Fender Meksika Stratocaster Mı Yoksa Diğer Gitarlar Mı?

merhaba arkadaşlar ben önceden metal müzikle uğraşıyordum ama artık çok daha yumuşak müzikler icra ediyorum. Şimdi sorum şu 1000 tl gibi bütçem var ve bunada fender 2. el meksika falan alabilirim benim bildiğim ama bazı yerlerde meksika fenderlerin performansının kötü olduğunu söylüyorlar ben şimdi clean tonları iyi olan driveları sert olmayacak klavyesi rahat olacak bir gitar arıyorum birisi godini önerdi peki sizin önerebileceğiniz bi şey varmı şimdiden teşekkürler.

Fender Meksika Stratocaster ve Godin Session'ı art arda denemiş birisi olarak şiddetle Godin'i tavsiye ediyorum. Kısa bir dönem için bir Godin Session kullanıcısıydım. Ve yine Squier Classic Vibe 50's Stratocaster ile aynı dönemde kullandım Godin'i, Classic Vibe'dan da klavye rahatlığı olsun, ton olsun daha hoş geldi bana. Godin ton olarak biraz daha mid barındırıyordu, sustaini de biraz daha başarılıydı. Benim sıralamam; Godin Session>Squier CV 50's>Meksika Fender olur. Yine de ikinci el değerini düşünürsen bir Meksika Fender, bir Squier Classic Vibe daha az değer kaybedecektir.

Godin kullanmış birisi olarak mex fenderlerden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.Mex fenderlerin özel serileri güzeldir Standartlarının bir numarası yok.Blade gitarları da düşünebilirsiniz ama bence en mantıklısı bi godin sension alıp keyfine bakmak olurdu.Ben geçen hafta biraz nakte ihtiyacım olduğu için sattım.Şu an sattığıma da pişmanım Tekrar doların düşmesini bekleyip bir tane almayı düşünüyorum.

İyisine denk gelirsen Fender Standart Mexicolar eline aldığın anda hoşuna gidecek tipte gitarlardır. Yani extreme türlerle ilgilenmeyen her gitaristin iyi kötü elinden geçmelidir derim, o kadar gitar içinde nedendir bilinmez, Fender'den hep çok keyif almışımdır. İçine ne koyuyorlar bilemiyorum ama benzer yapıdaki gitarların hiçbirinde tam anlamıyla Fender Strat tonları olmuyor, kesinlikle kendine has güzel bir ton yelpazesi vardır.

Godin de güzeldir fakat basswood gövde olayından çok hoşlanmıyorum, alder gövde hep bana daha doğal gelmiştir. Bir de nedense Godinler biraz cırtlak gelmişlerdir bana. Aynı durum üstteki videoda da var, tabii sen hoşlanırsın onu bilmem ama standart strat sounduna çok benzemiyor soundları. Ucuza da bulursan kaçırma derim.

Bu arada kötüsü-iyisi olayı her gitarda var, yani performansı kötüymüş iyiymiş Fender'e özel bir durum değildir. Açıkçası elimden 4 tane Fender geçti, birbirlerinden çok da farklı değillerdi.

Strat için değil de telecaster için bi değerlendirme yapsanız ne dersiniz yani bi mex tele nasıldır onun kendine has bi tonu var bunu godin deneyen biri olarak godinde yakalayamadım yada başka gitarlardada yok tele alternatifi sunacak olsanız ne önerirsiniz :)

Ben tele fazla kullanmadım ama strat için fender mex iyidir derim. Standart stratların da sesleri biraz daha yüksektir diğer amerikanklara göre. Manyetiklerden dolayı. Seven olur sevmeyen olur ayrı. İsteyen değiştirir. Ama eldeki gitarın fender oluşu her zaman ayrı bir heyecan katar orası kesin.

Bence sakın dolar bukadar yüksekken fender standart mex e para verme . İnan bana kendim Baja telecaster kullanıyorum üst düzey bir meksika 2.gitar bir strat alacagım kendime ne rosewood severim ne de strat kasa başka marka derdim , Jay Turser markanın bi stratına denk geldim 300 lira gibi bir fiyatı var gözüm kapalı dinlesem rahat mexico strat derim üst tellerdeki stratın karakteristigine inanamadım . Bir daha gittigimde bir video çekeceğim

Bence sakın dolar bukadar yüksekken fender standart mex e para verme . İnan bana kendim Baja telecaster kullanıyorum üst düzey bir meksika 2.gitar bir strat alacagım kendime ne rosewood severim ne de strat kasa başka marka derdim , Jay Turser markanın bi stratına denk geldim 300 lira gibi bir fiyatı var gözüm kapalı dinlesem rahat mexico strat derim üst tellerdeki stratın karakteristigine inanamadım . Bir daha gittigimde bir video çekeceğim
Dostum senin şu an gittiğin mantık aristo mantığı gitar gitardır hesabı ama öyle değil.Ben çok kişiden duydum jt 300 ler aynı 62 reıssue gibi ton veriyor diye de şahsen 62 reıssue kullanan birisi olarak o jt300 leri denedim ve standart 300 liralara alabileceğin bir gitardan fazlası değil.Allahını seversen insanların parası bu kadar bol mu da sadece fender yazısına gidip binlerce lira versin Ben anlamıyorum o 300 liralık gitarda altın aramaya çalışanları abi o gitarın ömrü en fazla 2 bilemedin 3 yıl ilerisini görmez kanserden ölür.

Dostum senin şu an gittiğin mantık aristo mantığı gitar gitardır hesabı ama öyle değil.Ben çok kişiden duydum jt 300 ler aynı 62 reıssue gibi ton veriyor diye de şahsen 62 reıssue kullanan birisi olarak o jt300 leri denedim ve standart 300 liralara alabileceğin bir gitardan fazlası değil.Allahını seversen insanların parası bu kadar bol mu da sadece fender yazısına gidip binlerce lira versin Ben anlamıyorum o 300 liralık gitarda altın aramaya çalışanları abi o gitarın ömrü en fazla 2 bilemedin 3 yıl ilerisini görmez kanserden ölür.

Boşuna dememişler reklamın iyisi kötüsü olmaz diye. Sonunda deneteceksiniz bana bir JT. İşin kötüsü de adam gibi Fender kullanmışlığım yok, sadece elimdeki Framus ile mukayese edebileceğim :D

Azizim @tobascus , en iyisi ben düz mantıktan gördüğüm duyduğum kadar öncelikle şunu yazayım. Strat ve Tele iki farklı dünya. Biri gider Lizbon'a diğeri gider Venedik'e. Şaka bir yana, ciddi ciddi bir strata ihtiyacım olsa, dükkan dükkan dolanır, Mex Fender ve alternatif olabilecek Blade, Godin, Vintage vs. ne kadar marka varsa kurcalar, fiyat - performans - zevk - ihtiyaç dörtlüsüne göre sıfır veya ikinci el karar veririm.

Tamam jay turser iyi diyebiliriz. Ama yeni başlayanlar için. Bir fenderle aynı kefeye konulamaz. En başta ağaç farkı ve uzerinde kullanılan aksamın farkı var. O kadar da abartma. Hee strat görünümünde olsun o tarz tonları olsun para harcamıyım, hevesimi alıyım dersen gidip alırsın. Ama gerçek bir strattan alacağın tonları bekleme sakın.

Tamam jay turser iyi diyebiliriz. Ama yeni başlayanlar için. Bir fenderle aynı kefeye konulamaz. En başta ağaç farkı ve uzerinde kullanılan aksamın farkı var. O kadar da abartma. Hee strat görünümünde olsun o tarz tonları olsun para harcamıyım, hevesimi alıyım dersen gidip alırsın. Ama gerçek bir strattan alacağın tonları bekleme sakın.
Çok samimi bir arkadaşım tünelde yanılmıyorsam 2 sene kadar önce bir Sx strata denk geldi. Ağacı şahane diye aldık gitarı. Klavye 2 defa tesviye gördü, burgular değişti, eşik, köprü ve manyetikler de değişti. Şu an elimizde bir adet de deluxe strat var. Stok vaziyette. Bu strat ile beraber daha nice Fender strat ile kıyasladık zaman içerisinde. Halen elimizdeki Sx'ten elde ettiğimiz tonları başka strattan yakalayamadık. Fiyat olarak da deluxe'e ödediğimiz paranın yarısı kadar bir parayı ödedik, bir miktar daha az da olabilir. Diyeceğim o ki şu veya bu strat Fenderden daha iyi olamaz, o gitar başlangıç seviyesidir Fenderin eline su dökemez muhabbetleri her zaman geçerli olmayabiliyor. Çok nadir de olsa, bu ve benzeri örnekler karşımıza çıkabiliyor. İyi ve bilinçli bir araştırma yapmak lazım.

Godin Sessionu bende denemiş birisi olarak, hatta ' kogan ' ın bir zamanlar sattığı Godine ciddi talip olduğumu ekleyerek tonları gerçektende Meksikalardan daha güzel. Humbucker bence büyük gereklilik. Tabi zevk meselesi birazda bu. Bana göre bu böyle ki zaten gitarda coiltap var. Güzel bir ekipmanla çok müthiş soundlar alınır. Amerikan tonlarına en yakın Meksike Fender filan bence hikaye. Çünkü çok fazla standart denedim ama gerçekten bi Amerikana yaklaşan görmedim ben. Godin Session kesinlikle denemelisin.

Göremezsin, çünkü Meksika da seramik manyetike sarım yapılıyor, daha midli, daha yüksek çıkışlı ve daha kirli tonlar alınıyor. Meksika'a Fender'i Amerikan manyetikle denersen, oldukça yakın tonlar verdiğini görebilirsin. Başka farklılıklar da mevcut 2 gitar arasında. Örneğin meksikaların çoğu 3-4 parça ve üstünde(genelde 5) oluyor, tremolo yapıları ve blokları farklı ki önemli bir fark, tunerlar farklı, klavye-sap yapısı, hatta truss-rod farklı.

Tabii bazı dönemlerde Meksikalarda maksimum 3 parça ve ağacın iyi yerinden de denk gelebiliyor. O senenin ağaç mahsulü iyiyse altın oranlar yakalanırsa Meksikalar çok iyi çıkabilir ve hatta bir o kadar kötü Amerikanlar da olabilir.

Coil-taple humbuckerı single çevirsen bile tam anlamıyla iyi bir single coil tonu alınamıyor, düşün 7,5-8klık alnico humbuckerı coil-tap yaparsan 3,75-4k olur, cılız, sevimsiz bir ton alırsın. Yüksek çıkışlı manyetikler de genelde seramiktir, coil tap yapınca yine alnico-5 sarımlı manyetik tadı vermez. Güçlü bol-midli bir ton verir. Yani single coil apayrı bir tat, apayrı bir disiplin. Coil tap arada birşey veren, güzel bir uygulama olarak düşünülmeli. Aynısı humbucker için de geçerli, humbucker da ayrı bir taddır, tercih meselesidir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yazmayayım yazmayayım dedim ama duramadım. İyi bir SX, Jay Turser vs. için yapılacak bir dünya masraf var, keza yapacağınız harcamanın karşılığını verememesi gibi bir durum da var. Hayır bu gitarları aldığınızda da ulaşmaya çalıştığınız, kıyas yapacağınız şey bir Fender Stratocaster olacak. "Benim bir tane SX stratım var, çok Fender strat tokatladım." tarzı söylemler kaçımıza çekici gelecek. Hadi bunu geçtim gerçekten sizi tatmin edecek mi? Bu işin standardı birdir; alırsınız bir USA Fender Standard Stratocaster kapatırsınız mevzuyu. Ne bileyim çokça gitar çaldım ama Amerikan yapımı bir Fender Stratın tadı başka yahu. Evet bütçeniz kısıtlıysa dediğim gibi çokça alternatif var fakat bunlar 300-400 liralık gitarlar olamaz. En olabileceği Godin Session'dır, onun sıfırı da 1000 lira civarıdır ya da Japon üretimi strat replikaları olur. En olmadı kalburüstü firmalardan bir şeyler bulunur. Ne bileyim ne Sx'ler ne de Jay Turser'larda bir numara yok. Ben de öyle umdum ama bu markaları denediğim zaman gördüm ki ne kadar ekmek o kadar köfte. SX'lere ya da Jay Turser'lara yapılan yatırım, Şahin'e turbo takmak gibi ölü yatırımdır.

@kogan Başlıkta mim fender ile kıyaslama istemiş usa serileriyle değil. Yazdıklarınıza doğru ama usa standart alacak para buluyorsak onu da geçelim deluxe alalım derim ben. Her şeyiyle bambaşka gitarlar. Burada müzikle uğraşan amatör insanları düşündüğümüzde bir mim fendere verilecek para, sx veya jay turser gibi aletlere verilecek paranın yanında fazla kalıyor. Ha yok ben pro çalışıyorum üst düzey ekipmana ihtiyacım var diyorsanız zaten foruma gelip "MIM fender mi yoksa başka gitarlar mı?" diyerekten başlık açmazsınız. Maksat şahine turbo takmak değil aslında!!

@edipjohn dediğinizi anlıyorum fakat şöyle de bir durum var; SX, Jay Turser alıp modifiye etmek n'aparsanız yapın mantık dışı. Eğer 300 liram var ne alayım olsaydı soru, tamam Sx'ler alınabilir o paralara, ama o gitar o kadardır gereksiz yere para harcamaya gerek yok. Ortalama bir manyetik setine 300 TL, köprüye 150TL, burgu desen 100TL eh hadi gitarı da alalım 300TL'ye; toplamda 850TL'yi bulacak. Bütçe halihazırda 1.000TL gidip bu işte standart olmuş bir şey varken neden saydığım markalara o kadar yatırım yapılsın? USA Fender konusunda 1.500-1.700TL'lerde standartlar oluyor, eğer çok aciliyeti yoksa bir şekilde biriktirilir o paralar da. Ne bileyim ben iyi bir gitar alıp uzun soluklu kullanmanın öneminin kenara atılmamasından yanayım. Bunlar pek tabi benim kişisel görüşlerim, herhangi bir bağlayıcılığı yok tabi ki.
Son söz olarak; bütçe sınırlıysa 300 liraya SX(Vintage serileri) alınır ama 300 liralık SX'e 500 liralık yatırım yapmak akıllıca değildir. Bunun yerine SX satılıp, yerine daha üst seviye bir gitar alınır. Yukarıdaki ilk mesajımda da zaten belirttim Meksika bir Fender'e Godin Session'u tercih ederim diye, bunu da bu gitarları denemiş olarak söylüyorum. Burada amacım şu kadar koy bunu al, bu kadar koy şunu al demek değil. Bu işin zaten sonu yok ama Fender USA Standard Stratocaster bu işin en makulüdür, iyisi amatörü de profesyoneli de bir ömür götürür. Ne Deluxe ne de Reissue almaya gerek bırakmaz, son olarak standart önermem bu nedenle.

Geri