.

Yeni çalışmaları dinleyince detaylı fikir alışverişine gireriz.

Kolay gelsin

o vidyonun telif hakkı bende o gün almıştım hemen.yayınlayamazsınız burada

Hehehe Gorsanım ben:) :twisted:

ikinci video kayıdını da dinledim Gayet güzel olmuş ama keşke altındaki davul ve bas biraz daha sert olsaymış (children of bodom dinliyodum onu durdurup dinledim ondan herhalde ahuahah )Şaka bi yana gayet hoş olmuş Eline beynine sağlık

Valla video da ki altyapı tamamiyle bildiğimiz blues altyapısı en hızlı ve basitce yapısı oluşturulabilen altyapılardan biri olduğu için hemencik yapmak niyetliydi:) Lakin yakında oldukça sert ve gaz hatta kendi tabirimle groove gaz kayıtlarda yapıcam gibi geliyor, bakalım:)

tuşe olaraktan bijeni bi kere izleme fırsatım oldu gerçekten parmakların çok hızlı tekniklerin gayet yerinde ama sanki o kadar hız karmaşa yarattı gibi geldi bana.bu kayıtlarını dinlemedim henüz ama biraz daha duygulu sololar atsan bir numara olursun bi de garageın ses sisteminden midir nedir gitar tonu çok çok boğuk geliyordu şaşırdım açıkçası bu kadar boğuk olmasına.kimse beni yanlış anlamasın yapıcı eleştiri yapmaya çalışıyorum sonra birileri "çok biliyosan git sen çal" derse üzülürüm

başarılarının devamını diliyorum...

Estağrufullah abi bence çok güzel söylemişsin bunu kendim yapıyor olmama rağmen kesinlikle sana yüzde yüz katılıyorum bar sahnesinde çok fazla duyguya yönelik sololar denemiyorum aslında haklısın genelde hız ve teknik agırlıklı ve cogu zaman duygu acısından noksan sololar cıkıyor bunun üç tane sebebi var abi aslında, hemen bahanelerime geçeyim:) Ben hiçbir parçayı orjinal çalmadığımdan en azından hiçbirinin solosunu orjinal atmadığımdan doğaçlama yapıyorum buda sahnede kendimi düzgün ve net duymam gerekliliğini çok arttırıyor kabul edersiniz ki hani böyle kendini net ve guzel duyamayınca duygulu calmak mumkun olmuyor cunku seste lezzet olmuyor.Bu yüzden genelde hıza abanıyorum madem duygu yapamıyoruz bizde hız yaparız diyorum:) İkincisi de yine ses problemiyle alakalı rahatsız kişilik olduğumdan direk sisteme giriyorum buda bütün ipleri tonmaister'in eline vermek oluyor e tonmaister ile de uyuşamayınca dümbelek bir ses çıkıyor ve dediğin gibi boguk bazen tiz bazen mid bazen cok bazen az bir ses ortaya çıkıyor açıkçası bunca alet ekipman almanın tamamen boşa gittiğini düşünüyorum çoğu zaman...Barlarda duygulu sololar atmamamın diğer bir sebebi ise seyirci baskısı diyebilirim:)Komik oldu farkındayım ama şimdi hani birmiktar teknik unsurlar taşıdığımdan dolayı insanlar ve özellikle müzisyenlerden bir kısmı bunu yarış olarak algılıyor ve sahnede rahat rahat şööyle guzel takılayım rahat edeyim diyemiyorum çünkü sahneden baktığımda her programda değişik bölgelerde kollarını bağdaştırmış ve hata arayan gözlerle bakan analiz yapan ve akşam muhtemelen eve gidip bana bir kapışma teklifi içerikli bir mail yazma planları yapan gözler görüyorum.Buda baskıya sebep oluyor her zaman tekniği ön plana çıkarmak zorunda kalıyorum ki bu tarz sataşmalardan uzak kalayım ancak bazen başım agrıyor bazen yorgun oluyorum bazen modumda olmuyorum ve bu beni çok zorluyor , olur ya bazen çalmak istemezsin , heleki barda çalıyorsan bu cogu zaman oluyor e böyle olunca da içinden çalmak istemezken gitar show yapmak durumunda kalıyorsun e Tuşe'nin konseptinde de olan birşey sonucta bu işte öyle olunca abanıyorsun hıza...:)Ay içimi ne döktüm be...

Hayırlı olsun kardeş.
Kayıtlarını heyecanla bekliyoruz.

İlk dinlediğim çok kısa olduğu için tadı damağımda kaldı.
Yorum için değil de fikir versin diye koyduğunu belirttiğin için, yorum yapmak doğru olmaz sanırım.

Yeni çalışmaları dinleyince detaylı fikir alışverişine gireriz.

Teşekkür ederim JokerMG :), evet aslında bunu koymayı bile düşünmüyodum ama:) Yenilerini yapınca umarım yorum yaparsın sonuçta pek yapılmamış birşey olduğunu düşünüyorum electronic alttabanlı gitar müziğinin:)En azından trance prog ve gitar müziği karışımı seklinde bir olay yok sanırım. O yüzden fikirlere ihtiyacım olduğunu düşünüyorum ha böyle bir album yapma fikrim yok ama kendi kendime işte:)

Birde yazan herkese teşekkür ederim yeni yorumları bekliyorum.

heeh aslında haklısın bende seni öyle ellerimi bağlayıp izlemiştim ama hata flan aradamadım dürüst olmak gerekirse. bilakis "vay be ne güzel çalıyor" şeklinde hayran hayran bakmıştım. ama şunu da çok takdir ettim. eksiklerinin ve hatalarının farkındasın.sonuçta hiç birimiz mükemmel müzisyenler değiliz ama bazıları mükemmeliğe daha yakındır. :D bunu bir çok kişi görmek istemez. o yüzden ister istemez ilk mesajım biraz çekingendi..

bu arada tarzına gelince..geçen sene "infected mushroom" denen, iki kişiden oluşan bi elektronik müzik grubunun konserinde saklıkentte çalışmıştım.yanlarında bir de gitarist vardı ve daha soundchecklerde "noluyos lan bu kim club çalmıyomuydu vai flan mı geldi" dedirten bir gitaristti.. onların yaptığı iş senin jenerik müziğinle birebir örtüşüyor.çok güçlü, belirgin bir elektronik altyapı üzerine cayır cayır gitarlar riffleri ve sololar vardı. işte o gün elektronik altyapıyı bana sevdirdiler resmen :D neyse çok uzattım. böyle farklı bir işe girişmen gerçekten güzel.çok yazmasam da bu başlığı takip edeceğim yeni kayıtların için.. şimdilik görüşmek üzere...

Geri