Gitar Seçimi Ve Klavye

'Elektro Gitarlar' forumunda greenfish tarafından 20 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Herkese iyi forumlar.
    Şuanda biraz param var ve listemde 4 gitar var.
    -PRS SE TREMONTİ (700 tl)
    -Cort cr250
    -Cort z44 (400 tl)
    -Epiphone les paul standart
    Bu gitarlardan hangisini tercih ederdiniz ve niye? Burada benim esas merak ettiğim şey gitarın klavyesi. cort z44 ün klavyesinin oldukça rahat olduğu söylentisi mevcut. Gitarların klavyesinde bir standat mevcut mu?
    Dikkat ettiyseniz üçü de les paul kasa :) Bir diğer merakım; Gibson les paul. Deneme fırsatı olmuş olan arkadaşlar gitarın klavyeleri hakkında yorum yaparsa sevinirim. :) ha bir de Epiphone les paul standart'ın ikinci elini çok düşünüyorum. :(

Son düzenleme: 20 Kasım 2013
  2. Les Paul dedin mi adres belli azizim Les Paul, @hackeiommi yaz 9500'e yolla yanit gelsin :D. Ama dunya ahiret unutma ki rahat klavyede Ibanez Wizard larin ustune klavye bulamazsin.

3. Adımız anıldı madem yazmak farz oldu. Dediğin gitarlardan hiçbirine sahip olmadım. Ama bu Cort Cr serisinden denemişliğim var biraz. LP bazında bana bayağı rahat geldiler açıkçası. Diğer LP'lere göre daha hafifler. Chambered veya weight relief olayına girip girmediklerini bilmiyorum. Ama zevk renk, tonu, çalım konforu sana hitap eder mi etmez mi bir şey diyemem. Son kara mercii kesen ve ellerindir.

Gibson LP deyince, standart falan alacaksan uzak dur derim. Yukarıda bahsettiğim delme, oyma olaylarına girdiler son yıllarda, tadını kaçırdılar açıkçası. Ancak parayı bayıp Custom, Traditional, Historic falan alacaksın ki gövdesi dolu olsun. E onu yapana kadar eski üretim Greco, Burny veya Tokai falan kovalamak hem daha iyi, hem daha ekonomik. Biraz My Les Paul gibi siteleri de deşersen bilgi bol. Ha, 2005 öncesi iyi bir standart yakalarsan başka. İnsafsızlığın dozunu artırayım, kıyılacak paran varsa git Heritage'in LP'lerinden al. Onlar daha Gibson inan. Gibson'un aklını başına toplamasında az çok katkın olur; kendin adına, kesen adına ve tüm gitar tüketicileri adına daha büyük bir hayır işlersin.

4. Şu an düzeltme yapamadığım için, iki hatamı belirtmek adına bu mesajı ekledim. Okuyan yanlış bilgilenmesin.
    Öncelikle, yukarıda altı çizili olarak belirttiğim tarihi 2007 olarak yazmam gerekiyordu. Güvenilir modelleri de "historic, reissue, custom" olarak belirtmek daha net olacaktır. Traditionallardan bile emin olamıyorum şu anda. Bilgilerinize.

Son düzenleme: 21 Kasım 2013
  5. ben de biraz kafanı karıştırayım. yine 900 tl gibi bir bütçen varsa epiphone les paul plus top al. stanarttan kat be kat daha iyidir. bu gitarın reklamını da o kadar çok yaptım ki millet kıllanmaya başlayacak :D ama dediğim gibi bir araştır istersen. sapı standarttan daha rahattır.

6. Hakan Hocam , bende 2009 Traditional pro var...Aslında dediğin gibi bir nevi 2006 öncesi standard...Hatta sloganı ''Accurate design and tone of the very first Les Paul standards..'' Ben alınca röntgenini çekmiştim..Swissholes var ama chamberede değil...Bunla ilgili sağolsun ''Dr.Barlo''nun çok sağlam bilgiler verdiği dizini de var giarpedal da....Bildiğim 2013 sonrası traditionallarda peynir delikleride yok, full masif :)

Bu arada bence gitarın klavyesi tamamen kişisel birşey ve tarza bağlı ,deneyip alınız..Kimine süper iyi gelen , kimine kötü gelir..Bu tamamen zevk meselesi bence ..Çok subjektif bir konu.....Alışılmaz mı ,bal gibi alışılır..Ama bence gidip çalıp denemeniz burada ki 100 iyi niyetli tavsiyeden kıymetli...
    http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-USA/Les-Paul-Traditional-Pro.aspx

Son düzenleme: 21 Kasım 2013
    hackeiommi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş