Bu Başlık Altında Sıfırdan Kayıt Işine Giriyorum

Başlık biraz saçma oldu ama neyse :D

Burası benim bir nevi günlüğüm, bir nevi sorularıma cevap bulduğum yer olacak.
Sıfırdan başlayacak kişiler için de iyi bir referans olacaktır. Çünkü kaynaklar bana çok karışık geliyor. Nereden başlayacağımı bilmiyorum.
Bu yüzden aklıma bir şeyler geldikçe burada duayenlerden cevap almaya çalışacağım. Bir nevi sizi rahatsız edeceğim.
Şunu da belirtmek isterim; çoğu terimin ne anlama geldiğini bilmiyorum :(

Öncelikle elektro keman çalıyorum ve kendimi sürekli geliştiriyorum. Kısa sürede çok yol katettim. Fakat kendimi halen müziğe aç hissediyorum. Bana yetmiyor.
Bu yüzden bass gitar da çalmaya karar verdim. Arkadaşın bassını aldığımda direkt slap atmayı denedim. Çok eyi de oldu çok güzel oldu :D Çalımı aşırı zevkli bir alet zaten.
Cubase kullanmayı düşünüyorum. İnternetten videolara baktım pek zor gelmedi. Prosesör olarak da Guitar Rig işimi görür.
Ama henüz kendi bass gitarımı almadım. 1500 TL'lik bir bütçem var ve bu bütçeyi hem ses kayıt, hem de gitar için ayırmam gerekiyor. İlk sorum burada ortaya çıkıyor.

1-) Neye, ne kadar bütçe ayırayım?
İyi bir bass gitar mı önceliğim olmalı?
Yoksa ses kartı mı?
Monitör mü?

Amacımdan bahsedeyim ilk önce. Ona göre cevaplamak daha kolay olur.
Keman ve gitarı mixlemek, biraz daha ileride (6-12 ay) vokal yapmak(sıradan vokal değil. daha çok efektli vokal).
Dinlemek için monitör yeterli olur sanırım. Kulaklık daha ileride düşünebilirim.
Şarkılara cover yapmak da istiyorum. Ev ortamında kuracağım ve laptop win7 kullanıyorum.

2-) Enstrüman kaydı için mikrofonun amacı nedir? Zorunlu mudur? Direkt kablo aracılığı ile kayıt yapılmıyor mu? Aradaki fark nedir?
Kayıt için gerekli ve ya olmasını tavsiye ettiğiniz başka alet-edevat var mı?

3-) Çok önemli bir soru daha.
Cubase-Guitar Rig-Monitör konfigrasyonunu nasıl sağlayacağım?
Çok kısa soru olmakla birlikte detaylı açıklamaya ihtiyacım var.

4-) Yalıtım konusu. Sadece yan odamda kardeşim kalıyor. Bunun dışında hem alt katta hem de yan taraflarda rahatsız edebileceğim kimse yok.
Kardeşime sesin gitmesini önlemem için neler yapabilirim?

Şimdilik aklıma bunlar geliyor. Teşekkürler şimdiden yardımda bulunan herkese.

2. soruya cevaben,

Direk kablo demişsiniz. O kablonun bir ucunun gittiği yer (enstrümana göre değişir, piezo olabilir, manyetik olabilir -telli çalgılardan bahsediyorum-) bir nevi mikrofon gibi çalışır. Enstrümanı duyar ve bu duyduğunu elektrik sinyali haline getirir. Halihazırda onlarca farklı manyetik, mikrofon çeşidi vardır. Hepsinin ses kaynağını duyma biçimleri farklıdır, dolayısıyla sese kendilerinden de bir karakter katarlar. Ayrıca mikrofonun enstrümana göre pozisyonu da farklı tonlar elde etmenize yardımcı olur.

Akustik enstrüman kaydedilecekse, kayıt ortamı uygunsa, kayıt ekipmanları kaliteli ise ve tüm bunların başında işi bilen birisi varsa, -genellikle- mikrofonlanmış enstrüman, direk çıkış alınmış enstrümana göre daha doğal tınlar (istisnaları da olabilir, kayıt konusu ve teknikleri ayrı bir dünya).

Mikrofonun (piezo veya manyetiğin aksine) enstrümanın titreştirdiği havayı da duyabilmesi ve bunun sonuçları şahsen benim genellikle mikrofon tercih etmeme sebep oluyor. Ama söz konusu güzel bir preamp'a sahip iyi bir akustik gitar ise direk kaydedip çeşitli efektlerle süslemek güzel sonuçların yanında hem zamandan hem enerjiden tasarruf ettirebiliyor.

Özetle mikrofondan verim alınabilmesi için akustik düzenlemesi yapılmış ortam, güzel alet edevat (Preamp, EQ, Comp, AD/DA converter'lar, Monitörler), bunları kullanabilmeye yetecek kadar bilgi birikimi ve deneyim ve sabır gerekir.

direk kablo derken sanırım mikrofonsuz kayıttan bahsediyorsunuz
yani
enstrümanı direk kaydetmekten bahsediyorsunuz
bu da sesi doğrudan yani mikrofonlamadan
enstrümanı amfi gitar vs direkt olarak kayıt etmek anlamına gelir
bunun içinde sanıyorum uygun kayıt cihazları,ses kartları vs gerekiyor ve tabiki kayıt programları cubase vs gibi.
sanırım burada di-box mevzusu konuya giriyor
bende detayını fazla bilmiyorum bu konuda bilgili oldugumu söylemeyemem buraya yazmamın sebebi bilgi vermek değil öğrenmek.
di-box mevzusunu açmışken daha iyi bilen arkadaşlar yazarlarsa faydalı olur bence

Son düzenleme:
başlangıçta bir ses kartı ve enstrüman yeterli olacaktır. monitor, di-box vs. biraz ilerledikten sonra alınsa da olur diye düşünüyorum.üstelik balanced girişi olan bir ses kartı alırsan uzun süre di-box almana gerek kalmaz. ama ses kartına giren kabloyu da kaliteli seçmelisin. mikrofonlama işine gelince, mikrofon aslında amfinin de kayda girmesini sağlar. sesi amfiden alacağın için sesin kalitesi artar ve amfinin türüne göre sesteki dijitallik azalır. tonlar ısınır. tabi bunun için de en az 600 tl gibi bir bütçe lazım. ama dediğim gibi bunları ilerde düşünürsün. başlangıç için çok da gerekli değil.
cubase ile ilgili sağolsun bir arkadaş 16 adet vidyo hazırlamış:

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mikrofon konusunu anladım. Bana şimdilik ses kartı+monitör yeterli diye düşünüyorum.

Benim anlamadığım Cubase ve Guitar Rig konfigrasyonu nasıl sağlanıyor?
2 programı da aynı anda bilgisayardan açmam yeterli olur mu?

guitar rig vs gibi programlar asio destekli ses kartlarıyla uyumlu olarak çalışıyor dolayısıyla bilgisayarınızda asio desteği yani sürücülerinin kullanılabildiği donanım (ses kartı) olduğunda program guitar rig kullanımında sorun olmuyor.
cubase kullanımında ise- ben 1-2 kere cubase'den kayıt denemesi yapmıştım guitar rig kullanarak- cubase'i açarak çok kolayca yapılabiliyor ikisi aynı anda açık oluyordu hatırladığım kadarıyla ama nasıl yapılıyordu unuttum uzun zaman geçti

Cubase ile Guitar Rig programını nasıl bağlarım sorusuna hitaben, videosunu izlemeni tavsiye ederim.
Mono bir kanal açıp efekt ekleme sekmesine tıklamış. VST dediğimiz olay sayesinde de Guitar Rig, bilgisayarınızda yüklü ise otomatik görünüyor olması gerekiyor o listede.

Kayıt malzemeleri konusunda da iyi bir ses kartına para yatırman her zaman kayıt kaliten için iyi olacaktır. TC Electronic Impact Twin kullanmaktayım ve aldığım kayıt gerçekten başarılı. Böyle bir cihaz tercih edebilirsin. Monitör konusunda da ESI nEar 05 Experience monitörlerini tercih edebilirsin. Çok çok başarılı ve ucuzdur. Ses kartı için Konnekt 6 Desktop bile işini görmeye yetebilir. Tabi bu kartlar Firewire ile çalıyor bunu da göz önüne alman lazım.

Bunların haricinde pek bir ihtiyacın yok başlangıç için. Monitörsüz bile ilerleyebilirsin ama Bass gitar çalacağım dediğin için biraz sıkıntı çekebilirsin frekans aralıklarından dolayı.

Kolaylıklar gelsin, en ufak problemlerini buraya yaz herkes yardımcı olmaya çalışır : )

• Konu Sahibi Konu Sahibi
@Osxfang3
Belirttiğin kart çok pahalı hocam.
Forumdan başka bir abimiz Steinbeg UR22 ses kartı önerdi. Fiyatı da uygun.
Daha çok monitör üzerine yoğunlaşmam gerektiğini söyledi. KRK ve ya Mackie. Tabi 1000 TL'den başlıyor. Ses kar

Çok kafa karıştırıcı. Ama şahsi fikrim Monitör>Bass>Ses kartı yönünde.
Steinberg ses kartını alırım. 1000 TL'ye monitör. Bir tane de Cort Action alırım.
Sonrasında ilk geliştireceğim bass, sonra ses kartı olur. Böyle bir harita çizdim kendime. Ne kadar doğru bilmem.

Geri