Hybrid -lambalı Meselesi Yardım

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Sezgisevic tarafından 15 Eylül 2013 tarihinde açılan konu

 1. merhabalar amfi alacağım kafamın takıldığı sorular var blackstar ht1r combo lambalımıdır yoksa htbrid midir ? bunların sadece kafa amfisi olanlar var farkı nedir ? .hybridler var marshall serilerinin bunlarında preamp katı lambalı diyorlar ve hybrid olarak geçiyor ht1r combodan farkı nedir o zaman . ve almayı düşündüğüm 2 amfi var kafamda vox nt2n ve orange tiny terror metal müzikte hangisi iyi sizce?
   
 2. J-P

  J-P

  hybrid demek yarı lambalı demek yani preamp kısmı lambalı demek.
  Blackstar hybrid değil full lambalı (all tube) amfilerdir.
  Sadece kafa amfisi alırsan bir de kabin alman gerekir. "combo" derken kafa ve kabin içinde demektir ayrıca kabin almana gerek kalmaz.
  Bahsettiğin amfiler hakkında hiçbir bilgim yok ancak metal müzik için blackstar gözün kapalı alabilirsin
   
 3. Hatırladığım kadarıyla HT-1'de sinyal yolu üzerinde transistör de bulunmakta. Alltube tanımına uyar mı uymaz mı tartışıldı diye hatırlıyorum. @izzzyy bizi aydınlatabilirse bu konuda sevinirim.

  Kafa amfisine istediğin kabini bağlayabilirsin. Combo amfilere kabin bağlayabilmen için ayrıca bir speaker out'a ya da amfi üstünde basit birkaç oynama yapmaya ihtiyacın var.

  Güzel bir 2x12 kabin, Tiny Terror ve iyi bir boost pedalını tercih ederdim metal müzik için.
   
  J-P bunu beğendi.
 4. HT-1R, HT-5R combolar hibrid, hatta bunların kafa modelleri de hibrid. Gain stage'leri nerdeyse tamamen transistorlu.

  Tuğberk de geri kalan meseleyi aydınlatmış yeterince.
   
 5. teşekkür ederim peki yazdığım amfilerde vox nt2h ve orange tiny terror alltube amfimidir
   
 6. peki marshallın hybrid amfileri var valwe olanlar aynı sistemmidir
   
 7. J-P

  J-P

  Öyle oldugunu bilmiyodum ama hissediyordum bişeyler oldugunu sanki :)
  Teşekkürler bilgiler için.
   
 8. Bir ara randall bir model üretmişti yine hybrid. Ama onun power lambalıydı. Pre SS. Fena tonu yoktu aletin. Hatırlayamadım şimdi modelini. 50w.
   
 9. Tiny Terror (TT15), elimdeki devre şemasına göre full tüplü. Micro Terror hybrid ama. Vox ile ilgili bir şey bulamadım, kusura bakmayın.
   
 10. lil night train full lambalıdır evet ama vox bi hard rock blues falan iyi gider metale gitmez ama orange deyince akan sular durur tarza göre tabii bu lambalı işleri gönül işine bakar oldu
   
 11. Hybrid ampli deyince yani gain stage'in büyük ölçüde transistörlü, power katının tüplü olduğu modeller de var; gain stage'in komple transistörlü olduğu modeller de var. Hususi model adı verirseniz araştırırım.
   
 12. Blackstarlar alışılmış bir hibrit tasarımında olmadıklarından, firmanın kendisi alltube olarak lanse ediyor. Ama pre katında birkaç gain stage ve power katındaki faz bölücü yarı iletken. Yani hibrit pre katın ve hibrit power katına sahip bir lambalı amfi.
   
  J-P bunu beğendi.
 13. Blackstar'ın solid state desteği literatümüzü bozdu. Ama bu tanımlama tarzının literatüre geçmesi önerilir. Hem hibrit kavramını da karmaşa kurbanı olmaktan kurtarmış oluruz.
   
 14. J-P

  J-P

  hibrit amfi teknolojisini bir adım daha ileri götürmüşler sanırım bu yeni bir icat mıdır bilemiyorum daha önce böyle bir sistem var mıymış?
   
 15. Şöyle desek belki daha doğru olur. @izzzyy nin de tarifinden anlaşılacağı üzere, Blackstarlar'ın pre ve power katları transistörlü-lambalı karışık bir devre yapısına sahiptir. Asıl hibrit amfilerin ise pre veya power katlarından sadece birisi tam lambalı, diğeri transistörlüdür. Bu ikisi birbirine karışırsa forumda da işler fena karışır, aman diyelim.
   
  EdO bunu beğendi.
 16. İcat değil yeni teknoloji de değil aslında hatta mantıksız bir yapı. Eğer 2 tane koskoca trafoyu yine kullanacaksam, neden hibrit amfi yapayım diye düşünüldüğü için daha önce yapilmamis veya yapildiysada pek ortaya çıkmamış bir amfi türü.
  En sık rastlanan ve en mantıklı görünen; pre katının lambalı olduğu yapıdır.
   
  J-P bunu beğendi.
 17. Her ne yapmışlarsa ellerine sağlık, ailecek severek dinliyoruz. Eski marshall veteranlarının vardır bir bildikleri :headphone:
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş