Takamine Eg540c Hakkında.

herkese merhabalar.yaklaşık 2 sene önce kadar akustiğe başladım ancak bu 2 sene içerisinde son zamanlara kadar pekte vakit ayıramadım.şimdi elimdeki gitarımı satıp iyi bir gitar almak istiyorum.acaba takamine eg540c hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Edit:arkadaşlar konunun biraz aciliyeti varda acaba bilgi sahibi olan kimse yokmu ??

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaşlar konunun biraz aciliyeti var gitarı bu hafta içinde almayı düşünüyorum yardımınıza ihtiyacım var.gitar eg540c modelidir ssc değildir arasındaki fark nedir?

Düz mantık yazayım; kağıt üstünde SSCnin sesinin daha iyidir (yani kataloğa bakarak daha iyi olması beklenir) C'nin tipiyse daha gösterişlidir.

Takamine'nin model kodlarında rakamların sonunda eğer tek "S" varsa "Solid Top" yani masif, katı ya da tek parça ağaçtan yapılmış ses tahtası var demek, ikinci bir "S" kodu varsa "Spruce" yani katı olan ağacın türü ladin demektir, eğer "S" yerine "C" olsaydı ses tahtası "Cedar" yani sedir demekti. Bunların arkasındaki en son harf olan "C" de "Cut away" yani kesik kasa anlamına geliyo.

Yani rakamların sonunda sadece "C" olan modelde masif ses tahtası yerine lamine kapak var, öndeki o alevli desenler falan hep "veneer" yani kaplama. Takamine bunu Japon yapımı gitarlarında da yapıyo, korkulacak çok bi şey yok aslında ama genel kanı masif ses tahtalı gitarların resonansının daha yüksek, harmoniklerinin daha canlı olacağı yönündedir, tabi bu fiyat aralığında aksi durumlarla da sıklıkla karşılaşılıyor, denemeden kesin bi şey söylemek zor olur. İkisini de üzerine yeni tel takıp bi müddet denemek gerek karar vermek için.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Düz mantık yazayım; kağıt üstünde SSCnin sesinin daha iyidir (yani kataloğa bakarak daha iyi olması beklenir) C'nin tipiyse daha gösterişlidir.

Takamine'nin model kodlarında rakamların sonunda eğer tek "S" varsa "Solid Top" yani masif, katı ya da tek parça ağaçtan yapılmış ses tahtası var demek, ikinci bir "S" kodu varsa "Spruce" yani katı olan ağacın türü ladin demektir, eğer "S" yerine "C" olsaydı ses tahtası "Cedar" yani sedir demekti. Bunların arkasındaki en son harf olan "C" de "Cut away" yani kesik kasa anlamına geliyo.

Yani rakamların sonunda sadece "C" olan modelde masif ses tahtası yerine lamine kapak var, öndeki o alevli desenler falan hep "veneer" yani kaplama. Takamine bunu Japon yapımı gitarlarında da yapıyo, korkulacak çok bi şey yok aslında ama genel kanı masif ses tahtalı gitarların resonansının daha yüksek, harmoniklerinin daha canlı olacağı yönündedir, tabi bu fiyat aralığında aksi durumlarla da sıklıkla karşılaşılıyor, denemeden kesin bi şey söylemek zor olur. İkisini de üzerine yeni tel takıp bi müddet denemek gerek karar vermek için.
ilk olarak ilginiz ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim.bahsettiğim gitar kore yapımı bir gitar ve internette arattığımda karşıma ssc modeli çıkıyor benim bulduğum model ise 540c.anladığım kadarıyla gitarın yapılmış olduğu ağaç farkı var.acaba bu durum sıkıntı oluştururmu?yani lamine kapak olması.eğer bir sıkıntı oluşturacaksa (yani ssc ile aralarında farkedilecek türden) hiç satın almayayım. 2. el olarak almayı düşünüyorum 700 civarı bir fiyatı var.

540C daha eski bi modeldir muhtemelen, son yıllarda "solid top" çok ucuz gitarlarda bile standartlaştığı için daha kalitesiz malzeme anlamına gelen laminelere ilgi azaldı, eskiden solid top önemli bi artıydı, sadece ortalamanın üstündeki gitarlarda olan bi özellikti, artık Ibanez'in 300 400 TLlik gitarlarında bile Engelmann Spruce kullanılıyo, hatta Cort'ta AA grade ladin kapaklara bile denk gelinebilir, bunlar anlayanın katalogda okuduğunda seveceği şeyler (ama ses olarak solid topsa mutlak iyi olacak diye bi garanti yok tabi, bence Ibanez'in 1500 TLlik gitarı bile çöp).

Konuya dönecek olursak, sesten anlayan birinin elinden çıkmışsa bu seviyedeki bi gitarın masif ya da lamine olması çok bi şey ifade etmez, iki malzemeden de çok güzel ses alan firmalar var. (bkz: Yamaha, Takamine) Laminenin avantajı çok daha dayanıklı olmasıdır, bende '71 ve '81 yapımı iki Yamaha lamine akustik gitar var, tamamı masif olan bi çok gitardan daha kaliteliler, bugüne kadar sorunsuz gelebilmişler, masif ağaç olsa çok çok iyi bakılmasa ön yüzleri şişerdi. '71 model olanı aldığımda elimde çok daha pahalı ve tamamı masif olan gitarlarım vardı, onları sattım bunu alınca.

Uzun lafın kısası, akustik gitarda gitarın yapılış şekli ağaçtan daha önemli, denemeden hiç bi şey dememek gerek. Bu yukardakilerin hepsi sadece bilgi amaçlı. Kağıt üstünde SSC daha iyi bi gitar gibi duruyo illaki ama bracing sistemine göre lamine gövdeli C model bi gitar iki kat iyi bile çıkabilir. Ağacın bir taş olduğunu düşün, ben oysam en kaliteli taşı rezil ederim, sağlam bi heykeltraşsa en dandik taşı bile sanat eserine dönüşebilir. İşçilik önemli.

Geri