Tiz Tellerin Sesi Hakkında

Öncelikle merhaba.
10 watt lık amfi birde yamaha gitar aslında gitarın pek bir önemi olmadığını düşünüyorum amfide gaini felan açınca sert yani distortionumsu bir ses kazanıyor gitarımda bir humbucker 2 tanede single coil var fakat gain deyken hangi gitar olursa olsun tiz sesler pek dinlenilebilir bir ses çıkartmıyor gitardan kaynaklıdır dedim cortun bir çok serisini denedim,schester felan vardı arkadaşlarda onlarıda denedim.Ama o tizler hep sorun yani solo çalarken gayet hoş fakat ritm tutarken pek güzel çıkmıyor.? Böyle bazı wahlarda tırmalayıcı bir ses vardır ya ona çok benziyor :) Sorun amfiden değil mi.? Farklı amfilerden deneme fırsatı bulamadım pek vaktim olmuyor o yüzden geldim buraya.:) Şimdiden teşekkürler

Eğer solo çalarken gayet hoş tonlar alabiliyosan (ki öyle yazmışsın) o halde ritimde neden hoş tonlar alamıyosun onu anlayamadım ben.
Yani benim bildiğim solo için hoş tonlar alabiliyosan ritim içinde gerekli ayarlamaları yaparsan yine hoş tonlar alırsın yani mantıken bile böyledir bu

10 watt amfiden medet umuyorsan bence orda hata yapıyorsun :cautious: Bende de laney 12 watt var durum yaş. Tiz tellerdeki tizlik o kadar kulağımı tırmalıyor ki; baritone tel kullanarak en azından şimdilik kendimi kandırıyorum. Baritone gauge tel kullanırsan dediğin sorunu belirgin şekilde iyileştirebilirsin. Olmaz dersen amfinin kalitesini arttırmalısın.

Sorunuz telle mi amfiyle mi alakalı anlayamadım ama, tırmalayıcı sesler alıyorum diyorsanız treble'ı kısıp biraz middle ve bass ekleyebilirsiniz ekolayzırdan. bi ara 9-42 tel takmıştım, fazla dayanadım çıkardım ses çok cılız ve tizdi. belki tel ölçütlerinden olabilir

Tabi 13 60 gibi telleri gidip de kaplamasız modelleri denersen tekrardan hayal kırıklığına uğrarsın. Bu konuda 12-52 elixir öneriyorum anti rust özelliği olanından.

Açıkçası 10 watt amfilerin hoparlörleri de 6,5'' oluyor. en azından bi 8''lik amfi alırsan daha iyi olur. arkadaşımda vardı 10 wattlık amfi, katlanılmaz metalik bir distorsiyon veriyor. tabi bunda amfinin distorsiyon efektinin kalitesi de önemli ama speaker bunu daha da kötüleştiriyor

10 watt amfiden medet umuyorsan bence orda hata yapıyorsun :cautious: Bende de laney 12 watt var durum yaş. Tiz tellerdeki tizlik o kadar kulağımı tırmalıyor ki; baritone tel kullanarak en azından şimdilik kendimi kandırıyorum. Baritone gauge tel kullanırsan dediğin sorunu belirgin şekilde iyileştirebilirsin. Olmaz dersen amfinin kalitesini arttırmalısın.
Amfiden bencede bugün ufak bir konser düzenlerken 50 wattlık bir amfi birde jacksonla deneyimim oldu.İşte ses bu ya dedim.Sorun amfi kaynaklı :) Sorun değil aslında yani aslında solo işi benim için çok hoş solo gitaristlik çok iyi benim için.Böyle tabiri caizse köpek gibi çalışıp parmakların öyle iz şeklinde veya yırtılan deri ama başarılı oldunmuda hepsini unutturuyor felan.Ama ritm de atacağım yerler olsun istiyorum :) Sorun amfidenmiş.

Amfiden bencede bugün ufak bir konser düzenlerken 50 wattlık bir amfi birde jacksonla deneyimim oldu.İşte ses bu ya dedim.Sorun amfi kaynaklı :) Sorun değil aslında yani aslında solo işi benim için çok hoş solo gitaristlik çok iyi benim için.Böyle tabiri caizse köpek gibi çalışıp parmakların öyle iz şeklinde veya yırtılan deri ama başarılı oldunmuda hepsini unutturuyor felan.Ama ritm de atacağım yerler olsun istiyorum :) Sorun amfidenmiş.
Lambalı amfileri düşün bide, misal:

Bu adamın kullandığı gitarı senin 10 Watt'lığa taksak senin şikayet ettiğin tondan daha fazla güzel olmaz diye tahmin ediyorum :sneaky:

Bu adamın kullandığı gitarı senin 10 Watt'lığa taksak senin şikayet ettiğin tondan daha fazla güzel olmaz diye tahmin ediyorum :sneaky:

10 wattlar seni 1 yıl götürür felan lafına pek inanmazdım.Şimdi anlıyorum kesmiyor artık .Adam harbi çok hoş bi distortionu var.1:11 deki pinchin sesi nasıl güzel öyle :D

Adamın neredeyse tüm kayıtlarını dinledim. Line 6 spider 4 15w amfi ile bir kaydı var ki...

Güzel bir mikrofonlama ile müthiş tonlar elde edilir, ekipmanın bir önemi yok aldanmamak lazım ;)

Adamın neredeyse tüm kayıtlarını dinledim. Line 6 spider 4 15w amfi ile bir kaydı var ki...

Güzel bir mikrofonlama ile müthiş tonlar elde edilir, ekipmanın bir önemi yok aldanmamak lazım ;)
Haklısın dostum. O kullandığı Line 6 spider kocaman bir amfi olmamasına rağmen kamyon gibi tonlara sahip. İyi mikrofonlama tekniği tamamen.

Geri