Focusrite 2i2, Cubase6le Ve Vst.

H

hilook

Üstadlar ilk mesajım o yüzden herkese kocaman bir MERHABA.
Ben bu işlerden pek anlamıyorum geçenlerde nacizane Focusrite studio seti aldım ses kartı, mikrofon ve kulaklık var. Haliyle içinden çıkan Cubase 6Le programında da, kayıt olayında da yeniyim. Saçma şeyler soruyorsam affınıza sığınıyorum. Kayıt almak gitar çalarken kolay görünüyor ancak vst olayını yeni keşfettim. Bu forumda da vstleri nerede bulabileceğimi okudum. Geniş bir arşiv var, heyecanlandım açıkcası ancak bir problem var gibi. Ses kartımın midi girişi yok, bende de midi klavye yok. Olsaydı kolaydı da yok işte. Peki ben evdeki küçük girişli (line-out) Casio orgumla bu vst'leri çalabilir miyim? Nasıl? Yada başka bir klavye mi almam lazım, çıkışlarının özelliği ne olmalı malum ses kartında Midi girişi yok. Mesela usb'den bağlanan klavye var mı? Varsa cubase usb görür mü? Yoksa benim orgun ucuna gitar girişi gibi bişey mi yaptırmak lazım. Bilen bir akıl versin de gitar'ın arka planında bakır üflemeliler çalayım, oynayayım. Şimdiden cevap için harcadığınız vakte, enerjiye teşekkürler.

Öncelikle Turkrock ailesine hoş geldin diyerek güzel bir karşılama yapayım. kullanacağın vst ile hangi enstrümanları çalmak istiyorsun. hatta o vstleri bilgisayarına kurdun mu? eğer ses kartının midi girişi yok ise line out çıkıştan vst çaldıramazsın. çalacağın enstrümanı o vst programına tanıtman lazım ki bastığın notanın ekrandan karşılığı olsun. bunun için keyfimuzik.net muziktek.net gibi sitelere bakarak daha geniş bilgi edinebilirsin. usb çıkışlı midi klavye alsan bi nebze isteklerini karşılarsın. keşke set almak yerine ne yapmak istediğini önceden araştırsan öyle alsan daha iyi olurdu.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet ishfar haklısın ama ben bu seti alıp da cubase ile tanışmasaydım zaten VST olayını öğrenemeyecekmişim. Sonuçta normal gitar kaydı için bütçeye uygun bir seçimdi. Kalitesi de beni şimdilik gayet tatmin ediyor, bir de yaptığım kayıtların sesini duyabilsem :) Cubase sağolsun gitar çalmaktan daha zor çözmesi. Sonuç olarak progressiva ve senin dediğin gibi bir usb klavye işimi görecek. Çok teşekkür ederim zaman ayırıp cevapladığınız için.

M-audio uno adında bir midi-usb çevirici var 100 tl civarında fiyatı, ben midi davulu cubase le vst li kullanıyorum, işini kesinlikle görecektir. Sendeki ses kartından var bende de :D

Midi klavyeyi usb olarak almak daha sorunsuz bir çözüm olurdu.. Avid Keystudio gibi uygun fiyata güzel performans alabileceğiniz ürünler mevcut..

merhaba arkadaşlar ben de ses kartı ve midi klavye arayışındayım. Anladığım kadarıyla tam performans alabilmek için midi girişi olan bir ses kartı almak gerekiyor. Bunun için Focusrite 2i4 uygun sanırım?

midi klavyelerde usb bağlantı noktası midi bağlantılardan daha iyi bir çözüm. boşuna midi in out'a sahip bir ses kartı aramayın. eğer bir v-drum falan bağlayacaksanız o zaman midi giriş çıkışı gerekecektir. focusrite 2i4 ve presonus audiobox 22vsl bu ayarda iyidirler ama ben zamanında presonus audiobox 22vsl için tercihimi kullanmıştım. sebebi üzerinde işe yarayacak her şeyin bulunmasıydı. yine midi giriş çıkışların olması da buna dahil. focusrite'dan daha övgüyle bahsediyorlar ama bu kartıların yarı profesyonel olduğunu hatırlamak gerekir alırken, ben taşıyıp sağda solda işimi görsün diye terciih etmiştim bu açıdan bakıldığında.

