Hobini Ve Evcil Dostunu Göster Turkrockçı

Aynı bölgede hatta 1 metrekare alan içinde bile 10-20 belki de 100 çeşit böcek var. Hepsi de birbirinden ayrı, ilginç şekil ve çeşitleri var. Fotoğraf makinesi ile çekip ayrıntıları yakalayınca insan gerçekten hayret ediyor. Sanki, Hollanda'da bir sokak festivalinde geçit töreni gibi olmuş. Her rengin her tonu var.

Buraya verdiklerim elimde olan temiz çekimlerin küçük bir kısmı. Yıllardır MWL (micro wild life) fotoğrafları çekiyorum. Ama ne yazık ki, yıl içerisinde sadece kısa bir süre (bahar ayları) bu kadar çok çeşitlilik oluyor.

Her bölgenin kendisine göre artısı var eksisi var. Kışın da başka bir çeşitlilik başka yerlerde mevcut. Karın, toprağın altında ya da buz tutmuş gölün altında lakin onları da görüntülemek; daha fazla zaman, emek, ekipman, ve prof. eğitim işi. Aslında bunu geliştirirseniz, National geographic hayvan-canlı fotoğrafçılığına kadar gitmek mümkün. Bir beyaz bozayı (çok nadir görülürmüş) fotosu için 6 ay günde 18 saat aynı yerde çekim yapan bir adamın foto öyküsünü izlemiştim malum kanalda. Aklımı aldı cidden. Sevmeden yapılacak iş değil, tıpkı müzisyenlik gibi.

Evet sanıyorum Çağan'dı. Net hatırlaıyorum. Vakti zamanında askerden önce, bilinen bir doğra/tarih dergisinde bir buçuk iki sene kadar fotoğrafçılık yapmıştım. Ve dediğin gibi çok ciddi bir ekipman, ciddi bir zaman ve enerji gerektiriyor.
Bakalım bu çekimlerim neticesinde açacağım sergi, yolumu çizebilir fotoğraf konusunda :)

Çağan Bey, bildiğim kadarıyla biyolog da. Süper çalışmaları var o ayrı ama bahsettiğim yabancı bir fotoğrafçıydı sanırım aynı zaman da o da biyolog ya da bilim uzmanıydı. (Tam net hatırlayamadım) Şu fotoğrafın arka planını ve öyküsünü anlatan NG kanalındaki dizi serisinden bir bölümünde izlemiştim. Amerikalıydı sanırsam bu kişi. Mavi gözlü saçına ak düşmüş biriydi. Netten azıcık araştırırsam çıkar karşıma. Beyaz bozayıyı görüntülediğinde adam ağlamış. 6 ay sürekli nemli-rutubetli ve pek de sıcak olmayan alaska'nın güneyine düşen bir bölgede, ağaç üstü ile bir kayalık arasında plastik çadır bir brandada muhtemelen 1-2 metrekarlik bir yerde iki büklüm bir şekilde dururken, bir noktaya odaklanmış kamera ile bunları yapmış.

Doğrudur valla. Yıllar oldu o ortamlardan kopalı. O kadar uzun süreli olmasa da yine de bir kaç kare hatta bir keresinde sade bir kare için günlerce beklediğim olmuştu. Hatta bir keresinde de neredeyse ölüyordum. :) Ama inan ruhum her zaman taze kalıyor. Bunu hissediyorum ve çevremdekilere de hissettiriyorum. Fotoğraf ve doğa ile içiçeyken.

İnsanlar MWL fotoğraflarımı görünce, keşke şunu kullansan keşke bunu kullansan diyorlar. Ama ilk anda akla gelmeyen şey şu; Bu fotoğraflar son derece hızlı haraket eden, doğaları gereği kaçmaya ve saklanmaya meyilli olan canlıların sadece birkaç santimden alınmaya çalışılan görüntüleri. Ne yazık ki çoğu zaman binlerce dolarlık ekipman bile o mesafeden görüntü almak için fazla büyük ve hantal olabiliyor :)

Bu da bizim çirkin :D Aslen sokak kedisi, yazlıkta geldi bizi buldu. Baktık bir deri bi kemik, kendini de sevdiriyor yabani değil alalım dedik. Genelde gündüzleri uyuyor geceleri alemlere akıyor XD
Son resimde görebileceğiniz gibi göbek tarafında beyaz tüyleriyle kalp motifi var :D İlginç bi ayrıntı. Valla kaç aylık bilmiyorum, cinsi var mı yahut nedir onu da bilmiyorum.
Biraz köpek havası var kendisinde, evden giderken bizimle geliyor, markete gidiyorum benimle gelip dönüyor. Falan filan...

bY92NG.jpg

489k6p.jpg

d0M2Y7.jpg

d0M0On.jpg

52qkWD.jpg

0LrkOR.jpg

Hocam böceklere ve yaşamlarına apayrı bir saygım ve merakım var. Zaman içinde onları da kendimi de alıştırdım sanırım :) Hareket halinde olmamaları çok zor ihtimal oluyor hocam. Ve gerçekten bazen 2-3 cm kadar yakınlarına girmek zorunda kalıyorum. Ama tavsiyenizi değerlendiricem.

Şu kitabı okudum ve böcekseverler için okuması oldukça zevkli.
Böcekler: Entomolojinin Ana Hatları Kitabını %19 İndirimle Satın al

Bu da bizim çirkin :D Aslen sokak kedisi, yazlıkta geldi bizi buldu. Baktık bir deri bi kemik, kendini de sevdiriyor yabani değil alalım dedik. Genelde gündüzleri uyuyor geceleri alemlere akıyor XD
Son resimde görebileceğiniz gibi göbek tarafında beyaz tüyleriyle kalp motifi var :D İlginç bi ayrıntı. Valla kaç aylık bilmiyorum, cinsi var mı yahut nedir onu da bilmiyorum.
Biraz köpek havası var kendisinde, evden giderken bizimle geliyor, markete gidiyorum benimle gelip dönüyor. Falan filan...

bY92NG.jpg

489k6p.jpg

d0M2Y7.jpg

d0M0On.jpg

52qkWD.jpg

0LrkOR.jpg

Son fotoğrafta arkadaşın kocaman beyaz bir kalbi var anlaşılan, sadece duraşa göre mi o şekil oluşuyor ? İncelediğiniz mi hiç beyaz yeri ?

Geri