Tel Gerginliğinin Ayarlanması

Tellerin gerginliğini keyfimize göre ayarlamak istiyoruz
stratocaster gitar tipi için soruyorum
telleri çok gergin ya da az gergin istiyorum
Bunun ayarlanması nasıl yapılmalı ??
buyrun.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
tel gerginliği arka kısındaki yaylarla doğrudan bağlantılı bir durum.
yayları sıkınca teller geriliyor ancak bir de köprü ayarı var
2 point tremolode herhangi bir değişiklik yapılmıyor ama
6 point tremolo'daki 6 vida nasıl ayarlanmalı ????

Şimdi, bir telin gerginliğini değiştirirsen, teli titreştirdiğinde alacağın sesi de değiştirmiş olursun. En basitinden örnek vermek gerekirse, akort dediğin şey de teli germek ya da gevşetmektir.

Eskiden d'Addario ambalajlarının arkasında yazardı tension'lar (gerginlik) hala yazıyor mu bilmiyorum, uzun süredir almadım. Mesela 0.10'luk teli E5 sesine akortlamak istiyorsan 7,35 kg yük bindireceksin der.

dAddarioChromesPackagesBacks-784323.jpg

Sen 7,55 bindirirsen telin daha gergin olur ama bu sefer de o ses E5 olmaz. O yüzden telin gerginliğini değiştirmenin iki yolundan birisi marka/model/tel çapı değiştirmektir. d'Addario'da 7,35 olan değer Ernie Ball'da ya da X markasında farklı olabilir.

Tel gerginliğini değiştirmenin diğer yolu da skalayı uzatmaktır. Yani yeni gitar ya da conversion neck'e ihtiyacın var. Aynı teli aynı notaya akortlamak için uzun skalada, kısa skalaya göre daha çok tansiyon (gerginlik) gerekir.

Yayları sıkınca köprü telleri aşağı çekiyor, o yüzden geriliyor. Ama akordun da bozuluyor bir yandan. Akordunu eski hale getirince bütün tellere binen yük de eski haline dönecek. Tel boyunda da bir değişme olmayacağından hissedilir bir gerilim farkı olmaz. Ha, ben hissediyorum oluyor diyorsan saygılar :)

Köprü olayı şöyle; Bend yaptığında köprü reaksiyon gösteriyorsa (yukarı hareket ediyorsa) tel gerilim hissini daha az hissedersin, bu hadise bend kadar olmasa da penalama sırasında da oluşuyor o nedenle bir fark yaratır. Yani strat köprün standart akordda floydrose gibi asılı kalsın gerilim hissini azaltmak istersen.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yayları sıkınca köprü telleri aşağı çekiyor, o yüzden geriliyor. Ama akordun da bozuluyor bir yandan. Akordunu eski hale getirince bütün tellere binen yük de eski haline dönecek. Tel boyunda da bir değişme olmayacağından hissedilir bir gerilim farkı olmaz. Ha, ben hissediyorum oluyor diyorsan saygılar :)

dediğin banada mantıklı geldi
o zaman tel gerginliği hiç değişmeyecek hep aynı kalacak öyle mi
bunu değiştirmenin yolu yok mu

Standart akordu yapan şey zaten, o tellerin gerilim miktarıdır. Bunu değiştirseniz akordu da değiştirmiş olursunuz. Tüm telleri yarım, 1 veya 2 ses gevşetebilirsiniz, gitar kendi içinde akordlu olacaktır, ama başka enstrümanlara eşlik etmek istediğinizde şarkıları transpoze etmeniz gerekir.

Yukarıda güzelce anlatmışlar zaten. Takılı teller 9 ise 10 veya 11 deneyebilirsiniz mesela. Stainless steel teller, nikel (özellikle pure nickel) tellere göre biraz daha istediğiniz hissiyata yakın olur. Ama perdeleri biraz daha hızlı aşındırabilir :whistle:

peki konuyu değiştirelim
bızlama ya da fret buzz önlemek için ne yapmalı köprüyle saddle ile oynamadan
truss rod ayarı mı yapılması gerekir ?

Evet. Eğer sap ayarı yapıldıktan sonra halen tek telde veya klavyenin bellirli bir noktasında cızlama bızlama devam ediyorsa sorun perdelerde de olabilir.

peki konuyu değiştirelim
bızlama ya da fret buzz önlemek için ne yapmalı köprüyle saddle ile oynamadan
truss rod ayarı mı yapılması gerekir ?
Tellerde buzz veya choke varsa direk tüm ayarlara bakılır..Sadece truss rodla yada sadece saddle heightle diye bir şey yok..Tercih ettiğiniz setup(ayar) ne ise ona göre yapılır..(kimis yüksek sever,kimisi alçak sever )Tremololu Strat için söylemek gerekirse shimming yada microtilt ayarından tutun, truss rod ayarına yada köprü ayarından tutun nutın gözden geçirilmesine kadar birçok yolu var..Saddle lardan action yükseltmek en kolay yapılabilr yolu ama her zaman işe yaramaz..tüm bu ayarlar sonrası oluyorsa fret levelling vs.ye kadar gidecek birçok işlemim kapsar..Hakan..

Tel gerginliğini azaltmak? Gitarı Eb yada D'de kullanmak işe yarar :D Yada daha ince tel. Onun dışında zaten tel gerginliği akort demek değil mi? Birde tel markasından markaya değişiyor. Elixir çok sert mesela. Bir arkadaşım rotosound marka telden bahsetmişti çok yumuşak tınısıda güzel diye. Ben daha almadım ama deneyecem. Sende bir araştır bu teli istersen.

Geri