Fender Jaguar

(bkz: under the bridge klibi, girişte kullanılan turkuaz gitar)

jazzmastera şekil bakımından çok benzemektedir, fakat daha fazla switch vardır jaguarda. blues, vs. için kullanılabilecek en uygun gitarlardan biri bana göre. ki gitar çalsam çalacağım tek gitar bu olurdu sanırım. muhteşem bir tonu var.

replikasın gitaristi jazzmaster kullanıyor. manyetikleri farklı dikkat ederseniz.

jaguar:
fender-62-jaguar-used-1.jpg

fender%20jaguar%20sfg%20close%20up.jpg

zaten uzun zamandan beri üretilmiyor jaguar lar.sadece ikinci el bulabilirsiniz.. evet barkın da jazzmaster var. ama jazzmaster kullanım alanı dardır biraz, her tarza gelmez:) replikas uçuk bi örnek:)...50 yaşına gelip bi bar köşesinde blues çalarken elimde bu gitar olsun isterimm

1900 $ dan başlıyor diye duymuştum. e tabi ikinci el olmasını da göz önüne alırsak bu fiyat uçaaar gider hehe :)

john0zt.jpg

john21ob.jpg

aynı gitarın iki farklı renkteki hali. ikincisi under the bridge klibinden

yaa arkadaşlar bu gitarın üstünde sadece 2 single mayetik var ama üzerinde sürüyle düğme var.nedir bu düğmeler.nedir ne değildir?benim aklımda hiç bişi canlanmıyo bunlarla ilgili.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

yaa arkadaşlar bu gitarın üstünde sadece 2 single mayetik var ama üzerinde sürüyle düğme var.nedir bu düğmeler.nedir ne değildir?benim aklımda hiç bişi canlanmıyo bunlarla ilgili.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Wikipedia demiş ki:
Although the Jaguar and the Jazzmaster shared the same dual-circuit scheme, the Jaguar had a more complex second (lead) circuit consisting of three switches on the lower bout: the first two were on/off switches for the neck and bridge pickups, respectively, the third switch engaged a capacitor that served as a high-pass filter. This switch was often called the "strangle" switch among players, due to the fact that when it is switched on, the Jaguar attains a strange, treble-accented tone quality. Another of the Jaguar's features was a spring-loaded rubber string mute, apparently designed for "surf" guitarists who often had to palm mute for extended periods. This feature proved less than popular as it sent the guitar out of tune when engaged.

Bu sene Amerikadan 1.400 dolar civarinda getirttigim ve tonlari oldukca tatli olan bir gitar...Bir GNX3 ile istedigim her tonu cikarttirabiliyorum.Ama görüntü itibariyle tam bir jazz ve blues gitari... Bir arkadas yeni üretilmis modelleri yok demis ama fender üretmeye devam ediyor hatta farkli jaguarlar bile cikmaya basladi.Amerikan ve Japon olmak üzere iki ülkede üretiliyor.Amerikan modelleri vintage japon modelleri reissue dur.
Kurt Cobainle bütünlesmis gitar markasi ve modelidir..Onunkiler modifiyeliydi ama...Bu arada türkiye'de kivilcim muzikte 2.050 euro civari...

ben gecen yıl bu forumda satmıstım bı tane jaguar (gitar benım degıldı, gitar hocamındı) 64 model ve neredeyse tamamen orjinaldi (bi kac ufak tefek ayarlamalar yapmak gerekiyordu tabı yasından dolayı). Ben bu gitari 550$ a satmıstım bu forumda. aslına bakarasanız ben sattım ama fıyat konusunda bı fıkrım yoktu gitari benım olmadıgı ıcın gıtar hocamın telefon numarasını vermıstım ve bana fıyat hakkında bep bısı solememıstı.Bende pek bisi sormedım cunku o aralar hıc paran yoktu :D ve nede olsa fıyatı bellıdır pahalı satılır dıye dusunmustum.Ve hocam ise 64 model fender jaguar + fender twin reverb amfi (100watt+lambalı) ikisinı 1100$a bırakmıstı. Ve bi şelılde benım irtibata gecmemle satıldıe ve bu fıyatlara satıldı sora ben satıldıktan sora fıyatı ogrendıgımde kafamı saga sole vurdum :(

Her neyhse; bi gitari yaklasık olarak 2 3 yıl kullandım ve gercekten harıka bı gıtardır.Tonlar olsun (ki yılların verdıgı ses kalıtesı ve agacının oturmuslugunuda dusunmek gerekır) kullanım kolaylıgı ve sap kalıtesı olsun cok gusel alettır. Zaten fender twin reverb bi amfiyle bırlıktede kullanınca sahane tonlar cıkarmamak ımkansız gıbı...

saygılar

1 hafta olmadı galiba aceleyle İzmir Trigon önünden geçerken vitrinde gördüm bir tane. 2-3 adım geri atıp headstocka dikkatlice baktım. Kesinlikle Fender Jaguar'dı ve yanlış hatırlamıyorsam fiyatı 1250$'dı. Gitarın arkasında Carvin Legacy kafa görünce gitara fazla yoğunlaşamadım ama oldukça temizdi, sanki sıfır gibiydi. Ama dediğim gibi aceleyle baktığım için yanlış görmüş olabilirim...

arkadaşlar bende hastasıyım bu gitarın almayı düşünüyorum ama amerikaya giden bi arkadaşım,eşim,dostum,büyüğüm,küçüğüm yok yani inernetten alacam.gümrükle kargoyla filan bana nekadara patlar?bide hangi siteden almamı tavsiye edersiniz.sıfır almayı düşünüyorum.lütfen yardım...?

fenderlerin icinde en special gitardır bu kurt cobain i bi kenara brakalim nerdeyse bildiğim butun indie brit rock ve alternative grupların vazgeçilmezidir aklınıza gelebilecek çoğu ses uzerinde mevcuttur.

www.music123.com da var bu gitardan ama fiyatı biraz pahalı. O fiyatın üzerine %10 gümrük vergisi ve kargo masrafı(ne kadar bilmiyorum) eklersen sana ne kadar mal olacağını bulursun. Çok güzel gitar gerçekten de ah param olsa da alsam kendime bunun beyazından. Ayrıca replikasın gitaristinde hem jazzmaster hem de jaguar var. Siyah olan jazzmaster, bi de şahane bi beyaz jaguar var. Fatih Akın'ın "İstanbul Hatırası / Köprüyü Geçmek" adlı filminde görülebilir. Aaaahhh aahhh...

Geri