Iyi Gitar Kötü Manyetik Mi Yoksa Iyi Manyetik Kötü Gitar Mı?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda mustain007 tarafından 10 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. öncelikler merhabalar bu konu uzun süredir aklımı kurcalıyor asıl sesin kaynağı manyetikler ama bazı gitarlar bazı manyetikleri kaldırmıyor ama iyi bir gitara kötü manyetik takarsakta yazık etmiş oluruz bence . bu konuda ilgisi olan varsa neden böyle olduğunu açıklayabilir mi ?
   
 2. İyi amfi
   
 3. Sesten kastın ton, sound ise manyetikten önce amfi var. Kaliteli bir amfide vasat bir gitar yıldızlaşır. (Yanıldığımı veya kafadan attığımı düşünüyorsan biraz dur derim. Bu yöntemle zamanında Tünel'deki bazı dükkanlar bir kısmı gözümün önünde olmak üzere çok acemi gitariste kötü gitarlar itelediler) Gitar ikinci unsurdur. Bu yüzden soruna cevap verirken elde iyi bir amfi olduğunu farz ederek cevap vereceğim.

  İyi gitar vasat manyetikle de iş kotarır, iyi manyetik vasat gitarı kısmen de olsa toplar. Ama bir de şu var. Kötü gitara yaptığın masrafa değer mi? Yani öncelik amfi, sonrası ekonomi derim.

  Hakan

  Düzeltme: @Single_FACTOR 'un mesajını yazdıktan sonra fark ettim. Benimkinden daha özet olmuş :)
   
  serhat13 ve cruiser_rider bunu beğendi.
 4. Asıl tonun kaynağı gitar gövdesidir, manyetik onu yükseltir. Tabii manyetiğin de kendi karakteri mevcut, bu karaktere göre yükseltir. Aynı manyetik farklı gitar gövdelerinde alaksız şekilde ton verir. Bunun sebebi her gövdenin bir titreşimi, bir frekans spektrumu vardır. Kaba bir örnek vermem gerekirse, hani teşbihte olmaz demişler. Winamp'i aç, abuk sabuk bir eq ayarı yap, sonra hoparlörün sesini yükselt, nasıl sonuç alırsın? Aynen buna benzer.

  Hoparlörlerin bir ses karakteri vardır, bunu manyetiğe benzetebiliriz, fakat yaptığın eq ayarları, yani gövde karakteri sonucu derinden etkiler. Örneğin yüksek sarımlı manyetikler bas karakter ağırlıklı olur, bu manyetiği ash gövdeli bir gitara takarsan, bas tepkin hızlı, biraz daha snappy ve traşlı olur net bir frekans tepkisi alırsın, tonların zıpkın gibi olur, oysa ki aynı manyetiği maun gövdeye takarsan, daha gövdeli, ağır başlı, daha geniş bir bas frekans aralığını kapsayan bir ton alırsın.

  O sebeple örneğin V shapte ton veren bir gövdeye (örneğin ash gövde) gidip V shape ton veren bir manyetik takarsan, oldukça vahsi tonlar elde edersin, tam tersi V shape eq tonlu bir gövdeye mid-frekans ağırlıklı örneğin seymour duncan jb gibi bir manyetik takarsan, tonların daha dengeli olur. Tabii tercih meselesi, ben thrash yapacam dersen, o gövdeye V shape bir manyetik öneririm.
   
  CAJEMIR bunu beğendi.
 5. manyetik kaldırmıyor değil de, örneğin sustain kötüyse manyetik bir nebze katkıda bulunabiliyor ama sustain gene kötü veya aşağılarda notalar sönümlenip gidiyor... bu yüzden gitar önemli bence. amfi kurtarabilir mi bu durumu bilmiyorum
   
 6. Şahsen buradan iyi gitar-kötü manyetik kombinasyonunu seçerdim. 250-300 TL civarına manyetik değişimi ile daha uzun ömürlü bir gitar elde edilebilir. Kötü gitara ne kadar modifiye yapılsa da bir şeyler eksik kalıyor gibime geliyor. Tabi iki gitar arasındaki fiyat farkını biraz çok olduğunu farz ediyorum 500TL biri 1500 TL diğeri gibi..
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 10 Kasım 2013
 7. Aynen kötü gitara ne yapsan kurtarmıyor, yani manyetik takıyorsun, önceki haline göre fark bile yaratmayabiliyor, nasıl ya diyorsun ama öyle oluyor. Manyetik değiştirme mucize değildir. Sadece bir tattır. Gitar kofsa, sonucunda kof olur.
   
 8. İyi gitar kötü manyetik.
   
  serhat13 ve Buried bunu beğendi.
 9. Yukarda yazılan amfi konusunda girileri sonuna kadar destekleyerek, iyi gitar kötü manyetik diye cevaplıyorum soruyu. Kötü manyetikli iyi gitarda manyetik değişimi 3-4 ay bilemedin 6-7 ay para biriktirip yine yapılabilir. Ama kötü gitarı adam etmeye çalışmak çok daha zahmetli olacaktır.
   
