Ilk Gitarım

'Elektro Gitarlar' forumunda baron643 tarafından 13 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

1. Merhaba dostlar foruma yeni katıldım. Gitar konusunda her arkadaşıma yardımcı olduysam da konu kendime gelince hep kararsız kalmışımdır. Şöyle başlayayım 1.5 yıldır gitar çalıyorum ve zevkine çalıyorum. (yani genelde şarkı çalışırım teknik gerekmedikçe pek bakmam) Neyse efenim ilk gitarım olan ibanez grgr121eximle ne yapacağıma birtürlü karar veremiyorum. Daha iyi bi gitara geçmek istiyorum son günlerde ama elimdeki gitara modifiye yapıp evladiyelik bi hale mi getirsem yoksa satıp taze bi jackson yada schecter mi alsam kararsızım. İlerde gitar çalmayı bıraksam bile gitar sevdamı bırakmayacağım için güzel bi modifiye yapmayı düşünüyorum (sabit köprüden lisanslı floyda geçmek, kendi sapını jackson sapla değiştirmek gibi şeyler) şimdi bunları yapsam gitarın en az kendisi hatta daha fazlası kadar maliyeti olacak. Ama ilk gitar olduğu için satmaya da kıyamıyorum. Bi fikir verin dostlar son günlerde baya kafamı kurcalamaya başladı bu konu. Tüm cevaplar için şimdiden teşekkürler.

2. Ben şu anda evcil bir gitaristim. Grup proje falan artık hak götüre, hayat derdi işte. Ama müzikle uğraşırken de, elime bir öncekinden kaliteli gitar (veya prosesör, amfi vs.) geçtiğinde geri dönüp bakma ihtiyacı hissetmedim. Hani öyle duygusuz bir adam da değilimdir, ilk gitarımı yeni başlayacak bir arkadaşıma hediye ettim, o derece yani :)

Merak etme, her yeni ve daha üst düzey bir gitar geriye baktırmaz. Bu işler kese; "tamamen duygusal" meselesi. Kesen sağlamsa ilk gitarını hatıra olarak sakla tabii. Ama mali bir desteğe ihtiyacın olduğunda bir anda ister istemez fazlalık haline gelebilir. Hatta bir gün gelecek, belki bir daha eline dahi alma ihtiyacı hissetmeyeceksin.

3. Kese sağlam olsa hiç satarmıyım hocam. Bide biraz açgözlüyüm galiba bi kardeş getiricem yanına :)

4. "Kardeş" işi seçmece kaçabiliyor. Bir zamanlar Gibson manyetikli bir Epiphone SG'im vardı ki dünyamdı. Ama yerini Gibson NH alınca (ki ben SG gövdeye hastayım, NH ise ince LP gövde) "Ah Epi'm" demedim. Ton, çalınabilirlik konforları da insanda duygusallık bırakmayabiliyor :) Göz koyduğum bir LP de elime tesadüf imkandan geliverince kardeşlenme durumu oldu. Ama daha iyi, aradığım veya aklıma yatan bir şey için de Lp'ü satmakta da tereddüt etmem hani.

Hakan

5. Evleneceğen kıza hediye et. Çok romantik olur :love:

baron643 bunu beğendi.
  6. Sizinkiler baya baya öz kardeş olmuş bizimkiler üvey olcak sanırım :D

7. Hem modlayarak hem satıp yeni gitar alarak çok şey öğrenecek ve keyif alacaksın, parana göre davran ve dert etme, yanlışı doğrusu yok bunun bence.

8. Ben de 1yıla yakındır gitar çalıyroum, henüz ilk gitarım elimde, birkere sattım ama sattığım kişiden geri aldım :) Şu ara yine gidici farklı güller koklamak uğruna :D Para olmayınca kuma da olmuyor mecbur boşayacaksın :) Boşamakta masraf tabi. Fakire hep masraf hep masraf.

9. Yok yahu, LP'üm "Japanese Custom Vintage" sınıfı bir Greco, Gibson değil :D
    Bu arada, Ibanez'i modifiye etsen de, modifikasyonları ikinci el parçalarla yasan da bir süre sonra astarı yüzünden pahalı kaçar dediğin gibi. Ha, modlar, satarken de stok haliyle satarsın, bu da bir alternatif diyelim. Veya bakarsın, aniden bir grup işi oluverir, imkanın olur da yeni bir gitarın almış olursun, bunu da elde tutar, yolda taşımalık, provalarda, stüdyolarda eskitmelik gitar yaparsın. Bu arada aman diyeim, FR köprü yaptırmak ile falan da uğraşma, luthier zengin edersin durduk yere (Fatih, İsmail falan duymasınlar :D )

10. Mod bu ülkede pahalı. Mod akıl işi değil pek, hacke'nin dediği gibi sonunda gitar epey pahalıya çıkar. Satayım dersin ama satmak da kolay değil, iyi para istersin modladığın için ama alıcı o paraya daha iyi sıfır bir gitar alırım diye düşünür. Stok halinde satayım dersin, bu sefer modları bozman lazım ve elinde bir sürü para verdiğin parça kalacak, onları n'apacaksın. Başka gitara takayım dersin, yok uymaz, vs.

Mod sadece keyif ve gerçekten gitarın çeşitli aksamlarının ses üzerine etkisini deneyerek öğrenmek için yapılır bence. Ya da gitar zaten iyi bir gitardır, ufak modlar yaparsın ama burada onu konuşmuyoruz.

11. Modu tamamen keyiften yapıyorum hocam. Ve dediğim gibi modlarsam asla satmam gitarı. Floyd işi biraz tuzlulaştırıyor ama olsun ilk gitar için değer diyorum. Fatih hocayla önceden de konuşmuştuk o zaman ine ine 2000e kadar bi lp çıkartmıştık ha iyiydi ama mani yoktu gene. Şimdi bidaha sorucam bakalım bu sefer kaç diyecek :D
    @hackeiommi @rpm

12. Ama sonra "Vaay forumdaşlar, yolsuz kaldık, tam da yeni bir gitar görmüştük, gönlümüz kaymıştı halbuki, onu alacaktık, (veya Fatih Abi'ye LP yaptırırken bir baktım cüzdan boşalıvermiş), bakın bişiler satıyorum, bir el atın hele" deme :D

Şaka bir yana, zevk, bir şeyler öğrenmek, en azından bazı konularda kendi söküğünü dikebilmek için yapacaksan sen bilirsin tabii ki.

13. Fatih abiye giderken cüzdanı yanıma almıyorum ben :D

hackeiommi bunu beğendi.
  14. Gitarcımdan memnun değilim, Fatih Yılmaz'a gitmeyi düşünüyorum, methini duydum. Gideyim değil mi? Gitarlarım öyle ahım şahım şeyler değil, Squier'lar falan, ama bana yetiyor ve seviyorum. Aşağılamayacak, kandırmayacak, muhabbeti iyi olacak, akıl fikir verecek (örn., bu mod iyi olur, şu modu boşver), araya tanıdık sokmadan işini düzgün yapacak bir luthier istiyorum.

Bu Sayfayı Paylaş