Ibanez Rg550

Merhaba arkadaşlar. Bu gitarı almayı düşünüyorum ancak hakkında pek bir fikrim yok. Floyd rose akort kaçırır mı? Klavyesi rahat mıdır? İşçilik nasıldır? vs. vs. bir ton soru var kafamda. Bu gitarı kullanmış veya denemiş arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.

Her şey gitarın durumuyla alakalı. İyi muhafaza edilmemiş, hatta içine edilmiş RG550'ler de var, çok güzel saklanmış, tertemiz bakılmış olanları da. Edge ve Lo Pro Edge köprüler, benim bugüne kadar kullandığım en iyi FR türevleri. Tasarım kaynaklı bir akort problemin olmaz, ama en yeni RG550'nin 2002'de üretildiğini düşünürsen 11 yılda bıçaklar aşınır, yer yer korozyon olur, çokbilmişin teki "ayar çektiğini" sanarak pivot vidalarının yuvalarını genişletebilir. Bunlar önemli. Temizini bulursan sıkıntı yok.

Bir de Ibanez'in meşhur nut arkası çatlağı var. Gördüğüm 3 RG550'den 2'sinde var bu. Piyasadaki çeşitli i**e evlatları onu "cila çatlağı kardeş bu" diye yutturmaya çalışır sana, yutma. Headstock oradan gider. Gitmediyse de gidecektir. "Luthier X'e gösterdim ben orayı bişey olmaz dedi" diyorsa, o luthier X'i bul, bizzat sor.

Sap cebinin etrafındaki çatlaklara da dikkat et, onu da cila çatlağı diye ittirirler, olabilir de, olmayabilir de. Risk almaya değmez.

Rahatlık göreceli bir kavram. Ben çok seviyorum Wizard klavyeleri. Sen sevmeyebilirsin de. Piyasadaki RG3XX serilerinin klavyelerinden daha inceler.

İşçilik konusunda sıkıntı yok, ama dediğim gibi kullandıkça gitarı perdeler aşınacak, o olacak bu olacak... Bugün gidip traş olsan 1 yıl sonra kime traş olduğuna dair pek bir belirti olmayacak sonuçta.

Eğer gitardan çok iyi anlamıyorsan (yanlış anlama bu dediğimi, herkes anlamak zorunda değil) anlayan birisini bul, deneyerek al. Gitarın geleceğini görmeye çalış. Hangi parçanın ömrünü doldurmasına ne kadar var, iyice ölç tart. Eğer karar verdiysen bu gitara, yani nokta atışı olarak "Evet, ben bir RG550 sahibi olmak istiyorum" diyorsan, bence paraya kıy, yurtdışından 25th Annivesarry RG550, RG770 ya da Genesis Series RG550 al.

Headstock kirilsa bile parca eklenip tamir edilebilmesi lazim. Bence ucuz ve temiz ise, catlak sapli bir RG de alinabilir. Ben catlak sapli RG570'imi yaklasik 18 sene kirmamayi basardim, gectigimiz ay da sattim..

Aynen ben de yıllarca kullandım, hatta onu kullanırken elimdeki daha az kullandığım Epi'nin kafası kırıldı, 570'in çatlağıysa ilerlemedi hiç. Rg550 / 570 her halükarda alınacak bi gitardır. Tarzım baya bi değişse de önünde saygıyla eğiliyorum bu gitarların hala.

ibanezi in en ünlü modellerinden biridir.rg 1550 ve 2550 onun devamı olarak nitelendirilir genellikle.takdir senin ama ben 1989 ve 1993 yılları arasında üretilen bir 550 öneririm.çünkü ibanezi in en iyi ustaları bu yıllar arasında olduğu söylenir.ayrıca 93 ten sonraki serilerinde sap daha farklı.bende 1989 rg 550 var.daha öncede 2550 vardı.aynı manyetik kombinasyonuyla aynı sistemde test ettim açıkçası çok fazla bır fark olacagını pek dusunmezken rg 550 nın 1-2 adıma daha onde olduguna kanaat getirdim.bende şu sıralar gitarımı sıfırlayacagım.tepedem tırnaga boyasından manyetıgıne koprusunden burgulara kadar yaklasık olarak 1000-1500 tl arası bı para harcayacagım ama buna deger.eski bi gitar bana hep daha fazla haz veriyor nedenini bilmiyorum:) ama benden sana tavsiye alacagın gitarın köprüsü falan temiz olsun bugun bir edge lo pro almak istesen 450 tl falan.ayrıca üzerindeki orjinal manyetikleri de degıstımenı onerırım.o saptaki meşhur çatlak benım gıtarımda da mevcut ama hıc bı sıkıntısını gormedım bu zaman kadar.ben tavsiye ederim dostum:)

Bugüne kadar 2 tane rg550 kullandım. Sonuç olarak prestige serilerine bakmanı öneririm, eski gitarlar her zaman masraf sorun vb çıkartıyor. Malesef kimse Tuğberk in dediği gibi korumuyor gitarı öyle. 1989 model rg550 gitarım tamamen ömrünü doldurmak üzereydi :) Edge köprüsü pas içinde elini değmek istemezsin, kalan tüm vidalar pas küf içinde, sapta ağır bir çatlak var ve superwizard sap vardı sanırım o kadar ince ve dar ki çok sıkılmıştım. 2000 model rg550 maple vardı daha sonradan, vida yuvaları filan yalama olmuştu (yayları sıktığın) aynı şekilde ince ve dar sap, köprüde korozyon, fretler bitikti vs... Birazda benim tercihim ben geniş ve daha kalın bir sap kullanmam gerekiyormuş bunu keşfetmiştim :)

Şu an ne kullanıyorsun dersen RG1570 :) 2007 model. Sap biraz daha kalın ve geniş. Pas küf yok çatlak yok fretler daha epey gider. Yaşından dolayı bence. Eskiyen aletin derdi bitmez :) RG550 ler gözümde halen çok güzeller kötülemiyorum asla.

Bugüne kadar 2 tane rg550 kullandım. Sonuç olarak prestige serilerine bakmanı öneririm, eski gitarlar her zaman masraf sorun vb çıkartıyor. Malesef kimse Tuğberk in dediği gibi korumuyor gitarı öyle. 1989 model rg550 gitarım tamamen ömrünü doldurmak üzereydi :) Edge köprüsü pas içinde elini değmek istemezsin, kalan tüm vidalar pas küf içinde, sapta ağır bir çatlak var ve superwizard sap vardı sanırım o kadar ince ve dar ki çok sıkılmıştım. 2000 model rg550 maple vardı daha sonradan, vida yuvaları filan yalama olmuştu (yayları sıktığın) aynı şekilde ince ve dar sap, köprüde korozyon, fretler bitikti vs... Birazda benim tercihim ben geniş ve daha kalın bir sap kullanmam gerekiyormuş bunu keşfetmiştim :)

Şu an ne kullanıyorsun dersen RG1570 :) 2007 model. Sap biraz daha kalın ve geniş. Pas küf yok çatlak yok fretler daha epey gider. Yaşından dolayı bence. Eskiyen aletin derdi bitmez :) RG550 ler gözümde halen çok güzeller kötülemiyorum asla.

Bir ara PGM301 vardı diye hatırlıyorum sizde, yanlış mıyım?

Eğer doğru hatırlıyorsam hangisi sizi daha mutlu etmişti?

PGM301 vardı evet, PGM klavyesi daha geniş daha rahattı. Fakat tonları çok hafifti, edge pro da olmadığı için satmıştım onu. Manyetik değiştir diyeceksin ama sabit köprü istemediğim satmıştım. Tam cevaplayamadım sorunu ama ikisini toplasan istediğim bir alet çıkardı o kesin :)

1996 yılında Zuhal'de 300-400 liralık Washburn bakarken orada çalışan arkadaşımın (Ferruh) tavsiyesi ile, Kıvılcım müzikten 3 ay aç kalma karşılığı 1000 dolar civarı aldığım güzel gitarım.. Normalde vitrin fiyatı 1200 küsur dolardı, case ile 950 dolara verdi Vecdi abi (Yücalan).. Sağolsun ibanez bakıyorsan diğerlerini boşver bunu dene diye vermişti elime gitarı... 9-10 rg550 arasından seçtim aldım.. Üretim yılı galiba 95'ti.. çok prova gördü, kayıt, konser vs.. Halen sıkıntısı yok.. Katolog bilgilerini bulabilirsen Jem ve JS serileri ile karşılaştır.. Manyetik olarak o zamanlar v7-v8, s1 vardı.. Daha önceki yıllarda V1 V2.. Fena manyetikler değillerdir, ben değiştirmedim.. Manyetikler hariç malzeme kalitesi Jem ve JS ile kafa kafayadır (floyd'lar aynı, sap profili aynı, ağaçlar aynı), bir de üstüne inlayleri sharktooth olan LTD sini (tercih tabi) istersen estetik olarak da şahane olur.. Superwizard sap ta eğer tarzına uygunsa tadından yenmez.. Lo Pro Edge floydla onca asılmama rağmen henüz akord kaçıramadım :) Eksisi ne dersen pek yok, her türü çalarsın ama jazz, blues gitarı mıdır dersen tabi ki değil, lakin sırıtmadan götürür.. Progressive için biçilmiş kaftan..

