Bilgisayarla Kayıtta Ilginç Bir Dip Sesi

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda rpm tarafından 13 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. rpm

  rpm

  Bilgisayarla hemen hemen açtığım her programda bir arkaplan dijital yüksek frekans ve alçak seviye ses geliyor. Vokal kaydında sanırım bu sorun yok, emin değilim, bakmam lazım tekrar. Ama gitar kaydında hep var. İster pedallardan ses kartına gireyim, ister direkt ses kartına gireyim, ister DAW'a kaydedeyim, ister Guitar Rig'i açayım, hep var.

  Ufak bir örnek aldım: https://soundcloud.com/professorobsessor/recording-digital-noise-demo

  Bunu dinlerseniz sorunu tespit etmeme yardım edebilir misiniz? Ya da çözümü? Teşekkürler.
   
 2. Dönen bir şeyin gürültüsü olduğunu sanıyorum, bilgisayara çok yakınsanız harddisk ya da fandan kaynaklanıyordur muhtemelen. Bilgisayardan uzaklaşın ya da oturma açınızı değiştirin.
   
  PhoibosApollon bunu beğendi.
 3. rpm

  rpm

  Bilgisayara nasıl uzaklaşabilirim, yani direkt ses kartına girdiğim için... ses kartını mı uzaklaştırmalı? Gitar mı ya da?
   
 4. Gitarı harddisk, fan gibi motorlu mekanizmadan uzaklaştırın. Buna bilgisayar dışında harici HDD, vantilatör vs. dahil. İstemeden Paul Gilbert'ın matkap efektinin daha az şiddetlisini yakalıyorsunuz.
   
 5. Ses bana dijital gibi geldi. Çok sebebi olabilir ama tugberkozdemirin önerisi olmazsa, varsa firewall'ı devre dışı bırakın birde internet bağlantısını kapatmayı deneyin bakalım azalacakmı.
   
 6. Sorun bilgisayar ekranı bile olabilir. Kapalıyken ses kesiliyor mu ?
  Eq ile çözülebilir. Belli ki sabit tek bir frekans. Bu frekansı bulup eq üzerinden kesebilirsin. Komşu frekansları etkilememesi için Q değerini çok daraltman gerek.
   
 7. rpm

  rpm

  Ekranı denedim, onunla alakası yok, odadaki manyetik kirliliği olabildiğince azalttım. Noise gate'le hallediliyor ama optimal bir çözüm değil, biliyorsunuz noise gate'lerin gıcık taraflarını. O dediğiniz tarz notch filter'ı denerim. Bugün diğer önerilen çözümleri de deneyip rapor etmeye çalışacağım. Teşekkürler!
   
 8. rpm

  rpm

  Rapor: Bilgisayar masanın altında ayağımı uzatınca dokunabileceğim bir yerde duruyor normalde gitar çalarken. Hiç böyle bir şeyle karşılaşmadığım için aklıma gelmemişti (ekran ve internet aklıma geldi sadece) ama uzaklaşınca gerçekten o gıcık ses yok oluyor. Sadece geriye bir büyük adım uzaklaşmak yeterli. Açıklaması nedir? Herhalde manyetikler bilgisayarın içinde dönen bir şeyin yarattığı manyetik alanın içinde kalıyor. Aslında bilgisayarın yanına eğilince aynı sesin direkt bilgisayardan da geldiğini farkettim. Manyetik vasıtasıyla hiç değişmeden kayda da yansıması ilginç.

  Boşuna yordum hepinizi, çok teşekkürler.
   
  Son düzenleme: 14 Eylül 2013
  mertay bunu beğendi.


 9. 0:43'e atlayın lütfen.

  Lisede sayısal okuduysanız eğer elektromanyetizma diye bir konu vardı. Manyetikler teli nasıl okuyorsa, aynı tel gibi belli bir frekansta hareket eden HDD, fan gibi cisimleri de okuyor. Tabi mesafe farkı yüzünden aynı şiddette duymuyorsunuz.
   
 10. rpm

  rpm

  :-D Valla yaptığım müzik bu tarz olsa hiç bozuntuya vermezdim, ki bu adamı da severim bildiğim kadarıyla.
   
  antbalci bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş