Floydrose Yardım..

Sap ayarı bozulabiliyor arkadaşlar. Bizzat başıma geldi geçenlerde.

Edit: Bu arada eksik bilgilendirme olmasın. Geçenlerde Infeld markanın Thomastic diye bir model telini merak ederek edindim. Normalde Ernie Ball 0.10 kullanırım. Aldığım tel de 0.10 du fakat tellerin kalınlık sıralaması Ernie Ball ile aynı değildi. 6. tel Ernie Ball'daki 6. telden daha kalındı. 0.52 idi yanlış hatırlamıyorsam. Hatta merak edip bass telleri 0.11 olup, tiz telleri 0.10 olan Ernie Ball modeli ile aynı kafada mı diye merak etmiştim (model yanılmıyorsam Ernie Ball Bombastic, tam emin olamadım), öyle değildi. Sadece 1. teller 0.10 ve geri kalan teller farklı bir düzende kalınlık artışı yapıyordu. Herneyse bu olay sap ayarımda bir miktar düzensizlik meydana getirdi. Sonra ben bir de drop çektiğimde mutlak surette sap ayarı yapmam gereken bir olay oldu. Bu arada çok beğenerek kullandım fakat şu aralar edinemiyorum Infeld marka teli. Baya kaplamalı felan oldukça hoş bir meret.

Hybrid takım tel almışsınız. ilk 3 tel .10 serisine, son 3 tel .11 serisine ait olabilir. Ben de Charvel'de 9-46 hibrid kullanıyorum, haliyle gerilim farkından felli sap, entonasyon ve köprü ayarı yapmak gerekiyor. Tomastikler çok güzel ve dayanıklı teller bu arada ama standard setlerinde de kalınlıkları diğer marka tellerle aynı değil.

Hybrid takım tel almışsınız. ilk 3 tel .10 serisine, son 3 tel .11 serisine ait olabilir. Ben de Charvel'de 9-46 hibrid kullanıyorum, haliyle gerilim farkından felli sap, entonasyon ve köprü ayarı yapmak gerekiyor. Tomastikler çok güzel ve dayanıklı teller bu arada ama standard setlerinde de kalınlıkları diğer marka tellerle aynı değil.

Yani şimdi bu aleti aldığımız zaman direk akortu yapıp kapattığımızda vidaları sorunsuz bir şekilde kullanabilecek miyiz?

Akordu yaptıktan sonra göldo'nun vidalarını ayarlayarak tremolo bloğuna çok yakın (ama deymeyen) bir pozisyonda bırakıyorsunuz. Drop D yapınca blok göldoya takıldığı için salma olmuyor, diğer tellerin akortları bozulmuyor. Floyd rose köprünün vidalarına dokunmuyorsunuz bile.

Yok, geçtiğiniz tüm düşük akortlarda göldo denen alet tremolo bloğunu tutacağı için sabit kalacaktır. Ancak farklı akort düzenlerinde göldoya binen momentum da artacağı için yayını sertleştirmek gerekebilir. Herhangi bir alete ihtiyaç kalmadan kolayca çevrilebiliyor ayar vidası.

Yok, geçtiğiniz tüm düşük akortlarda göldo denen alet tremolo bloğunu tutacağı için sabit kalacaktır. Ancak farklı akort düzenlerinde göldoya binen momentum da artacağı için yayını sertleştirmek gerekebilir. Herhangi bir alete ihtiyaç kalmadan kolayca çevrilebiliyor ayar vidası.

Peki hocam siz bu tekniğe mi başvururdunuz yoksa sabit köprülü bir gitar almayı mı uygun görürdünüz?

Ben daha önce kullandığım Jackson SL2 gitara bundan taktırdım ve çok memnun kaldım. Şimdi sahip olduğum gitarlarımın biri sabit köprü, biri de non-recessed floyd olduğu için ihtiyacım yok. Yarın bir gün yine recessed köprüye sahip bir gitar alırsam ilk alacağım parça bu olacak.

Yoo, katiyen öyle bir önerim yok. Bir vakit içerisinde ben de floydlu bir gitar alacağım zira hepsinin yeri ayrı. Elinizde güzel bir gitar varsa bu minik alet tekrar al-sat yapmaktan kurtarır. Gitarınızdan sıkıldıysanız diyecek bir şey yok tabii ki.

Yoo, katiyen öyle bir önerim yok. Bir vakit içerisinde ben de floydlu bir gitar alacağım zira hepsinin yeri ayrı. Elinizde güzel bir gitar varsa bu minik alet tekrar al-sat yapmaktan kurtarır. Gitarınızdan sıkıldıysanız diyecek bir şey yok tabii ki.

Aslında ek bir bütçe açabilirim 2. gitar için, fakat buna değer mi bunu sorguluyorum acaba.. dediğiniz alet de ilgimi çekmedi değil.

muabbet bozulmasın ama Floyd rose'un allah belasını versin. dimebag gibi gitarı kişneteyim dedim bir kere elimde kaldı ya. o günden beri uğraşmam öle dive bomb, motor, hızar vs sesi çıkarcam diye. sabit köprü candır canandır.

muabbet bozulmasın ama Floyd rose'un allah belasını versin. dimebag gibi gitarı kişneteyim dedim bir kere elimde kaldı ya. o günden beri uğraşmam öle dive bomb, motor, hızar vs sesi çıkarcam diye. sabit köprü candır canandır.
:D:D:D Ben şimdi ki Charvel gitarımla floyd rose'a alışacağım diye 5-6 takım tel harcamıştım. :D Sonunda insan alışıyor ama. Şimdi elimin altında tutup çekecek bir tremolo kolu arıyorum her daim. :D

Selamlar, tremolo kolunun içerde kalan kısmı ve saplandığı delik arasında bir kaç milimlik bir boşluk var bu da kolun boşa oynamasına ve bazı tremolo hareketlerinde noise'a sebep oluyor. kolun sabitlendiği somun bu boşluğu almaya yetmiiyor. ne önerirsiniz ?

Selamlar, tremolo kolunun içerde kalan kısmı ve saplandığı delik arasında bir kaç milimlik bir boşluk var bu da kolun boşa oynamasına ve bazı tremolo hareketlerinde noise'a sebep oluyor. kolun sabitlendiği somun bu boşluğu almaya yetmiiyor. ne önerirsiniz ?

Şununla iki-üç tur sararsanız tam oturur sanırım. Ya da tam oturana kadar kaç tur lazım olursa o kadar:)

http://www.koctas.com.tr/tesisat-malzemeleri/tekli-teflon-bant/10540-16367/

Tükenmez kalemin içindeki yayı kısaltıp o deliğin içine at,sonra kolu tak boşluk kalmıyor.Bu söylediğim üstten vidalı floyd kolları için geçerli.

Geri