70 Ve 80 Lerde Rock Müzik

D

DmAxD

Merhabalar,aşağıdaki konu ile ilgili sunum yapmam gerekiyor ancak hiçbir bilgi bulamadım internette yardımcı olursanız çok sevinirim.

1970 ve 1980'lerde Türkiye'de rock müzik

çok uzun birşey olmasına gerek yok.10 satır yazmanız benim için yeterlidir.

konum bu.yardımlarınızı bekliyorum

Teşekkürler

öncelikle 70lerde çıkan grupları bir listele her grubun tanıtım yazılarına bak sonra seksenleri listele aynı şeyi tekrar yapıp karşılaştır hazır bir yazı yok sanırım o yzuden kişisel bir sunum yapman gerek

Bir üniversite hocası olarak tavrınızı oldukça sorumsuz buldum. Yaptığınız hem dürüstçe değil (bu ödevi sizin hazırlamanız gerekiyor, başkasının değil...) hem de bu şekilde hazırlanan ödevin kimseye hayrı yok. Siz yardım filan değil, açıkça ödevinizi başkalarının yazmasını istiyorsunuz. Bu gibi ödevler hocaya da eziyet olıuyor. Bence hiç yormayın kendinizi boşuna. Böyle bir konuyu son günün son saatlerine bırakıp bir de 10 satır ile geçiştirecekseniz de boş verin gitsin.

Merak ediyorum siz universite ogrencisi gencleri bu kadar aceleci ve cabuk/hazir cevap bekleyen bir ruh halinde tutan nedir? Ki boyle bir konuda vakit harcama firsatin var, bunu degerlendirsene iste. Dunyanin butun zamanina ve sifir sorumluluga sahipsin, 1-2 ayda bir girdigin kiytirik sinavlari saymazsak,
buna ragmen sirf istedigin yaniti almak icin foruma uye olmak neden ?

Isin etik kismina ahkam kesmek haddime degil ona karismam, ama internette hic bir kaynak bulamiyorum demek dupeduz yalan soylemek olur. Sirf bunu ifsa etmek adina buyur sana tonla kaynak;

1- Rock Muzik Tarihi diye yazinca youtube'de ilk cikan video zaten NTV de bir belgesel/soylesi, Guven Erkin Erkal falan var. Deniz Harp Okulu orkestrasi ile basliyor.

2- Madem konumuz rock muzigi temel izleklerinden biri de sahislar olacak. Ornegin Cem Karaca belgeseli diye yazsan tonla belgesel cikiyor, buyur bir tanesi yine youtube ustunde;

3- Rock muzigin genelde nereye oturdugunu anlamak icin Fatih Akin'in belgeseline de bakman lazim. Orhan Gencebay'i anlamadan Erkin Koray'i Mogollari falan anlayamazsin cunku;

4- Turkiye'de enstrumental isim dedin mi, hele ki 80 ler; Bandaj'i ve Bursa'yi anman lazim. O zaman yolun Ergin Altinel'e cikacak. Kendi web sitesindeki biyografisi ayni zamanda kisisel tarihini de anlatiyor. Ki bu hikayenin kiyisinda kosesinde Sebnem Ferah da var Pentagram'dan Tarkan Gozubuyuk de.

http://www.erginaltinel.com/default.html

ama en onemlisi de icinde belgesel niteligi tasiyan goruntuler olan lova games(albumde ask oyunlari diyye geciyor) sarkisi icin toparlanmis video:

5- Eeee, 80'ler dedin mi Whiskey'i anmadan olmaz. Bununla ilgili kitap bulunmaz belki ama hem guzel hem de buruk hikayeleri icin. Kamil Ozaydin'i hasretle aniyor mekani cennet olsun diyoruz;

http://www.whisky-tr.com/v2/?whisky=whisky-tarihce

6- Baris Manco belgeseline link vermiyorum o kadar cok belgesel var ki , youtube de aratsan adamla ilgili kitap yazabilirsin. Kaldi ki Donence sarkisinin klipleri falan da internette mevcut.

