Metallica Tonlari Ve Setup'ı

şöyle bişey göndereyim o zaman
ekipman (bağlantı sırasına göre)
yamaha sg-1000------ seymour duncan sh-8 invader bridge------maxon od-808-------mesa boogie triaxis (mark 2c+ ayar)------fractal axe fx ultra (ola englund IR) kabin sim-------ses kartı (avid 002r)-----ana beyin

çok uğraşmadan davulları falan kasmadım, 5 dakikada atılmış bir iş, önceki demolarımdaki özeni aramayın :)
gerçi ana rifte davulun çekerek girmesini ve yavaşlamayı aynen yapmaya kastım ehehehe
metalika severiz ya, çalsınlar her daim dinleriz :)

link:
https://soundcloud.com/sinang/really-sad-but-true-cover

şöyle bişey göndereyim o zaman
ekipman (bağlantı sırasına göre)
yamaha sg-1000------ seymour duncan sh-8 invader bridge------maxon od-808-------mesa boogie triaxis (mark 2c+ ayar)------fractal axe fx ultra (ola englund IR) kabin sim-------ses kartı (avid 002r)-----ana beyin

çok uğraşmadan davulları falan kasmadım, 5 dakikada atılmış bir iş, önceki demolarımdaki özeni aramayın :)
gerçi ana rifte davulun çekerek girmesini ve yavaşlamayı aynen yapmaya kastım ehehehe
metalika severiz ya, çalsınlar her daim dinleriz :)

link:
https://soundcloud.com/sinang/really-sad-but-true-cover
Tebrikler. Çok başarılı bir ton.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Kasmamak lazım Metallica tonu diye. Klasik olacak belki ama insana gitarı ekipmanlar çaldırmıyor. Zaten Türkiye'de yaşıyoruz yani, müzikten para kazansan bile çok zor yine gidip o denli ekipmanlar dizmek. Ha babanız fabrikatör olur, o ayrı :)

Yani dediğim gibi önemli olan hissettiğini parmaklarla tele anlatabilmektir iş. Arkanızda €100.000 değerinde ekipman olsa bile, hissetmiyorsanız, o telleri koparacak çoşkuyu yaşamıyorsanız ve en önemlisi bunu tellere aktaramıyorsanız işiniz çok zor. Örnek bi video koyayım, James'e gitar çaldıran arkasındaki ekipman değil, o teli kopardığı his ve çoşkudur kanımca :)

Tabiki önemi var ama genelde midleri yüksek ve baslı tonlar kullanıyorlar.
10wattlık bir amfiden bas alınmaz o ayrı bi konu zaten.

Ben midleri yuksek basli tonlar kisminda size tam olarak katilmiyorum, donem donem yani album album ayri incelemenin geregini bir kenara koyarsak Metallica'nin tonu scooped tabir edilen tizleri ve basi yuksek, orta frekanslarin ise neredeyse tamamen olduruldugu bir ton.

Metallica
Kirk Hammet
1.) Gain - 9
Bass - 7
Mid - 2
Treble - 10
Reverb - 3
Channel - Distortion

2.) Gain - 7
Treble - 7
Mid - 7
Bass - 7
Reverb - 2
Channel - Distortion
3.) Gain - 7
Treble - 7
Mid - 6
Bass - 7
Reverb – 2
James Hetfield
Lead Gain: 9
Bass: 8
Mid: 1
Treble: 6
Reverb: 4

Bu aleti kurcalayıp ton ararken, hoşuma giden tonların ayarlarını fotoğraf çekerek kayıt altına alıyorum bazen. Yarın öbür gün bire bir aynısını istersem yardımcı olsun diye.

Fotoğraftaki ayarları yapıp EMG 81-60 lı gitar ile çamaya başlayınca, James Hetfield'ın ritim tonlarının birebir aynısını elde edebiliyorsunuz. Çok talep edilen bir ton olduğu için belki faydası olur diye paylaşayım dedim. Lambalar Sovtek 12ax7 bu arada.

(Bağladığınız kabinin hoparlör karakterine göre tabi ki her zaman aynı sonucu alamayabilirsiniz. Ufak tefek oynar hallederseniz artık o kadarını da, temel budur yani =) )

Geri