 10. Kötü manyetikten kastın ne bilmiyorum ama sıfır ve markalı ürünlere baktığımda 30-50 liradan aşağı pek ürün yok. Bu bütçeye 100-150 lira daha ekleyerek orta halli 2. el manyetikler alınabilir. Senin gitarında olmayan bir şeyi sonradan eklemen pek mümkün değil, o yüzden adam gibi bir gitar gerekli derim. Çalımın da daha rahat ve keyifli olur böylelikle.
   
 11. Zaten şöyle bir durum var, kötü bir gitarın varsa gitarın tonu endişeleneceğin son şey olacaktır, gitar ve aksamlar bir türlü ayar tutmaz, enstrümanı çalmaktan çok mücadele edersin vs...
  İyi gitar kötü manyetik... Bundan daha önce Single_FACTOR'un dediği gibi iyi ampli...
   
  serhat13 bunu beğendi.
 12. İyi gitar kötü manyetik derim. Manyetik değiştirilebilir.
   
  mevlut113 bunu beğendi.
 13. Kötü gitar akord tutmaz, entonasyon kötüdür, teller tuşeden oldukça yüksektir (alçalttsan cızlar, yükseltsen çalamazsın), gitar kendini çaldırtmamak için her şeyi becerebiliyor olması lazım. Sırf sustaine indirgememek lazım. Eline aldığında gitar rahat olmalı, akord stabilitesi iyi olmalı. Donanım, doğru ayarı yapmana izin vermeli. Fretler düzgün çakılmış olmalı. Fat Finger tarzı bir ürünle sustain arttırma yoluna gidebilirsin.
   
 14. iyi tuşe.
   
 15. alın washburn x 30 gibi orta seviyeli gitar. 100 liralık sürüyle güzel manyetik var. Onlardan takarsınız iş çözülür. Hem rahat ,tuşesi güzel hem de buzz tuning i var, ben gayet memnunum
   
 16. çok yanlış bir algı...Ses (daha doğrusu ton) bir çok farklı değişkene bağlı olarak oluşmakta...

  Sayın Barış ŞAHİN'den (http://gitarizm-tr.blogspot.com/2012/04/strat-modifikasyonlar-1-stratn-dogal.html) alıntılarsak...Ki bu postunda farklı bir çok elementin tona olan etkisinden bahsetmiş, keyfle okuyacağınızı düşünüyorum...

  Elektrik gitarlarda asıl ses, tel salınımlarını algılayan manyetiklerin oluşturduğu sinyali amfi ve hoparlörlere ulaştırması ile elde edilir. Dolayısı ile katı gövdeli elektrik gitarların oluşturduğu ses ikiye ayrılabilir. Bunlar;

  • Esas Ton (Doğal Ton/Birincil Ton): Asıl bileşeninin tel titreşimleri olduğu ve sap/gövde/tellerden oluşan gitar titreşim sisteminin etkileşimli olarak oluşturduğu ses,

  • İkincil Ton: Esas tonun oluşturduğu tel titreşimlerinin manyetik üzerinden geçmesi ile elde edilen ses.

  Her ne kadar gitar çıkış sinyali, üzerinden geçtiği manyetikler, amfi ve hoparlörler tarafından değiştirilebilse de esas tonda bulunmayan frekans aralıklarına bu ekipmanlar tarafından müdahale edilemez veya doğuşkanlar, üst/alt armonikler sonradan eklenemez. Başka bir deyişle, gitar tarafından üretilmeyen bir şey sonradan elektriksel olarak eklenemez!

  Ayrıca ampliler için http://www.gitarpedal.net/forum/23640-ev-ev-studyolari-icin-amplifikator-processor-program.html okuyabilirsiniz.

  Sevgiler ve saygılar...
   
  Halilozz, J-P ve guitar26 bunu beğendi.
 17. iyi gitar,doğru manyetik ve iyi amfi.
   
 18. çok sağolun kafama yattı şimdi :) ağaçta manyetik kadar etkili o zaman sanki bana çokta etki etmez gibi gelmişti amfi için zaten söze gerek yok iyi amfi kötü gitarı bile kotarır :D
   
 19. Manyetiğin yükseltme gibi bir vasfı yok, pasif hiçbir eleman yükseltme yapamaz.
   
 20. Kötü manyetik konusunu bir açmak lazım önce. Kalitesiz ucuz bir manyetikten bahsediliyorsa eğer; iyi bir gitarda iyi seçilmiş bir manyetik kalitesiz olsa bile çok iyi sonuçlar ortaya çıkar. Zaten manyetiğin kalitesizi ne olacak, altı üstü bobin teli,mıknatıs, karkas okadar.
   
  aiyiadam bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş