Bu Gitarlardan Hangisi

'Elektro Gitarlar' forumunda kimcrown tarafından 15 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. Genel olarak classic rock, hard rock, belki biraz da blues a yakın bir ses arıyorum ve 1300 TL ye kadar bir bütçe ayarlamaya çalışıyorum. aklımdaki modeller şöyle:

Epiphone Les Paul Custom (Kore de olabilir)
    PRS SE Custom 22 veya 24
    LTD EC-400(Kore) veya EC-401

Aklıma takılan sorular:

Epi veya LTD için kore olması çok şeyi değiştirirmi yoksa çin fabrikaları da aynı ürünü yapabiliyormu?
    LTD deki Seymour Duncan SH-4 ve 59' ikilisi Les Paul e ne kadar yakın tonlar verir?
    Eğer Seymour Duncanlar bu konuda başarılıysa bir PRS SE Custom 22 alıp buna SH4 ve 59' ikilisini takmak mantıklı seçim olurmu?

Kısacası tüm ihtimaller toplamda yaklaşık olarak aynı fiyata denk geliyor hangisi en mantıklı seçim olur sizce?

2. LP tonları için bahsettiğin Ltd'den bekletin olmasın. Çünkü Ltd ince gövdelidir. Epi custom ile Ltd ec401 bambaşka gitarlar. Ltd rahat calima yönelik sert gitardir. Thummy cut ve ince gövde - sap yapilidir. Epi custom zaten Gibson alamayan aklına ilk gelecek modeldir.

3. İlanlara bir göz at derim sıfır gibi Cort KX Custom'lar var bir dene. ;) Manyetikleri de Seymour Duncan JB - '59 Custom hoşuna gidecek rock/blues aralığında tonlar üretebiliyor...

4. Bunlardan en yakını elbette Epiphone olur. Şöyle Alnico II manyetik destekli bir Epiphone Custom diyesim var ama, alırken iyi bir denemen gerek. Kore, Çin farketmiyor. Adamlar fabrikayı yıllar önce Çin'e taşıdı zaten. Hatta (model alakasız ama gözümle gördüğüm için bu örnek yerinde olur sanırım) Kore SG G400'lerin çoğunun gövdesi üç parça iken, gördüğüm Çinler hep tek parça gövde idi. Bu ayrıntıya takılma bence. İyi bir Epi Custom'a denk gelirsen al. Ama büyük ihtimalle dediğim gibi bir manyetik takviyesi gerekebilir.

Başka alternatif var mı dersen, İstanbul'da isen, bir de Vintage diye bir marka var. Çok hoş LP ve SG'ler üretiyorlar, sıfır fiyatları da bin lira civarı idi yanlış hatırlamıyorsam. Bir ara İstanbul'da Stage Müzik'te vardı. Penna'ya da geldi en son. Denk gelirsen onlara da bir göz at. Yine İstanbul'da isen Stage Müzik'te custom bir Cort LP var 1400 papele. Tabii bunlar elimle çaldığım, bizzat tecrübe ettiğim gitarlar değil. Onu da ekleyeyim. Bu yüzden denemeden girişme, aman diyeyim!

5. PRS'te Les Paul tonu arıyorsanıız, SE 245 daha doğru bir tercih olur. Alnico V manyetikleri de gayet güzel. Değiştirmeye gerek yok. İlla bir şeyler yapmak isterseniz üstündeki potları atıp daha kolay dönen bir şeyler takar, treble bleed ve üst manyetiğe de coil split yaptırırsınız.

SE 245 türü bir gitar olan Fredrik Akesson Signature'ım var. Standart 245'ten farklı olarak entonasyon ayarlı köprüsü ve abanoz klavyesi mevcut. Sapı kalınca ve jumbo fretli.. Deneyiniz. Tavsiye ederim.

6. Öncelikle herkese teşekkür ederim ilginizden dolayı. Yorumlar kafamda bir takım şeylerin belirmesine yardımcı oldu. Yorumlara baktığımda Epiphone un bir adım önde olmasının yanında genel kanı denenmesi yönünde. Bende bu tavsiyeye uyacağım. Muhtemelen iyi bir Epi aradığım şey için en ideal seçim olacak fakat JB-59' dizilimi ve PRS e de ayrı ayrı şans vermek istiyorum. Diğer bahsedilen modelleri de fırsat bulursam denemek isterim. Parayı denkleştirme süreci içinde bunun için bolca vaktim olacak gibi görünüyor :D

7. Epi.

8. Bir de bir sorum daha olacak elimde başka bir gitarım daha var da ibanez rg 2570 bu sabah farkettim sanki sapta hafif bir eğim var. Fotolar aşağıda sizce bu bir sap atma vakasımı yoksa ufak bir sap ayarı sorunumu veya sapta bir eğrilik yok ben mi halüsinasyon görüyorum. eğer sap atmışsa bunun bir çözümü varmı? Resimlere tıklayıp tam boyutlu bakarsanız biraz daha yakından bakabilirsiniz

9. Sap atması nedir bunu bir öğren arkadaşım. Sapı atan gitar, hakkın rahmetine kavuşmuş gitardır %90. Sap atması ile sap ayarının bozulması ap aaaaayrı şeyler.

Senin durumun ise, ufak bir müdahale o kadar. Ayarın biraz bozulmuş o kadar.

10. Biraz araştırdım zaten bu konuyla ilgili resimlere baktım sapı atmış gitarların durumları bundan çok çok daha vahim tabi ki. Benim gitarımın o durumdan oldukça uzak şu an (çok şükür :)) ama sanki bana gitarın 12. perdeden öncesi hafif yukarı doğru kalkık gibi geldi acaba gitarın geleceği o yöne mi doğru gidiyor diye merak ettim. Sap ayarıyla atmanın farklı olduğunu biliyorum tabiki ufak bir sap ayarı müdahalesiyle sorun hallolacaksa bir problem yok

11. İçin rahat olsun, sıkıntı yok.

12. Bu sap bildiğin ölmüş abi :)

13. sapıtmış

14. Görünüşe göre sap atmamış, çok bariz olmadığı sürece sap atması sizin çektiğiniz fotoğraflardan anlaşılmaz zaten. Sap ayarı yapılması gerekmekte.

Bu Sayfayı Paylaş