1996 yılında Zuhal'de 300-400 liralık Washburn bakarken orada çalışan arkadaşımın (Ferruh) tavsiyesi ile, Kıvılcım müzikten 3 ay aç kalma karşılığı 1000 dolar civarı aldığım güzel gitarım.. Normalde vitrin fiyatı 1200 küsur dolardı, case ile 950 dolara verdi Vecdi abi (Yücalan).. Sağolsun ibanez bakıyorsan diğerlerini boşver bunu dene diye vermişti elime gitarı... 9-10 rg550 arasından seçtim aldım.. Üretim yılı galiba 95'ti.. çok prova gördü, kayıt, konser vs.. Halen sıkıntısı yok.. Katolog bilgilerini bulabilirsen Jem ve JS serileri ile karşılaştır.. Manyetik olarak o zamanlar v7-v8, s1 vardı.. Daha önceki yıllarda V1 V2.. Fena manyetikler değillerdir, ben değiştirmedim.. Manyetikler hariç malzeme kalitesi Jem ve JS ile kafa kafayadır (floyd'lar aynı, sap profili aynı, ağaçlar aynı), bir de üstüne inlayleri sharktooth olan LTD sini (tercih tabi) istersen estetik olarak da şahane olur.. Superwizard sap ta eğer tarzına uygunsa tadından yenmez.. Lo Pro Edge floydla onca asılmama rağmen henüz akord kaçıramadım :) Eksisi ne dersen pek yok, her türü çalarsın ama jazz, blues gitarı mıdır dersen tabi ki değil, lakin sırıtmadan götürür.. Progressive için biçilmiş kaftan..
Bende de 97 model ltd var ve söylediklerine katılmamak elde değil . Şu anda harç parası için satışa koydum ancak satılmassa evladıma bırakacağım bi gitar .

Üstadım bunun üstüne rg770 blue, jackson fusion ss (bu japon üretimi galiba 91 yılı şahane bir gitardır), framus jazzmaster gitarlara, washburn akustik, rus üretimi klasik gitara sahibim.. Neredeyse tüm gitarlar da elimden geçti.. bir humbucker, bir single superstrat kasalar, yani daha küçük gövdeli kasalar tarzıma daha uygun.. Bir de ESP Eclipse VB ve George Lynch kasaların hastasıyım.. Buna rağmen sıfır olarak aldığım ve gözüm gibi baktığım rg550'mi kasasından sıkılmış olsam da satmıyorum, evlat oldu yani... Yeni bir köprü (maalesef eski lo pro köprünün kaplaması tere karşı dayanıksız, 20th yıl üretimlerde siyah olanları var) ve az bir ayarla neredeyse sıfır ayarına gelir... rg550, rg570 ve üstü serilerin temiz olanı fiyatı 800-1200 Tl civarı bulunabilirse alınacak iyi gitarlardan..

Şu anda sıfır olarak satılan modeller eskiden üretilmiş gitarlar mı? Yoksa yeniden üretime geçti mi?
RG550 ve RG570'İn benim bildiğim 3 çeşit üretimi var.
1-90'ların başından ortasına kadar üretilen neck plate'li bolt-on bağlantılı olanlar.
2-90'ların sonundan 2000'lerin ortasına kadar üretilen All Access Neck Joint'li bolt-on bağlantılı olanlar. 2001 yapımı bir tanesini kullandım. Muhteşem gitarlar.
3- 2 ya da 3 yıldır üretilen RG5XX'ler. Bunların Genesis Collection adıyla üretilenlerinde de neck plate vardır. Şuanda sıfırını bulabileceğiniz tek RG550 bu üretimden gelenlerdir.
Ibanez bu yeni üretimlerde 20 yıl öncekilerle aynı kalite ağaçları mı kullanıyor bu konuda şüphelerim var. Çünkü o zamanlar RG5xx serisi en yüksek kalitenin bir altı seri idi. Şuan ortalama Japon gitarı diyebiliriz bu seri için. Ama Japonya'nın ekonomik olarak kalkınmasının da etkisi vardır mutlaka.

An
RG550 ve RG570'İn benim bildiğim 3 çeşit üretimi var.
1-90'ların başından ortasına kadar üretilen neck plate'li bolt-on bağlantılı olanlar.
2-90'ların sonundan 2000'lerin ortasına kadar üretilen All Access Neck Joint'li bolt-on bağlantılı olanlar. 2001 yapımı bir tanesini kullandım. Muhteşem gitarlar.
3- 2 ya da 3 yıldır üretilen RG5XX'ler. Bunların Genesis Collection adıyla üretilenlerinde de neck plate vardır. Şuanda sıfırını bulabileceğiniz tek RG550 bu üretimden gelenlerdir.
Ibanez bu yeni üretimlerde 20 yıl öncekilerle aynı kalite ağaçları mı kullanıyor bu konuda şüphelerim var. Çünkü o zamanlar RG5xx serisi en yüksek kalitenin bir altı seri idi. Şuan ortalama Japon gitarı diyebiliriz bu seri için. Ama Japonya'nın ekonomik olarak kalkınmasının da etkisi vardır mutlaka.
Anladım teşekkürler.

All Access Neck Joint (AANJ) bağlantı 92 ya da 93'ten sonra olsa gerek.. Benim RG550 gitarım 95 veya 96 üretimiydi, emin olamadım ama AANJ bağlantılı..
rg570 95'ten sonra, rg550 ise 97'den sonra aanj'e geçmiş.
Allah razı olsun iyi ki geçmişler. Bence Ibanez'in gitar dünyasına kattığı en güzel yenilik neck platesiz, yuvarlatılmış bolt-on tekniği.

2018 RG570 Genesis kullanıyorum. Almanız sizi mutlu edecektir. İster ilk gitarınız olsun ister birkaç yıldır çalıyor olun. Ancak pro bir müzisyenin tercih edeceğini de sanmıyorum. Manyetikler yeterince sert metal tonları vermiyor. Shred machine gibi düşünün

Geri