Ses Sistemi Hk.

Merhaba.
Bu işe girmek istememdeki ilk amacım pc'deki amfi ve efekt programları ile kendi çapımda bazı parçalara cover yapmak falandı. Bilgisayara kayıt etme, mixleme olayına hiç girmeyecektim. Sonradan bu stüdyo dalgası aklıma girdi.
1-2 gündür bu ses sistemleri konusunda araştırma yaptım. Biraz araştırmayla evde kendi stüdyomu kurmaya karar vermiştim fakat gördüm ki, stüdyo kurmak ve kayıt almak için gereken detayları anlatmak ile bitmez. Üstelik en kötü bir sistem için bilene milyarlar gerektiriyor. Ben en iyisi işi profesyoneline bırakayım dedim.

Eski amacıma dönmek istiyorum.
Yani, aletimi pc'ye bağlayayım. Açayım Guitar Rig ve ya benzeri programı. Kendi çapımda parçaları çalmaya çalışayım.
Ama kesinlikle ses sistemi kullandığım programın karaterini değiştirmemeli. Program ne diyorsa onu çıkarmalı.
Monitör, preamp, amp ıvır zıvır... Benim kafam 2 gündür allak bullak oldu. Ne almam gerektiğini hâlen bilmiyorum.

Bana deyin kii; şundan almak gerekiyor (marka belirtmeden).
Ses kartı almam gerektiğini biliyorum. Kafamda ucuz bir marka var. Ama kaliteli ses alabilmem için, beni eğlendirmesi için ne gerekli, işte onu bilmiyorum.

Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler.

Merhaba;

1) Yeterli kalite bakımından 24bit/48kHz örneklemeli bir ses kartı temin edebilirsiniz. USB 2.0 destekli olması kâfi. İlla firewire olması gerekmiyor yani.
2) Sizin de değindiğiniz üzere, kullanılan programın verdiği sesi renksiz almak istiyorsanız monitör hoparlör şart oluyor. Bunlarda da pasif değil aktif modelleri tercih etmek daha doğru olacaktır.
3) Vokal kaydı da olacaksa eğer SM58 gibi dinamik vokal mikrofonlarından birini tercih edebilirsiniz.

Sayın Violtric arkadaşım ,
Söylediğin beklentiler doğrutusunda , öncelikle iyi kayıt ve iyi dinleme yapabilmen gerekli .
1- ) İyi kayıt ve iyi dinleme için öncelikle ad/da çeviricileri belirli bir kalitenin üzerinde olan ses kartına sahip olman lazım . Bu noktada sana önerebileceğim iki alternatif var :
- RME Babyface ( Hem pc hem de mac platformunda çalışabilir )
- Apogee Duet II ( Sadece mac platformunda çalışabilir )
Bu iki cihazın temiz 2. elleri piyasada 1100-1200 TL civarlarında bulunabiliyor .
2-) Kayıt ettiğini , iyi ve tatmin olabilir bir şekilde dinlemek için ortalama bir referans monitörüne sahip olman lazım .
Bu noktada dinlemeyi yapacağıın odanın büyüklüğü devreye giriyor . Eğer odanda herhangi bir akustik düzenleme yoksa ve odan 15 m2'nin altında ise kesinlikle 5 " monitör tavsiye ederim . Daha büyük ise 8 " monitörlere yönelebilirsin .
Ortalama kalitede referans monitörü konusunda yapabileceğim tavsiyeler şu şekilde :
Yamaha ve Prodipe'ın 5" lik monitörleri : Temiz 2. elleri 600 TL civarında bulunabiliyor .
Yamaha ve Prodipe'ın 8" lik monitörleri : Temiz 2. elleri 1000 TL civarında bulunabiliyor .

Eğer objektif olarak önerdiğim bu hususları hayata geçirebilirsen , tatmin olacağın sonuçları alabileceğine eminim .
Bütçen bu rakamlara el vermiyor ise ses kartının kalitesinden taviz vermen mümkün olabilir . Bu durumda Focusrite , Roland , ve E-Mu gibi markaların giriş modellerini tercih edebilirsin . Ancak yukarıda söylediğim ses kartı markalarının kalitesine hiç bir zaman ulaşamazsın .

Kolay gelsin .

Geri