Oncelikle ben butun bu bilgileri 15 dakika derledim ve cabucak yazdim yazim hatalari icin ozur diliyorum. Ama ayrica baslik acmak icap eden bir baska durum var, bu cok onemli. O da Kemanci'nin duvarlarini susleyen ve cogu Galip Tekin'e atfedilen duvar resimleri. Unutma ki bunlar bizim icin Sistine Sapeli'nin tavan freskleri kadar muhimdir. Sanmam ki hala korunuyor olsunlar. Ben bir kitapta bir tanesini buldum, ayrica Sabanci Universitesi'nden bir cocuk bu HR Giger resimlerinden etraflica bahsediyordu ama web sitesi kalkmis. Sirf bunlari belgelesen universite diplomasini hakedersin. Bu arada eski fanzinler (Rock Kazani vs) , bu resimler ( tekirdag Kumbag'da da benzerleri vardi tabi orasi da yikildi gitti), eski album kapaklari falan olmadan zaten Rock Metal konusamazsin...Galip Tekin hala sag, atla git konus dunyan degissin, evrendeki en yetenekli adamlardan birisidir...

(resim kaynak : http://www.amazon.com/Turkish-Metal...382910650&sr=8-2&keywords=turkish heavy metal), google books'ta kitabin kismi icerigine bakabilirsin.

Kemanci.png

Gelelim enstrumanlara, Dogu-Bati arasina sikisma durumumuz baki haliyle. Bunun icin Ahmet Hamdi Tanpinar okumana gerek yok, ama hermafrodit sazlarimiz ne olacak, bunlardan da bahsetmen sart. Ornegin Feridun Hurel'in su icadi gibi;

1016744824uc-hurel-bir-sevmek-sevda-mektuplari-slow-hq0.jpg

Önceki gönderlerde zikredilmemiş bir detayın altını çizmek gerekirse,

Fikrin değişir de, eğer 70'ler öncesine uzanarak daha detaylı bir şeyler oluşturmak istersen yazının temelini bunun üzerine kurmanı tavsiye ederim. Çünkü ülkemizde, Erol Büyükburç'un (yamulmuyorsam) 1950'lerin sonunda seslendirdiği (Elvis Presley, Cliff Richards çizgisindeki) 'Little Lucy' adlı şarkı ile başladı klasik ana Rock & Roll akımı. Kendisine sempati duyalım ya da duymayalım, bu böyle. Hakkını teslim etmek lazım.

Ve Rock & Roll'u daha ziyade bir dans müziği espirisinde icra eden kimi irili ufaklı okul, balo ve düğün salonu toplulukları vardı amatörce müzik yapan. 1960'ların başına değin Rock akımı bu hat üzerinde seyretti ve daha sonraki yıllarda yani 1960'lar boyunca o dönemde yıldızı parlamış, oldukça popüler olan gitar odaklı enstrumantal 'sörf müziği'nin etkisiyle' ve tabii ki Beatles, Rolling Stones, Ventures, The Shadows gibi grupların da etkisiyle, biraz da işin içine 'bizden ezgiler, sesler' katarak şekillendirilmeye başlanan kimi zaman enstrumantal kimi zaman ise sözlü parçalar icra eden Mavi Işıklar, Silüetler, Haramiler gibi topluluklar ve elbette Barış Manço, Cem Karaca ve Apaşlar, Erkin Koray, Moğollar, Edip Akbayram, vb. gibi kimi şarkıcı ve gruplar tarafından bir Anadolu Rock (Pop) furyasının temelleri atılmaya başlandı.

(Anımsayamadığım diğer önemli icracıları, grupları forumdaki diğer arkadaşlar listeye eklesin lütfen)

Altmışlı yılların ikinci yarısında ve sonlara doğru yukarıda isimlerini saydığım kimi şarkıcı ve gruplardan oluşan bu listeye daha sonra diğer başka önemli isimler de katıldı: 'Üç Hürel, Kurtalan Ekspres, Kardaşlar, Ersen ve Dadaşlar, Bunalımlar' vs. hemen aklıma gelen bazı isimler.

Gerisini de zaten diğer arkadaşlar en detaylı biçimde buraya aktarmışlar, ellerine sağlık hepsinin.

Son düzenleme:
80'lerden Bulutsuzluk Özlemi (aslında kökleri 70'lere dayanıyor), hard rock-proto metal çizgisindeki Devil (Sebahattin Taşdöğen önderliğinde), Kramp, Akbaba, Mavi Sakal, Objektif, Kronik, Mirage (Teoman'ın Galatasaray Lisesin'deki eski grubu), Kerim Çaplı Band, China Band, Bad Luck vs. anımsayabildiğim bazı isimler.

Yararlı olabilecek kimi kaynaklar:

http://www.rockefsaneleri.net/eski-rock-gruplarina-sahip-cik-turkiye/
*
http://www.rockefsaneleri.net/turkiye-de-rock-muzigin-evrimi-ve-anadolu-rock-kavrami/
*
----

Kolay gelsin.

Geri