midi klavyelerde usb bağlantı noktası midi bağlantılardan daha iyi bir çözüm. boşuna midi in out'a sahip bir ses kartı aramayın. eğer bir v-drum falan bağlayacaksanız o zaman midi giriş çıkışı gerekecektir. focusrite 2i4 ve presonus audiobox 22vsl bu ayarda iyidirler ama ben zamanında presonus audiobox 22vsl için tercihimi kullanmıştım. sebebi üzerinde işe yarayacak her şeyin bulunmasıydı. yine midi giriş çıkışların olması da buna dahil. focusrite'dan daha övgüyle bahsediyorlar ama bu kartıların yarı profesyonel olduğunu hatırlamak gerekir alırken, ben taşıyıp sağda solda işimi görsün diye terciih etmiştim bu açıdan bakıldığında.
teşekkür ederim cevabın için. Ben kayıt işlerinden neredeyse hiç anlamıyorum. Amacım amplimi mikrofonlayayım, vokal kaydı yapayım ve klavyemden altyapı oluşturayım (bas, davul, yaylılar vs) bunları sorunsuz ve kaliteli yapabilmem için asgari neler gerekli? ses kartı, dinamik ve con. mikrofon ve midi kalvye. Mikrofonlarda sıkıntı yokta ses kartı ve klavye seçimi yapmak beni baya zorladı :D

teşekkür ederim cevabın için. Ben kayıt işlerinden neredeyse hiç anlamıyorum. Amacım amplimi mikrofonlayayım, vokal kaydı yapayım ve klavyemden altyapı oluşturayım (bas, davul, yaylılar vs) bunları sorunsuz ve kaliteli yapabilmem için asgari neler gerekli? ses kartı, dinamik ve con. mikrofon ve midi kalvye. Mikrofonlarda sıkıntı yokta ses kartı ve klavye seçimi yapmak beni baya zorladı :D

öncelikle olabildiğince/alabildiğince iyi ekipman alıp, araya düşük kaliteli malzemeleri sokmaktan kaçınman gerek. mesela iyi bi ses kartı alıp araya kötü bir compressor koyarsan sesin kalitesini bu compressor düşürecek ve ses kartının gerçek sesini alamayacaksın. compressor sadece bir örnek. burada önemli olan kalitesi düşük ekipmanla kaliteli ekipmanın kaliteli sesine zarar vermemek. gitardan gelen sinyal analogtur yani elektriktir, ses kartına konnektörü girince ses kartındaki pre-amfi sayesinde önce sinyal line yani giriş seviyesine getirilir, voltajı artırılır. kaliteli bir pre-amfiye sahip ses kartı kaliteli bir yükseltme işlem sağlayacaktır. sonra sinyal dijitale çevrilir yani burada bir A/D çevirici devreye girmiş olur. demek ki gitarın amfinin pedalın cümlesinin sesini verimli alabilmek için önce ses kartının A/D (analog/dijital) çeviricisi iyi olmalı. sonra bu ses 1'lere ve 0'lara yani dijital hale getirildikten sonra işlenir ve D/A çevirici sayesinde bu sefer dijitalden analoga çevrilen sesi seni duyman sağlanır. burada da işlenen ses geri dönmüş oluyor. senin olayın bu sesi en natural haliyle kayda alıp, en natural şekilde kayıttan çıkarmak olmalı. ses kartı böyle çalışır kısaca.

bu bahsettiğimiz kartlar hakkında unutmamız gereken şey yarı-profesyonel olmaları daha önce de dediğim gibi. iş görür mü? elbette çatır çatır görür. ama mesela profesyönel bir iş yapmak istesen, yüksek atlama için belirlenen sınırı atlamak için çıtan kısa kalır. buraya kadar bahsettiklerim aslında genel, çoğu kişinin doğru olarak bildiği şeyler. benim kendi uyguladığım yöntemler ise pek tasvip edilmeyen şeyler. ben eski usul bir mikseri, 24/96 internal ses kartıma bağlayıp araya da bir tüplü pre-amfi satın alıp koydum. gitar için 65 wattlık bir amfim ve bir adet sansamp'ım var. ihtiyaç duyarsam bir de eq pedalı koyuyorum bazen. yukarıda bahsettiğim araya kötü ekipman koymama olayına tezat oluşturmuş olsa da benim mikserim, istediğim doğal sounda böyle daha çok yaklaştım. o bahsettiğimiz ses kartılarının yarı-profesyönel temizliği dijitalliği beni öldürmekte, müzik biraz da kişisel zevk işi :)
bunları göz önünde bulundurarak sana asgari neler gerekli? herkesin ortak tavsiyesi muhtemelen focusrite 2i2 ses kartı, hem vokal hem enstrumanı kaliteli kaydedebilmek için shure sm57 mikrofon(ikisine de gider, ya da gitarı amfi simüle eden bir pedalla direk karta girip(gerçi gitar rig 3 gibi pluginler de var ama tavsiye etmem çok amatör işi artık, ayrıca fazla kanal açınca makinen de şişer miks falan yaparken), vokal için de bir condenser mikrofon alabilirsin). bu arada dinamik mikrofonla vokal kaydetme olayı daha çok rock vokaller için tercih edilir. çok soft şeyler için condenser daha iyi olacaktır. ben ikisini de iki türde de kullanıyorum. şu sıralar sadece condenser giriyorum. tüpsüz basit bir condenser mikrofonu tüplü studio projects vtb-1 preamp'a bağladım. sonuç çok iyi. tabi vokal kayıtları için bir de yansımaları kesmen gerek :) klavye için anladığım kadarıyla sana basit bir usb bağlantılı (hemen hepsi öyle zaten) midi klavye yetecektir. basacak tuş olması işini görür diye düşünüyorum sanırım şu aşamada tuşeler ile ilgili bir beklentin yok. ashton'ın ucuz fonksiyonel ama tuşe açısında iyi olmayan klavyeleri var. ben de kullandım hayli hayli iş görüyor. davullar için yine bfd2, ezdrummer gibi vst'ler mevcut. ya da battery 3 vb. sampler lar ile de işini görebilirsin. fazla uzun oldu galiba okunacak seviyede burada kalsın.

ek olarak bilgisayarın hardiskinin en az 7200 rpm olması, ramin en az 4 gb olması ve hızlı bir işlemcinin bulunması performans açısından son derece kritik. mac falan kullanmıyor pc kullanıyorsanız laptop değil de masaüstü makine kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

dostum çooook teşekkür ederim. Sondan başlayayım ben de bu kadar emeğine karşılık elimdekileri ve edinmeyi planladığım ekipmanı sıralayayaım. Bilgisayarım masaüstü hdd rpm değerini bilmiyorum ama i5 8 gb ram var. mikrofon shure sm 57 ve Studio project B1 düşünüyorum. Ses kartı olarak focusrite 2i4 alacağım sanırım grup işlerimde var midi in-out lazım olabilir. Midi klavye seçimine henüz karar vermedim ama sanırım midi klavye olmasa dahi programlarda istediğimiz gibi sanal enstrüman kullanabiliyoruz. Bu yüzden ufak işimi rahat yapabileceğim bir şey tercih edeceğim sanırım. Yani sonuç olarak klavyeyi midi den girmeye gerek yok sanırım :D

midi klavyen olmasa da klavye yazabilirsin mouse ile bu arada :) bir kaydı güzel hale getirenin miks olduğunu unutmamalı. en kaliteli malzemelerle bir pasta yapacak olsak organik malzemeleri alsak kıvama getirsek ve onları gerektiği ölçülerde bir kaba atıp öyle karıştırsak ortaya bir bir pasta çıkmayacaktır :) bu izlettiğin video için de bu geçerli, ayrıca bu videodaki vokal kayıtlarında dikkat edilecek şey vokalin solunda kalan akustik paneller, düzenlemesiz bir odada vokal kaydı alsan böyle berrak bir sonuç çıkmayacaktır. tekrar üstüne basarak söyleyeceğim ortalama bir miks bilmedikten sonra kayıtlardan bişey beklememek gerek, hayal kırıklığına uğratmasın çıkacak sonuç ama binlerce dolar da harcansa ekipmana ortalama bir miks bilgisi gerek, bu da uzun bir yol ama neden yürünmesin? kolay gelsin, başarılar

evet bu konuya dikkat etmemiştim çok haklısın. Amacım bu işten para kazanmak yada ünlü olmak değil (o kadar yetenekli değilim :D ) mevcut hobimi geliştirmek. Uzun bir yol olması işime gelir sıkmaz :D teşekkürler tekrar..

iyi madem, son olarak yazmadan edemeyeceğim, atlamışız ama miks yaparken de sağlıklı bir duyum için referans monitör alman gerecek, şimdililik alma :=) iyi geceler

merhaba arkadaşlar ben de ses kartı ve midi klavye arayışındayım. Anladığım kadarıyla tam performans alabilmek için midi girişi olan bir ses kartı almak gerekiyor. Bunun için Focusrite 2i4 uygun sanırım?
Hocam 1000 tl altındaki bütçede kesinlikle Focusrtie Scarlett serisini tavsiye ederim. Şu an RME'ye geçiş yaptım, tabiki ciddi farklar var ancak, giriş seviyesinde M-Audio Fasttrack/Presonus 22VSL gibi kartları kullandım, kesinlikle Focusrite'ın Preamp ve AD/DA Converter olarak çok gerideler. En önemlisi stabil çalışma, presonus'la çok sorun yaşadım, presonus'un kendi forum sitesine girerseniz driver sorunları, VSL arayüzünün sound'u boğması-renklendirmesi gibi şikayetleri görebilirsiniz. Focusrite'ta az fonksiyon çok iş var, siz sistem sorunlarını bir kenara bırakıp müziğinize bakabiliyorsunuz. Presonus'un yüzünden bilgisayar teknikeri olmuştum neredeyse :) Özet olarak, midi girişi bulunsa fena olmaz ama şart da değil, o nedenle 2i2 ya da 2i4 modellerinden birini tercih edin, pişman olmazsınız...

Geri