Alternatif Rock Için Analog Pedal Önerisi Yardım.

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda asil_kral tarafından 24 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar. Alternatif rock yapmayı düşünüyorum. Gitarım İbanez SA120EX. analog pedal olarak ne önerirsiniz, şimdiden teşekkür ederim.

2. kullanacağın pedallar çaldığın gruplara ve oluşturacağın soundlara göre değişiklik gösterecek tabi ki bu yüzden sorunun kesin bir cevabı yok. ancak genelde her gitaristin boardunda illaki bulunmuş veya bulunmakta olan bazı pedallar-efektler var. Tubescreamer tarzında bir pedal almak isteyebilirsin. İbanez ts9 vb bir şey. Bunun yanında delay kullanman gerekebilir. Boss marka bir delay işini görecektir. Bunun yanında chorus,tremolo,flanger gibi efektler kullanır grupların çoğu. Bu pedallara da bakmak isteyebilirsin. Gene çalacağın şarkılara göre fuzz pedalı octave pedalı compressor gibi seçenekler de eklenebilir. Ancak ilk etapta drive-delay-chorus iyi bir başlangıç olabilir senin için.

ladhra bunu beğendi.
  3. Anladım teşekkür ediyorum.

4. Pedal işi çok deneme-yanılma gerektiren, board'un kendisi de dahil epey para isteyen, yeni çıkan pedallarla beraber "acaba daha mı iyi olur şu pedal" obsesyonunun üst düzeye çok çabuk erişebildiği, her şeyi bitirdim deyip board'u kurduktan sonra da 15 kg olduğunu ve bunu taşımanın genç yaşında belini boynunu büktüğünü farkettiğin gıcık bir iştir.

Analog pedalın tadı kesinlikle farklıdır. Ama sahnede çaldığın zaman analog dijital farkı çok az hissedilir (tartışılır bir nokta herhalde ama benim görüşüm bu şekilde).

Bütün bunları yazmamın sebebi "prosesör al" demek değil ama "analog pedal dizmeye başlamadan önce iyi düşün" demek.

ladhra bunu beğendi.
  5. Alternatifte gördüğüm kadarı ile soundu oluşturan asıl temel amfi ve gitar. Hani bu ikisini sağlama almadıysan, temel bir iki pedal dışında sıra sıra pedal dizmeye girişmek bana gereksiz görünüyor. Ama temel sağlamsa genelde Electro Harmonix'in pedalları bayağı tutuluyor. Yine de, detay senin için önemliyse sevdiğin grupların ekipmanlarını araştırıp incelemeden karar verme.

Tabii çoğunun pedalları stok halde değil de modlatıp ta kullanıyor olma ihtimalini de göz önünde bulundur. Sonra pek çok kişi gibi mesela; "vay Steve Vai de DS1 kullanıyor, ben kullanınca niye aynı ton çıkmıyor" babında kafa karışıklığı yaşama.

Kolay gelsin.

Hakan

6. Teşekkürler arkadaşlar ilk etapta od-3 ch-1 yeterlidir sanırım.

7. anketör mode on

alternatif rock diyince aklınıza ne geliyor beyler?

anketör mode off

8. fuzz, od, chorus, delay ve wah ile baslamani oneririm. Gerekli ayarlamalarla her tarza gidecek soundlar alabilirsin. Gerek indie gerek funk gerek metal gerek punk uzayip gider.

Bu Sayfayı Paylaş